Reklama

Głos z Torunia

20 lat oratorium na Rybakach

20 lat temu bp Andrzej Suski dokonał poświęcenia i otwarcia Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza działającego przy parafii michalickiej pw. św. Michała Archanioła na toruńskich Rybakach. Była to pierwsza tego typu placówka w Toruniu. Inicjatorem jej powstania byli ks. prof. Czesław Kustra oraz ks. Józef Ślusarczyk. 29 września w kościele na Rybakach sprawowano Mszę św., w trakcie której rozpoczęto obchody 20-lecia funkcjonowania Oratorium. 2 października kontynuowano świętowanie w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu

Niedziela toruńska 41/2013, str. 1

[ TEMATY ]

spotkanie

Joanna Kruczyńska

Spotkanie w Dworze Artusa rozpoczął występ formacji NPWM (Najlepszy Przekaz W Mieście). Raperzy z Mławy zaprezentowali wymowny utwór „Wyciągamy dzieci z bramy”. Następnie obecny dyrektor Oratorium ks. Krzysztof Winiarski przedstawił krótką historię placówki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Piotr Całbecki - marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Michał Zaleski - prezydent Torunia oraz księża michalici z przełożonym generalnym ks. Kazimierzem Radzikiem, ks. prof. Czesławem Kustrą - założycielem Oratorium oraz księżmi - byłymi dyrektorami placówki.

Podczas uroczystości wręczono medal Bene Merenti (łac. „dobrze zasłużonemu”), który nadawany jest za szczególne zasługi na rzecz Zgromadzeń św. Michała Archanioła i pomoc w realizacji charyzmatu bł. Bronisława Markiewicza. Medale wręczył ks. Kazimierz Radzik i powędrowały one do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gminy Miasta Toruń oraz dr. Tadeusza Ładniaka z oddziału nefrologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Reklama

W blisko półgodzinnym programie artystycznym młodzi podopieczni Oratorium zaprezentowali swoje talenty recytatorskie, wokalne i taneczne.

W dalszej części wręczono podziękowania dla pracowników Oratorium oraz sponsorów, instytucji, osób prywatnych wspierających działalność placówki. Podziękowania skierowano również do mediów przybliżających czytelnikom działalność Oratorium. Wśród docenionych znalazła się redakcja toruńskiej edycji „Niedzieli” - „Głos z Torunia”.

Pracownikom, wolontariuszom oraz podopiecznym placówki życzymy dalszego, owocnego funkcjonowania i opieki błogosławionego patrona ks. Bronisława Markiewicza.

Spotkanie zakończono wspólnym występem dzieci z Oratorium oraz zespołu Najlepszy Przekaz W Mieście.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: spotkanie Forum Hospicjów Polskich

[ TEMATY ]

spotkanie

Czechu81-Foter-CC-BY-SA

153 osoby reprezentujące 32 hospicja z całego kraju w dniach 24-26 października spotkały się w Licheniu na dorocznej konferencji organizowanej przez Forum Hospicjów Polskich. W tym roku tematem przewodnim spotkania było „Hospicjum w służbie rodzinie chorego u kresu życia”.

Temat tegorocznego forum ogniskował wokół rodziny. Uczestnicy paneli dyskusyjnych zastanawiali się nad tym, w jaki sposób, na przestrzeni trzydziestu lat, czyli od momentu kiedy w Polsce rozpoczęły działalność hospicja i ośrodki opieki paliatywnej, zmieniała się rodzina, czy są jakieś nowe problemy w opiece domowej, czy zrodziły się nowe wyzwania, którym trzeba stawić czoła. Swoje rozważania prowadzili m.in. w kontekście niedawnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Kim była św. Maria Magdalena i dlaczego akurat ona nazywana jest Apostołką Apostołów? Z ks. dr. Markiem Dzikiem, biblistą, rozmawia Irena Markowicz.

CZYTAJ DALEJ

Polscy kierowcy liczą kilometry i wspierają misjonarzy

2021-07-24 08:00

[ TEMATY ]

kierowcy

Tydzień św. Krzysztofa

Instytucja MIVA Polska działająca przy Episkopacie Polski w dniach 18-25 lipca już po raz 22. zorganizowała Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W tym czasie kierowcy szczególnie wspierają misjonarzy.

„Zachęcamy, by spojrzeli na licznik samochodu, policzyli kilometry i jako swój dar przekazali wyliczoną kwotę na pojazdy, których misjonarze bardzo potrzebują (1 kilometr to 1 gr). MIVA Polska wspiera misje w tym konkretnym wymiarze” – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor tej instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję