Reklama

Głos z Torunia

20 lat oratorium na Rybakach

20 lat temu bp Andrzej Suski dokonał poświęcenia i otwarcia Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza działającego przy parafii michalickiej pw. św. Michała Archanioła na toruńskich Rybakach. Była to pierwsza tego typu placówka w Toruniu. Inicjatorem jej powstania byli ks. prof. Czesław Kustra oraz ks. Józef Ślusarczyk. 29 września w kościele na Rybakach sprawowano Mszę św., w trakcie której rozpoczęto obchody 20-lecia funkcjonowania Oratorium. 2 października kontynuowano świętowanie w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu

Niedziela toruńska 41/2013, str. 1

[ TEMATY ]

spotkanie

Joanna Kruczyńska

Spotkanie w Dworze Artusa rozpoczął występ formacji NPWM (Najlepszy Przekaz W Mieście). Raperzy z Mławy zaprezentowali wymowny utwór „Wyciągamy dzieci z bramy”. Następnie obecny dyrektor Oratorium ks. Krzysztof Winiarski przedstawił krótką historię placówki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Piotr Całbecki - marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Michał Zaleski - prezydent Torunia oraz księża michalici z przełożonym generalnym ks. Kazimierzem Radzikiem, ks. prof. Czesławem Kustrą - założycielem Oratorium oraz księżmi - byłymi dyrektorami placówki.

Podczas uroczystości wręczono medal Bene Merenti (łac. „dobrze zasłużonemu”), który nadawany jest za szczególne zasługi na rzecz Zgromadzeń św. Michała Archanioła i pomoc w realizacji charyzmatu bł. Bronisława Markiewicza. Medale wręczył ks. Kazimierz Radzik i powędrowały one do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gminy Miasta Toruń oraz dr. Tadeusza Ładniaka z oddziału nefrologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

W blisko półgodzinnym programie artystycznym młodzi podopieczni Oratorium zaprezentowali swoje talenty recytatorskie, wokalne i taneczne.

Reklama

W dalszej części wręczono podziękowania dla pracowników Oratorium oraz sponsorów, instytucji, osób prywatnych wspierających działalność placówki. Podziękowania skierowano również do mediów przybliżających czytelnikom działalność Oratorium. Wśród docenionych znalazła się redakcja toruńskiej edycji „Niedzieli” - „Głos z Torunia”.

Pracownikom, wolontariuszom oraz podopiecznym placówki życzymy dalszego, owocnego funkcjonowania i opieki błogosławionego patrona ks. Bronisława Markiewicza.

Spotkanie zakończono wspólnym występem dzieci z Oratorium oraz zespołu Najlepszy Przekaz W Mieście.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie rządowo-kościelnego zespołu ds. wizyty papieskiej oraz ŚDM

[ TEMATY ]

spotkanie

Światowe Dni Młodzieży

Semilla Luz / Foter / CC BY

7 lipca po południu w Kancelarii Premiera – pod przewodnictwem min. Jacka Cichockiego - odbyło się trzecie już spotkanie zespołu rządowo-kościelnego, który przygotowuje przyszłoroczną wizytę papieża Franciszka w Polsce oraz wspiera organizację Światowych Dni Młodzieży.

Min. Cichocki nawiązując do wizyty premier Ewy Kopacz w Watykanie 12 czerwca br. poinformował, że rozmowy z Ojcem Świętym jak i w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej dotyczyły m. in. programu papieskiej wizyty w Polsce w 2016 r. Pani Premier wyraziła wówczas prośbę, aby Ojciec Święty - poza Krakowem, Częstochową oraz Auschwitz - odwiedził także Warszawę. Argumentowała, że Warszawa jest niezwykłym miastem w Europie, które mimo, że zostało skazane na całkowitą zagładę, odrodziło się, a po kilkudziesięciu latach stało się zaczynem destrukcji całego bloku. A stało się tak m.in. dzięki słynnej modlitwie Jana Pawła II: "Niech Duch Święty zstąpi i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!".

CZYTAJ DALEJ

"Koronka na ulicach miast" coraz bliżej

2022-09-26 10:49

[ TEMATY ]

Koronka na ulicach miast

Koronka do Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

W środę o godz. 15 w 173 miastach w całej Polsce wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

"Co roku w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, skrzyżowania ulic, place miast, miasteczek i wsi zamienią się w miejsca modlitwy, by z koronką w ręku prosić Boga o miłosierdzie dla nas i świata całego" - czytamy w komunikacie przekazanym w poniedziałek PAP.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: Kościół musi być blisko ludzi, blisko ich spraw

2022-09-26 18:25

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Kościół nie może ograniczać się do samego siebie. Musi iść odważnie i dawać świadectwo, musi być blisko ludzi i ich codziennych spraw, blisko trosk i radości, cierpień i nadziei” – powiedział w Damasławku (archidiecezja gnieźnieńska) Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński wspólnie z miejscową wspólnotą dziękował w niedzielę 25 września za stulecie damasławskiej parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W homilii, przywołując nauczanie papieża Franciszka, kilkakrotnie podkreślił wspólnotowy wymiar parafii, która by nie stać się „strukturą ociężałą i zamkniętą w sobie, odseparowaną od ludzi i skupioną na wybranej grupie zapatrzonych w siebie osób” musi stale się odnawiać, otwierać i być blisko ludzi i ich spraw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję