Reklama

Niedziela Podlaska

Proboszcz z Grodziska odznaczony

22 września w kościele parafialnym w Grodzisku miała miejsce podniosła uroczystość. Ks. kan. Henryk Kosz został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami” w uznaniu jego wieloletnich zasług na rzecz zachowania i opieki nad zabytkami

W tej podniosłej uroczystości uczestniczyli m.in. Andrzej Nowakowski – podlaski wojewódzki konserwator zabytków, Lucyna Stalończyk – starszy inspektor ochrony zabytków, Joanna Polaska – konserwator dzieł sztuki z Warszawy, Krzysztof Grygowicz – wykonawca prac konserwatorskich przy organach, Andrzej Charyton – sekretarz Urzędu Gminy Boćki, ks. prał. Ludwik Olszewski – emerytowany dziekan bielski. Obecni byli także przedstawiciele Urzędu Gminy Grodzisk na czele z wójtem Antonim Tyminskim, dyrekcja Zespołu Szkół w Grodzisku w osobach Teresy Kosińskiej i Barbary Beaty Goławskiej, dyrektor Banku Spółdzielczego w Grodzisku Mikołaj Szerejko. O swoim wieloletnim duszpasterzu pamiętali także przedstawiciele parafii Miłkowice, którzy przybyli z wyrazami wdzięczności za wieloletnią pracę w ich parafii. Zamiłowanie do zabytków i wielka potrzeba ich ratowania rozpoczęła się w 1993 r., kiedy ks. Kosz został mianowany na stanowisko proboszcza parafii w Miłkowicach Maćkach, gdzie przeprowadził szereg prac remontowych zabytkowego, drewnianego kościoła.

Kolejne prace rozpoczął ks. Kosz w 2007 r. w parafii w Grodzisk, gdzie został proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jego starania zmierzały do uporządkowania terenu przykościelnego, wokół obu świątyń, tj. drewnianego pounickiego kościoła i współczesnego, murowanego. Spowodował opracowanie projektu zagospodarowania tego terenu, a potem jego realizację. Ks. Kosz podjął się misji odrestaurowania zabytkowych organów, przez co nie dopuścił do ich całkowitego zniszczenia. Przy pomocy wojewódzkiego konserwatora zabytków, a także Urzędu Marszałkowskiego wykonane zostały kompleksowa konserwacja i rekonstrukcja instrumentu muzycznego wraz z jego obudową, zwaną szafą organową. Ks. Henryk jest osobą szanującą zabytki i nie może przejść obojętnie obok niszczejącego obiektu, czego kolejnym przykładem jest rzeźba św. Jana Nepomucena, której konserwację od strony finansowej zapewnił wójt gminy Grodzisk. Rzeźba po konserwacji okazała się wybitnym dziełem sztuki rzeźbiarskiej i nie mogła pozostać w kapliczce, dlatego w chwili obecnej oryginał znajduje się w kościele parafialnym.

Wszelkie działania wykonywane z pasją dają wspaniałe efekty. Każdy uratowany od zniszczenia i zapomnienia zabytek jest świadectwem bogatej historii Kościoła. Łączy pokolenia i sprawia, że Kościół ma wartość ponadczasową. Zabytki sakralne zachwycają swym pięknem jak przed wielu laty i tworzą swoisty pomost między pokoleniami.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjaciel „Niedzieli” uhonorowany

Niedziela częstochowska 51/2016, str. 7

[ TEMATY ]

odznaczenia

Bożena Sztajner/Niedziela

2 grudnia po raz pierwszy w Częstochowie, a nie w Katowicach, wręczono Krzyże Wolności i Solidarności, przyznawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-89. Wśród laureatów tego zaszczytnego wyróżnienia znalazł się nagrodzony pośmiertnie, zaprzyjaźniony z „Niedzielą” dr inż. Adam Banaszkiewicz

Uroczystość miała miejsce w sali reprezentacyjnej Muzeum Częstochowskiego. Odznaczenia w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wręczał przybyły specjalnie do Częstochowy dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję