Reklama

Z wizytą w Bełdowie

2013-10-18 11:00

Ks. Waldemar Kulbat
Edycja łódzka 42/2013, str. 4-5

Ks. Waldemar Kulbat

Usytuowana pośród malowniczego krajobrazu niedaleko Aleksandrowa Łódzkiego parafia pw. Wszystkich Świętych w Bełdowie, jest parafią z wielkimi tradycjami, a jej historia sięga XIV wieku. 29 września 2013 r. parafia przeżywała wizytację pasterską. Wizytację przeprowadził bp Adam Lepa. Przybył także ks. kan. Kazimierz Marczak, poprzedni zasłużony duszpasterz parafii. Stan duszpasterski i gospodarczy parafii przedstawił ks. proboszcz Jarosław Leśniak, sprawujący swój urząd od trzech lat.

W parafii krzewi się bogate życie religijne, o czym świadczy działalność grup parafialnych. Należy do nich liczna asysta, młodzież działająca w scholi oraz w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Chłopcy i młodzi mężczyźni chętnie posługują jako służba liturgiczna ołtarza. Osoby starsze należą do sześciu kółek różańcowych. Przy parafii działa rada parafialna, która wspiera Księdza Proboszcza w podejmowaniu decyzji w sprawach gospodarczych, a także duszpasterskich. O życiu religijnym parafii świadczy wysoki udział wiernych podczas niedzielnej Eucharystii oraz rosnąca liczba przystępujących do Komunii św. Duża liczba wiernych uczestniczy w dniach chorych oraz praktykuje pierwsze piątki miesiąca. Powraca dawna tradycja nabożeństw majowych przy wiejskich kapliczkach i przydrożnych krzyżach. W bieżącym roku w każdej wsi była odprawiana Msza św. przy kapliczce wraz ze śpiewem Litanii Loretańskiej i poświęceniem pól. Harmonijnemu współżyciu wspólnoty sprzyja owocna współpraca ze Szkołą Podstawową, jednostkami ochotniczych straży pożarnych, kołami gospodyń wiejskich, Chórem Akademickim oraz Regionalną Kapelą Ludową. Zaangażowanie tych grup uświetnia i ubogaca wszelkie uroczystości religijne. W sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz podkreślił duże zatroskanie parafian o sprawy gospodarcze parafii. Dzięki pomocy wiernych wymieniono instalację i oświetlenie kościoła. Wymieniono i odrestaurowano kościelne ławki, odremontowano i pomalowano wnętrze kościoła. Została wyremontowana organistówka, która obecnie służy społeczności jako apteka i zakład fryzjersko-kosmetyczny. Prace porządkowe i remontowe były prowadzone także na parafialnym cmentarzu, gdzie powstało pomieszczenie gospodarcze i została wyremontowana kaplica pogrzebowa. W budynku plebanii i pomieszczeniach gospodarczych prowadzone są nadal prace remontowe. Obecnie jest przeprowadzany remont poszycia dachowego kościoła i dobiegają końca prace porządkowe na parkingu, a także placu i przy kapliczkach Matki Bożej w Bełdowie. Postępuje też wymiana okien w kościele na nowe, termiczne, a planowane jest wykonanie nowych kamiennych podestów pod ołtarzami.

Podczas Mszy św. sprawozdania ze swojej działalności przedstawiły poszczególne grupy parafialne: rada duszpasterska, przedstawiciele młodzieży, Żywego Różańca oraz asysty. Do rady duszpasterskiej, która zajmuje się także sprawami gospodarczymi, należy dziesięć osób. W ramach liturgicznej służby ołtarza posługuje 30 ministrantów i lektorów. Natomiast w asyście, która może poszczycić się sięgającą w odległą przeszłość historią, działa 80 osób. Na katechezę uczęszcza 100 proc. dzieci i młodzieży, natomiast w niedzielnej Mszy św. uczestniczy 40 proc. zobowiązanych do uczestnictwa wiernych.

Reklama

Ksiądz Biskup wezwał wiernych do refleksji nad sprawą uczestnictwa we Mszy św. oraz świadectwa wiary wobec otoczenia. To Msza św. jest źródłem wiary i miłości wspólnoty. Podczas liturgii sakramentu bierzmowania Ksiądz Biskup mówił do młodzieży o zobowiązaniach płynących z przyjęcia łaski Ducha Świętego. – Powiedz mi: kim jest dla Ciebie Jezus Chrystus, a ja Ci powiem, jakim jesteś chrześcijaninem – stwierdził. Ksiądz Biskup wskazywał na liczne przykłady świadectwa wiary wielu wybitnych ludzi.

Bp Adam Lepa przedstawiając wyniki przeprowadzonej wizytacji, obejmującej sprawy duszpasterskie, katechetyczne i gospodarcze, wyraził uznanie dla ofiarnej pracy Księdza Proboszcza oraz współpracujących z nim wiernych. Dziękując Poboszczowi, w imieniu ordynariusza abp. Marka Jędraszewskiego stwierdził, iż jest gorliwym kapłanem, który wzorowo i ofiarnie spełnia powierzoną mu misję na wielorakim polu spraw duszpasterskich i gospodarczych.

Tagi:
parafia

Jubileusz najstarszej dzierżoniowskiej parafii

2019-05-15 09:02

Marek Zygmunt
Edycja świdnicka 20/2019, str. 4-5

Ks. Grzegorz Umiński
Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca

Święty Jerzy jest także patronem całego miasta, dlatego też rocznicowe uroczystości zainaugurowano spotkaniem przed tamtejszym Ratuszem, skąd przemaszerowano do kościoła pw. św. Jerzego. Przy wejściu do tej świątyni uroczyście liturgicznie powitał gości, parafian i mieszkańców miasta proboszcz ks. prał. Józef Błauciak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jezuici reagują na oskarżenie o pedofilię

2019-05-20 13:00

mip (KAI) / Warszawa

"Relacja pani Magdy Gacyk jest dla ojca Prowincjała i dla nas wszystkich wstrząsem" - czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży w Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Oświadczenie odnosi się do wspomnień dziennikarki zamieszczonych w mediach społecznościowych.

pixabay.com

"Odnosząc się do przytaczanej przez media historii pani Magdy Gacyk, która wyznaje na Facebooku, że była w dzieciństwie molestowana przez nieżyjącego już księdza jezuitę oraz wobec licznych zapytań mediów o tę sprawę oświadczam, że relacja pani Magdy Gacyk jest dla ojca Prowincjała i dla nas wszystkich wstrząsem" - napisał o. Wojciech Żmudziński SJ, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Duchowny wskazuje, że jeśli sprawcą był jezuita, "to ze wstydem i żalem przepraszamy za wyrządzoną krzywdę".

"Niestety podane przez panią Magdę Gacyk elementy informacji nie pozwalają odpowiedzialnie zidentyfikować sprawcę. Dlatego też, jeśli ktoś ma wiedzę, która pomogłaby dojść do prawdy i ustalić jednoznacznie jego tożsamość, prosimy o kontakt pod adresem: pma-socio@jezuici.pl" - czytamy w komunikacie. "Na ten adres prosimy także zgłaszać wszelkie inne sytuacje, w których mogło dojść do nadużyć seksualnych ze strony członków naszej Prowincji zakonnej" - mówi jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

PIELGRZYMKA ROZPOCZNIE SIĘ W TYM ROKU MSZĄ ŚWIĘTĄ

2019-05-20 23:23

Agata Pieszko

W tym roku Piesza Pielgrzymka Wrocławska rozpocznie się Mszą Świętą w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela o godz. 6:00.

Piesza Pielgrzymka Wrocławska

Rok temu pielgrzymi zgromadzili się we wrocławskiej katedrze o godz. 6:00 na uroczystym rozesłaniu przed wyruszeniem na szlak, natomiast w tym roku o tej godzinie rekolekcje w drodze rozpocznie uroczysta Eucharystia! Trudno wyobrazić sobie lepszy początek 39. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę!

Dzięki tej zmianie we Mszy Świętej będą modli uczestniczyć nie tylko pielgrzymi, ale wszyscy, którzy w sposób duchowy wspierają dzieło PPW. Organizatorzy już dziś proszą o przybycie do katedry kilka minut wcześniej, aby nie zakłócać modlitewnego skupienia i celebracji Eucharystii.

Pierwszego dnia zeszłorocznej pielgrzymki temperatura sięgała 34 °C, pielgrzymi pokonali 28 km., a Ewangelia mówiła o rozradowaniu się Jezusa w Duchu Świętym. Miejmy nadzieję, że i w tym roku OŻYWICIEL , który patronuje tegorocznej wędrówce na Jasną Górę użyczy nam swojej radości i tchnie w nasze serca nowe życie! Oto módlmy się już dziś.

Przypominamy także, kto w tym roku poprowadzi poszczególne grupy Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę

gr. I - POKUTNA - ks. Włodzimierz Wołyniec

gr. II - PAULIŃSKA - o. Maksymilian Stępień

gr. III - AKADEMICKA - BIBLIJNA - Ks. Bartek Kot

gr. IV - ZIEMIA OŁAWSKA - Ks. Mateusz Wojciechowski, ks. Adam Skalniak

gr. V - ZIEMIA OLEŚNICKA - Ks. Teodor Sawielewicz

gr. VI - BRZEG, WOŁÓW, BRZEG DOLNY - Ks. Daniel Solarz

gr. VII - STRZELIN, NOWY DWÓR, KĄTY WROCŁAWSKIE - ks. Paweł Jędrzejski

gr. VIII - SALWATORIAŃSKA - ks. Marek Sawicki

gr. IX - SALEZJAŃSKA - ks. Grzegorz Dłużniak

gr. XI - ZIEMIA NAMYSŁOWSKA - ks. Krzysztof Wojtaś

gr. XII - AKADEMICKA - o. Wojciech Kobyliński

gr. XIII - FRANCISZKAŃSKA - o. Marian Michasiów

gr. XIV - MILICZ, GÓRA ŚLĄSKA - ks. Łukasz Romańczuk oraz Ks. Zbyszek Topolnicki

gr. XV - FRANCISZKAŃSKA - o.Oskar Maciaczyk

gr. XVI - DUCHOWI UCZESTNICY - ks. Aleksander Radecki

gr. XVIII - KARMELITAŃSKA - o. Krzysztof Piskorz

gr. XX - RODZINNO- MŁODZIEŻOWA - Ks. Jakub Deperas

gr. XXI - MŁODZIEŻOWA (Wrocław - Katedra) - ks. Marek Leśniak

gr. XXII - LECTIO DIVINA - s. Samuela

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem