Reklama

Niedziela Częstochowska

Dźbów – parafia z tradycjami

Wprawdzie ta częstochowska parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus powstała w 1957 r. Niemniej jednak o Dźbowie pisał już w XV wieku sam Jan Długosz, a Henryk Sienkiewicz wspomina o nim w „Potopie”

2015-09-24 12:02

Niedziela częstochowska 39/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Adrianna Zawadzka

Prezbiterium świątyni pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Początkowo mieszkający tu wierni należeli do parafii pw. św. Zygmunta. Następnie zaś do parafii pw. św. Barbary w Częstochowie. Ludzie pracowali na roli, ale już od XVI stulecia i w kolejnych wiekach dobrze prosperowały kopalnie rudy żelaza oraz zakłady przetapiania tego surowca. Źródła historyczne podpowiadają, że pierwsza kuźnia w Dźbowie powstała właśnie w XVI wieku. Natomiast wydobycie rudy na skalę przemysłową zaistniało pod koniec XIX stulecia. Osiedle górnicze „Dźbów” wybudowano zaś w latach 50. ubiegłego wieku.

Życie parafialne

Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Częstochowie liczy ok. 3 tys. wiernych. Od lipca tego roku duszpasterzami w Dźbowie są: proboszcz – ks. Krzysztof Knurzyński oraz wikariusz – ks. Grzegorz Kośny. – Parafianie dbają o świątynię i jej otoczenie. Chętnie sprzątają kościół pod kierunkiem nowego kościelnego Jerzego Wysockiego – mówi w rozmowie z „Niedzielą” Ksiądz Proboszcz. – Obecnie trwają intensywne prace remontowe na plebanii, porządkowanie otoczenia kościoła. Planujemy też w najbliższym czasie wymianę nagłośnienia w kościele – precyzuje ks. Knurzyński.

W parafii są obecne tradycyjne grupy, poczynając od Liturgicznej Służby Ołtarza, a kończąc na Żywym Różańcu. Aktywne są też Dzieci Maryi, a w pierwsze piątki miesiąca duszpasterze odwiedzają z Najświętszym Sakramentem ok. 30 chorych. Warto zaznaczyć, że spora grupa wiernych uczestniczy w codziennej porannej Mszy św., a w sobotę po wieczornej Eucharystii jest Apel Jasnogórski.

Reklama

Pracę księży wspiera Parafialna Rada Duszpasterska. Z parafią współpracują czynnie i twórczo: Szkoła Podstawowa nr 52 im. Małego Powstańca i Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich. Szkoły w Dźbowie, wraz z parafią, pielęgnują wartości patriotyczne. W życie religijne parafii czynnie włączają się też tutejsze Ochotnicze Straże Pożarne w Dźbowie i w Liszce.

1 października wspólnota w Dźbowie będzie przeżywać odpust parafialny ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystościom będzie przewodniczył bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy naszej archidiecezji. Wtedy też młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych przyjmie z jego rąk sakrament bierzmowania. Warto także wiedzieć, że w październiku z racji synodu, który dotyczy rodziny, świętymi zostaną ogłoszeni rodzice św. Teresy, patronki parafii. Wierni przywołują jej wstawiennictwa szczególnie podczas specjalnych czwartkowych nabożeństw.

Nieco historii

Dźbowską parafię powołał do istnienia 4 marca 1957 r. bp Zdzisław Goliński. Wydzielił jej terytorium z parafii pw. św. Barbary. Trzeba zaznaczyć, że potrzebę stałego duszpasterstwa w podczęstochowskich miejscowościach Dźbowie i Sabinowie dostrzegał już przed II wojną światową bp Teodor Kubina, pierwszy biskup częstochowski. Powołał on bowiem 14 lipca 1937 r. na tych terenach tzw. ekspozyturę. Dlatego też w latach 1937-46 funkcję kościoła pełniła kaplica mieszcząca się w budynku szkoły.

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, staraniem ks. Stanisława Guzika, rozpoczęto wznoszenie murów kościoła. Prac nie dokończono. Niemcy w 1942 r. rozebrali jego fundamenty i część postawionych już ścian. W 1946 r. ks. Franciszek Rąpała pobudował tymczasową kaplicę, prowizoryczną plebanię i zakrystię. Bp Teodor Kubina poświęcił tę świątynię 6 października 1946 r.

Obecny kościół zbudowano w latach 1957-59 staraniem ks. Gustawa Musiała według projektu architektów: Władysława Kobzdeja, Jana Bajdy i Wiktora Samotyja. Nowy kościół poświęcił rytem zwykłym 12 października 1958 r. bp Stanisław Czajka. Uroczystym natomiast 9 października 1966 r. bp Franciszek Musiel.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” u św. Wojciecha

2020-01-21 12:48

Niedziela częstochowska 4/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Częstochowa

spotkanie

parafia

św. Wojciech

archidiecezja częstochowska

B.M.Sztajner/Niedziela

Wydawnictwami interesowali się parafianie w każdym wieku

Dlaczego na drogach życia mamy być świadkami? Co łączy świadka ze słowem pisanym? Odpowiedzi na te pytania poznali wierni jednej z parafii w Częstochowie.

Niedzielę spostrzegamy jako pomoc w pracy duszpasterskiej. W każdą niedzielę możemy odnieść się nie tylko do spraw Kościoła lokalnego, lecz także powszechnego, nauczania papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

2020-01-21 18:43

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

charyzmatycy

Tomasz Rozmus

Kuria w Gliwicach wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia dlaczego Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta spotkania modlitewnego zaplanowanego na 23 stycznia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gliwicach, które miał poprowadzić znany charyzmatyk Marcin Zieliński.

Prezentujemy treść komunikatu Kurii:

Mając na uwadze komunikat Kurii Diecezjalnej w Łowiczu z dnia 8 lutego 2019 roku oraz fakt, że niektóre wątki nauczania pana Marcina Zielińskiego budzą wątpliwości natury teologicznej, Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta w ramach spotkania zaplanowanego w Gliwicach w dniu 23 stycznia 2020 roku.

Ks. Sebastian Wiśniewski, Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Byśmy wszyscy stanowili jedno. Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Gorzowie

2020-01-26 14:07

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Aleksandra Bedka

Nabożeństwo ekumeniczne w kaplicy katedralnej

W miniony piątek 24 stycznia br. zakończyliśmy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Nabożeństwo podsumowujące odbyło się w gorzowskiej kaplicy katedralnej pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Kobusa, proboszcza tutejszej parafii, ks. Jarosława Szmajdy, proboszcza parafii prawosławnej w Gorzowie Wlkp. oraz ks. Tadeusza Kuźmickiego, ojca duchownego seminarium w Paradyżu i referenta ds. ekumenizmu w diecezji. Obecni byli także członkowie Kościoła ewangelicko-augsburskiego, którzy reprezentowali nieobecnego ks. bp Mirosława Wolę – pan Paweł Leszczyński ze współbratem. Podczas nabożeństwa zgromadzeni wierni mogli wysłuchać homilii wygłoszonej przez proboszcza Kościoła prawosławnego, który zachęcał do budowania jedności na wzór chrystusowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję