Reklama

Aspekty

Dzień Papieski 2013

W niedzielę 13 października w wielu miejscach naszej diecezji obchodzono 13. Dzień Papieski. Tegoroczna edycja decyzją Konferencji Episkopatu Polski obchodzona była pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Akcja Katolicka z parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze w przeddzień Dnia Papieskiego przygotowała wieczornicę poświęconą dziełu i postaci bł. Jana Pawła II. – Nasze spotkanie skierowane zostało do wszystkich parafian. Poza wieczornicą świętujemy podczas każdej Mszy św. Zatrzymamy się także przy popiersiu Jana Pawła II i tam zaśpiewamy „Barkę” – powiedział ks. kan. Jan Romaniuk. W parafii św. Alberta papieskie nauczanie zawarte w tegorocznym haśle pomagał zrozumieć ks. dr Grzegorz Chojnacki.

Reklama

Akcja Katolicka podobne inicjatywy przygotowała w całej diecezji. – Organizujemy dużo konkursów, wystaw, szczególnie prac dziecięcych. Podobne wieczornice organizujemy m.in. w Tuplicach, Dychowie, Dobiegniewie. Członkowie Akcji Katolickiej włączają się także w działania w Głogowie. W wielu parafiach robimy to dla upamiętnienia wielkiej postaci, jaką był Jan Paweł II. Robimy to jak zawsze w czterech wymiarach: kulturalnym, naukowym, duchowym oraz włączamy się w pomoc dla tego żywego pomnika, jakim jest „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – podkreśliła Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ma pod swoją opieką 2500 młodych i zdolnych osób. Idea fundacji narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. Fundacja została powołana w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II. – Fundacja to nie tylko pomoc materialna, ale także formacja. Dwa razy w ciągu roku mamy takie główne spotkania. Najbliższe nasze spotkanie będzie w Jeninie w okolicach świąt. Drugie mamy na Wielkanoc. Podczas spotkania dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy, modlimy się, rozmawiamy. Ostatnie nasze spotkanie miało miejsce w Małomicach i bardzo mi się podobało – wyjaśniła Małgorzata Borek ze Strzelec Krajeńskich.

Tradycyjnie z okazji Dnia Papieskiego w naszych kościołach przeprowadzono zbiórkę ofiar na rzecz fundacji. W wielu miejscach datki zbierali sami stypendyści z naszej diecezji. Jednym z nich był Adrian Portała z Międzyrzecza, który kwestował w Gorzowie. – O fundacji dowiedziałem się od mojego katechety. Nie ukrywając, stypendium bardzo mi się przydało. Dzięki fundacji stałem się lepszym człowiekiem, poznałem wielu wspaniałych, ciekawych i interesujących ludzi, nawiązałem wiele ważnych dla mnie kontaktów – dodał Adrian. Dzięki zbiórce każdy z nas mógł stać się fundatorem tego największego w Polsce pomnika bł. Jana Pawła II.

2013-10-18 11:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Priorytetem długofalowa pomoc

Z Agnieszką Patralską – menedżerem ds. Dnia Papieskiego przy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, absolwentką Fundacji pochodzącą z naszej diecezji – rozmawia ks. Marcin Gołębiewski

KS. MARCIN GOŁĘBIEWSKI: – Od blisko 4 lat pracuje Pani w Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Związała się z nią Pani jednak nieco wcześniej, przynależąc do grona stypendystów. Co Pani przyniósł udział w stypendium i w jaki sposób pomoc Fundacji wpłynęła na Pani przyszłość?

CZYTAJ DALEJ

Bp Lechowicz po pożarze „polskiego kościoła” w Szkocji: serce krwawi

2021-07-29 17:34

[ TEMATY ]

Kościół

pożar

Szkocja

Twitter.com/@ArchdiocGlasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Serce krwawi – tymi słowami bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopat Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a zarazem przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, skomentował dla KAI niszczycielski pożar kościoła św. Szymona w Glasgow. Od zakończenia II wojny światowej ta zabytkowa świątynia była religijnym centrum tamtejszej Polonii.

– Mam serce zupełnie rozdarte i krwawiące, ponieważ miałem okazję kilka razy być w tym kościele, gdzie Polacy gromadzą się na Eucharystii. Od wielu lat mam bardzo dobry kontakt z ks. Marianem Łękawą, który od kilkudziesięciu lat pracuje w Glasgow i posługuje Polonii właśnie w tym kościele. W tym miejscu gromadzą się nasi rodacy nie tylko nabożeństwa w niedziele i święta, ale również wspólnoty i grupy prowadzące formację duchową, religijną – powiedział bp Lechowicz.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Marcina Przydacza

2021-07-30 08:00

[ TEMATY ]

5 pytań do...

Tymon Markowski/MSZ

Jakie konsekwencje będzie miało dokończenie Nord Stream2? Na ile wpłynie to na bezpieczeństwo regionu? Czy mamy alternatywne scenariusze? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” Marcina Przydacza, Podsekretarza stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej.

Piotr Grzybowski: Co amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie dokończenia budowy Nord Stream 2 oznacza dla Polski, dla naszego bezpieczeństwa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję