Reklama

Powstają kolejne studnie

W ubiegłym roku Fundacja Polska Raoula Follereau postanowiła uczcić pamięć wolontariusza Fundacji, komendanta 58. Szczepu ZHR dh. Kamila Kulczyckiego, który zginął podczas podróży po Hiszpanii. Pierwsze pieniądze zebrano podczas uroczystości pogrzebowych. Kolejne ofiary wpłynęły na konto Fundacji. W sumie zebrano i przekazano za pośrednictwem Misji Franciszkańskiej w Sabou 42 745 zł (10 tys. euro). Prace nad odwiertem i instalacją akcesoriów wraz z ręczną pompą głębinową trwały pół roku. Dziś mieszkańcy miejscowości Bidiga mają już swoje źródło czystej wody pitnej. To zmieniło całkowicie ich codzienne życie. Do tej pory chodzili z bidonami i wiadrami blisko 7 km. Studnia, opatrzona tablicą pamiątkową, usytuowana jest na terenie, który przeznaczony jest w przyszłości na budowę szkoły. Na razie dzieci mają swojego nauczyciela i uczą się w prowizorycznym szałasie. Fundacja Polska Raoula Follereau chce sfinansować zadaszenie szałasu oraz ławki, które do czasu wybudowania szkoły poprawią warunki uczestniczenia w lekcjach.

Reklama

W specjalnym podziękowaniu, jakie w imieniu mieszkańców miejscowości Bidiga i okolic przekazał Jacques Ouandaogo, czytamy m.in.: „Chcę, by wszyscy, którzy przyczynili się do sfinansowania projektu, wiedzieli, jak wielkim wydarzeniem była budowa studni, dzięki której życie stanie się łatwiejsze, nie mówiąc już o poprawie warunków zdrowotnych dla dzieci. Jak Bóg da, przy studni powstanie szkoła”.

Studnia im. Kamila Kulczyckiego jest jedną z czterech, które Fundacja Follereau sfinansowała w tym roku. Oprócz studni, w centrum duszpasterskim w Czadzie oraz w ośrodku dla byłych trędowatych w Mauretanii budowana jest studnia w ośrodku duszpasterskim prowadzonym przez polskich franciszkanów w Rogho w Burkina Faso. Będzie to studnia nosząca imię zmarłego w tym roku pasjonisty, proboszcza parafii na warszawskiej Białołęce o. Mariusza Ratajczyka.

2013-10-22 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Św. Lidia

[ TEMATY ]

św. Lidia

pl.wikipedia.org

Św. Lidia (I w.) pochodziła z Tiatyry w Azji Mniejszej (słynącej z purpurowych barwników). Zajmowała się w Filippi (Macedonia) sprzedażą purpury (tkanina) dla rzymskiej arystokracji.

CZYTAJ DALEJ

190. rocznica rekonsekracji kościoła w Brodnicy

2021-08-03 11:53

[ TEMATY ]

franciszkanie

diecezja toruńska

Brodnica

Aleksandra Wojdyło

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz sanktuarium św. Antoniego z Padwy przeżywały 1 sierpnia uroczystość 190 rocznicy rekonsekracji świątyni. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.

Ksiądz Biskup w homilii, nawiązując do bogatej historii tego miejsca, podkreślił, że „parafia powinna być miejscem schronienia dla ludzi poranionych, dawniej na ciele, a dziś duchowo”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję