Reklama

Prawdziwy Mikołaj

Ks. Tomasz Kryczko
Edycja sosnowiecka 1/2003

Od trzech lat w parafii św. Mikołaja w Targoszycach ks. wikariusz Tomasz Kryczko wraz grupą młodzieży przygotowuje w grudniowe dni pomoc dla rodziców i ich dzieci. Ofiary na ten cel pochodzą od ludzi o szczerym, dobrym sercu z naszej parafii. Od połowy października ogłaszamy w kościele, jak również na plakatach, które są rozklejane w sklepach, szkołach, przedszkolu, że jest możliwość zaproszenia przez daną rodzinę św. Mikołaja, który wręczy prezenty dzieciom, i wtedy każda rodzina może złożyć dobrowolną ofiarę na potrzeby ludzi biednych. Odzew na ten apel skierowany do naszych parafian okazał się dość duży, jest wiele rodzin, które systematycznie co roku zapraszają św. Mikołaja do swych domów. Jest również wiele rodzin, które mają dorosłe dzieci, a składają ofiary na ten cel.
Pragnę podziękować ks. proboszczowi Januszowi Rakoczemu za zachęcanie na wiele sposobów naszych parafian do dzielenia się tym, co posiadają, jak również za to, iż potrafi wspomóc tę inicjatywę dodatkowymi środkami finansowymi. Przed świętami Bożego Narodzenia rozwozimy do kilkunastu rodzin naszej parafii paczki żywnościowe, aby mogli z nich przygotować potrawy świąteczne. Kolejne paczki rozdajemy przed Nowym Rokiem. W wielu rodzinach pojawia się uśmiech na twarzy nie tylko wśród dzieci, ale również osób dorosłych obdarowanych podarunkiem. Znamienne były słowa matki mającej na wychowaniu kilkoro dzieci "Skąd wiedzieliści, że nie mamy nic na święta", a odpowiedź brzmiała "To nie my, tylko św. Mikołaj". Mam nadzieję, że ta pomoc niesiona ludziom będącym w potrzebie, żyjącym tak blisko nas będzie żywym świadectwem miłosierdzia i uświadomi ludziom, że św. Mikołaj tak naprawdę żyję w sercach ludzi niosących pomoc.

Reklama

Trzeba jasno powiedzieć: Dość!

2019-07-16 11:47

Z abp. Stanisławem Gądeckim rozmawiał Artur Stelmasiak
Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 10-13

Nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Ale Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny – mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w rozmowie z Arturem Stelmasiakiem

episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

ARTUR STELMASIAK: – Napisał Ksiądz Arcybiskup bardzo mocny list w obronie wartości religijnych. Oczywistych powodów jest wiele, ale czy było jakieś szczególne wydarzenie, które przechyliło szalę goryczy, by zająć stanowisko w tej sprawie?

ABP STANISŁAW GĄDECKI: – Od dłuższego czasu mamy do czynienia z niezwykle intensywną dyskusją społeczną, której przedmiotem jest Kościół. Pojawia się wiele głosów nieprzychylnych, a nawet wrogich, wobec Kościoła i wartości religijnych. W ostatnich tygodniach miały jednak miejsce akty jawnej profanacji największych świętości, wobec których trzeba zdecydowanie zaprotestować. Mam tu na myśli przede wszystkim profanację jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej, jak również akty bluźnierstwa, do których dochodzi podczas tzw. marszów środowisk gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów. Inicjatywy te cechują się swego rodzaju przewrotnością, bo pretekstem do ich organizowania jest rzekomo promocja większej tolerancji w społeczeństwie, tymczasem – o czym wspominałem w liście – stają się one miejscem jawnej nietolerancji, obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa, w tym także do parodiowania liturgii Eucharystii, oraz do nawoływania do nienawiści w stosunku do Kościoła i osób duchownych. Do tego należy dodać napaści na świątynie i fizyczne ataki na księży. W ostatnim czasie zaistniało w społeczeństwie naprawdę wiele zła, które dotyka wspólnotę Kościoła i wprost uderza w Boga i Matkę Najświętszą. I w tym momencie trzeba jasno powiedzieć: „Dość!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzów: Obchody Święta Policji. Fotogaleria.

2019-07-20 00:40

Kras.

W Gorzowie 19 lipca odbyły się Wojewódzkie i Miejskie obchody Święta Policji. Zapraszamy do fotogalerii.

www.lubuska.policja.gov.pl
Wojewódzkie i Miejskie obchody Święta Policji w Gorzowie

Zobacz zdjęcia: Obchody Święta Policji w Gorzowie

W programie obchodów znalazła się uroczystość złożenia kwiatów przez lubuskich policjantów przed pomnikiem "Krzyż Ofiar Katynia" (Cmentarz Komunalny w Gorzowie) oraz przed obeliskiem poświęconym policjantom poległym na służbie (patio KWP w Gorzowie). W dalszej części uroczystości została odprawiona Msza św. w intencji policjantów i pracowników policji w kościele pw.. Chrystusa Króla przy ul. Woskowej. Obchody zakończył uroczysty apel z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem