Reklama

Niedziela Legnicka

Szkoła pod patronatem Jana Pawła II

Gimnazjum nr 1 w Chojnowie należy do jednej z 29 szkół w diecezji legnickiej noszących imię Jana Pawła II. W bieżącym roku w przeddzień Dnia Papieskiego szkoła obchodziła 10. rocznicę nadania imienia

Niedziela legnicka 43/2013, str. 1

[ TEMATY ]

szkoła

Jan Paweł II

Ks. Piotr Nowosielski

Uroczystości szkolne, poprzedzone zostały Eucharystią dziękczynną 11 października w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Marek Mendyk. W homilii nawiązał do wydarzeń sprzed 10 lat, kiedy to jeszcze cieszyliśmy się Janem Pawłem II. Co prawda już z osłabionym głosem, nie tak donośnym jak 20, 30 lat wcześniej, ale - jak mówił Ksiądz Biskup - czekaliśmy na każde jego słowo, tak jak się czeka na słowo Dobrego Pasterza. Oczekiwaliśmy go na polskiej ziemi, zastanawialiśmy się, co takiego wyjątkowego powie nam, kiedy przyjedzie do ojczyzny. A on, jak kochający ojciec, który przybywa do swoich, uczył jak żyć, wierzyć, kochać Pana Boga i szanować drugiego człowieka.

Odważny wybór

Nawiązując zaś do obchodzonego dnia jubileuszu szkoły, mówił: - Dziś, w przeddzień Dnia Papieskiego, nie przypadkiem obchodząc 10. urodziny papieskiej szkoły w Chojnowie, próbujemy zatrzymać się przy naszym patronie, stawiając sobie na nowo pytanie. Czego uczy nas ten, który jest patronem szkoły, a pośrednio patron całego chojnowskiego środowiska? Najpierw chcę pogratulować społeczności szkoły i całego miasta, że przed 10 laty nie bali się przyjąć imienia Jana Pawła II dla tego gimnazjum. A czego możemy się uczyć od niego? Papież był człowiekiem dialogu. Wielu ludzi z całego świata przyjeżdżało do niego, aby go słuchać. On z kolei, kiedy przybywał do jakiegoś miejsca, przyciągał do siebie wielu, nawet czasem stojących z daleka od Kościoła. I tego dialogu z innymi, możemy się od Niego uczyć.

Reklama

Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność za wybór takiego patrona. - Dziś, gratuluję wam, i wszystkim papieskim szkołom, że obrały tak wyjątkowego patrona. Dlaczego wyjątkowego? Bo on tak dobrze znał Polskę, polskie środowiska, polską szkołę, młodego człowieka, wiedział i wie, czym żyje młody człowiek - przecież tak często spotykał się z młodymi.

Modlitwa różańcowa

Ponieważ uroczystości te wypadły w miesiącu październiku, bp Marek Mendyk odniósł się do odmawianej obecnie modlitwy różańcowej. - Ten październikowy czas niech będzie okazją, żeby częściej sięgnąć po różaniec. Nie dlatego, że zachęcają nas katecheci czy księża, ale aby samemu odkryć dar modlitwy różańcowej. Spójrzmy na liczne obrazy, fotografie z Papieżem, gdzie tak często jest przedstawiany z różańcem. On kochał modlitwę, a wśród niej modlitwę różańcową. Świadkiem tego jest chociażby jego sekretarz - dziś już kard. Stanisław Dziwisz.

Opieka Papieża Polaka

Zachęcał też, aby jak najczęściej przyzywać opieki Jana Pawła II. Przy tej okazji powiedział, że już dzisiaj różne grupy społeczne zwracają się do Episkopatu Polski z prośbą, żeby ich patronem został Jana Paweł II. - Nie ukrywam, że i ja zwróciłem się z prośbą, aby Jan Paweł II - chociaż dopiero będzie świętym - był patronem polskich nauczycieli i katechetów. Nie wiemy, czy Stolica Apostolska udzieli zgody, aby Papież Polak w jednym momencie był patronem lekarzy, górników, leśników, pracowników obsługi turystycznej… nie wiemy. Ale intuicyjnie wyczuwamy, że jest kimś, kto jest naszym szczególnym orędownikiem w niebie - dodał Ksiądz Biskup.

Liturgia została przygotowana z pomocą uczniów, nauczycieli i katechetów gimnazjum. Na jej zakończenie Ksiądz Biskup udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa, mając na palcu pierścień z relikwiami Jana Pawła II.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dużo miejsc, chętnych mniej

Sporo wolnych miejsc pozostało na bezpłatnych studiach stacjonarnych na polskich uczelniach. Niektóre mogą jeszcze przyjąć nawet kilkuset, a poszczególne wydziały i kierunki po kilkudziesięciu chętnych

Maturzysto – nie dostałeś się albo nie zdążyłeś złożyć dokumentów na studia pierwszego stopnia? Nic straconego, wolne miejsca czekają – zachęcają wyższe uczelnie. Dodatkowa rekrutacja potrwa do połowy września br.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. Rzeź Woli

2021-08-05 07:15

[ TEMATY ]

historia

Sylwester Braun „Kris”/ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Między 5 a 7 sierpnia 1944 r. na ulicach, w podwórzach, domach, fabrykach i szpitalach Woli doszło do bezprzykładnej w dziejach II wojny światowej, zorganizowanej masakry ludności cywilnej. Akcja wyniszczania miasta była odpowiedzią na wybuch Powstania Warszawskiego, ale jej przyczyny tkwią w ideologii niemieckiego nazizmu.

Wieczorem 1 sierpnia 1944 r. wieść o wybuchu powstania w Warszawie dotarła do Berlina. O tym wydarzeniu poinformował Hitlera Reichsführer SS Heinrich Himmler: „Powiedziałem: Mein Führer, moment jest niesympatyczny. Z punktu widzenia historycznego jest jednak błogosławieństwem, że ci Polacy to robią. W ciągu pięciu–sześciu tygodni pokonamy ich. Ale wtedy Warszawa – stolica, głowa, inteligencja tego niegdyś szesnasto-, siedemnastomilionowego narodu Polaków – będzie starta. Tego narodu, którzy od siedmiuset lat blokuje nam Wschód i od pierwszej bitwy pod Tannenbergiem ciągle nam staje na drodze. Wtedy polski problem dla naszych dzieci i dla wszystkich, którzy po nas przyjdą, a nawet już dla nas – nie będzie dłużej żadnym wielkim problemem historycznym”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Raï: ofiary wzywają do wytrwałości, nie do ucieczki

2021-08-05 19:18

[ TEMATY ]

Liban

upamiętnienie

Bejrut

ofiary

Vatican News

Kard. Bechara Butros Raï

Kard. Bechara Butros Raï

„4 sierpnia ubiegłego roku Jezus był z nami na krzyżu, a dzisiaj wzywa nas do Zmartwychwstania z tym wszystkim, co to oznacza w odniesieniu do wiary, wewnętrznego pokoju i nowego życia dla tych, którzy odeszli” – powiedział podczas Mszy upamiętniającej ofiary wybuchu w bejruckim porcie kard. Bechara Butros Raï.

Patriarcha maronicki podkreślił w kazaniu, że wartość krwi dwustu siedmiu ofiar, sześciu tysięcy pięciuset rannych, zniszczenia połowy stolicy i cierpienia setek ludzi, którzy stracili swoje domy i ciężko wypracowany dobytek, jest bezcenna. Równocześnie haniebne pozostaje unikanie sprawiedliwości i chowanie się za fałszywymi immunitetami, które nie mają żadnej wartości ani znaczenia w odniesieniu do tej zbrodni spowodowanej trzecią co do wielkości eksplozją nienuklearną w historii ludzkości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję