Reklama

Niedziela Łódzka

Przekazują skarb wiary

Kiedy powstawała ta wspólnota parafialna, panował jeszcze system totalitarny i nikt nie wiedział, kiedy nastąpi jego kres, a jednak Bóg błogosławił dziełu tworzenia się parafii, wznoszeniu z trudem i ofiarnością kościoła, rzeszy ludzi, którzy tu chcieli kształtować swe sumienia i których obecność dziś jest tak wymowna - podkreślił abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości 25-lecia parafii pw. NMP Matki Odkupiciela i św. Jana Bożego. - Oni wiedzą, że skarb wiary, jaki tu otrzymali, muszą przekazywać dalej, wobec świata, który nie dostrzega Boga i chce żyć tak, jakby Boga nie było - dodał.

Jubileuszowa Eucharystia, której przewodniczył Metropolita łódzki, zgromadziła wielu wiernych i kapłanów - przedstawicieli wszystkich parafii dekanatu Łódź-Chojny. Obecni byli także m.in.: dyrektor Centrum Służby Rodzinie - ks. prał. Stanisław Kaniewski i szef Fundacji Służby Rodzinie „Nadzieja” - ks. kan. Robert Jaspiński, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia ks. kan. Paweł Sudowski oraz bracia bonifratrzy, których Konwent znajduje się na terenie parafii i którzy od początku istnienia współpracują z proboszczem ks. prał. Władysławem Łojanem oraz mieszkańcami, na czele z obecnym przeorem - br. Pawłem Kulką oraz poprzednikami - o. Franciszkiem Chmielem i o. Ambrożym M. Pietrzkiewiczem. Wspólnie razem modliły się także siostry zakonne oraz dyrekcja i pracownicy szpitala im. św. Jana Bożego. Uroczystość 25-lecia parafii zbiegła się także z urodzinami Księdza Proboszcza, któremu serdeczne życzenia wobec zebranych przekazał Ksiądz Arcybiskup.

Reklama

Eucharystia rozpoczęła się od powitania Pasterza archidiecezji i wszystkich zgromadzonych gości przez proboszcza parafii i przedstawienia krótkiej historii tworzenia się w tym miejscu - „na osiedlu, gdzie od lat posługiwali chorym bonifratrzy” - wspólnoty parafialnej. Także osoby zaangażowane w to dzieło, które z takim wysiłkiem i trudem powstawało i które obecnie jednoczy i łączy mieszkańców pobliskich bloków, mówiły o wielkim oddaniu, pracy i modlitwie całej wspólnoty, które sprawiły, że dom Boży „rósł, jak namiot na pustyni życia”. Wymownym było przekazanie kwiatów Dostojnemu Gościowi przez parę młodych ludzi - 25-latków, pierwszych ochrzczonych zapisanych w księgach parafialnych. W homilii abp Marek Jędraszewski podkreślił, jak ważne jest pośród powszechnej niewiary, odrzucenia Boga i życia, jakby Go nie było, jakbyśmy sami byli panami wszystkiego - życia i śmierci, dawanie świadectwa wiary i świadczenie o Chrystusie Odkupicielu. - Przecież Bóg daje znaki i jest, jest w głębi nas, naszych sumień - mówił. - Pośród wielu znaków jest też postać bł. Jana Pawła II. Wspomnienie jego wyboru, kolejnych pielgrzymek, niezmordowanego posłannictwa Piotrowego, cierpienia, choroby i odchodzenia na oczach całego świata - czyż to dla nas nie znak? - pytał. Jego postawa, to żyć do końca Ewangelią, dawać świadectwo i wlewać nadzieję, że „Maryja, Matka Odkupiciela będzie nas miała w swej opiece do końca”. A Karol Wojtyła - związany wspomnieniem, wzruszeniami, z życiem każdego z nas to wymowny znak Boga, który wzywa nas, byśmy byli mu wierni. Metropolita łódzki prosił obecnych, by poprzez to radosne świętowanie jubileuszu prosili Matkę Bożą oraz św. Jana Bożego, by nieustannie wstawiali się u Boga, by wspólnota parafii NMP Matki Odkupiciela z całą mocą i wiarą mogła świadczyć sobie i światu, że On jest, jest Jego Matka i wszyscy Jej czciciele, że jesteśmy razem. Swoją homilię zakończył modlitwą do Matki Odkupiciela.

W procesji z darami, na ręce Księdza Arcybiskupa poszczególne stany - rodziny, dzieci, przedstawiciele grup parafialnych oraz osoby konsekrowane pochodzące z parafii złożyły m.in. chleb, błogosławieństwo dla parafii od papieża Franciszka podpisane przez nowego jałmużnika abp. Konrada Krajewskiego oraz litografię św. Maksymiliana Kolbego. Podczas Eucharystii abp Marek Jędraszewski poświęcił mozaikę uwielbienia oraz nowe prace materialne wykonane na zewnątrz - nowe pokrycie dachu kościoła i elewację. Uroczystość zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem oraz adoracja.

Parafia pw. NMP Matki Odkupiciela i św. Jana Bożego została erygowana 1 września 1988 roku przez bp. Władysława Ziółka i była ostatnią w diecezji łódzkiej, o której istnienie Ksiądz Biskup musiał zabiegać u komunistycznej władzy. Została wydzielona z obszaru parafii św. Wojciecha. Na terenie parafii mieszka około 12 tysięcy osób. Ma tu swoją siedzibę, osiedlony w 1926 r. Zakon Szpitalny Bonifratrów. To ojcowie bonifratrzy decyzją przeora Konwentu Łódzkiego o. Jacka Woźniaka pośpieszyli z pomocą, udostępniając nowej parafii plac, przy ul. Przedświt. Tam zbudowano wiatę, pod którą stanął ołtarz i kilka ławek. Zakrystia była w przyczepie kempingowej. 17 września 1989 r. odprawiona została tam pierwsza Msza św. Potem na placu przy ul. Jutrzenki rozpoczęto budowę najpierw kaplicy, a potem obecnego kościoła. 5 marca 2000 r. nową świątynię konsekrował abp. Władysław Ziółek.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyło się II Forum Krajowe Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach

[ TEMATY ]

forum

adoracja

BOŻENA SZTAJNER

„Adorujmy Najświętszy Sakrament dniami i nocami. Ile potrafimy, uwielbiajmy Pana Jezusa w tym wielkim Sakramencie Miłości” – zaapelował abp senior Stanisław Nowak do uczestników II Forum Krajowego Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach, które odbyło się w parafii św. Jana Kantego w Częstochowie. Arcybiskup senior przewodniczył 1 grudnia Mszy św., która była centralnym punktem Forum.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Trybunalski: Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych

2021-07-25 19:32

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidiecezja Łodzka

Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków

Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Z woli Ojca Świętego Franciszka, w ostatnią niedzielę lipca, obchodzony jest światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z tej racji do sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej pielgrzymowały osoby starsze, jak również rodziny, które dziękowały za Babcie i Dziadków prosząc o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy potrzebują umocnienia w podeszłym wieku czy chorobie, zwłaszcza dotkniętych cierpieniem związanym z Covid19.

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą różańcową przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Piotrkowskiej, którą prowadziły osoby starsze świętujące swój dzień. O godz. 11.30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył o. Micheasz Okoński OFM, kustosz piotrkowskiego sanktuarium, który również wygłosił okolicznościowe kazanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję