Reklama

Niedziela Rzeszowska

100-lecie parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Wysokiej Głogowskiej

Królowo Różańca świętego, módl się za nami

Niedziela rzeszowska 43/2013, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

Sabina Ślęzak - Barczak

W dniu 6 października br. parafia Wysoka Głogowska przeżywała jubileusz 100-lecia swego istnienia. Jubileusz parafii został połączony z odpustem parafialnym. Do tej uroczystości parafia przygotowywała się poprzez czas renowacji misji świętych, które wygłosili ks. Z. Góra oraz ks. A. Hus.

Na początku uroczystości słowo powitania skierował obecny proboszcz ks. Z. Gargaś, a w imieniu parafian słowa powitania Księdza Biskupa wypowiedziała młodzież. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski, który wygłosił kazanie. Przywołał w nim początki starań o utworzenie parafii w Wysokiej Głogowskiej oraz wspominał o jej proboszczach. Nawiązując do patronki parafii, Matki Bożej Różańcowej, zwrócił uwagę, że tajemnice różańcowe powinny przenikać codzienność naszego życia. Życie człowieka wierzącego powinno być przeniknięte radością, świadomością obecności krzyża i nadzieją. Uroczystość zgromadziła licznie przybyłych parafian i gości w tym księży z dekanatu, byłego ks. proboszcza Edwarda Wilka, byłych księży wikariuszy oraz księży rodaków i siostrę zakonną. W czasie Mszy św. śpiewał chór parafialny.

Świątynie

Reklama

Pierwotnie Wysoka Głogowska należała do parafii w Zaczerniu. W 1913 r. została utworzona ekspozytura. 1 maja 1913 r. rozpoczęto budowę kościoła i równocześnie przygotowywano mieszkanie dla duszpasterza. We wrześniu 1913 r. ks. Władysław Łańcucki, ówczesny wikariusz z Głogowa Młp., został zamianowany ekspozytem w Wysokiej Głogowskiej. Pierwszy kościół został wybudowany z tak zwanego muru pruskiego i służył do czasu wybudowania nowej świątyni. Do budowy obecnie istniejącego kościoła przystąpiono w 1933 r. a ukończono w 1937 r. Wieże kościoła ukończono pod koniec wojny w 1945 r. Pierwotnie kościół miał być o jedno przęsło dłuższy niż to jest dzisiaj. Obecny kościół jest orientowany, ceglany, trzynawowy, z transeptem, w stylu neogotyckim.

Dopiero po wojnie uzupełniano wyposażenie świątyni. Warto wspomnieć, że jednym z pierwszych inwestycji był zakup dzwonów, następnie pokrycie kościoła blachą cynkową, posadzka, polichromia, która została wykonana dopiero w 1966 r. (obecnie już nie istnieje). Pierwsze 11-głosowe organy zostały zakupione w 1954 r. a następnie nowe organy wybudował Józef Cynar z Wrocławia w 1972 r. Dzisiejsza świątynia ma inne oblicze od tej z lat 60. czy 70. ubiegłego stulecia a jest to związane z pracami poprzedniego proboszcza ks. Edwarda Wilka i obecnego ks. Zbigniewa Gargasia.

Duszpasterze

Wspominając o początkach parafii, warto przywołać jej duszpasterzy. Pierwszym proboszczem, inicjatorem budowy kościoła był ks. Władysław Łańcucki, którego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym. Ks. Łańcucki duszpasterzował w Wysokiej Głogowskiej przez 28 lat. Oprócz ks. Łańcuckiego obowiązki proboszczów pełnili: ks. Tomasz Mochoń (1941-46), ks. Jan Raniżewski (1946-48), ks. Stanisław Stawiarski (marzec-lipiec 1948), ks. Bolesław Grabowski (1948-49), ks. Eugeniusz Buglewicz (1949-66), ks. Gabriel Marszałek (1966-72), ks. Józef Wilk (1972-80), ks. Edward Wilk (1980-2000). Od roku 2000 funkcję proboszcza pełni ks. Zbigniew Gargaś. W parafii posługę pełnili także księża rezydenci i wikariusze. Z parafii pochodzi siedmiu księży (w tym jeden nieżyjący ks. Jan Kubas), jeden brat zakonny i trzy siostry zakonne.

Każda parafia ma swoją specyfikę i dynamikę. 100-letnia historia skłania do refleksji nie tylko nad przeszłością, ale nad teraźniejszością i przyszłością. Tworzenie parafii w przededniu I wojny światowej, budowa pierwszej świątyni, następnie budowa nowego kościoła w czasach kryzysu gospodarczego to ogromny wysiłek, ale przede wszystkim wyraz miłości do Boga i do Kościoła. Refleksja nad tą historią jest ważną lekcją, która nie tylko przypomina, uczy, ale nade wszystko zobowiązuje.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwarcie Kościoła w Jasienicy

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

Archiwum parafii

W niedzielę zostanie otwarty kościół pw. Narodzenie Pańskiego w Jasienicy. Mszy św. będzie przewodniczył bp warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Podajemy treść komunikatu, który dotyczy pracy mediów w tym dniu:

Warszawa, 23.07.2014 r.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Festiwal Literacki w Kielcach.Patronuje G. Herling-Grudziński

2021-07-27 18:48

arch. UMWŚ

Festiwal Literacki w Kielcach. Patronuje Gustaw Herling-Grudziński

Ogólnopolski Festiwal „Pociąg do Literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”, zapowiada się jako ważne wydarzenie dla miłośników literatury w Kielcach i nie tylko. Potrwa od 2 do 5 września br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję