Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Papież pobłogosławił nam

10 października 50-osobowa grupa pielgrzymów z Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie udała się do Watykanu, by wziąć udział w uroczystości zawierzenia świata przez papieża Franciszka Matce Bożej Fatimskiej.

Wyjazd poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Tomasza Apostoła w Szczecinie. Podróż do Rzymu upłynęła w klimacie śpiewów, modlitwy i prezentacji filmowej objawień Matki Bożej z Fatimy. Gdy następnego dnia dotarliśmy do celu, udaliśmy się do sanktuarium Matki Bożej na Skale w Rocca di Papa, aby podziękować za szczęśliwą podróż i przeżyć spotkanie eucharystyczne w naszej wspólnocie.

W sobotę 12 października zwiedzaliśmy Rzym starożytny i barokowy. Tego dnia przeżywaliśmy Mszę św. w kościele św. Andrzeja, a dokładnie w kaplicy cudu, gdzie swoją pierwszą Eucharystię odprawiał św. Maksymilian Maria Kolbe, wielki czciciel Niepokalanej.

Na Plac św. Piotra przybyliśmy z naszą figurą Matki Bożej Fatimskiej 13 października ok. godz. 7.20. Grupa pielgrzymów ustawiła się w dość długiej kolejce prowadzącej na Plac św. Piotra. Pan Jacek Kruszyński, który niósł figurę Matki Bożej, został wpuszczony od razu. Służby porządkowe po dokładnych oględzinach figury zezwoliły na wejście na plac, a reszta naszych pielgrzymów oczekiwała w kolejce. Gdy weszliśmy na Plac św. Piotra, zajęliśmy miejsca w środkowym sektorze, niedaleko głównego ołtarza. Troje dzieci - Weronika Kopczyńska, Julia Trocha i Kuba Szymanek - z Sanktuarium Dzieci Fatimskich, przebranych w stroje stylizujące je na dzieci fatimskie, zajęło miejsce przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. W oczekiwaniu na Mszę św. podeszła do naszej grupy pani Krystyna, która przyjechała do Włoch studiować teologię. Tłumaczyła naszym dzieciom kazanie papieża Franciszka, które w całości było wygłoszone po włosku.

Reklama

Przed Mszą św. i w jej trakcie wielu ludzi fotografowało naszą figurę wraz z „dziećmi fatimskimi”. Padło również pytanie o koronę. Wyjaśnialiśmy, że została w parafii z obawy, że nie zostaniemy z nią wpuszczeni na plac. W kontaktach z obcojęzycznymi wiernymi pomagała nam pani Krystyna, która w międzyczasie nakreśliła nam postać św. Josemaríi Escrivy de Balaguer. Podzieliła się również z nami swoim spojrzeniem na rolę podejmowania walki z przeciwnościami losu w wychowywaniu dzieci oraz niesprzyjającemu klimatowi wychowania młodego pokolenia.

Po Mszy św. oczekiwaliśmy na przejazd Papieża sektorami Placu św. Piotra. Na telebimie zauważyliśmy, jak ks. kan. Marek Maciążek oraz ks. dr Paweł Płaczek witają się z papieżem Franciszkiem i całują jego pierścień. Wcześniej obaj koncelebrowali Mszę św. z Papieżem.

W końcu doczekaliśmy się chwili, w której Papież podjechał do nas. Dość szybko przejechał obok sektora, w którym się znajdowaliśmy. Chwilę przed jego przyjazdem podszedł do nas jeden z funkcjonariuszy służb porządkowych z pytaniem, skąd jesteśmy. Gdy dowiedział się, że przybyliśmy z Polski, a dokładniej ze Szczecina, i reprezentujemy wiernych Sanktuarium Dzieci Fatimskich, odszedł w kierunku papieskiego orszaku. Gdy papież Franciszek odjechał, krążąc po innych sektorach, obserwowaliśmy, jak wita się z wiernymi i błogosławi dzieci. Mieliśmy nadzieję, że jeszcze do nas wróci. Gdy ponownie znalazł się blisko nas, wszyscy zaczęliśmy skandować: „Franciszek!”. Po zachowaniu pracowników ochrony wiedzieliśmy, że ponownie kieruje się w naszą stronę. Gdy już był blisko nas, zauważyliśmy, że samochód zdecydowanie zwolnił, a Papież był przy nas na wyciągnięcie ręki. Wrażenia z tej chwili są nie do opisania. Ojciec Święty spojrzał na naszą figurę, pobłogosławił ją i uśmiechając się, spoglądał w stronę dzieci. Papież wyciągnął swoją dłoń i dotknął nią dłoni Jakuba Szymanka, który był przebrany za bł. Franciszka. Również p. Bożena Tańska, która stała obok dzieci, otrzymała to wyjątkowe wyróżnienie. Na koniec Ojciec Święty jeszcze raz patrząc na całą naszą liczną grupę, pobłogosławił nam i odjechał.

Reklama

Po uroczystości podeszły do nas siostry od Matki Teresy z Kalkuty, witały się z dziećmi i pytały o figurę Matki Bożej. Przy tej okazji obdarowały wszystkie dzieci, które były z nami, obrazkami z bł. Matką Teresą.

Wraz z figurą Matki Bożej Fatimskiej ruszyliśmy w kierunku miejsca zbiórki - ul. Borgo Pio. Inni wierni, opuszczający plac, podchodzili do figury i dzieci. Ta pielgrzymka pozostawiła w nas niezapomniane wrażenia, szczególnie ze względu na obecność figury Matki Bożej Pani z Fatimy wśród nas.

2013-10-29 16:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zatelefonował do żony zmarłego Ennia Morricone

2020-07-09 13:26

[ TEMATY ]

Franciszek

Ennio Morricone

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zatelefonował do żony zmarłego Ennia Morricone i zapewnił ją ze modli się za niego. Słynny włoski kompozytor muzyki filmowej i religijnej zmarł 6 lipca w wieku 91 lat.

Ojciec Święty zadzwonił do Marii Morricone 7 lipca, by złożyć kondolencje rodzinie kompozytora. Serdeczna rozmowa trwała kilka minut.

Państwo Morricone mieli okazję osobiście spotkać papieża w 2015 r. przy okazji prawykonania Mszy, jaką kompozytor stworzył z okazji 200-lecia przywrócenia zakonu jezuitów. Morricone zadedykował ten utwór Franciszkowi i nosi on tytuł „Missa Papae Francisci” (Msza Papieża Franciszka).

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to znaki Antychrysta

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak "duchowej siły Antychrysta" - to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego nowej biografii napisanej przez niemieckiego dziennikarza i jego literackiego współpracownika Petera Seewalda.

Obszerny tom z wypowiedziami Benedykta XVI ukaże się w Niemczech w poniedziałek, a w innych krajach - w kolejnych miesiącach. Papież Ratzinger otrzymał tom biografii pod tytułem "Życie" w dniu swych 93. urodzin 16 kwietnia.

Słowa emerytowanego papieża przytoczył konserwatywny amerykański portal Life Site News, a za nim w niedzielę włoski dziennik "La Repubblica", który kolejną wypowiedź nazwał "powrotem Ratzingera".

W rozmowie z Seewaldem powiedział on: "Sto lat temu każdy uznałby za absurd rozmowę o małżeństwie homoseksualnym".

"Dzisiaj ten, kto mu się sprzeciwia jest ekskomunikowany ze społeczeństwa" - stwierdził Benedykt XVI. To samo - dodał - odnosi się do "aborcji i tworzenia istot ludzkich w laboratorium".

"Współczesne społeczeństwo jest w trakcie formułowania antychrześcijańskiego credo, a jeśli ktoś się mu sprzeciwia, jest karany przez społeczeństwo ekskomuniką" - oświadczył Benedykt XVI. (PAP)

sw/ mars/

CZYTAJ DALEJ

Szkoły katolickie w USA będą mogły zwolnić homoseksualnych nauczycieli

2020-07-09 20:50

[ TEMATY ]

szkoła

USA

religijność

nauczyciele

Vatican News

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że szkoły wyznaniowe mają prawo do zatrudniania i zwalniania swoich nauczycieli bez ingerencji państwa. Oznacza to, że szkoła katolicka będzie mogła pozbyć się nauczyciela o orientacji homoseksualnej, rozwiedzionego czy żyjącego na kocią łapę lub po prostu nie uczęszczającego co niedzielę na Mszę. Do tej pory takie działania mogły zostać uznane za dyskryminację w miejscu pracy.

Zdaniem sądu szkoły wyznaniowe muszą mieć prawo do wyboru swoich pracowników i zwolnienie jednego z nich, np. w związku z życiem niezgodnym z zasadami religijnymi danej placówki, nie może być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie lub przywrócenie do pracy. Decyzja ta gwarantuje instytucjom wyznaniowym znacznie większą swobodę w działaniu i doborze pracowników niż dotychczas.

Sąd uznał, że nauczyciel w szkole wyznaniowej pełni ważną rolę nie tylko w zdobywaniu wiedzy przez uczniów, ale także w przekazywaniu im wiary, dlatego np. szkoła katolicka ma prawo dobrać sobie taki zespół, który będzie spełniał te cele. Nauczyciel musi być więc osobą nie tylko odpowiednio wykształconą, ale także spełniającą wymogi danej religii, również te moralne.

„Edukacja religijna i formacja uczniów jest główną przyczyną istnienia większości tych prywatnych szkół religijnych, dlatego też wybór nauczycieli, którym to zadanie szkoły powierzają, leży u podstaw ich misji”
– napisał w orzeczeniu sędzia Samuel Alito.

Nowe rozporządzenie obejmie także takie przypadki jak sprawa Małych Sióstr Jezusa, którym groziła wielomilionowa grzywna i utrata dofinansowania publicznego w związku ze sprzeciwem wobec konieczności rozpowszechniania antykoncepcji w prowadzonych przez siebie ośrodkach. Przepisy ustawy o służbie zdrowia w USA gwarantują, że każdy ośrodek zdrowia, korzystający z dofinansowania z ubezpieczeń społecznych, jest zobowiązany do udostępniania pacjentom środków antykoncepcyjnych, sterylizacji i tabletek wczesnoporonnych. Po decyzji Sądu Najwyższego siostry mają szansę utrzymać dofinansowanie bez konieczności działania wbrew swoim zasadom moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję