Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Papież pobłogosławił nam

10 października 50-osobowa grupa pielgrzymów z Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie udała się do Watykanu, by wziąć udział w uroczystości zawierzenia świata przez papieża Franciszka Matce Bożej Fatimskiej.

Wyjazd poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Tomasza Apostoła w Szczecinie. Podróż do Rzymu upłynęła w klimacie śpiewów, modlitwy i prezentacji filmowej objawień Matki Bożej z Fatimy. Gdy następnego dnia dotarliśmy do celu, udaliśmy się do sanktuarium Matki Bożej na Skale w Rocca di Papa, aby podziękować za szczęśliwą podróż i przeżyć spotkanie eucharystyczne w naszej wspólnocie.

W sobotę 12 października zwiedzaliśmy Rzym starożytny i barokowy. Tego dnia przeżywaliśmy Mszę św. w kościele św. Andrzeja, a dokładnie w kaplicy cudu, gdzie swoją pierwszą Eucharystię odprawiał św. Maksymilian Maria Kolbe, wielki czciciel Niepokalanej.

Na Plac św. Piotra przybyliśmy z naszą figurą Matki Bożej Fatimskiej 13 października ok. godz. 7.20. Grupa pielgrzymów ustawiła się w dość długiej kolejce prowadzącej na Plac św. Piotra. Pan Jacek Kruszyński, który niósł figurę Matki Bożej, został wpuszczony od razu. Służby porządkowe po dokładnych oględzinach figury zezwoliły na wejście na plac, a reszta naszych pielgrzymów oczekiwała w kolejce. Gdy weszliśmy na Plac św. Piotra, zajęliśmy miejsca w środkowym sektorze, niedaleko głównego ołtarza. Troje dzieci - Weronika Kopczyńska, Julia Trocha i Kuba Szymanek - z Sanktuarium Dzieci Fatimskich, przebranych w stroje stylizujące je na dzieci fatimskie, zajęło miejsce przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. W oczekiwaniu na Mszę św. podeszła do naszej grupy pani Krystyna, która przyjechała do Włoch studiować teologię. Tłumaczyła naszym dzieciom kazanie papieża Franciszka, które w całości było wygłoszone po włosku.

Przed Mszą św. i w jej trakcie wielu ludzi fotografowało naszą figurę wraz z „dziećmi fatimskimi”. Padło również pytanie o koronę. Wyjaśnialiśmy, że została w parafii z obawy, że nie zostaniemy z nią wpuszczeni na plac. W kontaktach z obcojęzycznymi wiernymi pomagała nam pani Krystyna, która w międzyczasie nakreśliła nam postać św. Josemaríi Escrivy de Balaguer. Podzieliła się również z nami swoim spojrzeniem na rolę podejmowania walki z przeciwnościami losu w wychowywaniu dzieci oraz niesprzyjającemu klimatowi wychowania młodego pokolenia.

Reklama

Po Mszy św. oczekiwaliśmy na przejazd Papieża sektorami Placu św. Piotra. Na telebimie zauważyliśmy, jak ks. kan. Marek Maciążek oraz ks. dr Paweł Płaczek witają się z papieżem Franciszkiem i całują jego pierścień. Wcześniej obaj koncelebrowali Mszę św. z Papieżem.

W końcu doczekaliśmy się chwili, w której Papież podjechał do nas. Dość szybko przejechał obok sektora, w którym się znajdowaliśmy. Chwilę przed jego przyjazdem podszedł do nas jeden z funkcjonariuszy służb porządkowych z pytaniem, skąd jesteśmy. Gdy dowiedział się, że przybyliśmy z Polski, a dokładniej ze Szczecina, i reprezentujemy wiernych Sanktuarium Dzieci Fatimskich, odszedł w kierunku papieskiego orszaku. Gdy papież Franciszek odjechał, krążąc po innych sektorach, obserwowaliśmy, jak wita się z wiernymi i błogosławi dzieci. Mieliśmy nadzieję, że jeszcze do nas wróci. Gdy ponownie znalazł się blisko nas, wszyscy zaczęliśmy skandować: „Franciszek!”. Po zachowaniu pracowników ochrony wiedzieliśmy, że ponownie kieruje się w naszą stronę. Gdy już był blisko nas, zauważyliśmy, że samochód zdecydowanie zwolnił, a Papież był przy nas na wyciągnięcie ręki. Wrażenia z tej chwili są nie do opisania. Ojciec Święty spojrzał na naszą figurę, pobłogosławił ją i uśmiechając się, spoglądał w stronę dzieci. Papież wyciągnął swoją dłoń i dotknął nią dłoni Jakuba Szymanka, który był przebrany za bł. Franciszka. Również p. Bożena Tańska, która stała obok dzieci, otrzymała to wyjątkowe wyróżnienie. Na koniec Ojciec Święty jeszcze raz patrząc na całą naszą liczną grupę, pobłogosławił nam i odjechał.

Reklama

Po uroczystości podeszły do nas siostry od Matki Teresy z Kalkuty, witały się z dziećmi i pytały o figurę Matki Bożej. Przy tej okazji obdarowały wszystkie dzieci, które były z nami, obrazkami z bł. Matką Teresą.

Wraz z figurą Matki Bożej Fatimskiej ruszyliśmy w kierunku miejsca zbiórki - ul. Borgo Pio. Inni wierni, opuszczający plac, podchodzili do figury i dzieci. Ta pielgrzymka pozostawiła w nas niezapomniane wrażenia, szczególnie ze względu na obecność figury Matki Bożej Pani z Fatimy wśród nas.

2013-10-29 16:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w sobotę w rzymskim Circo Massimo odbędzie się Złoty Jubileusz charyzmatyków katolickich

[ TEMATY ]

Rzym

charyzmaty

wikipedia.org

Circus Maximus

Circus Maximus

Około 30 tysięcy osób, w tym 50 biskupów i 600 księży, ze 130 krajów jest spodziewanych w czuwaniu modlitewnym z okazji Złotego Jubileuszu katolickiego ruchu charyzmatycznego. Odbędzie się ono w sobotę 2 czerwca, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w rzymskim Circo Massimo pod przewodnictwem papieża Franciszka.

Watykańskie obchody 50. rocznicy narodzin katolickich wspólnot zielonoświątkowych rozpoczęły się od udziału licznych charyzmatyków w środowej audiencji ogólnej na Placu św. Piotra 30 maja, a ostatnim ich punktem będzie niedzielna Msza św. na Placu św. Piotra. Jubileusz wiąże się z 50. rocznicą wylania Ducha Świętego na grupę studentów amerykańskiego uniwersytetu Duquesne, skąd zjawisko to szybko rozpowszechniło się na inne środowiska i kraje.

CZYTAJ DALEJ

Zawsze mamy wybór [WYWIAD]

2023-01-27 18:39

[ TEMATY ]

wywiad

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Wojciech Skiślewicz

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Dramat „E(ro)tycznie” i historia się za nim kryjąca stały się przyczynkiem do dyskusji o pojmowaniu cielesności i kobiecości, a także wpływie popkultury na społeczną podświadomość, o czym Zuzanną Kleiną rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: „E(ro)tycznie” zostało nagrodzone w 2022 roku w konkursie na najlepszą sztukę teatralną. Powiedz, czy myśl o napisaniu tego dramatu pojawiła się wraz z ogłoszeniem wspomnianego konkursu, czy też chodziła za Tobą już wcześniej?

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję