Reklama

Rodzina

Nie przegap

Dzieci i tematy tabu

Przyszło nam żyć w czasach, kiedy o intymnych sferach życia nie tylko mówi się publicznie, ale wręcz agresywnie nimi epatuje. Co gorsza, do szkół i przedszkoli już trafiają programy wychowania seksualnego deprawujące dzieci. Równocześnie w Sejmie trwają prace nad tzw. ustawą antydyskryminacyjną, która łamie zasadę swobodnej wypowiedzi i odbierze jakąkolwiek możliwość wyrażania poglądów. Nieprzypadkowo dzieje się to akurat w czasie, gdy pod koniec ubiegłego roku Polska stała się sygnatariuszem niezwykle groźnej Konwencji Rady Europy dotyczącej przemocy wobec kobiet, która w przypadku ratyfikacji uruchomi maszynę represji, w oparciu o zredefiniowaną definicję płci, przemocy wobec płci oraz rewolucyjne zmiany w polskim prawie.

Warto być czujnym w tej kwestii i znać takie strony jak: stopdyktaturze.pl; stop-seksualizacji.pl; niedlagender.pl. Bycie świadomym zagrożeń pozwoli nam aktywnie wyrażać swój opór. Do wielu szkół już wkraczają edukatorzy, którzy w odpowiedni sposób wprowadzają demoralizującą edukację genderową.

Reklama

Dlatego tak ważne jest, aby rodzice nie bali się i potrafili rozmawiać z dziećmi na trudne tematy. Dzieci, które nie obawiają się rodziców, chętnie z nimi rozmawiają na różne tematy, również intymne, to czasami może wręcz pomóc w uchwyceniu zagrożeń, na które współczesne dziecko jest narażone. Takie sytuacje są doskonałą okazją, by rodzice mogli wyrazić aprobatę wobec pewnych zachowań czy zjawisk seksualnych. Jest to o tyle istotne, że dziecko naturalnie przyjmuje postawę czy pogląd rodzica jako swój. Czasem pytania mogą nas zaskoczyć i wtedy nawet prosta odpowiedź przychodzi z wysiłkiem. A później zostają dylematy – czy, aby tak należało odpowiedzieć?

Jeśli należysz do grupy rodziców, a może ze względu na studia czy pracę masz lub będziesz mieć kontakt zawodowy z dziećmi, polecam ci książkę dr. Marka Babika pt. „Tato! Gdzie ja mam te plemniki? Dzieci pytają – rodzice odpowiadają”.

Książka jest efektem licznych warsztatów prowadzonych przez ponad 10 lat w szkołach i przedszkolach z zakresu wychowania seksualnego przeznaczonych dla rodziców dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Oryginalność książki polega na tym, że nie jest katalogiem złotych rad, ale przez odwoływanie się do konkretnych przeżyć rodziców, zachęca czytelnika do wyrobienia sobie własnego zdania i wypracowania swojego sposobu reagowania na wypowiedzi i zachowania dziecka.

Reklama

Ostatnia część książki poświęcona została zagadnieniom przemocy seksualnej wobec dzieci. Jak ją rozpoznawać oraz jak postępować z jej ofiarami. Autor podaje zbiór czynności, które powinni wykonać rodzice w przypadku, gdy ich dziecko zostało skrzywdzone.

Dr Marek Babik jest autorem licznych prac naukowych z zakresu wychowania seksualnego, prowadzi warsztaty dotyczące tej tematyki, przeznaczone dla nauczycieli, wychowawców i rodziców. Szczególnie bliska jest mu tematyka dotycząca tzw. obszarów trudnych. Często traktowane jako tabu są przemilczane przez rodziców i wychowawców. Dr Marek Babik, posiadający obszerną wiedzę teoretyczną, potrafi przekazać ją w sposób bardzo praktyczny, podpowiadając rodzicom proste, a zarazem skuteczne metody wychowawcze. Prywatnie jest mężem i tatą czwórki dzieci.

Na potwierdzenie i zachęcenie przytaczam fragment recenzji dr. n. med. Leszka Putyńskiego (psychologa klinicznego Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego): „Sposób kontaktu i rozmowy z dzieckiem, proponowany przez Autora, z jednej strony może zaowocować pogłębieniem więzi rodzinnych, z drugiej – wzmocnieniem samodzielności dziecka, rozumienia siebie i otaczającego świata.

W konsekwencji nie naraża dziecka na czasami bardzo wysokie koszty samodzielnych poszukiwań, przeżycia szoku lub zawodu w konfrontacji z własną seksualnością czy wykorzystania przez innych”.

Książka „Tato! Gdzie ja mam te plemniki?”, wydana przez Rubikon, dostępna jest w księgarniach oraz na stronie: www.ksiegarniarubikon.pl.

2013-11-05 10:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chore dzieci z Wrocławia u Ojca Świętego

[ TEMATY ]

dzieci

Franciszek

Archiwum KB

„Dziękuję za tę wizytę i za waszą modlitwę w intencji Kościoła. Dajecie tak dużo dobra Kościołowi waszymi cierpieniami, których nie da się wytłumaczyć. Ale Bóg zna wszystko, również wasze modlitwy”. Tymi słowami Papież Franciszek powitał w Watykanie dzieci i młodzież z Wrocławia, cierpiących na białaczkę i różnego typu nowotwory. W spotkaniu z Papieżem uczestniczyło 26 pacjentów oraz ich opiekunowie i lekarze, w tym prof. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu i mec. Krzysztof Bramorski, organizator pilegrzymki. Było to już czwarte spotkanie chorych dzieci z papieżem przez nią zorganizowane. W poprzednich uczestniczyli Jan Paweł II i Benedykt XVI.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję