Reklama

Niedziela Świdnicka

Odwrócone przedszkole już otwarte

Niedziela świdnicka 45/2013, str. 2

[ TEMATY ]

Alzheimer

Przemyslaw Awdankiewicz

Przy parafii w wałbrzyskiej dzielnicy Poniatów rozpoczął swoją działalność ośrodek dziennego pobytu dla osób cierpiących na Alzheimera. Wałbrzyskie Stowarzyszenie Pomocy na rzecz Rodzin i Osób z Chorobą Alzheimera dzięki wsparciu osób prywatnych, władz i firm wyremontowało byłe salki katechetyczne, w których powstało tzw. odwrócone przedszkole.

Podczas otwarcia placówki Wiesław Rzeźnikiewicz, prezes stowarzyszenia, serdecznie dziękował wszystkim, którzy pomogli w otwarciu placówki i służyli swoim czasem, dobrą radą, pracą lub pieniędzmi.

Reklama

– Dobrym zwyczajem jest umieszczanie na fasadach budynków wykutych w kamieniu sentencji, które przekazują główną ideę. Na naszej tablicy znalazło się zdanie: „Z niczym przyszedłeś na ten świat i nic nie weźmiesz ze sobą, więc pozostaw jakiś piękny ślad, by można iść za tobą...”. Dlatego z całego serca dziękuję! – mówił Wiesław Rzeźnikiewicz.

Idea tzw. odwróconego przedszkola polega na tym, że osoba z demencją jest rano przywożona przez rodzinę i przebywa w ośrodku 5-8 godzin pod opieką fachowców. – Zadaniem naszym będzie ćwiczyć i trenować te intelektualne i ruchowe zdolności, które pacjent jeszcze posiada, tak, aby utrzymywały się jak najdłużej, a tym samym przedłużyły jego samodzielność i złagodziły objawy choroby – dodał Rzeźnikiewicz. – Celem ośrodka jest również odciążenie rodzin pacjentów. Choroba Alzheimera jest dramatem żon, mężów i dzieci pacjentów, zwłaszcza gdy chorzy pozostają w domu. Brak skutecznej pomocy skazuje opiekunów chorych na frustrację. Fizycznie niemożliwe jest, by samemu dać sobie radę z całą sytuacją. Kwestią czasu jest wypalenie i pogorszenie formy psychicznej opiekunów.

O ogromnej potrzebie powstawania miejsc dziennego pobytu dla cierpiących na choroby otępienne mówił Michał Hajtko, dyrektor Ośrodka Alzheimerowskiego w Ścinawie.

Reklama

– Choroba Alzheimera to ogromne nieszczęście dla osoby chorej, ale i dla rodziny, która potrzebuje wsparcia. W 2020 r. zachoruje około miliona osób. W ośrodku w Ścinawie, którym kieruję, mamy 67 łóżek. Na miejsce czeka 500 chorych. One się nigdy nie dostaną. Dlatego ogromnie się cieszę, że taki ośrodek powstał w Wałbrzychu – mówił Michał Hajtko.

W Polsce dotychczas działa ok. 15 tego typu placówek. Wałbrzyska jest przeznaczona dla maksymalnie 15 osób chorych na Alzheimera. Do ich dyspozycji w budynku o powierzchni ok.180 m2 są dwie sale, kuchnia oraz dwie łazienki. Od poniedziałku trwa typowanie pacjentów, którzy będą mogli korzystać z ośrodka.

2013-11-07 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mają komplet pacjentów

[ TEMATY ]

Alzheimer

Caritas

Czynna od grudnia 2015 r. nowa placówka Caritas dla cierpiących na chorobę na Alzheimera ma już komplet, czyli trzydziestu pacjentów i długą listę oczekujących na przyjęcie. Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z chorobą Alzheimera poświęci 6 marca bp Jan Piotrowski.

Na specjalistyczną opiekę w placówce mogą liczyć chorzy na Alzheimera, osoby z zaburzeniami pamięci czy demencją starczą. Chorymi zajmują się terapeuci zajęciowi, psychologowie, pedagodzy, pracownicy socjalni oraz fizjoterapeuci.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję