Reklama

Aspekty

Głogowska Noc Światła

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 45/2013, str. 1

Piotr Marcińczak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po kilku latach przerwy do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie wróciła piękna tradycja. W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych zorganizowano w kościele Noc Światła. Polegała ona na przebywaniu ze świętymi przed Bogiem. Obecność Bożych przyjaciół była zaznaczona poprzez relikwie, które ustawiono przy ołtarzu. Byli to święci i błogosławieni szczególnie czczeni w parafiach głogowskich, a więc: św. Jakub i bł. Jan Paweł II, św. Mikołaj i św. Ojciec Pio, bł. Luigi Novarese i bł. Karolina Kózkówna, bł. Jerzy Popiełuszko i św. Maksymilian Kolbe, św. Klemens i św. Faustyna oraz bł. Edmund Bojanowski. Spotkanie rozpoczęła uroczysta procesja z relikwiami niesionymi przez przedstawicieli kilku parafii. Z kościoła pw. św. Mikołaja relikwie biskupa oraz Ojca Pio przyniosła rodzina Iwony i Przemysława Ptaszyńskich. – To jest dzień świętych i w tym czasie chcemy być blisko nich, modlić się i prosić ich o wstawiennictwo przed Bogiem – mówiła p. Iwona. Do kościoła przyszli wraz z córkami Julią i Mają. Dziewczynki niosły relikwie św. Mikołaja. – To nasz ulubiony święty, bo daje prezenty, był biskupem i rozdawał swój majątek biednym – wyjaśniała Julia. Relikwie bł. Edmunda niosła s. Paulina Szołdra, służebniczka. – To nasz założyciel, troszczył się o dzieci i chorych, jako świecki może być przykładem dla ojców – opowiadała.

Reklama

Ławki kościoła wypełnili wierni z tej i innych parafii. Wśród nich był Dariusz Sagan z córką Michaliną. – Chciałem pokazać córce, czym są relikwie, że dzięki nim możemy być trochę bliżej świętych, dotknąć ich, świętować z nimi. Przyszliśmy tu, by napełniać się ich świętością – mówił. Do kościoła przyszła także Agata Przybylska, przyjeżdżając do domu z Wrocławia, gdzie studiuje, nie wyobrażała sobie, by spędzić czwartkowy wieczór inaczej. – Jest to dla mnie szczególny czas, tego święta nie obchodzi się smutno, bo przecież nasi bliscy, którzy umarli, stają się świętymi, przebywają z Bogiem, i o to chodzi – wyjaśniała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po procesji wierni zaśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, a po niej modlili się, uwielbiając Boga w życiorysach świętych. Konferencję wygłosił ks. Piotr Wadowski, zwracając uwagę na to, co łączy świętych. – Wspólnym mianownikiem jest modlitwa – mówił. – To oznacza, że świętość jest w zasięgu każdego z nas. Jak człowiek się modli, to otwiera się na sakramenty, a jak otwiera się na sakramenty, to otwiera się na Boga i Jego wolę, a tym samym zmierza ku świętości, bo ona polega na relacji z Bogiem. Z Bogiem można wchodzić w relację, tak jak robili to święci, których relikwie przyniesiono do kościoła.

Po konferencji nastąpiła krótka adoracja. Reflektory były skierowane na Najświętszy Sakrament, by zaznaczyć, że źródłem świętości jest Chrystus. Spotkanie zakończyła Eucharystia. – Tym wydarzeniem chcieliśmy pokazać radość, chwałę i blask wszystkich zbawionych, co jest zamysłem liturgicznej uroczystości Wszystkich Świętych – wyjaśniał proboszcz ks. Witold Pietsch.

2013-11-07 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano szczegóły uroczystości pogrzebowych abp. Józefa Michalika

2026-05-04 11:01

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

szczegóły

uroczystości pogrzebowych

Red.

Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik

Kuria Metropolitalna w Przemyślu poinformowała, że w dniach 8-9 maja br., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odbędą się uroczystości pogrzebowe abp. Józefa Michalika.

W piątek, 8 maja 2026 r., eksporta rozpocznie się o godz. 14:00 procesją z Domu Biskupiego do Archikatedry Przemyskiej, gdzie o godz. 15:00 będzie sprawowana Eucharystia żałobna. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 9 maja 2026 r., o godz. 11:00 w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, a po Eucharystii ciało abp. Józefa Michalika spocznie w podziemiach Archikatedry.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 8 maja przypada uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika. Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych?

W Kościele 8 maja katolików w Polsce nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Powodem jest obchodzona tego dnia uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika - jednego z głównych patronów kraju. Nie ma jednak tego dnia obowiązku uczestniczenia w mszy.

Św. Stanisław, biskup i męczennik jest jednym z głównych patronów Polski obok św. Wojciecha i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa centrum młodych liderów z całej Polski - wydarzenie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej

2026-05-05 11:39

[ TEMATY ]

„Gotowi na Dobro”

PAP/Radek Pietruszka

Już w najbliższy piątek, 8 maja, w Auli im. Roberta Schumana na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpocznie się ogólnopolskie spotkanie młodych liderów i środowisk katolickich „Gotowi na Dobro”.

Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karola Nawrockiego oraz Małżonki Prezydenta Marty Nawrockiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję