Reklama

Kłocko

Jubileusz 25-lecia parafii św. Walentego

Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba
Edycja włocławska 1/2003

Prawie 25 lat temu przybyliśmy z mężem do Sieradza. Na Msze św. niedzielne jeździliśmy do pobliskiego Kłocka, gdzie odkryliśmy piękny drewniany kościół, do którego starsze kobiety przychodziły w tradycyjnych sieradzkich strojach.
Gdy na osiedlu utworzono parafię, nasze niedzielne wizyty zostały ograniczone, jednak przyjeżdżałam tu, np. w uroczystość Bożego Ciała, by przy okazji fotografować i filmować barwną procesję. Rejestrowałam też obchodzenie domów przez kolędników, nagrywałam dawne pieśni. Gdy 5 lat temu proboszczem parafii został ks. Marian Bronikowski, mój mąż zaproponował mu wspólną organizację Młodzieżowych Spotkań z Poezją Religijną. Od tej pory bywamy w Kłocku o wiele częściej. 24 listopada 2002 r., w uroczystość Chrystusa Króla uczestniczyłam w jubileuszu 25-lecia parafii św. Walentego.
Na długo przed godz. 12.00 kościół był już wypełniony wiernymi. Na uroczystość przybyli do parafii biskup włocławski Bronisław Dembowski i księża z okolicznych parafii. Przed Mszą św. słowo powitalne wygłosił Ksiądz Proboszcz, który przypomniał fakty z historii Kłocka. W 1707 r. (lub w 1711) wzniesiono tu kaplicę pw. św. Rocha - wotum wdzięczności za ocalenie od zarazy. Kaplica uległa zniszczeniu; na jej miejsce w 1756 r. stanęła drewniana kaplica pw. św. Walentego. W 1838 r. rozpoczęto budowę obecnego kościoła. Kaplice w Kłocku przynależały do parafii pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu.
19 sierpnia 1972 r., decyzją biskupa włocławskiego Jana Zaręby, przy kaplicy powołano ośrodek posiadający prawa samodzielnej parafii z własnymi księgami parafialnymi. Duszpasterzem został ks. Władysław Kopytowski.
24 kwietnia 1977 r. dekretem bp. J. Zaręby w Kłocku została erygowana parafia rzymsko-katolicka.
Bp B. Dembowski podczas kazania żartem skwitował rodowód kłockiej parafii, mówiąc, że swoje istnienie zawdzięcza... zarazie w Sieradzu. Wyraził też zachwyt dla tej perły architektury drewnianej, przyznając, iż ma specjalny sentyment do drewnianych świątyń, jako że właśnie w takim kościele otrzymał od Boga powołanie kapłańskie. W czasie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił wyremontowaną wysiłkiem parafian zakrystię - wotum z racji jubileuszu 25-lecia.
Uroczystość uświetniła grą na skrzypcach Helena Mrczian, koncertmistrz Filharmonii Kaliskiej. Z okazji jubileuszu została przygotowana wystawa fotograficzna autorstwa Marcina Grabii, przedstawiająca Kłocko wg słów wiersza ks. Jana Twardowskiego: Tu Pan Bóg jest jak Pan Bóg, pewny i prawdziwy.
Wieczorem w miejscowej szkole odbył się program poetycko-muzyczny, podczas którego Jerzy Kaszuba prezentował wiersze ks. J. Twardowskiego. Następnie delegacja parafii wraz z Księdzem Proboszczem udała się do Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu, aby pozdrowić ks. W. Kopytowskiego, któremu stan zdrowia nie pozwolił na udział w srebrnym jubileuszu parafii.

Reklama

Odprowadzeni z miłością

2019-10-15 22:43

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

Ceremonia pochówku odbyła się dziś na Cmentarzu Osobowickim, poprowadził ją o. Jozafat R. Gohly OFM – najpierw w kaplicy cmentarnej odprawił Mszę św., a później nabożeństwo żałobne przy wspólnym grobowcu dzieci. W homilii dziękował za modlitwę i wzajemne wspieranie się w trudnej próbie jaką jest strata dziecka.

– Macie prawo płakać, macie prawo krzyczeć, macie prawo czuć żal, bunt i złość. Macie prawo nie rozumieć i szukać pociechy – mówił w homilii – macie też prawo przeżyć żałobę, każdy na swój sposób, ponieważ strata dziecka jest największym bólem, jakiego doświadczają rodzice. I nikt, nikt kto tego nie przeżył, nie zrozumie – tłumaczył. Zachęcał też, aby z tym bólem przychodzić do Maryi. – Ona też straciła Dziecko, jedynego Syna, rozumie wasz ból i cierpi razem z wami – mówił franciszkanin.

Zobacz zdjęcia: Urodzeni za wcześnie godnie pochowani


Po Eucharystii karawan zawiózł urnę z prochami dzieci na miejsce pochówku. Rodzice i towarzyszący im bliscy podążali w pogrzebowym kondukcie. Niektórzy nieśli kwiaty, znicze, niewielki figurki aniołów. Każdy niósł białą różę przygotowaną przez Siostry Boromeuszki. Na miejscu urna została umieszczona w białym woreczku i na długich wstążkach opuszczona do grobowca. Błogosławieństwo zakończyło ceremonię.

(Grobowiec w kwaterze 79 przedwcześnie narodzonych wieńczy rzeźba - to „Pomnik Dzieci Nienarodzonych II” wykonany przez słowackiego rzeźbiarza Martina Hudaćka.)

Oprócz rodziców, którzy niedawno przeżyli nagłą stratę dziecka i dziś żegnali się ze swoimi maluchami, byli też i tacy, którzy wcześniej złożyli szczątki swojego dziecka na cmentarzu a teraz każdego roku w Dniu Dziecka Utraconego przychodzą na wspólną modlitwę.

Była też mama, która straciła dziecko 29 lat temu. O wspólnym pochówku przeczytała w internecie i zapragnęła przyjść dziś na cmentarz, aby – w symboliczny sposób – pochować swojego malucha i pożegnać go, wreszcie, po tylu latach.

– Wie pani? Szłam dziś za urną i czułam się tak, jakbym wreszcie brała udział w pogrzebie mojego dziecka, jakby ono też było w tej urnie… Nosiłam tę stratę i ten ból przez 29 lat… Dopiero teraz będę mogła żyć normalnie, będzie miejsce, gdzie mogę przyjść i zapalić znicz. Wtedy, 29 lat temu, nie było takiej pomocy, kobieta poroniła, wracała do domu i miała żyć dalej. A przecież nie da się tak po prostu żyć dalej… – mówiła wzruszona.

Przez długi czas po zakończeniu ceremonii młodzi, obolali rodzice układali kwiaty, palili znicze, siedzieli objęci na pobliskich ławkach. Żegnali tych, na których czekali najbardziej na świecie.

Pochówki dzieci martwo urodzonych odbywają się we Wrocławiu od 2015 r. z inicjatywy Sióstr Boromeuszek. Udało się wypracować procedury, które regulują przechowywanie szczątków dzieci aż do czasu wspólnego złożenia we wspólnej mogile kilka razy do roku. W sytuacji, gdy dziecko umrze na terenie szpitala – w wyniku poronienia, albo zabiegu aborcji – ma szansę zostać skremowane i godnie pochowane na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Dziś złożono w mogile 17 urnę z prochami przedwcześnie narodzonych. Siostry Boromeuszki podają, że w grobowcu spoczywa już ok. 3 tys. dzieci. Wszystkich tych, którzy doświadczyli straty dziecka i potrzebują pomocy, jakiegokolwiek wsparcia zapraszają do Fundacji Evangelium Vitae. Więcej na http://fev.wroclaw.pl


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Weekend rodzinny z Jackiem Pulikowskim w Oławie

2019-10-16 21:45

Anna Majowicz

Jacek Pulikowski – autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej, w nadchodzący weekend gościć będzie w Centrum Formacji, przy parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie.

ekai.pl
Jacek Pulikowski

Plan wydarzenia:

Piątek, 18.10.2019 r.:

18.00 Eucharystia – ze słowem Jacka Pulikowskiego

19.00 – 20.30 Wykład dla kobiet: ,,Instrukcja obsługi mężczyzny”

Sobota, 19.10.2019 r.:

9.00 Eucharystia – ze słowem J.Pulikowskiego ,,Dojrzała miłość w dojrzałym wieku”

9.00 – 17.00 Warsztaty dla ojców ,,Ojcostwo a praca”

10.00 – 14.00 Warsztaty dla kobiet ,,Cenniejsza niż perły”

15.30 – 17.00 Wykład dla narzeczonych I małżonków ,,Rodzina. Najważniejsza firma na świecie”

18.00 Eucharystia – ze słowem J. Pulikowskiego ,, Odcinanie pępowiny”

19.00 – 20.30 Wykład dla mężczyzn: ,,Jak rozumieć kobietę? Czy niemożliwe jest możliwe?”

Niedziela, 20.10.2019 r.:

8.00 – 19.30 Eucharystie ze słowem J. Pulikowskiego ,,Relacje rodzinne – wyzwania na dzisiejsze czasy”

13.00 – 19.00 Rejonowy Dzień Wspólnoty (RDW) Ruchu Światło – Życie: ,,Moja wola I moja wolność”.

Więcej informacji i formularze zapisów na stronie Fundacji DlaRodziny: www.dlarodziny.eu

Serdecznie zapraszamy! 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem