Reklama

Wierzchy

Szkoła z tradycjami

Katarzyna Nastarowicz, Roman Kałczak
Edycja włocławska 1/2003

Do parafii pw. św. Mikołaja w Wierzchach należy miejscowość Iwonie. Znajduje się tu Szkoła Podstawowa im. I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Choć niewielka jako obiekt, chlubi się piękną tradycją. Została oddana do użytku w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada 1938 r. Wtedy właśnie nadano jej imię jednego z najznamienitszych Polaków, Marszałka Józefa Piłsudskiego, mając na względzie, by pobierające tu naukę kolejne pokolenia wzrastały na chwałę i pożytek Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej. Wybuch II wojny światowej i okupacja niemiecka przerwały działalność szkoły, jednak została ona wznowiona zaraz po jej zakończeniu. Nikt wtedy nie pamiętał - lub nie chciał pamiętać - że szkoła ma patrona. Taka sytuacja trwała aż do 1994 r., do czasu remontu szkoły, kiedy dzięki zupełnemu przypadkowi odkryto wmurowany w fundamenty szkoły akt erekcyjny. Podjęto stosowne działania, wskutek których Rada Gminy Zadzim uchwałą nr XIII/89/95 z dnia 11 listopada 1995 r. przywróciła szkole imię I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Odtąd cała szkolna społeczność czci imię tego, który swe życie oddał sprawie polskiej.
Życie szkoły toczyło się zwykłym trybem. Jednak myślano o tym, że powinna ona posiadać sztandar. Myśl zaowocowała czynem: dzięki determinacji Rady Pedagogicznej, Dyrektora szkoły, rodziców i przy pomocy władz samorządowych udało się zebrać konieczną kwotę i zakupić sztandar. Został on poświęcony i wręczony społeczności 28 października ub.r. To kolejna historyczna dla szkoły data. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym w Wierzchach. Proboszcz parafii - ks. Kazimierz Skorupiński, w imieniu własnym i parafian, serdecznie powitał dostojnego gościa: bp. Romana Andrzejewskiego, który celebrował Najświętszą Ofiarę, wygłosił kazanie i dokonał poświęcenia sztandaru. Po Mszy św. wszyscy pozostali w kościele, by wysłuchać montażu artystycznego w wykonaniu uczniów, w którym znalazły się utwory o treściach patriotyczno-religijnych. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole, gdzie przedstawiciele rodziców przekazali sztandar wójtowi gminy Zadzim Włodzimierzowi Owczarkowi, który wręczył go dyrektorowi szkoły Romanowi Kałczakowi. Z rąk Dyrektora sztandar przejęli przedstawiciele uczniów.

Abp Gądecki: forma pogrzebu oczyszczeniem Kościoła poznańskiego

2019-11-18 11:36

msz / Poznań (KAI)

Jestem przekonany, że sytuacja w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży do oczyszczenia Kościoła poznańskiego – powiedział po pogrzebie abp. Juliusza Paetza abp Stanisław Gądecki.

episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

Publikujemy tekst oświadczenia, jakie metropolita poznański wypowiedział podczas dzisiejszego briefingu w Poznaniu:

„W związku ze śmiercią ks. abp. Juliusza Paetza pragnę podkreślić kilka faktów z przeszłości i – za pośrednictwem środków społecznego przekazu – zwrócić się do wszystkich z krótkim przesłaniem: 2001 – komisja kierowana przez abp. Antoniego Stankiewicza dla zbadania wiarygodności oskarżeń przekazała swoje wnioski Stolicy Apostolskiej, 2002 – św. Jan Paweł II przyjął dymisję abp. Juliusza Paetza, 2002 – kard. Giovanni Battista Re zalecił, aby abp senior nie przewodniczył publicznym czynnościom liturgicznym, 2002 – św. Jan Paweł II potwierdził tę decyzję, 2013 – kard. Tarcisio Bertone zachęcił abp. seniora do życia w odosobnieniu, do przemyśleń i modlitwy, wezwanie to zostało powtórzone przez nuncjusza Celestino Migliore w 2016 r.

Dzisiaj rano miała miejsce Msza św. pogrzebowa w katedrze poznańskiej, miejscem pochówku abp. seniora będzie cmentarz parafialny rodziny zmarłego na poznańskiej Starołęce.

W trosce o jedność Kościoła proszę wszystkich wiernych o to, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu.

Jestem przekonany, że sytuacja w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży do oczyszczenia Kościoła poznańskiego”.

Przeczytaj także: Abp Paetz nie został pochowany w katedrze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

I Poznańskie Forum Charyzmatyczne

2019-11-21 08:23

Notatka prasowa

„Tajemnica Wiary” to hasło pod którym powstaje I Poznańskiego Forum Charyzmatycznego. Ponad 300 uczestników będzie otwierać się na działanie Ducha Świętego poprzez Żywe Słowo, Żywą Muzykę i Żywą Wiarę. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął ks.abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański.

Materiały prasowe

Konferencje i modlitwę poprowadzą goście z całej Polski, a o oprawę muzyczną i finałowy koncert zadba zespół Razem za Jezusem. Mszy Świętej będzie przewodniczył ks.bp Szymon Stułkowski. „Dziś także dzieją się cuda - trzeba tylko z wiara i miłością stanąć w obecności Boga!” – zachęca współorganizator ks.Mikołaj Konarski.

Spotkanie otwarte, skierowane do każdego kto chce pogłębić swoje życie duchowe, organizują Przyjaciele Ducha Świętego wspólnie z Odnową w Duchu Świętym Archidiecezji Poznańskiej.

Całodzienne Forum odbędzie się w sobotę 14 grudnia 2019 w nowoczesnej Hali Widowiskowej w Puszczykowie. Rejestracja i informacje na stronie: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem