Reklama

Niedziela Lubelska

Jubileusz oazy

Ruch Światło-Życie w archidiecezji lubelskiej ma już 40 lat. Jubileuszowe spotkanie, połączone z Eucharystią i koncertem, odbyło się 17 listopada w gmachu Metropolitalnego Seminarium Duchownego.

Wybór miejsca nie był przypadkowy. W 1962 r. sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, założyciel ruchu, prowadził tu rekolekcje dla alumnów. W ich gronie znalazł się ks. Zdzisław Ciżmiński, pierwszy moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie w archidiecezji lubelskiej, który w 1970 r. uczestniczył w rekolekcjach w Krościenku. Trzy lata później na terenie naszej diecezji, w Klemensowie, odbyły się pierwsze rekolekcje oazowe.

– Początki oazy w naszej diecezji wiążą się z obecnością w Lublinie założyciela ruchu, sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i są ważne nie tylko dla lokalnej wspólnoty, ale dla całego ruchu, a nawet Kościoła w Polsce – mówił ks. Piotr Drozd, obecny moderator diecezjalny. – Ks. Blachnicki od 1961 r. przebywał w Lublinie, najpierw jako student KUL, a od 1967 r. jako pierwszy w Polsce krajowy duszpasterz służby liturgicznej. Drugim moderatorem ruchu był ks. Wojciech Danielski, który w 1964 r. rozpoczął pracę naukową na KUL. To tutaj spotkał ks. Franciszka Blachnickiego i razem pracowali nad wprowadzaniem w życie nauczania Soboru Watykańskiego II. Służba dwóch pierwszych moderatorów i ich związki z Lublinem są wielkim bogactwem dla ruchu i Kościoła – podkreślał.

Najważniejszy jest człowiek

Do osoby założyciela ruchu i osobistego spotkania z oazą odwołał się w czasie jubileuszowej Mszy św. abp Stanisław Budzik. – Z wdzięcznością wspominamy ks. Franciszka Blachnickiego, tak bardzo związanego z naszym miastem, który pociągnął za sobą dziesiątki tysięcy dzieci, młodzieży, małżeństw i rodzin. Dla niego zawsze najważniejszy był człowiek, który powinien otworzyć się na światło Chrystusa i uczynić je swoim życiem – mówił Ksiądz Arcybiskup. Jak podkreślał, ten wielki przyjaciel bł. Jana Pawła II podjął wielką pracę na rzecz wychowania młodego człowieka. Dramatyczne przeżycia z czasów II wojny światowej (kara śmierci za udział w ruchu oporu) oraz wtrącenie do więzienia przez komunistów umocniły w nim wiarę i stały się okazją do spotkania z Chrystusem. – Przeświadczenie o obecności Chrystusa towarzyszyło mu przez całe życie. Przekonanie o tym, że Pan jest blisko, kazało mu pracować dla dzieła wyzwolenia człowieka i wychowania młodego pokolenia dla dobra Kościoła i ojczyzny. To samo przekonanie pozwoliło mu odnaleźć w Najświętszej Maryi Pannie wzór dla każdego chrześcijanina – mówił Pasterz.

Reklama

Abp Budzik apelował do członków ruchu o wierne wypełnianie testamentu Maryi, zawartego w słowach: zróbcie wszystko, cokolwiek powie wam Jezus. – Wsłuchujcie się w Jego słowa i zamieniajcie je w czyn. Bądźcie ludźmi wiary konsekwentnej. Niech życie z wiary przyniesie wam bogate owoce Ducha. Odkrywajcie źródło i fundament wiary, abyście mogli podejmować dzieło ewangelizacji. Niech odkrywanie w Liturgii źródła i szczytu Kościoła wspiera dzieło formacji autentycznego chrześcijanina, wspomaga budowanie jedności i umacnia rodziny jako domowy Kościół. Od Maryi uczcie się otwierania na dary Ducha Świętego i na wezwanie do powszechnej świętości. Niech Matka Miłosierdzia wyprasza dla was i dla całego świata Boże miłosierdzie i nauczy żyć wyobraźnią miłosierdzia – mówił Ksiądz Arcybiskup.

Oaza w Lublinie

Jak podkreśla ks. Piotr Drozd, oaza prowadzi swoich członków do osobistego spotkania z Chrystusem, a w konsekwencji do dojrzałości chrześcijańskiej wyrażonej w życiu służbą Bogu i ludziom. We wspólnotach Ruchu Światło-Życie na terenie archidiecezji lubelskiej formują się dzieci i młodzież (w 44 parafiach), studenci (wspólnota przy KUL), klerycy (wspólnota seminaryjna), dorośli (wspólnota pracujących w kościele przy ul. Staszica w Lublinie) oraz małżeństwa (w 179 kręgach). Ponadto, w Lublinie istnieje ogólnopolski ośrodek Ruchu Światło-Życie, którego początek działalności przypada na rok 1968. Podstawową jednostkę terytorialną, tworzącą ruch, stanowią rejony; w naszej archidiecezji jest ich 10. Oprócz całorocznej pracy formacyjnej w grupach i rekolekcji wakacyjnych, cztery razy w roku odbywają się Rejonowe Dni Wspólnoty, które są płaszczyzną spotkań i przeżywania jedności wszystkich wspólnot. Grudniowy Dzień Wspólnoty, przypadający w sobotę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (ruch oddany jest Maryi; jego druga nazwa to Dzieło Niepokalanej), jest przeżywany w archikatedrze lubelskiej jako święto patronalne ruchu.

2013-12-05 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dojrzałość w Chrystusie

2020-03-18 11:00

Niedziela toruńska 12/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

zjazd

moderatorzy

Archiwum Ruchu Światło-Życie

Delegacja z diecezji toruńskiej

Jak z dnia na dzień stawać się dojrzałym chrześcijaninem? Receptą jest bezgraniczne zaufanie i wiara w Chrystusa, życie we wspólnocie oraz czyste serce otwarte na drugiego człowieka.

Doroczny zjazd moderatorów i animatorów z całej Polski oraz przedstawicieli z zagranicy, czyli 45. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, odbywał się w dniach od 28 lutego do 1 marca na Jasnej Górze. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Domowego Kościoła i wspólnot młodzieżowych z diecezji toruńskiej wraz z bp. Wiesławem Śmiglem.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica śmierci ks. Jana Kaczkowskiego

2020-03-28 19:19

[ TEMATY ]

rocznica

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

Dokładnie cztery lata temu, 28 marca 2016 r., zmarł ks. Jan Kaczkowski

W swoim za krótkim życiu (1977–2016) dokonał tak wiele, że starczyłyby na co najmniej dwa długie życiorysy. Był kapelanem w domu pomocy społecznej i w szpitalu w Pucku. Współtworzył hospicjum domowe, a następnie hospicjum stacjonarnego – również w Pucku. Współorganizował Areopagi Etyczne – warsztaty dla studentów medycyny, na których uczyli się oni bioetyki oraz komunikacji z pacjentem.

Pracował jako katecheta w Liceum Ogólnokształcącym w Pucku oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Rzucewie. Wykładał bioetykę na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Angażował w wolontariat hospicyjny młodzież z problemami oraz osoby skazane. Wymieniać można by dalej. Był znakomitym rekolekcjonista i wykładowcą.

O najtrudniejszych sprawach życia i śmierci mówił z niezwykłą szczerością i w taki sposób, że chętnie go słuchano - opowiada Katarzyna Jabłońska, autorka książek-rozmów z ks. Kaczkowskim.

W 2012 r. zdiagnozowano u ks. Jana śmiertelną chorobę – glejaka mózgu IV stopnia. Dawano mu zaledwie pół roku życiu, z chorobą żył prawie cztery lata. I było to życie niezwykle intensywne. Mawiał: „Chorowanie to przecież wciąż życie, które można wypełnić sensem”. Dla niego tym sensem było towarzyszenie ludziom w chorobie i umieraniu. Z pacjentami puckiego hospicjum i jego bliskimi był niemal do końca.

- Towarzyszenie człowiekowi w umieraniu - mówił w książce „Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby” – to jedno z moich najważniejszych zadań w hospicjum i w ogóle w moim kapłaństwie. Śmierć jest momentem, w którym człowiek staje się wyjątkowo kruchy i bezbronny. Jest jak noworodek, który przychodzi na świat. Przypominam więc trochę położną, pomagającą w tych szczególnych, powtórnych narodzinach.

CZYTAJ DALEJ

Papież zaapelował o zawieszenie broni oraz rozwiązanie problemów więźniów (dokumentacja)

2020-03-29 13:52

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

źródło: vaticannews.va

O zawieszenie broni we wszystkich zapalnych punktach świata, a także dostrzeżenie problemów osób zmuszonych do życia w grupie, a zwłaszcza więźniów, zaapelował Franciszek po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański”.

Oto słowa Ojca Świętego w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia i siostry,

W minionych dniach Sekretarz Generalny ONZ wystosował apel o "globalne i natychmiastowe zawieszenie broni we wszystkich zakątkach świata", przypominając o obecnej sytuacji kryzysowej z powodu wirusa COVID-19, który nie zna granic, apel o całkowite zwieszenie broni.

Przyłączam się do tych, którzy przyjęli to wezwanie i zachęcam wszystkich, by podjęli stosowne działania poprzez zaniechanie wszelkich form działań wojennych, poprzez sprzyjanie tworzeniu korytarzy pomocy humanitarnej, otwartość na dyplomację i zwrócenie uwagi na osoby znajdujące się w sytuacji największego zagrożenia.

Oby wspólne zaangażowanie przeciwko pandemii prowadziło wszystkich do uznania naszej potrzeby umocnienia więzi braterskich, jako członków jednej rodziny ludzkiej. Niech wzbudzi zwłaszcza w kierujących państwami oraz innych zainteresowanych stron odnowienie zaangażowania na rzecz przezwyciężania rywalizacji. Konfliktów nie rozwiązuje się poprzez wojnę! Konieczne jest przezwyciężenie antagonizmów i sporów na drodze dialogu i konstruktywnego poszukiwania pokoju.

W tym momencie moje myśli kierują się w sposób szczególny do wszystkich osób, które cierpią z powodu bezradności, zmuszonych do życia w grupie: domów spokojnej starości, koszar... W szczególności chciałbym wspomnieć o osobach przebywających w więzieniach. Przeczytałem oficjalną notatkę Komisji Praw Człowieka mówiącą o problemie przeludnionych więzień, co może doprowadzić do tragedii. Proszę władze, aby były wrażliwe na ten poważny problem i podjęły niezbędne środki, aby uniknąć przyszłych tragedii.

Życzę wam wszystkim dobrej niedzieli. Proszę nie zapominajcie o mnie w modlitwie, ja będę się modlił za was. Smacznego obiadu i do widzenia.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję