Reklama

Niedziela Legnicka

W trosce o ludzką płodność

„Dylematy dotyczące ludzkiej płodności” to tytuł sympozjum, które odbyło się 16 listopada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który jednocześnie był jednym z organizatorów sympozjum

Wraz z uniwersytetem spotkanie zorganizowali: Stowarzyszenie „Fides et Ratio”, Instytut Papieża Jana Pawła II, Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej i Bielańskie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele diecezji legnickiej.

Sympozjum rozpoczęło się Mszą św., w czasie której uczestnicy modlili się za rodziny, szczególnie dziś zagrożone w swej egzystencji i prawach. Homilię wygłosił diecezjalny duszpasterz rodzin diecezji legnickiej ks. dr Bogusław Wolański. W swoim słowie zwrócił szczególną uwagę na zgubne teorie i ideologie, które wkradają się w życie człowieka. Jedną z nich jest ideologia gender, która uderza w rodzinę jako podstawową komórkę społeczną i jest oparta na małżeństwie mężczyzny i kobiety. Kapłan wspomniał również, że możemy dostrzec coraz więcej ludzi, którzy błądzą w ciemnościach, próbując narzucić światu niezgodny z naturą człowieka rytm życia, a życie w ciemności, bez światła wiary, to życie w ciągłym strachu.

Sympozjum podzielono na cztery części tematyczne. Pierwsza z nich objęła zagadnienia dotyczące ludzkiej płodności, zagrożeń płynących z ideologii gender oraz edukacji seksualnej młodzieży. Prelegentami byli: Teresa Król i Małgorzata Walaszczyk, która odczytała również wystąpienie nieobecnego na konferencji abp. Henryka Hosera SAC. Podkreślono, że obecnie bardziej zwraca się uwagę na środowisko zewnętrzne (ekologię życia) niż na rodzinę, jako pierwsze i naturalne środowisko, w którym człowiek przeżywa pierwsze doświadczenia, a przede wszystkim uczy się miłości. Podkreślono również istotę lekcji wychowania do życia w rodzinie, które wspierają rodzinę, promują integralną wizję ludzkiej seksualności, kształtują dojrzałe postawy prorodzinne i prozdrowotne. Mówią otwarcie o antykoncepcji i jej konsekwencjach oraz uczą podstaw naturalnych metod planowania rodziny.

Reklama

Druga część konferencji poświęcona była szkodliwości antykoncepcji (fizjologicznej i psychologicznej) oraz różnicom między antykoncepcją a naturalnym planowaniem rodziny, czyli naturalnymi metodami rozpoznawania płodności. Prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie, wskazał szereg chorób i dolegliwości, będących powikłaniami długotrwałego stosowania antykoncepcji (m.in. większe ryzyko zachorowania na nowotwory jajnika, piersi i szyjki macicy; wzrost ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej; spadek libido, zmniejszenie płodności kobiety i wiele innych). Podkreślił również, że środki antykoncepcyjne są bardzo często (a nawet zbyt często) stosowane w leczeniu różnych schorzeń ginekologicznych. Z jednej strony są traktowane przez pacjentki nie jako środek, który leczy choroby, a jako środek, który poprawia cykl i cerę. Z drugiej strony prawdziwa choroba pozostaje nietknięta, a po odstawieniu środków dolegliwości wracają. Może to prowadzić do nieprawidłowej diagnostyki leczenia chorób ginekologicznych. Prelekcję prof. Chazana kontynuowała prof. KUL dr hab. Urszula Dudziak, która odniosła się do psychologicznych skutków stosowania antykoncepcji. Wskazała, że wyborowi stosowania antykoncepcji sprzyja hedonizm, czyli używanie drugiego człowieka do zaspokajania swoich własnych potrzeb. Z psychologicznego punktu widzenia, przy stosowaniu antykoncepcji praktycznie nie można mówić o używaniu takiego czy innego środka, ale trzeba mówić o stylu życia i postawie, która może się wyrazić w słowach: „chcę ciebie, ale nie chcę twojej płodności”. Ponadto omówiła wartość naturalnych metod planowania rodziny. Podkreśliła, że stosowanie środków antykoncepcyjnych początkowo budzi radość i euforię z braku ograniczeń. Jednak ich długotrwałe stosowanie prowadzi do przesytu aktu seksualnego, rutyny i nudy. Spada wartość i jakość stosunków seksualnych. Przy korzystaniu z metod naturalnych współżycie może być wartością oczekiwaną i intrygującą. Prelegentka przedstawiła swoją autorską definicję naturalnych metod planowania rodziny: – To planowanie dzietności rodziny w oparciu o naturalny, fizjologiczny rytm płodności. Wymaga rozpoznawania dni płodnych i niepłodnych w cyklu oraz dostosowania zachowań seksualnych do zamierzeń prokreacyjnych – mówiła. Na zakończenie Pani Profesor zaprezentowała wiele zalet stosowania metod naturalnych planowania rodziny, które przedstawiła w oparciu o badania naukowe i opinie.

Reklama

Trzecia i czwarta część sympozjum obejmowały zagadnienia dotyczące problemów bioetycznych, zapłodnienia metodą in vitro; przedstawiono leczenie metodą naprotechnologii, postawy wobec daru życia oraz poruszono kwestię zespołów postaborcyjnych. Prelegentami byli, m.in.: prof. dr hab. med. Alina Midro, prof. UKSW dr hab. Maria Ryś, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Papieskiej Rady ds. Rodziny z Rzymu.

Uczestnikami sympozjum z diecezji legnickiej byli: diecezjalny duszpasterz rodzin ks. dr Bogusław Wolański, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego Dominika Warmuz oraz państwo Anna i Janusz Chudybowie z Warty Bolesławieckiej.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sympozjum w 100-lecie parafii Świętej Rodziny w Częstochowie

[ TEMATY ]

sympozjum

Bożena Sztajner/Niedziela

Sympozjum naukowe "100-lecie parafii archikatedralnej w Częstochowie"

Sympozjum naukowe

Parafia Świętej Rodziny oraz Wyższy Instytut Teologiczny im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie były organizatorami sympozjum naukowego z racji Jubileuszu 100-lecia parafii archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie, które odbyło się w auli archikatedralnej 28 października br. pod patronatem honorowym i z udziałem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Skromniejsza zbiórka żywności

2022-12-06 15:55

archiwum Caritas AK

Zbiórkę żywności zorganizował m.in. Parafialny Zespół Caritas parafii św. Katarzyny w Nowym Targu

Zbiórkę żywności zorganizował m.in. Parafialny Zespół Caritas parafii św. Katarzyny w Nowym Targu

    W prawie 60 sklepach na terenie archidiecezji krakowskiej w piątek i sobotę 2 i 3 grudnia odbyła się przedświąteczna zbiórka żywności organizowana przez Caritas.

    Przeprowadzali ją wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i Zespołów Charytatywnych przy pomocy młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję