Reklama

Niedziela Legnicka

Chrzest – dar niedoceniony

Niedziela legnicka 47/2015, str. 1

[ TEMATY ]

sympozjum

Ks. Piotr Nowosielski

Prelegenci i uczestnicy sympozjum poświęconego problematyce chrztu

Prelegenci i uczestnicy sympozjum poświęconego problematyce chrztu

Jak autentycznie przeżywać tajemnicę swojego chrztu w życiu? Do jakich sięgać źródeł? Jak najowocniej przeżyć czekające nas wydarzenia w polskim Kościele w nadchodzącym roku? Na te i inne pytania szukano odpowiedzi podczas Sympozjum Biblijnego zorganizowanego 14 listopada w Legnicy przez Wyższe Seminarium Duchowne.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego w kaplicy seminaryjnej. – To dzisiejsze spotkanie pochyla się nad tajemnicą chrztu, nad tym, co chrzest wnosi w nasze życie i jak je kształtuje, jak wprowadza nas w zamysł Boży. Dzisiaj, uświadamianie sobie i przyznawanie się do tego, co to znaczy być ochrzczonym, staje się coraz większym, trudniejszym wyzwaniem ze względu na świat taki, jaki jest. Ale w tym świecie musimy uświadomić sobie, co to znaczy być uczniem Jezusa Chrystusa, nosić w swoim życiu Jego znamię i być odpowiedzią na problemy świata. Bo po to Jezus ustanowił swoich uczniów, po to ich gromadził i po to ich rozsyłał – mówił Biskup Legnicki.

Część wykładowa odbyła się w auli seminaryjnej z udziałem zaproszonych gości. Wszystkich przybyłych powitał rektor legnickiego WSD ks. dr Piotr Kot. – Będziemy się koncentrowali na tajemnicy chrztu nie tylko dziś, ale również w ciągu całego najbliższego roku akademickiego i kolejnych zaplanowanych wykładów otwartych. Zatrzymujemy się nad tajemnicą, która od początku stanowi istotę chrześcijaństwa – mówił Ksiądz Rektor. Przytaczając zaś niektóre wypowiedzi z nauczania Kościoła (Sobór Watykański II, papież Paweł VI, św. Jan Paweł II, papież Benedykt XVI, papież Franciszek) ukazał, jak z ich pomocą można odkrywać w sobie potrzebę wzrastania i trwania w wierności życiowego powołania. Jako chrześcijanie we współczesnym świecie mamy też być znakiem obecności ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana.

Na to pierwsze spotkanie, którego temat brzmiał: „Chrzest – dar niedoceniony”, zostali zaproszeni polscy bibliści: biskup legnicki prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski; ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; ks. prof. dr hab. Paweł Podeszwa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ks. dr Janusz Wilk z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Prelegenci skoncentrowali się na ukazaniu tematyki chrztu na kartach Nowego Testamentu w czterech umownych blokach: Ewangelie synoptyczne, dzieła Janowe, Pisma Pawłowe i pisma pastoralne.

Reklama

Spotkanie jest kontynuacją podjętych przez legnickie WSD wykładów otwartych, w których mogą uczestniczyć wszyscy, którzy są zainteresowani daną tematyką. Dla przykładu: w Roku Wiary został podjęty cykl wykładów, które koncentrowały się wokół zagadnień związanych z wiarą w aspekcie biblijnym, dogmatycznym i pastoralnym. W roku Diecezjalnego Kongresu Rodzin tematyka spotkań koncentrowała się na rodzinie. Natomiast w obecnym roku akademickim, w związku ze zbliżającymi się w 2016 r. obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski, zapadła decyzja o wykładach poświęconych tematyce chrztu w kontekście biblijnym. – Chcemy czerpać z samego źródła, z Objawienia, z Pisma Świętego i szukać odpowiedzi, w jaki sposób we współczesnym świecie chrzest może stawać się dla ludzi źródłem nowego, przemienionego życia. Jest to w naszej diecezji inauguracja refleksji nad tym, czym będzie żył Kościół w Polsce w najbliższym roku. Próbujemy poprzez kształtowanie swojego życia osobistego i życia społecznego korzystać z tej mocy Ducha Świętego, która płynie z faktu, że jesteśmy zanurzeni w Jezusie Chrystusie poprzez sakrament chrztu – dodał ks. Piotr Kot.

Kolejne spotkanie w ramach wykładów otwartych zaplanowano w seminarium na sobotę 5 grudnia o godz. 10.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: sympozjum o charyzmacie i misji Zakonu Paulinów

[ TEMATY ]

sympozjum

Zdzisław Sowiński

Jak pielęgnować pauliński charyzmat i jak wcielać go w przestrzeń współczesnego świata? Rozmawiali o tym we wtorek na Jasnej Górze zakonnicy z różnych placówek z kraju i z zagranicy. Spotkanie zorganizowano z okazji Roku Życia Konsekrowanego.

Sympozjum rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Łukasz Buzun, paulin, biskup pomocniczy diec. kaliskiej.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję