Reklama

Niedziela Legnicka

Chrzest – dar niedoceniony

Niedziela legnicka 47/2015, str. 1

[ TEMATY ]

sympozjum

Ks. Piotr Nowosielski

Prelegenci i uczestnicy sympozjum poświęconego problematyce chrztu

Prelegenci i uczestnicy sympozjum poświęconego problematyce chrztu

Jak autentycznie przeżywać tajemnicę swojego chrztu w życiu? Do jakich sięgać źródeł? Jak najowocniej przeżyć czekające nas wydarzenia w polskim Kościele w nadchodzącym roku? Na te i inne pytania szukano odpowiedzi podczas Sympozjum Biblijnego zorganizowanego 14 listopada w Legnicy przez Wyższe Seminarium Duchowne.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego w kaplicy seminaryjnej. – To dzisiejsze spotkanie pochyla się nad tajemnicą chrztu, nad tym, co chrzest wnosi w nasze życie i jak je kształtuje, jak wprowadza nas w zamysł Boży. Dzisiaj, uświadamianie sobie i przyznawanie się do tego, co to znaczy być ochrzczonym, staje się coraz większym, trudniejszym wyzwaniem ze względu na świat taki, jaki jest. Ale w tym świecie musimy uświadomić sobie, co to znaczy być uczniem Jezusa Chrystusa, nosić w swoim życiu Jego znamię i być odpowiedzią na problemy świata. Bo po to Jezus ustanowił swoich uczniów, po to ich gromadził i po to ich rozsyłał – mówił Biskup Legnicki.

Reklama

Część wykładowa odbyła się w auli seminaryjnej z udziałem zaproszonych gości. Wszystkich przybyłych powitał rektor legnickiego WSD ks. dr Piotr Kot. – Będziemy się koncentrowali na tajemnicy chrztu nie tylko dziś, ale również w ciągu całego najbliższego roku akademickiego i kolejnych zaplanowanych wykładów otwartych. Zatrzymujemy się nad tajemnicą, która od początku stanowi istotę chrześcijaństwa – mówił Ksiądz Rektor. Przytaczając zaś niektóre wypowiedzi z nauczania Kościoła (Sobór Watykański II, papież Paweł VI, św. Jan Paweł II, papież Benedykt XVI, papież Franciszek) ukazał, jak z ich pomocą można odkrywać w sobie potrzebę wzrastania i trwania w wierności życiowego powołania. Jako chrześcijanie we współczesnym świecie mamy też być znakiem obecności ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana.

Na to pierwsze spotkanie, którego temat brzmiał: „Chrzest – dar niedoceniony”, zostali zaproszeni polscy bibliści: biskup legnicki prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski; ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; ks. prof. dr hab. Paweł Podeszwa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ks. dr Janusz Wilk z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Prelegenci skoncentrowali się na ukazaniu tematyki chrztu na kartach Nowego Testamentu w czterech umownych blokach: Ewangelie synoptyczne, dzieła Janowe, Pisma Pawłowe i pisma pastoralne.

Spotkanie jest kontynuacją podjętych przez legnickie WSD wykładów otwartych, w których mogą uczestniczyć wszyscy, którzy są zainteresowani daną tematyką. Dla przykładu: w Roku Wiary został podjęty cykl wykładów, które koncentrowały się wokół zagadnień związanych z wiarą w aspekcie biblijnym, dogmatycznym i pastoralnym. W roku Diecezjalnego Kongresu Rodzin tematyka spotkań koncentrowała się na rodzinie. Natomiast w obecnym roku akademickim, w związku ze zbliżającymi się w 2016 r. obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski, zapadła decyzja o wykładach poświęconych tematyce chrztu w kontekście biblijnym. – Chcemy czerpać z samego źródła, z Objawienia, z Pisma Świętego i szukać odpowiedzi, w jaki sposób we współczesnym świecie chrzest może stawać się dla ludzi źródłem nowego, przemienionego życia. Jest to w naszej diecezji inauguracja refleksji nad tym, czym będzie żył Kościół w Polsce w najbliższym roku. Próbujemy poprzez kształtowanie swojego życia osobistego i życia społecznego korzystać z tej mocy Ducha Świętego, która płynie z faktu, że jesteśmy zanurzeni w Jezusie Chrystusie poprzez sakrament chrztu – dodał ks. Piotr Kot.

Kolejne spotkanie w ramach wykładów otwartych zaplanowano w seminarium na sobotę 5 grudnia o godz. 10.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongres Ruchu „Europa Christi” 2019

PROGRAM SYMPOZJUM

CZYTAJ DALEJ

Jesteśmy dziećmi wieczności

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 32-33

[ TEMATY ]

homilia

Wikipedia

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Żeby żyć, trzeba jeść. To oczywiste. Ale czy życie bierze się z tego, co się zje? Życie daje Bóg, nie rodzice. Rodzice to życie przekażą lub tego nie zrobią. Bóg jest życiem – mieć Dawcę życia w sobie, trwać w jedności z Bogiem to żyć pełnią życia niezależnie od tego, co i ile się zje. Dowodem jest Marta Robin, która przez 51 lat nie jadła i nie piła, a jedynym jej pokarmem była konsekrowana Hostia. O takim pokarmie danym od Boga mówi pierwsze czytanie. Prawdziwe są również słowa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”.

CZYTAJ DALEJ

Zanim wyszli na trasę, odwiedzili "Orzecha"

2021-07-31 23:15

Bogdan Mączyński

Delegacja gr. XIV Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej modliła się dziś przy grobie "Orzecha". Jutro wyruszają na trasę, dlatego dzień przed wyjściem chcieli być przy grobie zmarłego w tym roku ks. przewodnika. 

Na wspólną modlitwę przybyła sześcioosobowa grupa - To dla nas ważne, aby przed wyjściem naszej grupy odwiedzić grób kogoś, kto zapoczątkował pielgrzymkę z Wrocławia, nadał jej ducha i prowadził ją przez 40 lat. Tegoroczna pielgrzymka jest w jakimś sensie historyczna. Fizycznie nie ma z nami ks. Stanisława Orzechowskiego. Pozostał jednak w naszej pamięci, dlatego też chcemy na trasie pielgrzymki modlić się za naszego przewodnika - mówi ks. Łukasz Romańczuk, przewodnik części górowskiej - gr. 14. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję