Reklama

BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 1/2014, str. 10

SYMPOZJUM O „DEKALOGU”

W związku z upływem 25 lat od powstania filmowego cyklu „Dekalog” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego 12 grudnia 2013 r. w Sali Różańcowej na Jasnej Górze odbyło się sympozjum pt. „Kieślowski czyta «Dekalog»: 25 lat”. Gościem specjalnym spotkania był Krzysztof Zanussi, znany reżyser, przyjaciel Kieślowskiego, a jednocześnie producent „Dekalogu”. Sympozjum poprzedzone zostało projekcją cyklu „Dekalog” na Jasnej Górze od 6 października do 8 grudnia.
Inicjatorem i pomysłodawcą sympozjum był ks. prof. Marek Lis, filmoznawca z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Organizatorem zarówno cyklu filmowych projekcji, jak i sympozjum był o. Michał Legan, paulin, wykładowca na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Wyjdź z cienia – pokaż dobro!

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło 15 grudnia na Jasnej Górze. Ze światłem dotarli harcerze ZHP. Betlejemskie Światło Pokoju zostało przywiezione z Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem przez austriackich skautów i w Wiedniu przekazane harcerzom z sąsiednich krajów. Cała akcja po raz pierwszy została zorganizowana w 1986 r. Do Polski Betlejemskie Światło Pokoju przybyło po raz 23. Akcji towarzyszyło hasło: „Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!”. – Ten szczególny dzień jest dla nas nadzieją na pokój, na to, że tym młodym ludziom, którzy się tutaj dzisiaj spotykają, uda się zmienić świat na lepsze, zostawić go lepszym, niż go zastali – powiedziała hm. Małgorzata Sinica, naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, połączonej z przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju, przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

Reklama

Uwielbiajmy Boga, którego chwała w świętych jaśnieje

Hasłem jasnogórskiej szopki betlejemskiej są słowa: „Wierzę w Syna Bożego”. – Szopka skierowana jest do wszystkich ludzi dobrej woli. Wierzę w Syna Bożego, który narodził się z Najświętszej Maryi Panny, Wierzę w Syna Bożego, który narodził się w opuszczonej grocie, Wierzę w Syna Bożego, któremu oddały pokłon chóry anielskie, pasterze, a po nich królowie i ludzie dobrej woli – mówi o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator, który czuwał nad budową szopki i zadbał o świąteczny wystrój całego jasnogórskiego klasztoru.
Szopka została zbudowana na terenie ogrodu klasztornego, wzdłuż wałów jasnogórskich. W tym roku oprócz Świętej Rodziny w centralnej części szopki pokazane są twarze świętych i błogosławionych. Ich wizerunki, ustawione na sztalugach, jak drogowskazy mają nam przypominać o tym, że każdy z nas może dojść do świętości. Wśród nich odnajdujemy m.in.: św. Maksymiliana Kolbego, św. Brata Alberta, św. Ojca Pio, św. Jana Bosko, św. Faustynę, św. Matkę Teresę z Kalkuty, św. Jadwigę, św. Teresę od Dzieciątka Jezus, bł. Jana Pawła II, bł. Karolinę Kózkównę, a obok napis: „Uwielbiajmy Boga, którego chwała w świętych jaśnieje”. W szopce jest też wolne miejsce dla każdego z nas – możemy tam umieścić swoje oblicze. To doskonałe wezwanie do podążania drogami świętości.
Jasnogórska szopka należy do szopek „żywych”. W plenerowej scenerii swoje zagrody mają tradycyjnie: oślica Amelka, a także kozy, kucyki, kaczki, kury, pawie, gołębie. Nowością są kangury oraz papugi.
Szopka czynna jest do 4 marca 2014 r., czyli do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Można ją zwiedzać w dni powszednie od godz. 9.00 do 18.00, a w soboty, niedziele i święta od godz. 9.00 do 21.00.

***

W Bazylice Jasnogórskiej 13 grudnia 2013 r. odbył się uroczysty koncert kolędowy zespołu „Golec uOrkiestra” z wybitnymi solistami i muzykami. Zostały wykonane najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Retransmisję koncertu można było obejrzeć w Telewizji Polsat w Wigilię oraz w święta Bożego Narodzenia. Polacy w kraju i za granicą mogli więc uczestniczyć w rodzinnym kolędowaniu braci Golców na Jasnej Górze.

2013-12-30 14:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękny gest proboszcza z Kraszowic

2020-08-02 20:30

[ TEMATY ]

NSPJ Świdnica

Świdnica ‑ Kraszowice

ks. Mirosław Benedyk

Ks. proboszcz Paweł Wróblewski na tle odrestaurowanej części budynku

Od dwóch tygodni można zobaczyć efekty prac remontowych, na zabytkowej elewacji kościoła Najświętszego Serca Jezusa.

W trudnym czasie epidemii ksiądz proboszcz Paweł Wróblewski rozpoczął nie małą inwestycję związaną z remontem elewacji XIX – wiecznego obiektu, w którym od 2006 roku na piętrze znajduje się kościół parafialny. Prace miały charakter gruntowny. Cegły na przyporach i nadprożach należało poddać dogłębnemu czyszczeniu metodą sodowania, która gwarantuje, że budulec uzyska swój naturalny czerwony kolor i nie zostanie przy tym uszkodzony. Odnowieniu i malowaniu także zostały poddane ściany. Wszystkie prace odbywały i nadal się odbywają pod nadzorem konserwatora zabytków. W jednej z relacji internetowych ks. Paweł mówił: - Jako ksiądz proboszcz jestem bardzo zadowolony z tego co już się udało zrobić.

Ks. Mirosław Benedyk

Widok elewacji zachodniej przed i po remoncie

Koszt inwestycji wynosi ponad 100 tys. zł. Ks. Paweł różnymi drogami pozyskiwał środki. Zwracając się z prośbą do wiernych o wsparcie, często nagrywał filmy z postępu prac, podkreślając, że obiekt jest warty, aby go odnowić. – Żeby nie było, że ksiądz tylko prosi, a nic nie chce od siebie dać, więc chcę też powiedzieć wam, że ze spadku, który dostałem po swojej mamie chcę przekazać 30 tys. zł. na ten szczytny cel, aby ta świątynia także wokół była piękna – mówił jeszcze w kwietniu ks. Wróblewski. – Kto jednak nie może nas wesprzeć materialnie, niech się modli za to dzieło, a także za chorych i cierpiących w tym czasie koronawirusa – apelował proboszcz.

Ks. Mirosław Benedyk

Widok elewacji zachodniej przed i po remoncie

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy Diakoni z abp Grzegorzem wędrowali po górach

2020-08-03 11:09

Michał Staszewski

W ostatnim tygodniu lipca diakoni naszej archidiecezji wraz z księdzem arcybiskupem Grzegorzem Rysiem i rektorem seminarium — ks. Sławomirem Sosnowskim wędrowali po szlakach Gorców i Pienin. Centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia. Jedna z nich została odprawiona w Centrum Oazowym, a dokładniej w kaplicy Chrystusa Sługi w Krościenku nad Dunajcem. Podczas homilii ks. arcybiskup zwracając się do diakonów, podkreślił, że powinni brać wzór z Chrystusa Sługi i właśnie z Jego czerpać wszelką inspirację do swoich działań.

Jeden dzień wyjazdu został poświęcony ks. Józefowi Tischnerowi. Diakoni wraz z księżmi odwiedzili dom rodziny Tischnerów. Tam rozmawiali i wsłuchiwali się w opowiadania o życiu księdza profesora. O księdzu Tischnerze opowiadali, jego brat Marian, a także bratanek Łukasz, który towarzyszył umierającemu ks. profesorowi do ostatnich chwil. Po spotkaniu z rodziną Tischnerów łódzcy diakoni razem z arcybiskupem i rektorem udali się na Mszę Święta do zabytkowego kościoła w Łopusznej. Później nawiedzili grób księdza profesora na miejscowym cmentarzu.

Zobacz zdjęcia: Łódzcy diakoni z abp Grzegorzem Rysiem w Gorcach i Pienianich

Oprócz wędrówek pieszych nie zabrakło także czasu na wycieczkę rowerową. Celem wyprawy był po — kartuski Czerwony Klasztor, znajdujący się na Słowacji. Tegoroczny wyjazd jest kontynuacją pomysłu ks. arcybiskupa, który od 2018 w okresie wakacji udaje się na kilkudniowy wyjazd z nowo wyświęconymi diakonami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję