Reklama

Niedziela Podlaska

Przeczytam to pięknie, napiszę bezbłędnie

Niedziela podlaska 2/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

konkurs

Wojciech Iwaniuk

11 grudnia 2013 r. w Świetlicy im. św. Siostry Faustyny w Siemiatyczach odbyła się Olimpiada Avivy „Przeczytam to pięknie, napiszę bezbłędnie”. W placówce prowadzanej przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej przy wsparciu burmistrza Siemiatycz, dzięki pomocy firmy Aviva i Fundacji Przyjaciółka, zorganizowano konkurs, którego tematem było posługiwanie się naszym językiem ojczystym, mówionym i pisanym.

W olimpiadzie uczestniczyli podopieczni świetlicy i wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Gimnazjum Publicznym nr 2, którzy dzielnie zmierzyli się z językowymi wygibasami i ortograficznymi pułapkami. Gośćmi specjalnymi byli wolontariusze firmy Aviva.

Olimpiadę oceniała komisja w składzie: Paweł Pytel, prezes Aviva PTE; Piotr Siniakowicz, burmistrz Siemiatycz; ks. Mariusz Woltański, wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i opiekun SKC w Zespole Szkół w Siemiatyczach; Magdalena Murawska, przedstawiciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach, i Katarzyna Kasperuk, nauczycielka reprezentująca Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II. Nad sprawnym przebiegiem olimpiady i dobrą zabawą uczestników czuwały Agnieszka Olendzka i Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. Utrwalaniem tego dnia na fotografii zajął się Wojciech Iwaniuk. Uczestnikom olimpiady kibicowali też pracownicy, wolontariusze i przyjaciele świetlicy.

Przygotowane na ten dzień konkurencje drużynowe były bardzo różnorodne: rysowanie na podstawie opisu, dyktando, w którym uczestniczyły całe drużyny, a zdania pisali kolejno członkowie, głoskowanie wyrazów, zagadki ortograficzne, głośne czytanie nieznanego wcześniej tekstu, a także odgrywanie scenek. Konkurencje drużynowe przeplatane były recytacją wierszy, które dzieci przygotowały wcześniej. Komisja usłyszała pięknie zinterpretowane wiersze znanych polskich poetów.

Po zakończeniu konkursu i krótkiej przerwie komisja ogłosiła wyniki. Każda z drużyn usłyszała wnikliwą ocenę swojej prezentacji, a każdemu z zawodników wręczono dyplom i nagrodę. Specjalne nagrody i wyróżnienia otrzymały dzieci za recytacje wierszy. Dodatkowe upominki dla wszystkich zawodników przygotowali przedstawiciele firmy Aviva. Dzieci polubiły swoich pomocników – wolontariuszy firmy Aviva, na pamiątkę tego spotkania zrobiono wspólną fotografię, a pozując do zdjęcia, po raz kolejny sięgnięto po językowe łamańce i logopedyczne ćwiczenia, by każdy uśmiech był jeszcze piękniejszy.

Reklama

Tak w wielkim skrócie można opowiedzieć o niezwykłej Olimpiadzie Avivy, która połączyła pokolenia i pokazała, że przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, a także dorośli mogą razem miło i pożytecznie spędzać czas. Można opowiedzieć o konkurencjach i zadaniach, nie sposób jednak słowami oddać emocji, jakie towarzyszyły olimpiadzie, ani opisać zaangażowania, z jakim dzieci przygotowywały się do niej. Podczas tych przygotowań, nad którymi czuwali wolontariusze, dzieci podnosiły swoją wiedzę i umiejętności, odkrywały swoje mocne strony i nabierały pewności siebie.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i sponsorom, dziękujemy członkom komisji i gościom, którzy wzięli udział w olimpiadzie, mamy nadzieję, że podobne spotkania nieraz odbędą się w gościnnych murach świetlicy Caritas w Siemiatyczach.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Umieć pomóc

Niedziela wrocławska 4/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Caritas

Sylwia Jurczyńska

Wychodzący ze sklepu z siatkami pełnymi zakupów mijają staruszkę. Ubrana bardzo skromnie nie zaczepia nikogo. Tylko raz na jakiś czas nieśmiało wyciągnie rękę. Nie każdy dostrzega ten gest, niektórzy reagują, niewielu umie prawdziwie pomóc. Sensem istnienia wielu instytucji pomocowych jest właśnie umiejętność mądrej pomocy.

Domy Opieki Caritas

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Bańka: etap kontynentalny synodu w Pradze zajmie się problemami, które generują kryzys w Kościele

2023-02-05 08:11

[ TEMATY ]

synod

Logo Synodu

Uczestnicy obrad etapu kontynentalnego synodu o synodalności, który rozpoczyna się 5 lutego, będą musieli rozeznać, nad którymi z sygnalizowanych problemów trzeba się dalej pochylić, aby zminimalizować kryzys w Kościele, a które wynikają jedynie ze specyfiki lokalnej - powiedział PAP prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na synod o synodalności.

5 lutego rozpoczyna się w Pradze etap kontynentalny dla Europy synodu o synodalności i potrwa do 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję