Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 6/2014, str. 8

Pielgrzymka Parlamentarzystów

Szanować i bronić człowieka

Wezwanie do szanowania i obrony godności człowieka skierował arcybiskup senior Stanisław Nowak do parlamentarzystów przybyłych 2 lutego do Matki Bożej w dorocznej pielgrzymce, już po raz 25. Wygłosił dla nich konferencję pt. „Antropologia chrześcijańska – mądrość Boża o człowieku”. Zwracając uwagę na zagubienie dzisiaj zdrowej antropologii, przypominał, że człowiek został stworzony przez Boga na Jego podobieństwo. – Ta prawda gdzieś się w dzisiejszym świecie zagubiła. – Trzeba przypomnieć – mówił abp Nowak – że wprawdzie człowiek jest koroną dzieła Bożego, ale nigdy sam nie jest Bogiem, oznacza to, iż sam nie może decydować o wszystkim, co jest związane z życiem. Podkreślił również, że Bóg uczynił człowieka mężczyzną i kobietą. Od Boga pochodzi płeć, miłość małżeńska, małżeństwo. Odniósł się również do kwestii równości i zaznaczył, że „trzeba mówić o równości przy odmienności płci”. – Biseksualizm, transseksualizm i homoseksualizm jest chorobą i niszczy człowieka. Seksualizacja dzieci i młodzieży niszczy człowieka – mówił z bólem abp Nowak i nawiązał do rewolucji seksualnej z 1968 r. we Francji. – W czasie moich studiów w Paryżu byłem świadkiem tej straszliwej rewolucji niszczącej człowieka – wspominał. Ksiądz Arcybiskup zaapelował do parlamentarzystów o to, by szanowali człowieka i człowieczeństwo: – Parlamentarzyści jako ojcowie Ojczyzny mają bronić człowieka.

Po konferencji parlamentarzyści zgromadzili się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił abp Nowak. Koncelebrował m.in. ks. Paweł Powierza, duszpasterz parlamentarzystów. Z Jasnej Góry posłowie i senatorowie udali się do siedziby „Niedzieli” i do Piotrkowa Trybunalskiego, aby pomodlić się u patronki parlamentarzystów – u Matki Bożej Trybunalskiej.

(Ks. M. F.)

Mistrzynie Życia Zakonnego

Formacja do życia w klauzurze

Spotkanie Mistrzyń Żeńskich Zakonów Klauzurowych odbyło się w dniach 27-31 stycznia na Jasnej Górze. W czasie spotkania formacyjnego siostry rozważały temat: „Dojrzałość uczuciowa”. Wykłady dla sióstr głosił o. Amedeo Cencini FdCC, kanosjanin, pedagog, kierownik duchowy, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, autor licznych publikacji z zakresu formacji powołaniowej. – Tegoroczne spotkanie jest poświęcone dojrzałości uczuciowej. To zagadnienie ważne w formacji zakonnej, a w formacji w zakonach klauzurowych szczególnie – powiedziała m. Weronika Sowulewska OSB Cam., przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. – Temat w dużej mierze dotyka natury psychologicznej. Uformować człowieka nie jest tak łatwo, szczególnie do życia w klauzurze, do życia kontemplacyjnego poświęconego całkowicie Bogu, w którym dużą dojrzałość uczuciową trzeba osiągnąć możliwie jak najszybciej. 29 stycznia Mszę św. dla sióstr odprawił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W homilii podkreślił, że osoby zakonne w klasztorach klauzurowych, żyjąc w ukryciu, żyją dla innych, ogarniając ich swoją modlitwą.

Reklama

Dziękczynienie za uzdrowienie

Dnia 26 stycznia 2014 r. do Matki Bożej przybyła Janina Lach, która 35 lat temu – 28 stycznia 1979 r. została cudownie uzdrowiona podczas modlitwy na Jasnej Górze. Co roku w okolicach rocznicy tego wydarzenia pielgrzymuje ona do Sanktuarium Jasnogórskiego, aby złożyć dziękczynienie Maryi, za której wstawiennictwem odzyskała władzę w nogach. Pani Janina chorowała na stwardnienie rozsiane, którego skutkiem był postępujący paraliż nóg. Badania przeprowadzone po wizycie pani Lach na Jasnej Górze wykazały, że pacjentka jest zdrowa. Uzdrowienie jest potwierdzone także zeznaniami wciąż żyjących świadków tego wydarzenia i wpisane do Jasnogórskiej Księgi Cudów i Łask.

Sympozjum księży rekolekcjonistów i ojców duchownych

Z udziałem ok. 100 kapłanów w dniach 27-30 stycznia na Jasnej Górze odbyło się 23. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych Seminariów i Spowiedników Kapłańskich. W czasie spotkania księża omówili m.in. temat roku duszpasterskiego: „Wierzę w Syna Bożego”, najważniejsze przesłania encykliki „Lumen fidei” i adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” papieża Franciszka oraz zagadnienia związane z przygotowaniem do sakramentu pokuty. Sympozjum miało charakter rekolekcji kapłańskich. Uczestniczyli w nim ojcowie duchowni diecezjalni i dekanalni, księża głoszący rekolekcje oraz spowiednicy kapłanów i osób konsekrowanych. Obecny był bp Paweł Socha, członek Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa. 28 stycznia Mszy św. dla kapłanów przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Zapowiedzi

15 lutego – Jubileusz 20-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

15 lutego – „Jasnogórskie spotkania z historią” – zwiedzanie sanktuarium z przewodnikiem. Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny. Temat: „Muzeum 600-lecia i Skarbiec Jasnogórski”. Zbiórka przed Jasnogórskim Centrum Informacji o godz. 10. (BPJG)

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-02-05 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szumowski: powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce

2020-04-09 09:17

[ TEMATY ]

gospodarka

Szumowski

Kancelaria Sejmu

Minister zdrowia prof. Szumowski przekonał do poparcia specustaw ws. koronawirusa

Powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce. Pracujemy, by to zrobić w sposób najbezpieczniejszy – zaznaczył w czwartek rano w rozmowie w Polskim Radiu minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dodał, że w czwartek pewne ograniczenia zostaną przedłużone, pojawią się też nowe, ale nie będą one „drastyczne”. Szczegółów jednak nie podał. Zaznaczył, że nowe zalecenia zostaną ogłoszone na konferencji prasowej.

Szumowski pytany był też o zapowiedziane przez premiera nowe zalecenia dla poszczególnych sektorów działalności gospodarczej, które mają być wprowadzane już po świętach, by stopniowo przywracać ich działalność, zachowując jednak pewne ograniczenia.

„Tutaj trzeba wziąć pod uwagę dwie funkcje. Jedna to zakażenia covid-19 i zagrożenia płynące z covid-19. Druga to zapaść gospodarki i mówiąc wprost zgony ludzi - z powodu braku wystarczających środków” – powiedział.

Dodał, że jeśli gospodarka się załamie, to zwiększy się śmiertelność ludzi. „Jesteśmy w dramatycznej sytuacji decyzji o stosunkowo powolnym, maksymalnie bezpiecznym, ale jednak uwalnianiu gospodarki, by ona funkcjonowała” – wyjaśnił.

Zauważył też, że medycyna z ekonomią to naczynia połączone. „Bez ekonomii medycyna nie funkcjonuje” – dodał. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Abp Budzik: czasem trzeba utracić dobra, żeby je właściwie cenić

2020-04-09 15:47

[ TEMATY ]

Triduum Paschalne

episkopat.pl

Trzeba nam czasem utracić pewne oczywiste dobra, żeby je właściwie cenić i za nie odpowiednio dziękować. Oby z tej tęsknoty wyrosła wielka wdzięczność wobec Boga, który nas gromadzi w swoim Kościele - powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski w obecności najbliższych współpracowników przewodniczył Mszy krzyżma, podczas której konsekrował oleje potrzebne do sprawowania sakramentów.

W homilii abp Stanisław Budzik odniósł się do trwającej pandemii koronawirusa i jej skutków, jakie ma na życie społeczne na świecie. Zwracając uwagę na pustą archikatedrę lubelską, wyraził tęsknotę za corocznym zgromadzeniem lokalnego duchowieństwa. - Dzisiaj pielgrzymujecie w duchu do tego miejsca, gdzie dojrzewało wasze powołanie. Do tego miejsca, w którym narodziło się wasze kapłaństwo. Ta świątynia to Wieczernik i zarazem Nazaret, gdzie Matka Boża Katedralna wychowuje swoich synów-kapłanów, wskazując na Jezusa. Duch Święty namaścił nas i posłał, abyśmy podjęli zbawczą misję Chrystusa, abyśmy szli między ludzi i rozdawali Jego słowo, Jego ciało i Jego przebaczenie – mówił.

Metropolita wezwał wszystkich łączących się poprzez transmisję kapłanów do jeszcze większej troski o należyte przygotowanie i celebrowanie Eucharystii. - Nie wolno nam zmarnować czy zlekceważyć tego największego daru. Potrzeba nam osobistego zaangażowania w przeżywanie Eucharystii, jako sprawowanie kapłaństwa poprzez dar złożony z naszego życia. Trzeba nam więcej wiary w moc łaski, jaką otrzymaliśmy w sakramencie święceń. Aby Najświętszy Sakrament rodził w pasterzach i wiernych piękne owoce nowego życia, świętości i miłości, kościelnej komunii. Każdy kto Go przyjmuje, może dostąpić tego, co tak sugestywnie wyraził papież Franciszek w swojej adhortacji "Christus vivit": Bóg cię kocha, a Chrystus jest twoim Zbawicielem. On żyje i chce, abyś żył. Jego duch wlewa się w twoje życie jak źródło – powiedział hierarcha.

Na koniec pasterz archidiecezji lubelskiej wyraził nadzieję, że choć obecny stan epidemiologiczny napawa wszystkich smutkiem, obawami i bólem to przyczyni się on do odnowy miłości do Kościoła. - Na jednej z wież kościelnych w Polsce, pracujący w parafii kapłani wywiesili wielki baner z napisem „Tęsknimy za wami”. Trzeba nam czasem utracić pewne oczywiste dobra, żeby je właściwie cenić i za nie odpowiednio dziękować. Z jednej strony jest tęsknota wiernych za uczestnictwem w sakramentach, za dostępem do kapłana, do słowa Bożego, do Kościoła. Z drugiej strony tęsknota kapłanów za obecnością wiernych wypełniających kościoły, za Kościołem, który ze swojej natury jest komunią zjednoczonych serc. Oby z tej tęsknoty wyrosła wielka wdzięczność wobec Boga, który nas gromadzi w swoim Kościele. Oby z niej wyrosła większa gorliwość kapłańskiej posługi – głosił abp Budzik.

Tradycyjnie w czasie Mszy Krzyżma w archikatedrach gromadzi się diecezjalne prezbiterium i odnawia swoje przyrzeczenia kapłańskie. Jednak z powodu zaistniałych okoliczności pominięto ten moment liturgii. W procesji z darami diakoni przynieśli olej na święte krzyżmo oraz olej chorych. Obrzęd poświęcenia krzyżma odbył się po komunii świętej natomiast olej chorych przeznaczony ku pokrzepieniu tych, którzy podupadli na zdrowiu został pobłogosławiony w czasie modlitwy eucharystycznej.

Obecnie w archidiecezji lubelskiej pracuje ponad 1100 kapłanów, w tym ponad 900 kapłanów diecezjalnych i 200 zakonnych. Znaczna większość z nich prowadzi duszpasterstwa parafialne i pracę katechetyczną. Część jest pracownikami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wielu księży podjęło się pracy misyjnej na wszystkich kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję