Reklama

Z Jasnej Góry

2014-02-05 12:12

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 6/2014, str. 8

Pielgrzymka Parlamentarzystów

Szanować i bronić człowieka

Wezwanie do szanowania i obrony godności człowieka skierował arcybiskup senior Stanisław Nowak do parlamentarzystów przybyłych 2 lutego do Matki Bożej w dorocznej pielgrzymce, już po raz 25. Wygłosił dla nich konferencję pt. „Antropologia chrześcijańska – mądrość Boża o człowieku”. Zwracając uwagę na zagubienie dzisiaj zdrowej antropologii, przypominał, że człowiek został stworzony przez Boga na Jego podobieństwo. – Ta prawda gdzieś się w dzisiejszym świecie zagubiła. – Trzeba przypomnieć – mówił abp Nowak – że wprawdzie człowiek jest koroną dzieła Bożego, ale nigdy sam nie jest Bogiem, oznacza to, iż sam nie może decydować o wszystkim, co jest związane z życiem. Podkreślił również, że Bóg uczynił człowieka mężczyzną i kobietą. Od Boga pochodzi płeć, miłość małżeńska, małżeństwo. Odniósł się również do kwestii równości i zaznaczył, że „trzeba mówić o równości przy odmienności płci”. – Biseksualizm, transseksualizm i homoseksualizm jest chorobą i niszczy człowieka. Seksualizacja dzieci i młodzieży niszczy człowieka – mówił z bólem abp Nowak i nawiązał do rewolucji seksualnej z 1968 r. we Francji. – W czasie moich studiów w Paryżu byłem świadkiem tej straszliwej rewolucji niszczącej człowieka – wspominał. Ksiądz Arcybiskup zaapelował do parlamentarzystów o to, by szanowali człowieka i człowieczeństwo: – Parlamentarzyści jako ojcowie Ojczyzny mają bronić człowieka.

Po konferencji parlamentarzyści zgromadzili się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił abp Nowak. Koncelebrował m.in. ks. Paweł Powierza, duszpasterz parlamentarzystów. Z Jasnej Góry posłowie i senatorowie udali się do siedziby „Niedzieli” i do Piotrkowa Trybunalskiego, aby pomodlić się u patronki parlamentarzystów – u Matki Bożej Trybunalskiej.

(Ks. M. F.)

Mistrzynie Życia Zakonnego

Formacja do życia w klauzurze

Spotkanie Mistrzyń Żeńskich Zakonów Klauzurowych odbyło się w dniach 27-31 stycznia na Jasnej Górze. W czasie spotkania formacyjnego siostry rozważały temat: „Dojrzałość uczuciowa”. Wykłady dla sióstr głosił o. Amedeo Cencini FdCC, kanosjanin, pedagog, kierownik duchowy, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, autor licznych publikacji z zakresu formacji powołaniowej. – Tegoroczne spotkanie jest poświęcone dojrzałości uczuciowej. To zagadnienie ważne w formacji zakonnej, a w formacji w zakonach klauzurowych szczególnie – powiedziała m. Weronika Sowulewska OSB Cam., przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. – Temat w dużej mierze dotyka natury psychologicznej. Uformować człowieka nie jest tak łatwo, szczególnie do życia w klauzurze, do życia kontemplacyjnego poświęconego całkowicie Bogu, w którym dużą dojrzałość uczuciową trzeba osiągnąć możliwie jak najszybciej. 29 stycznia Mszę św. dla sióstr odprawił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W homilii podkreślił, że osoby zakonne w klasztorach klauzurowych, żyjąc w ukryciu, żyją dla innych, ogarniając ich swoją modlitwą.

Reklama

Dziękczynienie za uzdrowienie

Dnia 26 stycznia 2014 r. do Matki Bożej przybyła Janina Lach, która 35 lat temu – 28 stycznia 1979 r. została cudownie uzdrowiona podczas modlitwy na Jasnej Górze. Co roku w okolicach rocznicy tego wydarzenia pielgrzymuje ona do Sanktuarium Jasnogórskiego, aby złożyć dziękczynienie Maryi, za której wstawiennictwem odzyskała władzę w nogach. Pani Janina chorowała na stwardnienie rozsiane, którego skutkiem był postępujący paraliż nóg. Badania przeprowadzone po wizycie pani Lach na Jasnej Górze wykazały, że pacjentka jest zdrowa. Uzdrowienie jest potwierdzone także zeznaniami wciąż żyjących świadków tego wydarzenia i wpisane do Jasnogórskiej Księgi Cudów i Łask.

Sympozjum księży rekolekcjonistów i ojców duchownych

Z udziałem ok. 100 kapłanów w dniach 27-30 stycznia na Jasnej Górze odbyło się 23. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych Seminariów i Spowiedników Kapłańskich. W czasie spotkania księża omówili m.in. temat roku duszpasterskiego: „Wierzę w Syna Bożego”, najważniejsze przesłania encykliki „Lumen fidei” i adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” papieża Franciszka oraz zagadnienia związane z przygotowaniem do sakramentu pokuty. Sympozjum miało charakter rekolekcji kapłańskich. Uczestniczyli w nim ojcowie duchowni diecezjalni i dekanalni, księża głoszący rekolekcje oraz spowiednicy kapłanów i osób konsekrowanych. Obecny był bp Paweł Socha, członek Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa. 28 stycznia Mszy św. dla kapłanów przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Zapowiedzi

15 lutego – Jubileusz 20-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

15 lutego – „Jasnogórskie spotkania z historią” – zwiedzanie sanktuarium z przewodnikiem. Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny. Temat: „Muzeum 600-lecia i Skarbiec Jasnogórski”. Zbiórka przed Jasnogórskim Centrum Informacji o godz. 10. (BPJG)

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Reklama

Zielone światło dla Brexitu

2019-10-17 19:21

wPolityce.pl / ems/PAP

Pixabay.com
Klamka zapadła! Unijna „27” dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku. Rada Europejska w formacie 27 zakończona. Konkluzje przyjęte - napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

2019-10-18 12:21

ar, aw / Warszawa (KAI)

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. W sobotę 19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Archiwum

Siła słabego

Już pierwszej nocy po odnalezieniu zmasakrowanego ciała ks. Jerzego w konfesjonałach kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu zaczęły dziać się prawdziwe cuda - wspominają kapłani, którzy słuchali do świtu spowiedzi. Choć tłumy nie oblegają już świątyni, grób męczennika jest stale nawiedzany. Pod kościół wciąż podjeżdżają autokary z pielgrzymami z Polski i ze świata. - Wśród cudzoziemców przeważają Francuzi, Włosi i Amerykanie, ale niedawno była grupa z Kamerunu - mówi KAI pracownica Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, działającego od dekady w podziemiach świątyni. Co ciekawe, Francuzi pielgrzymowali tu najliczniej jeszcze na długo przed cudownym uzdrowieniem ich rodaka, które otwiera drogę do kanonizacji męczennika.

Milena Kindziuk, autorka biografii ks. Jerzego i jego matki Marianny, twierdzi, że po przekazaniu informacji o cudzie zauważalny jest wzrost liczby pielgrzymów. - Nie są to już kilometrowe kolejki jak kiedyś, gdy sięgały Dworca Gdańskiego, ale codziennie do kościoła i na grób przybywają tu osoby, które chcą modlić się za wstawiennictwem ks. Jerzego. Gdyż ma on opinię bardzo skutecznego orędownika.

Pielgrzymi modlą się przy grobie, wstępują do kościoła, gdzie przechowywane są relikwie męczennika, zwiedzają poświęcone mu muzeum, wypisują intencje modlitewne i podziękowania za otrzymane łaski.

Niezależnie od wieku, pochodzenia społecznego czy narodowości fascynacja świadectwem skromnego księdza, który nawoływał do porzucenia przemocy, do zwyciężania zła dobrem, do stosowania ubogich środków, życia Ewangelią - wciąż trwa.

Spontaniczny kult

W pogrzebie ks. Jerzego, który odbył się 3 listopada 1984 r., wzięło udział od 600 do 800 tys. osób, być może nawet milion. Ten nieprzebrany strumień ludzki trzeba było zorganizować - stopniowo powstawała infrastruktura, która usprawniała przepływ pielgrzymów - służba porządkowa, medyczna, informacyjna. Przy parafii zbudowano Dom Pielgrzyma Amicus, w 20. rocznicę męczeństwa otwarto Muzeum im. ks. Jerzego Popiełuszki, zaś rok po beatyfikacji męczennika, na wiosnę 2011 r., został otwarty Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Jego życie i dzieło są także tematem kilkunastu monografii, setek artykułów, kilku prac doktorskich. Do masowej wyobraźni, także młodych odbiorców, wszedł dzięki filmowi Rafała Wieczyńskiego "Popiełuszko. Wolność jest w nas" ze znakomitą kreacją Adama Woronowicza. Premiera odbyła się w 2009 r., a obraz miał ogromną widownię - obejrzało go ponad 1,5 mln osób w Polsce oraz kilkaset tysięcy za granicą. Duszpasterz ludzi pracy inspirował nie tylko Polaków - w 2012 r. odbyła się w Watykanie premiera filmu dokumentalnego pt. "Jerzy Popiełuszko: Messenger of the Truth (Orędownik Prawdy)". Scenarzysta i producent obrazu Paul Hensler pracował nad nim ponad dekadę.

Kościół oficjalnie potwierdził intuicję wiernych - ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. w Warszawie jako męczennik za wiarę.

Wyjątkowo skuteczny święty

Beatyfikacja niewątpliwie ożywiła zainteresowanie ks. Jerzym, ale umożliwiła też takie inicjatywy, jak stworzenie portalu modlitewnego w kwietniu 2013 r. Jest on prowadzony przez Misjonarzy ks. Jerzego. Łukasz Urbaniak skomponował "Missa in memoriam Beati Georgii Popieluszko", zaś biskup polowy WP Józef Guzdek ustanowił medal jego imienia rok po wyniesieniu na ołtarze.

Zapytana o fenomen kultu błogosławionego księdza Milena Kindziuk odpowiada, że ludzi przyciąga jego wyjątkowa skuteczność. Czują, że sanktuarium męczennika na Żoliborzu jest miejscem uprzywilejowanym, w którym za wstawiennictwem skromnego kapłana Bóg wysłuchuje ich próśb. Znane są przypadki odzyskanego wzroku, uzdrowień z nowotworów, ale też spowiedzi odbytej po dziesięcioleciach. Jego własna matka Marianna, która miała zaplanowaną operację stawów i przyjechała na grób syna, by prosić go o uzdrowienie, została wysłuchana tak, że do końca życia była w stanie zbierać kartofle.

Dlatego pielgrzymi będą tu nadal przybywać, a kanonizacja tylko wzmocni ich intuicję o ks. Jerzym jako o skutecznym orędowniku - uważa Milena Kindziuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem