Reklama

Ze świata

Włochy

Odnaleziono relikwię bł. Jana Pawła II

Włoska policja odnalazła relikwię Jana Pawła II zrabowaną we włoskiej Abruzji. Chodzi o fragment sutanny Papieża Polaka, zakrwawionej podczas zamachu na jego życie 13 maja 1981 r. Złodziejami okazali się trzej młodzi ludzie uzależnieni od narkotyków. Tamtejszy biskup – Giovanni D’Ercole wybaczył im kradzież, jak powiedział, w imieniu „swoim i błogosławionego Jana Pawła II”.

Poszukiwania były utrudnione ze względu na niewielki rozmiar skradzionego skrawka papieskiej sutanny. Ostatecznie odnaleziono go w garażu jednego z zatrzymanych.

Relikwiarz został skradziony z górskiego kościoła San Pietro della Ienca w Abruzji, miejsca szczególnie drogiego Janowi Pawłowi II, który w tej okolicy często wypoczywał i jeździł na nartach.

Reklama

Republika Środkowoafrykańska

Zagrożone misje kapucynów

Z apelem o modlitwę w intencji misji w Republice Środkowoafrykańskiej zwrócili się kapucyni. 21 stycznia dwie misje, w których posługują Bracia Mniejsi Kapucyni Prowincji Krakowskiej, zostały zaatakowane przez oddziały uzbrojonych rebeliantów, żołnierzy z byłej koalicji o nazwie Séléka. Rebelianci to obcokrajowcy, najeźdźcy z Czadu i Sudanu, którzy od ponad roku okupują Republikę Środkowoafrykańską. Brali udział w obaleniu panującego od 2003 r. prezydenta François Bozizégo. Ponieważ sami muszą zorganizować sobie fundusze na żołd i się utrzymać, dopuszczają się aktów przemocy.

Uzbrojeni w broń maszynową bandyci ostrzelali budynki misji i zażądali oddania telefonów i pieniędzy. W wyniku ostrzału kilka osób – mieszkańców okolicznych wiosek, którzy schronili się na misjach – zostało rannych. Chwile grozy przeżyły też siostry ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza, Polki, których wspólnotę napadli rebelianci. Siostry znalazły schronienie na misji kapucyńskiej. Na wszystkich misjach prowadzonych przez kapucynów koczują ludzie, którzy szukają miejsca, by przeczekać niebezpieczeństwo.

Z polskim misjonarzem kapucynem – o. Benedyktem Pączką, pracującym w misji w Ngaoundaye, skontaktowali się dziennikarze portalu Stacja7.pl. Powiedział on, że misjonarze mają spakowane małe plecaki z najpotrzebniejszymi rzeczami i w każdej chwili są gotowi do ucieczki. Gdy zbliżają się uzbrojeni rebelianci, siostry zakonne i zakonnicy razem z miejscową ludnością po prostu uciekają. – Nie mamy tu żadnej ochrony – stwierdził o. Benedykt.

Reklama

Austria

Dyskryminacja chrześcijan w Europie

Chrześcijanie są dyskryminowani ze względu na wiarę nie tylko w Azji, Afryce czy na Bliskim Wschodzie, ale także w Europie Zachodniej: we Francji, w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Hiszpanii, Szwecji i w Niemczech.

We Francji z premedytacją uszkodzono poważnie trzy kościoły. W hiszpańskiej Maladze na murach kilku kościołów katolickich wymalowano hasła proaborcyjne i zniszczono urządzenia kościelne. W Belgii zniszczono żłóbek wystawiony przed jednym z kościołów na czas Bożego Narodzenia, a w bawarskim Neumarkt nieznani sprawcy sprofanowali cmentarz. W Perth w Szkocji został zatrzymany uliczny kaznodzieja Tony Milano z USA. Powodem zatrzymania był fakt, że Milano głosił, iż według Biblii czynny homoseksualizm jest grzechem. W ciągu sześciu lat „Centrum dokumentacji” w Wiedniu zarejestrowało ok. tysiąca podobnych przypadków.

Ludzie

Abp Ilson de Jesus Montanari

Sekretarz Kongregacji ds. Biskupów abp Ilson de Jesus Montanari został mianowany sekretarzem Kolegium Kardynalskiego. Poprzednio funkcje te łączył abp Lorenzo Baldisseri, obecny sekretarz generalny Synodu Biskupów, który 22 lutego otrzyma biret kardynalski.

Abp Ilson de Jesus Montanari urodził się w 1959 r. w Sertã ozinho, w stanie Sã o Paulo. Zanim wstąpił do wyższego seminarium duchownego, ukończył studia ekonomiczno-prawnicze. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1989 r. Od 2008 r. pracuje w Kongregacji ds. Biskupów. 12 października 2013 r. papież Franciszek mianował go sekretarzem tej dykasterii, a 7 listopada otrzymał sakrę biskupią.

Myśli wciąż aktualne

Człowieka trzeba mierzyć miarą serca. Sercem! Serce w języku biblijnym oznacza ludzkie wnętrze, oznacza w szczególności sumienie.
Jan Paweł II
Warszawa, 3 czerwca 1979 r.

Krótko

Na Ukrainie nadal wrze. W obliczu protestów do dymisji podał się premier Mykoła Azarow. Opozycja, wobec aresztowań wielu demonstrantów, nadal domaga się od władzy ustępstw. Antyrządowe protesty trwają nie tylko w Kijowie, ale i w innych miastach Ukrainy, także na wschodzie kraju.

Dmytro Bułatow – lider Auto-Majdanu, który zniknął 22 stycznia br., po ośmiu dniach został wyrzucony z samochodu w jednej ze wsi koło Boryspola pod Kijowem. Niemal przez cały czas był przetrzymywany w ciemnym pomieszczeniu i torturowany. Przez ostatnie dwa dni nie dostawał niczego do jedzenia. Przebijano mu ręce gwoździami, odcięto kawałek ucha i pocięto twarz. Rany ma na całym ciele. Mężczyźni, którzy go uprowadzili, byli dobrze zorganizowani i rozmawiali po rosyjsku. W dniu odnalezienia Bułatowa jeszcze 33 aktywistów znajdowało się na liście zaginionych.

Donald Tusk odwiedził kilka krajów europejskich. Premier rozmawiał o sytuacji na Ukrainie.

Šarūnas Birutis – litewski minister kultury zaszokował stwierdzeniem, że Polska zagraża litewskim wartościom. – Litwa powinna bronić swoich wartości nie tylko przed Rosją, ale również przed Polską – powiedział.

IOM – Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji podała, że w 2013 r. aż 45 tys. osób podjęło nielegalną przeprawę przez Morze Śródziemne, aby dotrzeć na Maltę czy do Włoch. 700 osób zginęło podczas próby przeprawy.

Prokuratura Stanów Zjednoczonych poinformowała, że będzie domagać się kary śmierci w procesie Dżochara Carnajewa, oskarżonego o zorganizowanie w 2013 r. zamachu podczas maratonu w Bostonie. Decyzję podjął prokurator generalny USA Eric Holder.

Edwarda Snowdena zgłosiło do Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 r. dwóch norweskich parlamentarzystów. W uzasadnieniu podkreślili, że były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), ujawniając tajemnice USA, uczynił świat bezpieczniejszym.

2014-02-05 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W. Brytania/ Królowa Elżbieta II podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji

2020-04-05 21:39

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

PAP

Brytyjska królowa Elżbieta II w specjalnym orędziu do narodu, wygłoszonym w niedzielę wieczorem w związku z epidemią koronawirusa, podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji. Podziękowała też personelowi służby zdrowia i wszystkim kluczowym pracownikom.

"Zwracam się do was w tym czasie, który, jak wiem, jest coraz trudniejszy. To czas zakłóceń w życiu naszego kraju, zakłóceń, które przyniosły smutek niektórym, trudności finansowe wielu i ogromne zmiany w codziennym życiu nam wszystkim" - mówiła królowa.

"Mam nadzieję, że w nadchodzących latach wszyscy będą mogli być dumni z tego, jak zareagowali na to wyzwanie. A ci, którzy przyjdą po nas, powiedzą, że Brytyjczycy tego pokolenia byli tak samo silni jak inni, że samodyscyplina, spokojna, pogodna determinacja i współodpowiedzialność za innych wciąż charakteryzują ten kraj" - dodała.

Elżbieta II niezwykle rzadko zwraca się do narodu poza corocznymi przemówieniami w święta Bożego Narodzenia. Niedzielne wystąpienie było dopiero czwartą taką nadzwyczajną okolicznością w 68 latach jej panowania.
Poprzednio miało to miejsce po rozpoczęciu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., przed pogrzebem księżnej Diany w 1997 r. oraz po śmierci królowej matki w 2002 r. Ponadto wygłosiła przemówienie telewizyjne w 2012 r. z okazji 60. rocznicy panowania. (PAP)

bjn/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Naukowcy z Politechniki Częstochowskiej drukują przyłbice ochronne dla szpitali

2020-04-06 17:13

[ TEMATY ]

koronawirus

fb.com/politechnikaczestochowska

W laboratoriach druku 3D Politechniki Częstochowskiej powstają przyłbice ochronne dla ratowników i medyków.

Pracownicy Politechniki Częstochowskiej od kilku dni pracuję nad drukiem przyłbic ochronnych dla szpitali. Codziennie powstaje w laboratoriach kilka osłon twarzy. Mogą one służyć jako bariera w kontakcie z koronawirusem.

Przyłbice mogą używać lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy. Pierwsza partia zostanie przekazana w najbliższych dniach do Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję