Reklama

Bez wolności nie ma życia

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się 25 stycznia br. sympozjum naukowe z okazji wspomnienia patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego. Współorganizatorem cyklu corocznych konferencji jest bp dr Adam Lepa z Rady Środków ds. Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. W tym roku podjęto temat wolności, która współcześnie dość często jest ograniczana i zniekształcana przez media.

Zebranych w auli kampusu uczelni powitał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, rektor-założyciel WSKSiM w Toruniu. W inaugurującym sympozjum przemówieniu podkreślił, że „bez wolności nie ma życia, bo ona zaczyna się w naszym sercu”. Przywołał także słowa papieża bł. Jana Pawła II, który mówił: „Wolność trzeba zdobywać, a nie ją posiadać, bo ona przychodzi do nas jako dar”.

Wolność ludzka niezbywalna

Prelegenci: bp dr Adam Lepa, prof. dr hab. Michał Seweryński, prof. Krystyna Pawłowicz, ks. prof. dr hab. Jan Machniak, dr hab. Sławomir Cenckiewicz, Temida Stankiewicz-Podhorecka przedstawili swoje refleksje i podzielili się nimi ze słuchaczami. Podjęli oni tematy dotyczące wolności w polskim prawie czy w ujęciu religijnym Jana Pawła II. Jako pierwszy prelekcję na temat „Wzorce wolności w polskich mediach” wygłosił bp dr Adam Lepa. – Wolność jest wartością uświęconą, za którą płaci się cenę najwyższą. Sprawia, że człowiek staje się podmiotem moralnym, bo im więcej czyni on dobra, tym bardziej jest wolny. Prawdziwą wolnością jest więc tylko wolność w służbie dobra i sprawiedliwości. Wybór nieposłuszeństwa i zła nadużycia wolności prowadzą do niewoli grzechu – podkreślił. Dodał również, że prawo do korzystania z wolności jest nieodłącznym wymogiem godności osoby ludzkiej, zwłaszcza w dziedzinie moralności relacji międzyludzkich. Zaapelował, aby media więcej pisały o zniewoleniach człowieka, bo trzeba mieć świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą manipulacja.

Reklama

Prof. dr hab. Michał Seweryński, senator RP, były minister edukacji narodowej i nauki oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, zaprezentował wykład nt.„ Wolność w polskim prawie”. – Wolność uważano za wartość powszechną i niezbywalną człowieka. W cywilizacji chrześcijańskiej wolność wyprowadza się z ludzkiej godności. Najważniejszy jest znak podobieństwa do Boga. Nie ma ona jednak charakteru absolutnego, a więc nie może się przekształcać w samowolę – zaznaczył prof. Seweryński. Dodał, że prawda wywodzi się z wolności, zaś godność i wolność są wartościami uniwersalnymi.

Wolność gospodarcza mitem

Prof. Krystyna Pawłowicz, poseł RP, wygłosiła krótkie przemówienie dotyczące wolności w gospodarce. – Wolność gospodarcza jest mitem. Na ziemi nie ma żadnej wolności. Wolność jest u Pana Boga – podkreśliła zdecydowanie.

Wolność religijną w ujęciu Jana Pawła II nakreślił uczestnikom ks. prof. dr hab. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uznał Ojca Świętego Jana Pawła II za Papieża wolności, który „wierzył w to, że wolność jest możliwa”. Nawiązując do jego nauczania, prelegent mówił, że to człowiek jest drogą Kościoła i realizuje sam siebie tylko wtedy, kiedy daje siebie w sposób wolny. – Jak głosił Papież Polak wolność, jest najwyższym darem Boga, ale nie może ona być rozumiana bez rozumu czy kochania, czyli jako daru samego z siebie. Człowiek otrzymał zdolność do przekazywania życia. Wolność jest darem. Przekracza siebie samego, a podstawowym warunkiem wolności dla człowieka jest Boże prawo, które jest wypisane w naszym sercu. Trzeba tylko je chcieć przyjąć – akcentował ks. prof. Machniak.

Reklama

Podczas spotkania poruszano również kwestię wolności w czasach totalitaryzmu komunistycznego, tę sprawę przybliżył dr hab. Sławomir Cenckiewicz – historyk, natomiast Temida Staniewicz-Podhorecka, zajmująca się krytyką teatralną, wygłosiła referat „Wolność artystyczna czy samowola?”.

Sympozjum naukowe, które zgromadziło w auli WSKSiM liczne grono słuchaczy, zakończyło się ożywioną dyskusją.

2014-02-05 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekordowa kwota w zbiórce na respiratory ogłoszonej przez abp. Rysia

2020-03-27 15:08

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

koronawirus

Adobe Stock

Po dwóch dniach zbiórki na zakup respiratorów dla szpitala im. Barlickiego w Łodzi, którą - na prośbę samorządu lekarzy - ogłosił metropolita łódzki Grzegorz Ryś zebrano 780 tys. zł. Zbiórka trwa nadal; z zebranych pieniędzy będą mogły skorzystać także inne łódzkie szpitale.

Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś zaapelował w środę do łodzian o pomoc w zakupie respiratorów dla szpitala im. Barlickiego w Łodzi. Jednocześnie abp. Ryś sam ufundował jedno takie urządzenie, a na drugie przekazał środki z kasy Archidiecezji Łódzkiej.

"W ciągu dwóch dni na konto Okręgowej Rady Lekarskiej wpłynęło 780 tys. zł. Ta kwota znacznie przekroczyła oczekiwania - w porozumieniu z łódzką kurią samorząd lekarzy będzie chciał wesprzeć także inne szpitale, zmagające się z problemami w związku z epidemią koronawirusa" - powiedziała PAP w piątek rzeczniczka Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi Justyna Kowalewska.

Jak dodała, dzięki darowiźnie łódzkiego metropolity i archidiecezji zostały już zakupione dwa respiratory, które prawdopodobnie trafią do szpitala im. Barlickiego w przyszłym tygodniu.

W środę, podczas południowej modlitwy nadawanej online z kaplicy łódzkiego metropolity abp. Ryś odczytał list od prezesa łódzkiego samorządu lekarskiego dr. Pawła Czekalskiego, w którym poprosił on o pomoc w zakupie respiratorów dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

"W imieniu lekarzy i pacjentów zwracam się o pomoc w doposażeniu szpitala im. Barlickiego w sprzęt niezbędny do ratowania życia. Choroba, jaka obecnie nam zagraża (COVID-19) dotyczy głównie ciężkich zaburzeń oddechowych. Respirator jest urządzeniem niezbędnym w takich przypadkach, by zapewnić przeżycie choremu, a jednocześnie umożliwia nam skuteczne leczenie. W sytuacji epidemii staniemy przed trudnym moralnie i etycznie problemem, kogo do respiratora podłączyć i ratować jego życie, a komu odmówić i skazać na śmierć" – napisał dr Czekalski.

Odpowiadając na jego prośbę, arcybiskup Grzegorz Ryś ogłosił, że przekazał już sumę potrzebną do zakupu dwóch respiratorów potrzebnych w łódzkim szpitalu. Poprosił także wiernych, aby złożyli się na następne takie aparaty.

"Każdy dar będzie ważny; będzie ratowaniem życia i wsparciem dla lekarzy, by chronić ich przed przerażającymi decyzjami, komu dać respirator, a komu go nie dać. (...) Wspomóżmy naszych braci i siostry lekarzy i pielęgniarki - mają oni wystarczająco dużo cierpienia przy okazji tej epidemii. To nasz absolutny obowiązek" - podkreślił metropolita łódzki.

Na stronie internetowej Archidiecezji Łódzkiej udostępniono numer konta, na które można wpłacać darowizny, które wykorzystane zostaną na zakup respiratorów dla szpitala im. Barlickiego.

CZYTAJ DALEJ

Nowy Targ: Uroczystości pogrzebowe ks. Andrzeja Fryźlewicza pod przewodnictwem abp. Jędraszewskiego

2020-03-29 12:36

Archidiecezja Krakowska

Ks. Andrzej Fryźlewicz

Pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego metropolity krakowskiego w sobotę 28 marca odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata Andrzeja Fryźlewicza, osobistego sekretarza kard. Franciszka Macharskiego. Kapłan został pochowany na cmentarzu w Nowym Targu.

– Ksiądz prałat, którego znałem od kilku lat osobiście napisał piękny i bardzo wzruszający testament. Wspomina w nim, że nie pozostawił po sobie żadnej nieruchomości czy innego majątku, a jedynie zobowiązanie duchowe. Taki był właśnie ksiądz Andrzej, ile razy prosiłem go o modlitwę za siebie, za trudne sprawy, wiedziałem, że ona będzie – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w kościółku Świętej Anny na nowotarskim cmentarzu. Hierarcha przypomniał heroiczną postawę ks. Andrzeja, który wyszedł przed budynek Kurii Metropolitarnej w Krakowie z różańcem w ręku podczas manifestacji zwolenników LGBT.

W Mszy św. uczestniczyła najbliższa rodzina ks. prałata Andrzeja Fryźlewicza, w tym także ks. Jan Fryźlewicz, brat ks. Andrzeja, pełniący posługę proboszcza w parafii w Naprawie. Poza kościołem zgromadziło się kilku mieszkańców Nowego Targu, przedstawicieli różnych instytucji i samorządu. Przybyli księża ze stolicy Podhala na czele z dziekanem i proboszczem parafii NSPJ ks. prałatem Stanisławem Strojkiem. Z tej właśnie parafii pochodził ks. Andrzej.

Po Eucharystii zmarły kapłan został odprowadzony na wieczny odpoczynek. Tej części pogrzebu również przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W imieniu rodziny głos zabrał Marek Fryźlewicz, brat zmarłego i wieloletni burmistrz stolicy Podhala. – Bardzo dziękuję księdzu abpowi za wspólną modlitwę, dziękuję za słowa otuchy i pozdrowienia od kard. Stanisława Dziwisza, z którym dzisiaj rano rozmawiałem. Dziękuję kapłanom, siostrom zakonnym, wiem, że wiele osób duchowo się z nami łączy i modli się w intencji brata – mówił z wielkim wzruszeniem Marek Fryźlewicz.

Przed rozpoczęciem Mszy św. pogrzebowej przez godzinę była możliwość indywidualnej modlitwy przy trumnie z ciałem ks. Andrzeja. W kościele – w związku z zaleceniami wynikającymi z koronawirusa nie przebywało więcej jak 5 osób. Porządku strzegli wtedy, jak i podczas dalszych uroczystości Podhalańscy Rycerze Kolumba. Na zewnątrz świątyni można było również zamówić Msze św. w intencji zmarłego.

W sobotnie przedpołudnie ks. prałata Andrzeja Fryźlewicza pożegnali pracownicy Kurii Metropolitarnej w Krakowie, gdzie przez wiele lat mieszkał. Jako jeden z niewielu miał w dowodzie osobistym wpisany adres: Franciszka 3.

Ks. prałat Andrzej Fryźlewicz miał 66 lat, od 41 lat był kapłanem. Był osobistym sekretarzem metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego. Posługę pełnił do końca sprawowania urzędu przez swojego przełożonego. Ks. Andrzej zmagał się z chorobą. Przed wstąpieniem do krakowskiego seminarium ukończył Liceum Seweryna Goszczyńskiego, do którego chodzili również kard. Stanisław Dziwisz i ks. prof. Józef Tischner. Chętnie wracał do swojego miasta, był wiernym kibicem drużyny hokejowej z Nowego Targu, stąd można go było spotkać na meczach na lodowisku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję