Reklama

Niedziela Małopolska

Czekamy na twą wizytę w Polsce

Niedziela małopolska 7/2014, str. 1

[ TEMATY ]

ad limina

L'osservatore romano

Poprosiliśmy kard. Stanisława Dziwisza, by podzielił się swoimi wrażeniami ze spotkania z papieżem Franciszkiem. Metropolita Krakowski podkreślił, że Ojciec Święty przyjął polskich biskupów z ogromną życzliwością i zrozumieniem dla problemów duszpasterskich Kościoła w Polsce. – Na początku przedstawiliśmy wszystkie diecezje – opowiadał kard. Dziwisz – Księża Biskupi przedstawiali swoich Biskupów pomocniczych. Potem było moje przemówienie wstępne, a następnie bardzo rzeczowa wymiana myśli. Ojciec Święty chciał poznać nasze duszpasterstwo i z uznaniem odniósł się do tego, że mamy w Polsce ludzi w dużej mierze praktykujących. Mamy powołania, wprawdzie mniej niż dawniej, ale są. Jesteśmy Kościołem żywym i dynamicznym. Podejmujemy wszystkie sprawy aktualne – czyli prowadzimy także dialog ze światem, który myśli inaczej.

Ksiądz Kardynał mówił podczas spotkania, że Polska to dziś kraj pluralistyczny i Kościół nie ucieka od dialogu, ponieważ chce głosić Dobrą Nowinę wszystkim. – Nikogo nie odrzucamy – podkreśłał kard. Dziwisz – a tych, którzy odeszli lub są mniej wrażliwi, pragniemy swym świadectwem przyciągnąć do Kościoła.

Reklama

Metropolita Krakowski akcentował życzliwą atmosferę, jaka panowała podczas całego spotkania. Ojciec Święty był ogromnie sympatyczny, dużo mówił o sprawach związanych z duszpasterstwem rodzin. Ma w tej dziedzinie wielkie doświadczenie, znane są mu doskonale problemy rodziny w Ameryce Łacińskiej. Zdaniem Ojca Świętego głównym problemem świata jest kryzys w rodzinie. Widać go także w Polsce, zwłaszcza w dramatycznej sytuacji demograficznej.

Papież zaapelował na koniec spotkania, byśmy dobrze przygotowali Światowy Dzień Młodzieży. – Powtórzył to trzy razy – opowiadał „Niedzieli” kard. Dziwisz. – Odpowiedziałem, że praca techniczna jest może trudna, ale osoba Ojca Świętego tak przyciąga, że nie obawiamy się – młodzież przybędzie. Papież Franciszek cieszy się w Polsce dużą sympatią nie tylko wśród wierzących, ale także tych stojących na zewnątrz Kościoła.

Ksiądz Kardynał podkreślał, że w Polsce śledzimy codzienne homilie Franciszka, co ogromnie ucieszyło Ojca Świętego. Na koniec rozmawiano jeszcze o kanonizacji bł. Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Papież zapewnił, że będzie to coś fantastycznego. Metropolita Krakowski przy pożegnaniu powiedział: „Czekamy na Twą wizytę w Polsce”.

2014-02-12 16:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup Antoni Dydycz o "Ad Limina Apostolorum"

[ TEMATY ]

bp Antoni Dydycz

ad limina

Marcin Żeglińśki

Wraz z innymi biskupami do Stolicy Apostolskiej udaje się biskup drohiczyński Antoni Dydycz.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Ruszyła Musica Divina! Są kolejki i uśmiechy

2021-08-04 17:19

Norbert Polak

To było niezapomniane widowisko

To było niezapomniane widowisko

W kolegiacie św. Anny rozbrzmiała Musica Divina - festiwal muzyki sakralnej. Pierwszy koncert 3 sierpnia zagrał utytułowany na arenie międzynarodowej zespół Sollazzo Ensemble pod kierownictwem Anny Danilevskajej.

Przed świątynią tłum zainteresowanych oczekiwał z wcześniej wydrukowanymi wejściówkami od stopni kościoła po same Planty. Prowadzący Piotr Matwiejczuk nie krył radości z organizacji festiwalu. - Ogromnie się cieszę, że możemy się spotkać w tak licznym gronie, to jest dobre, by przyzwyczajać się na nowo do takiej sytuacji, w której wreszcie, prawie tak, jak dawniej, możemy słuchać muzyki – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję