Reklama

Twój 1% naprawdę pomaga

2014-02-12 16:05

K.W.
Edycja sandomierska 7/2014, str. 8

Caritas Diecezji Sandomierskiej zwraca się do Państwa z uprzejmą prośbą o przekazanie jej 1proc. podatku. Jako organizacja charytatywna pomagamy dzieciom, osobom niepełnosprawnym, chorym, starszym, bezdomnym, rodzinom w trudnej sytuacji życiowej, ofiarom kataklizmów. W 2013 r. zaufało nam ponad 5tys. osób. Dzięki Państwu pozyskaliśmy kwotę ponad 396 tys. zł.

Od stycznia 2008 r. nie tylko podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, ale również podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej 19 proc. stawki podatku oraz podatnicy opodatkowani ryczałem od przychodów ewidencjonowanych mogą wskazać na zeznaniu podatkowym Caritas Diecezji Sandomierskiej, jako organizację pożytku publicznego, na rzecz której zostanie przekazany 1proc. ich należnego podatku.

Od kilku lat ten obowiązek przeszedł na urzędy skarbowe. Naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podatnika, przekaże kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania, na rzecz Caritas Diecezji Sandomierskiej, jako organizacji pożytku publicznego. Wskazanie w zeznaniu podatkowym Caritas Diecezji Sandomierskiej poprzez podanie jej nazwy i numeru KRS 0000213751 traktować się będzie na równi ze złożeniem wniosku. Przekazania kwoty dokona naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo.

Reklama

Dziękujemy wszystkim za okazane zaufanie i zapraszamy ludzi dobrej woli i wrażliwego serca do wspólnego pomagania.

* * *

1 proc. podatku dochodowego mogą przekazać: podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych) – PIT-37 i PIT-38;
podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych PIT-28;
podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku (PIT-36L) oraz podatnicy opodatkowani na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej – PIT 36.
1 proc. mogą przekazać również emeryci i renciści, pod warunkiem, że samodzielnie wypełnią PIT-37 na podstawie PIT-u otrzymanego z ZUS lub KRUS.
W celu przekazania 1proc. można też wykorzystać Interenet. Na stronach www.sandomierz.caritas.pl znajduje się gotowy program, który pomoże w wypełnieniu PIT-u i przekazaniu 1 proc. na rzecz naszej Caritas.

* * *

Z pozyskanych w 2013 r. środków dofinansowaliśmy:

30.021 wizyt pielęgniarek środowiskowych w domach osób starszych i samotnych;

13.351 zabiegów rehabilitacyjnych w Centrach Pielęgniarstwa Środowiskowo-Rodzinnego i Rehabilitacji;

180 wychowankom codzienną edukację w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym „Radość Życia”;

500 rodzinom pomoc z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy;

441 osobom pomoc w Ośrodku Interwencji Kryzysowej;

324 osobom zakup lekarstw, opłacenie bieżących rachunków w ramach pomocy doraźnej;

105 osobom bezdomnym pobyt w schroniskach i ciepły posiłek;

120 osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w Warsztatach Terapii Zajęciowej i w Środowiskowym Domu Samopomocy;

45.180 ciepłych posiłków dla dzieci i młodzieży w stołówkach szkolnych;

22 dzieci objęliśmy pomocą w ramach Programu „Skrzydła” – wspierającego uzdolnione dzieci z ubogich rodzin; na pomoc ludzi dobrej woli czeka nadal około 300 uzdolnionych dzieci z terenu diecezji sandomierskiej

Reklama

Kard. Becciu: nowa błogosławiona wskazuje na niebo

2019-06-15 17:40

vaticannews.va / Pozzomaggiore (KAI)

Nowa błogosławiona pokazuje współczesnym kobietom, że prawdziwą świętość można wykuć w codziennym, nawet bardzo skromnym życiu. Wystarczy jednie zaufać Bogu. Kard. Angelo Becciu przypomniał o tym w czasie beatyfikacji świeckiej mistyczki i stygmatyczki Jadwigi Carboni. Liturgia beatyfikacyjna odbyła się w jej rodzinnym miasteczku Pozzomaggiore na Sardynii.


Edvige Carboni

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych podkreślił, że życie nowej błogosławionej cechowało nieograniczone miłosierdzie, wielka pokora oraz nieustanna modlitwa. Zauważył, że jej świętość nie polega na tym, iż Jezus przemówił do niej z krzyża czy że miała stygmaty. „Swym życiem pokazała, że najważniejsze dla niej było podążanie za wolą Bożą, a nie swymi nawet najbardziej świętymi pragnieniami. Ona nie mówiła wiele, tylko po prostu żyła Ewangelią, oddaniem dla innych i intensywną relacją z Bogiem” – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Becciu.

„Wielkość tej kobiety polega na tym, że zrozumiała, iż to co się liczy to nie piękne czy nawet święte pragnienia, ale odkrycie i przyjęcie woli Bożej. Bo świętość nie jest podążaniem za najświętszymi nawet pragnieniami, tylko polega na odkryciu woli Boga wobec nas i pójściem za nią, jak Maryja – mówi papieskiej rozgłośni kard. Becciu. – Ona całe życie pełniła najbardziej pokorne posługi, to było odbiciem jej całkowitego oddania Bogu i ludziom. Pomagała chorym, odwiedzała potrzebujących, niosła wsparcie materialne ubogim. Nie była w stanie usiedzieć bezczynnie, czuła w sobie impuls Ducha Świętego popychający ją do służby innym. Ofiarowała też swe życie za nawrócenie Rosji. Często mawiała, że naszym celem powinno być niebo. To ważne przypomnienie w dzisiejszym świecie, gdzie nawet w kazaniach uciekamy od mówienia o raju. Ona uczy, że nasze życie musi być ukierunkowane na zdobycie nieba”.

Bł. Jadwiga Carboni żyła w latach 1880-1952. Jako pięciolatka oddała swe życie Bogu. Marzyła o byciu zakonnicą, ale choroba matki, którą się opiekowała pokrzyżowała jej plany. Odczytała w tym nowy plan Boga na swoje życie i z pokorą służyła rodzinie angażując się przy tym mocno w życie Kościoła. Zasłynęła jako mistyczka, doświadczała bilokacji (jednoczesnego przebywania w dwóch różnych miejscach) i ekstaz połączonych z unoszeniem się w powietrzu. Pozostała przy tym skromną, cichą kobietą, pomagającą chorym i ubogim, a zarazem osobą o głębokiej i prostej wierze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: Modlitwa w intencji rodzin przed marszem równości

2019-06-15 21:28

Akcja Katolicka

W imieniu Podmiotów zaangażowanych w modlitwę różnicową w intencji polskich rodzin, zapraszam serdecznie Parlamentarzystów, Radnych Miasta Częstochowy, członków ruchów stowarzyszeń, bractw, osoby niezrzeszone na spotkanie modlitewne, które odbędzie się 16 czerwca 2019 r. o godz. 13:00, w Alei Henryka Sienkiewicza, w Częstochowie, przy pomniku Nieznanego Żołnierza.

Bożena Sztajner/Niedziela

Rozważając tajemnice różańca, zawierzymy ponownie nasze rodziny Matce Bożej Królowej Polski.

Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem