Reklama

Niedziela Podlaska

Szczególny wymiar cierpienia

W ramach modlitw w intencji chorych i służby zdrowia z okazji Światowego Dnia Chorego biskup drohiczyński Antoni Dydycz modlił się 12 lutego wraz z chorymi i personelem medycznym w Szpitalu Powiatowym w Bielsku Podlaskim

Niedziela podlaska 9/2014, str. 7

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Ks. Artur Płachno

Ksiądz Biskup przewodniczył nabożeństwu, przygotowanemu przez kapelana ks. Jarosława Kuźmickiego w szpitalnej kaplicy. Udzielił sakramentu namaszczenia chorych, a następnie dokonał aktu pobłogosławienia nowego tomografu komputerowego w tamtejszej placówce. W przesłaniu powiedział, że modlitwa daje szczególną nadzieję, zwłaszcza gdy spotykamy się z cierpieniem i chorobą. Cierpienie ma szczególny wymiar, podkreślił, z racji na to, że nigdy nie jesteśmy w stanie go określić, a choroby, pomimo zdobyczy medycyny, ciągle potrafią nas wyprzedzać. Jest to jednak związane tylko z rzeczywistością ziemską, określoną pewnym czasem, przestrzenią i zewnętrznymi warunkami. „Pamięć o cierpieniu zasługuje na wielki szacunek, kontynuował Ksiądz Biskup. – Na świecie spotykamy dwie rzeczywistości. Rzeczywistość szpitali, ośrodków zdrowia i wszystkich instytucji, które zabiegają o ratowanie człowieka przed cierpieniem i przedłużanie mu życia, oraz przestrzeń świątyń i sanktuariów, gdzie ludzie podążają, aby szukać wsparcia w świecie nadprzyrodzonym i upraszać pomoc, zwłaszcza Matki Najświętszej”. Przypomniał także, iż czas modlitw w intencji chorego wiąże się z rzeczywistością sanktuarium w Lourdes, gdzie znanych jest wiele przypadków cudownych zdarzeń, niewytłumaczalnych medycznie. Ksiądz Biskup powiedział również, że takich miejsc wiary i spotkań z Maryją jest bardzo dużo i podążają do nich katolicy oraz prawosławni. Podkreślił również, że sformułowanie Dzień Chorego wskazuje na potrzebę szacunku do każdego człowieka z jego cierpieniem. Wyraża to szacunek do człowieka i pokazuje, że jest najważniejszy. Choroba jest tylko jego doświadczeniem i uwarunkowaniem, mówił. Zobowiązuje nas to, zaapelował, aby wszystkich chorych traktować indywidualnie, tak jak Chrystus traktuje każdego człowieka indywidualnie.

Poświęcenia nowego, 16-rzędowego tomografu komputerowego bp Antoni Dydycz dokonał wraz z kapłanami prawosławnymi, którzy przebyli na czele z dziekanem bielskim ks. mitratem Leoncjuszem Tofilukiem. Obecni byli także kapłani katoliccy z Bielska Podlaskiego z dziekanem ks. Kazimierzem Siekierko oraz miejscowy pastor chrześcijan baptystów Bartosz Kaczorek. Na uroczystość przybyli też przedstawiciele władz samorządowych na czele ze starostą bielskim Sławomirem Snarskim, prezes spółki, której własnością jest urządzenie, sponsorzy oraz personel medyczny. Jak powiedziała dyrektor szpitala Bożena Gronowicz, przekształcenia i inwestycje w spółce zarządzającej urządzeniami dały możliwość podpisania kontraktu na wykonywanie usług na nowoczesnym sprzęcie oraz zastąpienie dawnego 4-rzędowego tomografu pracowni istniejącej już 5 lat nowocześniejszym sprzętem. Podniosło to jeszcze bardziej wartość tej placówki medycznej, uważanej za jedną z najlepszych nie tylko w regionie, ale również w skali kraju, co wielokrotnie zostało przypomniane w wystąpieniach.

2014-02-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: XXVI Światowy Dzień Chorego

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Bożena Sztajner/Niedziela

Msza św. oraz bezpłatne porady lekarskie w ramach tzw. białej soboty odbędą się w Poznaniu z okazji XXVI Światowego Dnia Chorego. „Co roku nawiązujemy do wydarzeń z 1858 r. z Lourdes, związanych z objawieniami Matki Bożej, by jako wspólnota Kościoła w szczególny sposób, zwłaszcza na modlitwie, zwrócić uwagę na chorych i cierpiących i stanąć blisko nich” – mówi KAI ks. Marcin Janecki.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej zaznacza, że centralnym wydarzeniem Dnia Chorego będzie Msza św. z błogosławieństwem na wzór Lourdes, sprawowana przez bp. seniora Zdzisława Fortuniaka w niedzielę 11 lutego o godz. 13.30 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu. „Wszystkich chorych i cierpiących wraz z ich opiekunami zapraszamy następnie na koncert i poczęstunek w pobliskim Domu Katolickim” – dodaje ks. dyrektor Janecki.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Sześć medali zdobyli polscy uczniowie na 62. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

2021-07-29 17:48

[ TEMATY ]

uczniowie

medal

olimpiada matematyczna

Karol Porwich

Jeden złoty i pięć srebrnych medali zdobyli polscy uczniowie na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej – poinformowało w czwartek MEiN. Z powodu pandemii odbyła się ona w formule zdalnej. Rywalizowali w niej uczniowie ze 107 krajów.

Złoty medal zdobył Radosław Żak z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję