Reklama

Ze świata

Co z nową Ukrainą

Powołano rząd tymczasowy

Prysła jedność z czasów walki z reżimem Wiktora Janukowycza. Na Majdanie ogłoszono skład rządu tymczasowego, ale część ugrupowań opozycyjnych nie weszła do nowej ekipy. Na czele stanął Arsenij Jaceniuk, lider największej partii opozycyjnej – Batkiwszczyny. Jej twórczynią była Julia Tymoszenko, która nie wzbudza wielkiego entuzjazmu wśród ludzi z Majdanu, pamiętających jeszcze czasy jej rządów. Od odpowiedzialności uchylili się lider UDAR-u Witalij Kliczko, który chciał być jedynym kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich, a także nacjonalistyczna „Swoboda”.

Przed nowym rządem stanęły bardzo trudne wyzwania. Pierwsze – to utrzymanie jedności terytorialnej Ukrainy, zagrożonej postawą Rosji, która zajęła Krym. Istnieje ryzyko, że może się powtórzyć scenariusz gruziński, kiedy to Rosja wywołała wojnę pod pretekstem obrony swoich obywateli. Nie mniej ważną sprawą jest gospodarka, znajdująca się w fatalnym stanie. Część ekonomistów ocenia, że Ukraina jest na skraju bankructwa.

Reklama

Po dłuższym milczeniu, 28 lutego br., odezwał się Wiktor Janukowycz. Stwierdził, że nadal jest prezydentem Ukrainy i że poprosił władze Federacji Rosyjskiej o zapewnienie mu osobistego bezpieczeństwa.

Pomagamy

Solidarni z Ukrainą

W związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie Caritas Polska prowadzi zbiórkę środków finansowych na rzecz poszkodowanych. Pieniądze można wpłacać na konto Caritas Polska: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem „Ukraina”.

Jednocześnie na rzecz poszkodowanych został uruchomiony charytatywny SMS „POMAGAM” – numer 72052, koszt 2,46 zł z VAT.

Reklama

Caritas Polska w podjętych działaniach pozostaje w stałym kontakcie i we współpracy z Caritas Spes we Lwowie i Kijowie oraz z Caritas Europa. Zebrane środki przekazywane są na rzecz Caritas Spes we Lwowie i dysponowane według aktualnych potrzeb. Wszystkie informacje o akcji znajdują się na stronie internetowej: www.caritas.pl.

Libia

Egzekucja chrześcijan

Mianem prawdziwej egzekucji określa się kolejny mord na wyznawcach Chrystusa, do jakiego doszło w Libii. Ofiarą oprawców padło siedmiu pracujących w tym kraju koptyjskich chrześcijan pochodzących z Egiptu. Mieli od 17 do 25 lat. Pracownicy szpitala w Bengazi, gdzie przewieziono ich ciała, ujawnili, że chrześcijanie zginęli od bezpośredniego strzału w skroń lub w usta. Zbrodni dokonano w regionie Jallota, 30 km na wschód od Bengazi. Ofiary znaleziono na plaży. Szczegóły zdarzenia nie są dokładnie znane.

W Libii pracuje wielu Egipcjan. Większość z nich to chrześcijanie, którzy niejednokrotnie doznają upokorzeń ze strony libijskich wyznawców islamu.

Ludzie

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller przypomniał, że sakrament małżeństwa stwarza między małżonkami nierozerwalną więź, a nauka Kościoła pod tym względem jasno odzwierciedla nauczanie Pana Jezusa. Z odpowiedzi na kwestionariusz przedsynodalny wyraźnie widać, że wielu katolików ignoruje naukę Kościoła w tym względzie. Kard. Müller wyjaśnia, iż nie można jej pomniejszać jedynie z tego powodu, że wiele osób jej nie zna. – Byłby to jakiś paradoks, jeśli Kościół mówiłby, że skoro nie wszyscy znają prawdę, to prawda nie obowiązuje – stwierdził. Wielu ludzi np. nie uczestniczy w niedzielnej Mszy św., bo nie zna jej wartości. Zdaniem kard. Müllera, konieczne jest rozwijanie duszpasterstwa małżeństw, i to nie tylko w odniesieniu do osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach. Zasadniczy problem dotyczy dzieci tych drugich, pozbawionych jednego z rodziców i zmuszonych do życia z nowym partnerem rodzica – uważa prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Myśli wciąż aktualne

Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.
Jan Paweł II

Krótko

Papież Franciszek przyjął rezygnację złożoną przez arcybiskupa Kolonii kard. Joachima Meisnera, w związku z osiągnięciem przewidzianego prawem wieku. Zazwyczaj biskupi przechodzą na emeryturę w wieku 75 lat. 25 grudnia 2013 r. kard. Meisner ukończył 80 lat. Największą niemiecką diecezją kierował przez ćwierć wieku.

Ojciec Święty przekazał finansowe wsparcie poszkodowanym przez powodzie w Boliwii. Czek na sumę 50 tys. dolarów papież Franciszek przesłał przez nuncjusza apostolskiego w tym kraju.

Włochy mają nowy, centrolewicowy rząd. Na jego czele stanął 39-letni Matteo Renzi. Jest on najmłodszym premierem w historii Włoch.

Petycja podpisana przez ponad 200 tys. Europejczyków przeciwko belgijskiemu prawu zezwalającemu na eutanazję dzieci została przekazana belgijskiemu królowi Filipowi. Sygnatariusze dokumentu domagają się od monarchy, aby nie podpisywał ustawy.

Francuski rząd rozpoczął negocjacje z Departamentem Stanu USA ws. wypłacenia odszkodowań amerykańskim Żydom i ich rodzinom, deportowanym do hitlerowskich obozów zagłady francuskimi pociągami.

Korea Płn. dokonała czterech prób z rakietami krótkiego zasięgu. Próby były niezapowiedziane, a rakiety miały zasięg 200 km.

Debatę o wzbudzającej kontrowersje technice łączenia DNA trzech osób, by tworzyć zarodki wolne od niektórych chorób dziedzicznych, rozpoczęła Amerykańska Agencja Żywności i Leków.

Prezydent Ugandy Yoweri Museveni, mimo międzynarodowej presji, podpisał ustawę penalizującą zachowania homoseksualne. Według nowego prawa, za kontakty seksualne z osobami tej samej płci może grozić nawet dożywocie.

Eksport z Polski na Ukrainę zmniejsza się. W pierwszych 20 dniach 2014 r. spadł o 10 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Według czarnego scenariusza, spadek może wynieść nawet 30-40 proc.

2014-03-04 15:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki apeluje o głosowanie przeciwko rezolucji popierającej aborcję

2021-06-22 12:02

[ TEMATY ]

aborcja

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

„Aborcja zawsze jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia, tym bardziej odrażającym, że dotyczy życia człowieka najsłabszego i całkowicie bezbronnego. Jest więc przejawem najbardziej niesprawiedliwej dyskryminacji” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w oświadczeniu wydanym w związku z projektem rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych w Unii Europejskiej (Matić Report).

Abp Stanisław Gądecki zaapelował do posłów Parlamentu Europejskiego o głosowanie przeciwko projektowi rezolucji. W oświadczeniu przypomniał katolikom, „że w sytuacji, gdy poddane głosowaniu dokumenty wymierzone są w podstawowe prawa człowieka i wartości, które nie podlegają negocjacjom, nie mogą zgodzić się na żaden kompromis, ale powinni jednoznacznie przeciwstawić się takim inicjatywom”.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany Proboszczów i Administratorów w Archidiecezji Warmińskiej

2021-06-17 08:41

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

ks. Paweł Kłys

W kaplicy Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński wręczył dekrety nowym proboszczom i administratorom parafii znajdujących się na terenie Archidiecezji Warmińskiej. W czasie nabożeństwa nowi proboszczowie i administratorzy złożyli wyznanie wiary i przysięgę wierności. W spotkaniu wzięli udział także księża udający się na urlop zdrowotny i odchodzący na emeryturę.

CZYTAJ DALEJ

Dzień Ojca. Co kard. Wyszyński pisał do swego ojca podczas uwięzienia?

2021-06-23 10:51

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

wikimedia

Rodzina: Julianna Karp i Stanisław Wyszyński z dziećmi (poniżej od lewej): Stanisława, Janina, Stefan (przyszły prymas) i Anastazja (Zuzela, 1906)

Rodzina: Julianna Karp i Stanisław Wyszyński z dziećmi (poniżej od lewej): Stanisława, Janina, Stefan (przyszły prymas) i Anastazja (Zuzela, 1906)

Dziś obchodzimy Dzień Ojca. Wielkim świadectwem miłości syna do ojca są listy, jakie kardynał Stefan Wyszyński pisał w okresie uwięzienia do swego ojca - Stanisława. Choć skrupulatnie sprawdzane przez komunistycznych cenzorów, listy były pełne próśb do ojca i członków rodziny o zachowanie spokoju i ufności w Boży plan.

"Wcześnie straciłem Matkę rodzoną, która miała szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Ostrobramskiej, dokąd jeździła z pielgrzymką, jeszcze z Zuzeli. Ojciec mój natomiast ciągnął zawsze na Jasną Górę. Cześć Matki Bożej w życiu domowym była bardzo rozwinięta" - pisze w "Zapiskach więziennych" kard. Stefan Wyszyński. Nie bez powodu przyszły prymas w swym biskupim herbie umieścił wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Jego listy do ojca przepełnione są duchowością Maryjną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję