Reklama

Ze świata

Co z nową Ukrainą

Powołano rząd tymczasowy

Prysła jedność z czasów walki z reżimem Wiktora Janukowycza. Na Majdanie ogłoszono skład rządu tymczasowego, ale część ugrupowań opozycyjnych nie weszła do nowej ekipy. Na czele stanął Arsenij Jaceniuk, lider największej partii opozycyjnej – Batkiwszczyny. Jej twórczynią była Julia Tymoszenko, która nie wzbudza wielkiego entuzjazmu wśród ludzi z Majdanu, pamiętających jeszcze czasy jej rządów. Od odpowiedzialności uchylili się lider UDAR-u Witalij Kliczko, który chciał być jedynym kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich, a także nacjonalistyczna „Swoboda”.

Przed nowym rządem stanęły bardzo trudne wyzwania. Pierwsze – to utrzymanie jedności terytorialnej Ukrainy, zagrożonej postawą Rosji, która zajęła Krym. Istnieje ryzyko, że może się powtórzyć scenariusz gruziński, kiedy to Rosja wywołała wojnę pod pretekstem obrony swoich obywateli. Nie mniej ważną sprawą jest gospodarka, znajdująca się w fatalnym stanie. Część ekonomistów ocenia, że Ukraina jest na skraju bankructwa.

Po dłuższym milczeniu, 28 lutego br., odezwał się Wiktor Janukowycz. Stwierdził, że nadal jest prezydentem Ukrainy i że poprosił władze Federacji Rosyjskiej o zapewnienie mu osobistego bezpieczeństwa.

Reklama

Pomagamy

Solidarni z Ukrainą

W związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie Caritas Polska prowadzi zbiórkę środków finansowych na rzecz poszkodowanych. Pieniądze można wpłacać na konto Caritas Polska: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem „Ukraina”.

Jednocześnie na rzecz poszkodowanych został uruchomiony charytatywny SMS „POMAGAM” – numer 72052, koszt 2,46 zł z VAT.

Caritas Polska w podjętych działaniach pozostaje w stałym kontakcie i we współpracy z Caritas Spes we Lwowie i Kijowie oraz z Caritas Europa. Zebrane środki przekazywane są na rzecz Caritas Spes we Lwowie i dysponowane według aktualnych potrzeb. Wszystkie informacje o akcji znajdują się na stronie internetowej: www.caritas.pl.

Reklama

Libia

Egzekucja chrześcijan

Mianem prawdziwej egzekucji określa się kolejny mord na wyznawcach Chrystusa, do jakiego doszło w Libii. Ofiarą oprawców padło siedmiu pracujących w tym kraju koptyjskich chrześcijan pochodzących z Egiptu. Mieli od 17 do 25 lat. Pracownicy szpitala w Bengazi, gdzie przewieziono ich ciała, ujawnili, że chrześcijanie zginęli od bezpośredniego strzału w skroń lub w usta. Zbrodni dokonano w regionie Jallota, 30 km na wschód od Bengazi. Ofiary znaleziono na plaży. Szczegóły zdarzenia nie są dokładnie znane.

W Libii pracuje wielu Egipcjan. Większość z nich to chrześcijanie, którzy niejednokrotnie doznają upokorzeń ze strony libijskich wyznawców islamu.

Ludzie

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller przypomniał, że sakrament małżeństwa stwarza między małżonkami nierozerwalną więź, a nauka Kościoła pod tym względem jasno odzwierciedla nauczanie Pana Jezusa. Z odpowiedzi na kwestionariusz przedsynodalny wyraźnie widać, że wielu katolików ignoruje naukę Kościoła w tym względzie. Kard. Müller wyjaśnia, iż nie można jej pomniejszać jedynie z tego powodu, że wiele osób jej nie zna. – Byłby to jakiś paradoks, jeśli Kościół mówiłby, że skoro nie wszyscy znają prawdę, to prawda nie obowiązuje – stwierdził. Wielu ludzi np. nie uczestniczy w niedzielnej Mszy św., bo nie zna jej wartości. Zdaniem kard. Müllera, konieczne jest rozwijanie duszpasterstwa małżeństw, i to nie tylko w odniesieniu do osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach. Zasadniczy problem dotyczy dzieci tych drugich, pozbawionych jednego z rodziców i zmuszonych do życia z nowym partnerem rodzica – uważa prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Myśli wciąż aktualne

Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.
Jan Paweł II

Krótko

Papież Franciszek przyjął rezygnację złożoną przez arcybiskupa Kolonii kard. Joachima Meisnera, w związku z osiągnięciem przewidzianego prawem wieku. Zazwyczaj biskupi przechodzą na emeryturę w wieku 75 lat. 25 grudnia 2013 r. kard. Meisner ukończył 80 lat. Największą niemiecką diecezją kierował przez ćwierć wieku.

Ojciec Święty przekazał finansowe wsparcie poszkodowanym przez powodzie w Boliwii. Czek na sumę 50 tys. dolarów papież Franciszek przesłał przez nuncjusza apostolskiego w tym kraju.

Włochy mają nowy, centrolewicowy rząd. Na jego czele stanął 39-letni Matteo Renzi. Jest on najmłodszym premierem w historii Włoch.

Petycja podpisana przez ponad 200 tys. Europejczyków przeciwko belgijskiemu prawu zezwalającemu na eutanazję dzieci została przekazana belgijskiemu królowi Filipowi. Sygnatariusze dokumentu domagają się od monarchy, aby nie podpisywał ustawy.

Francuski rząd rozpoczął negocjacje z Departamentem Stanu USA ws. wypłacenia odszkodowań amerykańskim Żydom i ich rodzinom, deportowanym do hitlerowskich obozów zagłady francuskimi pociągami.

Korea Płn. dokonała czterech prób z rakietami krótkiego zasięgu. Próby były niezapowiedziane, a rakiety miały zasięg 200 km.

Debatę o wzbudzającej kontrowersje technice łączenia DNA trzech osób, by tworzyć zarodki wolne od niektórych chorób dziedzicznych, rozpoczęła Amerykańska Agencja Żywności i Leków.

Prezydent Ugandy Yoweri Museveni, mimo międzynarodowej presji, podpisał ustawę penalizującą zachowania homoseksualne. Według nowego prawa, za kontakty seksualne z osobami tej samej płci może grozić nawet dożywocie.

Eksport z Polski na Ukrainę zmniejsza się. W pierwszych 20 dniach 2014 r. spadł o 10 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Według czarnego scenariusza, spadek może wynieść nawet 30-40 proc.

2014-03-04 15:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Archidiecezja Detroit zabroniła grupom LGBT sprawowania liturgii w obiektach kościelnych

2020-08-11 09:35

[ TEMATY ]

USA

LGBT

Adobe Stock

W sobotę 8 sierpnia archidiecezja Detroit wystosowała komunikat, zabraniając dwóm grupom LGBTQ: Dignity Detroit oraz Fortunate Families Detroit sprawowania liturgii w obiektach kościelnych.

Odrzucają one nauczanie Kościoła w kwestiach dotyczących moralności. Uczy on bowiem, że „osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one - stopniowo i zdecydowanie - do doskonałości chrześcijańskiej” (KKK 2359). Archidiecezja zaznacza, że nie można odprawiać Mszy św. dla grup publicznie odrzucających tę naukę Kościoła.

W komunikacie przypomniano, że w marcu b.r. list w tej sprawie skierował do kapłanów biskup pomocniczy, Gerard Batterby. Prosił on duchownych, by „powstrzymywali się od odprawiania Mszy św. dla członków Dignity Detriot, i nie wprowadzali zamętu wśród wiernych. Nie ma bowiem innych, sprzecznych z nauką Kościoła dróg do świętości. W czerwcu b.r. archidiecezja w oparciu o „klauzulę moralności” zwolniła z pracy dyrektorkę muzyczną publicznie manifestującą swoje skłonności homoseksualne. Archidiecezja zaznacza, że pragnie posługiwać wszystkim wiernym, w tym osobom określającym siebie jako homoseksualne a także ich rodzinom. Nie oznacza to jednak rozmywania, a tym bardziej odrzucania nauki Kościoła jasno wyrażonej w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Czytamy w nim bowiem, że „akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane. Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane” (KKK 2357).

CZYTAJ DALEJ

MR: już ponad pół miliona bonów turystycznych trafiło do rodzin

2020-08-11 21:11

[ TEMATY ]

turystyka

bon turystyczny

Adobe.Stock.pl

Do polskich rodzin trafiło już 560 tys. bonów turystycznych - poinformował we wtorek resort rozwoju. Jak dodano, wartość przyznanych bonów to 479 mln zł. Od 1 sierpnia bon można aktywować na platformie PUE ZUS.

"Już ponad pół miliona #bonturystyczny jest w rękach polskich rodzin. To blisko pół miliarda złotych!" - napisał we wtorek na Twitterze resort rozwoju.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję