Reklama

O chorych i dla chorych

Ewangelizuje i umacnia. Tak najkrócej można nakreślić rolę miesięcznika „Apostolstwo Chorych”. Numer lutowy jest poświęcony XXII Światowemu Dniu Chorego. Przynosi ciągle aktualne orędzie Ojca Świętego Franciszka skierowane do chorych i do wszystkich, którzy się nimi opiekują i ich leczą. Czytelnika szczególnie wzrusza, wspominający bł. Jana Pawła II, artykuł „Papież ludzi chorych”. Tytuł ten przysługuje Papieżowi Polakowi nie tylko jako autorowi napisanego 30 lat temu listu apostolskiego „Salvifici doloris” i temu, który ustanowił Światowy Dzień Chorego, ale również jako temu, którego życie naznaczone było cierpieniem. W młodości Karol Wojtyła kolejno stracił matkę, brata i ojca. Choroba i cierpienie szczególnie wpisały się w jego życie od zamachu 13 maja 1981 r. Bł. Jan Paweł II wielokrotnie doświadczył tego, o czym pisał – „cnoty wytrwałości w znoszeniu tego, co dolega i boli”. W sierpniu 2004 r. pielgrzymował do Lourdes, nie tylko jako zwierzchnik Kościoła, ale jako chory wśród chorych. W swoich ostatnich dniach nie zawahał się dać świadectwo zbliżania się do granicy życia, współcierpienia z innymi cierpiącymi.

W tym samym numerze znajdziemy również artykuł o św. Bernadetcie Soubirous, której ostatnią modlitwą stało się położenie krzyża na sercu. Są także wspomnienia o ks. Czesławie Podleskim – wieloletnim krajowym duszpasterzu Apostolstwa Chorych, który odszedł do Pana 5 lat temu.

Reklama

Marcowy numer „Apostolstwa Chorych” otwiera artykuł o papieżu Franciszku, którego poznaliśmy już jako osobę niezwykle wrażliwą na ludzkie cierpienie. W tekście pt. „Świętość jest czuła” poznajemy przebieg ciężkiej choroby płuc Jorge Mario Bergoglio, którą przeszedł we wczesnej młodości i która pozostawiła w jego pamięci niezatarty ślad. Artykuł „Być ikoną Chrystusa” przypomina historię św. Franciszka z Asyżu, dla którego ubóstwo i pokora nie były celem samym w sobie, ale środkiem do naśladowania Chrystusa. W klimat Wielkiego Postu wprowadza nas artykuł „Zbudź się, który śpisz!”, analizujący przedstawienia Męki Pańskiej w zbiorach krakowskiej galerii „Sztuka cerkiewna dawnej Rzeczypospolitej”. Redakcja zamieszcza również artykuł „O spowiedzi świętej” oraz napisane z myślą o chorych rozważania Drogi Krzyżowej.

„Apostolstwo Chorych”, ul. Warszawska 58, 40-008 Katowice, tel. (32) 251-21-52. Wydawca: Polski Sekretariat Apostolstwa Chorych, www.apchor.pl.

2014-03-04 15:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: rodzice maja konstytucyjne prawo do wychowywania dzieci w zgodzie z przekonaniami

2020-08-12 07:27

[ TEMATY ]

duda

KPRP

Rodzice mają konstytucyjne prawo do wychowywania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami i to im należy się największe zaufanie, a nie organizacjom, czy instytucjom międzynarodowym - ocenił w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda został zapytany przez dziennikarzy "Gazety Polskiej" o ocenę decyzji instytucji Unii Europejskiej, odbierających finansowanie tym polskim samorządowym, które przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodziny.

"Według mojej wiedzy tylko jedna z gmin dotkniętych tą decyzją faktycznie podjęła uchwałę o obronie praw rodziny i rodziców. Reszta takich uchwał nie podejmowała. Widać więc, że decyzja UE w tej sprawie nie była prawdopodobnie umotywowana kwestiami ideologicznymi i tylko niektórzy chcą to tak przedstawiać, żeby podgrzewać atmosferę" - powiedział prezydent.

Dodał, że jeżeli faktycznie dochodziłoby do odbierania środków ze względów ideologicznych, "byłoby to jawnym pogwałceniem wartości, jakie stoją u podstaw Unii, takich jak: wolność, godność, czy równość". "To byłoby stwierdzenie, że ktoś jest gorszy, bo chce chronić wyznawane przez siebie wartości" - wskazał.

Prezydent podkreślił również, że to rodzice mają konstytucyjne prawo do wychowywania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami, i to im należy się największe zaufanie, "a nie jakimkolwiek organizacjom czy instytucjom międzynarodowym".

"Nikt lepiej nie wychowa swojego dziecka niż rodzice. Polskie rodziny chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, a ja wierzę, że potrafią zadbać o ich rozwój" - powiedział.

(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny wyapdek w Tatrach- zginął ksiądz

2020-08-12 21:39

[ TEMATY ]

śmierć

Tarnów

KSM Tarnów

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, iż dzisiaj w tragicznym wypadku w Tatrach zginął Ksiądz Jaromir Buczak - Asystent Oddziału KSM Trzciana.

Księże Jaromirze, dziękujemy za zawsze otwarte i radosne serce, a także nieustanną gotowość i świadectwo swojego życia. Spoczywaj w pokoju.

Z serca prosimy Was wszystkich o modlitwę - w intencji Duszy Śp. Księdza Jaromira, jak również w intencji wszystkich Jego Bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję