Reklama

Niedziela Małopolska

Z perspektywą wielkanocnego poranka

Niedziela małopolska 10/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Wielki Post

Z archiwum stróżów wielkanocnego poranka

Komu służymy? Czy można powiedzieć, że całość naszych wyborów odzwierciedla wolę Bożą, czy raczej postępujemy zgodnie z porzekadłem „Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek”?

Reklama

Słyszmy dziś w Ewangelii, jak po 40 dniach postu Jezus jest kuszony przez Szatana. Te trzy pokusy można chyba sprowadzić do jednej – Szatan chce, żeby to jemu służono, a nie Bogu. Reakcja Jezusa jest jednoznaczna: „Idź precz, Szatanie! Jest bowiem napisane: «Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz». Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu” (Mt 4, 10-11).

Ostatnio w Krakowie pojawiło się wiele plakatów reklamujących jogę oraz różnego typu wschodnie medytacje. Plakaty te wiszą m.in. w akademikach Miasteczka Studenckiego, ale także na słupach ogłoszeniowych czy na przystankach. Wielu chrześcijan powie: co złego jest w jodze? To tylko ćwiczenia fizyczne… Też tak kiedyś myślałam, dopóki nie zapoznałam się z tematem i nie przeczytałam świadectw ludzi, którzy zaczęli od ćwiczeń, a potem mieli problemy natury duchowej.

Dlatego dobrze, że już wkrótce będziemy gościć w naszym mieście młodych ludzi, którzy spotkają się z krakowską młodzieżą najpierw na neutralnym gruncie – w szkole. Tam, gdzie raczej (poza katechezą) nie rozmawia się o Bogu, otworzą swoje serca i opowiedzą o tym, dlaczego wybrali Jezusa jako osobistego Pana i Zbawiciela. Ci młodzi ludzie, należący do włoskiej wspólnoty „Stróże Wielkanocnego Poranka”, pomogą spojrzeć swoim rówieśnikom na Wielki Post z perspektywy finału, który już znamy – Wielkanocy!

2014-03-06 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Post dobrą okazją do nawrócenia

[ TEMATY ]

Wielki Post

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wielki Post jest dla nas wszystkich dobrą okazją, aby odbyć drogę nawrócenia - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie. - Odnówmy nasze przyrzeczenia chrzcielne: wyrzeknijmy się Szatana i wszelkich jego spraw i pokus - bo jest on kusicielem - aby podążać Bożymi drogami Boga, „abyśmy w radości Ducha Świętego dotarli do świąt paschalnych” - wezwał papież. Wskazał, że także my dobrze znamy pokusy, którym podlegał Jezus na pustyni: „dobrobyt ekonomiczny, wskazany przez możliwość przemienienia kamieni w chleb; styl spektakularny i wypełniony cudami, wraz z ideą rzucenia się z najwyższego punktu Świątyni jerozolimskiej, aby ocalili go aniołowie; i wreszcie pójście na skróty władzy i panowania, w zamian za akt uwielbienia Szatana”.

CZYTAJ DALEJ

Afirmacja aborcji w Europie

2021-06-23 18:38

[ TEMATY ]

aborcja

Europa

Pixabay.com

Według przygotowanej rezolucji Parlamentu Europejskiego nad tzw. raportem Matića o aborcji należy mówić dobrze, bardzo dobrze i tylko dobrze. Ten dokument to 110-procentowa afirmacja zabijania dzieci przed narodzeniem.

Rezolucja w tej sprawie jest procedowana w Parlamencie Europejskim. Dyskusja odbędzie się 23 czerwca po godzinie 20.30, a głosowanie nad nią w czwartek 24 czerwca. Miejmy nadzieję, że europejscy posłowie opamiętają się w porę zanim będzie za późno.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie wystawy Efrema Klawittera w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

2021-06-24 18:23

[ TEMATY ]

Warszawa

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Klawiter

Archiwum Kcyni

Kcynianin kapucyn o. Efrem Maria Klawitter

Kcynianin kapucyn o. Efrem Maria Klawitter

„Droga realizacji życia zakonnego i jednocześnie artystycznego to jest ciekawy przykład na współczesne czasy, gdy szukamy tych wspólnych dróg duchowości i sztuki” – powiedział bp Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski otwierając wystawę artysty-kapucyna o. Efrema Marii Klawittera 24 czerwca br. w Warszwie.

Wystawa zatytułowana „Zanurzony w Pięknie”, otwarta w 50. rocznicę śmierci o. Efrema, prezentuje ok. 100 prac artysty ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz braci kapucynów. Są wśród nich akwarele, portrety malowane kredką, reprodukcje rzeźb Klawittera, ale także jedna oryginalna rzeźba, projekty witraży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję