Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Inicjatywa „Zakręceni w Duchu: nie wyrzucaj! Zbieraj i nam wrzucaj!”

Zatrzymaj zakrętkę

Na początku października 2013 r. młodzież działająca w „Kawiarence w Duchu” przy parafii pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach zainicjowała akcję pod hasłem „Zakręceni w Duchu: Nie wyrzucaj! Zbieraj i nam wrzucaj!”. To jedna z pierwszych inicjatyw podjętych przez ową młodzież. Pomysł zrodził się spontanicznie. Jak mówią sami młodzi: „W odpowiedzi na pytanie – «[...] to co robimy?» – padła odpowiedź: zbieramy plastikowe zakrętki”. Dzięki pani Dorocie, parafiance, która sama wcześniej włączyła się w zbieranie zakrętek, szybko znaleziono adresata akcji. Jednogłośnie postanowiono, że w odpowiedzi na dobro ze strony p. Doroty, która co roku prowadzi dla półkolonijnych dzieci lekcje muzealne w Muzeum Narodowym, przyłączyć się do jej starań na rzecz małego, sześcioletniego chłopca.

I tak, mając konkretnego adresata – Kamila – z początkiem października (2013 r.) rozpoczęto wielkie zbieranie, które trwa do dzisiaj! Zbierane są plastikowe zakrętki od butelek po napojach, mleku, jogurtach, a także po sokach w kartonach i chemii gospodarczej (szamponach, dezodorantach itp.). Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży zebranych zakrętek zasilają fundusze potrzebne do rehabilitacji chłopca, którego zdrowie wymaga wielu kosztownych zabiegów. Dzięki zaangażowaniu wielu osób w ciągu czterech miesięcy trwania akcji udało nam się wspólnie zebrać i przekazać już ok. 395 kg zakrętek. I to nie koniec. Młodzi chcą jeszcze! Wierzą, że z pomocą ludzi dobrego serca uda się pobić kolejne rekordy i zebrać więcej. Jak dodają opiekunowie i młodzież opiekująca się inicjatywą: – Zbierając, pomagamy, bawimy i uczymy się bycia dla innych i z innymi. Dodatkową motywacją do dalszego działania stała się dla nas wiadomość, że rehabilitacja chłopca przynosi efekty i jego stan ulega poprawie. Dlatego warto pomagać!

Przy okazji trwania takich inicjatyw coraz częściej pojawiają się pytania związane z dalszym losem zebranych zakrętek. Odpowiadając na pytania i wątpliwości: zakrętki trafiają do firm recyklingowych przerabiających je na surowiec wtórny, który zostaje przetwarzany przez producenta na nowe zakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów. Jeśli chodzi o środki materialne uzyskiwane z ich sprzedaży – nie jest to nie wiadomo jak dochodowe przedsięwzięcie, ceny za kilogram surowca w zależności od skupu i województwa są niewielkie. Wahają się od 15-20 groszy za kilogram do rzadko 1 złotego, ale zakrętka do zakrętki, ziarnko do ziarnka i zawsze już łatwiej!

Reklama

Organizatorzy akcji oraz rodzina Kamila są wdzięczni za dotychczasową pomoc i liczą, że wspólnymi siłami uda się zebrać kolejne kilogramy zakrętek.

– W akcję zbierania zakrętek dla Kamila może włączyć się każdy. Jeśli znajdą się chętne osoby, grupy lub szkoły, to można w każdej chwili dołączyć do pomocy. W tym celu należy skontaktować się z p. Marcelem Miczałkowskim (nr tel. 503-132-447) – dodają.

Jak podkreślają młodzi, dla nich nie liczy się tak bardzo materialna strona inicjatywy.

Reklama

– Dla nas ważne jest to, że w ten sposób można komuś pomóc. Zbierając śmieci, bo na dobrą sprawę zakrętka dla wielu z nas stanowi zwykły śmieć, można przyczynić się do uśmiechu drugiego człowieka. Serce rośnie, kiedy przekazując kolejne worki z zebranymi zakrętkami, maluje się na twarzach tych ludzi wzruszenie.

Zapytani o to, jak długo będzie trwała akcja, odpowiadają: – Dopóki Kamilowi będzie potrzebna pomoc. Dla nas zakrętka to bezużyteczna rzecz, dla rodziny Kamila coś znacznie ważniejszego! Mała cegiełka w walce o zdrowie syna. Dlatego wciąż trwamy!

Ci młodzi ludzie zachęcają również innych do włączenia się w pomoc na terenie swoich miast, osiedli, w swoich środowiskach. Osób, które jej potrzebują, jest wiele i tak samo wiele jest ludzi, którzy pomagają poprzez gromadzenie plastikowych zakrętek. Zatem: Odkręciłeś? Wypiłeś? Wyrzucasz? STOP! Zatrzymaj zakrętkę i podaruj ją innym!

2014-03-06 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitewny szturm o ustanie pandemii

[ TEMATY ]

modlitwa

inicjatywa

bieda

pandemia

Vatican News

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zainicjowało modlitewny szturm do nieba w intencji ustania pandemii. W inicjatywę włączyło się ponad 50 żeńskich zgromadzeń zakonnych z ponad 30 krajów świata, a także pięć wspólnot mnichów.

Większość z nich znajduje się w krajach, gdzie chrześcijanie wciąż są prześladowani i gdzie niezależnie od pandemii panuje ogromna bieda.

„Otrzymujemy wiele listów wyrażających strach i troskę o przyszłość - zarówno od darczyńców, którzy doświadczają chorób i śmierci w swoich rodzinach lub cierpią z powodu problemów ekonomicznych, jak i z wielu spośród 140 krajów objętych naszymi projektami” – pisze w przesłaniu zachęcającym do „przypuszczenia modlitewnego szturmu” prezydent wykonawczy stowarzyszenia, Thomas Heine Geldern. Wskazuje on, że w tym trudnym czasie trzeba szukać pocieszenia i wsparcia w „modlitewnym sercu Kościoła”, stąd właśnie prośba do zakonów, szczególnie klauzurowych, o włączenie się do wspólnego modlitewnego szturmu.

Na to zaproszenie odpowiedziały m.in. klaryski, karmelitanki i benedyktynki. Nie tylko modlą się o ustanie pandemii, ale monitorują też sytuację epidemiczną w krajach, gdzie pracują. Są to m.in. tak niebezpieczne dla chrześcijan Burkina Faso, Nigeria czy Sri Lanka, czy kraje, w których pandemia pogłębiła panujące trudności ekonomiczne, takie jak Ekwador, Wenezuela, czy Ukraina.

Aby kapłani i siostry zakonne nawet w czasie pandemii koronawirusa mogli nadal nieść pomoc potrzebującym Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie utworzyło specjalny fundusz i prosi o darowizny.

Konto: ING Bank Śląski o/Warszawa 31 1050 1025 1000 0022 8674 7759 z dopiskiem - „koronawirus”.

CZYTAJ DALEJ

Miejsce domowej modlitwy

[ TEMATY ]

modlitwa

Adobe Stock

Jesteśmy przekonani, że w modlitwie najważniejsze jest serce. Modlitwa jest relacją przyjaźni między człowiekiem a Panem Bogiem. Mimo tak głębokiego wymiaru modlitwy trzeba pamiętać, że bardzo pomocne w życiu duchowym bywają również zewnętrzne warunki. To prawda, że modlitwa nie musi zależeć od miejsca, klimatu, zewnętrznych warunków, a tym bardziej od jakichś przedmiotów czy rekwizytów. Jeśli jednak te ostatnie miałyby pomóc naszej modlitwie, to dlaczego mielibyśmy z nich nie skorzystać. Warto czasem uświadomić sobie, w jakich warunkach najczęściej się modlimy. Mało kto może zaprzeczyć, że najlepiej modli się w świątyni, zwłaszcza takiej, w której panuje cisza, a wystrój wnętrza sprzyja skupieniu. Czy nie warto więc pomyśleć o jakimś szczególnym miejscu w domu, które wszystkim domownikom zawsze będzie kojarzyć się z modlitwą?

Domowy gabinet modlitwy

My, chrześcijanie, często podkreślamy, że modlitwa jest najważniejszą czynnością człowieka wierzącego. Jeśli tak, to czy przeznaczamy na odmawianie modlitwy jakieś miejsce w domu? Ważne jest jedzenie, bez którego trudno sobie wyobrazić życie, mamy więc w domu kuchnie do przyrządzania posiłków. Ważne jest spanie, stąd dbamy o wygodne łóżka, a coraz częściej o przestronne sypialnie. Musimy pracować, żeby mieć środki do życia i jakąś część pracy wykonujemy w domu, przygotowujemy więc do tego celu gabinet pracy, umieszczamy w pokoju biurko z potrzebnym sprzętem, często już komputerowym. Nie można też nie wspomnieć o telewizorze. Zajmuje on często centralne miejsce w naszych mieszkaniach. U niektórych jest to już nawet kino domowe. Wszystko to jest ważne, a przecież mówimy, że najważniejsza jest modlitwa. Czy w związku z tym jest w twoim domu choćby mały kącik na spotkania z Bogiem? Oczywiście, że modlić się można wszędzie, ale tak samo prawie wszędzie można pracować, jeść, spać, odpoczywać. Tyle że skuteczniej i lepiej wykonuje się te czynności, kiedy są na to wydzielone miejsca. Może lepiej wyglądałaby twoja modlitwa, gdybyś w swoim mieszkaniu zorganizował domowy kącik modlitwy?

Pomysł na domową kaplicę

To piękne, że są ludzie, którzy mając wielkie domy, nie żałują miejsca i jeden z wielu pokoi przeznaczają na miejsce rodzinnej modlitwy. Ten pokój może się stać miejscem budowania rodzinnej jedności, miejscem przebaczenia i wspólnej drogi do świętości. Nie chodzi jednak o to, by w rodzinnym domu budować kaplicę, ale o zwykły mały kącik ze świecą i ikoną, w którym będzie się z radością klękać do modlitwy i który będzie wszystkich domowników do niej zapraszał. W nie tak całkiem dawnych czasach w wielu rodzinach na centralnym miejscu wisiały święte obrazy, przy których często paliła się wieczna lampka. Klękało się przed takim obrazem do wieczornego i porannego pacierza, a czerwone światełko było mocnym wezwaniem do modlitwy. Jeśli naprawdę twierdzisz, że modlitwa to najważniejsza sprawa dla człowieka wierzącego, to pomyśl, czy widać to w twoim domu i czy dla tak ważnej czynności przygotowałeś sobie i najbliższym najdogodniejsze miejsce?

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych

2020-08-07 20:57

[ TEMATY ]

leki

Ministerstwo Zdrowia

refundowane

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek projekt nowej listy leków refundowanych, która miałaby obowiązywać od września. Po raz pierwszy znalazła się tam wstępna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

Resort poinformował na swojej stronie internetowej, że czeka na ewentualne uwagi do czwartku 13 sierpnia do godz. 10.00.

Ministerstwo podkreśliło, że nadal trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem programów lekowych.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekazał na Twitterze, że projekt zawiera leki zatwierdzone do refundacji, ale co do których trwają jeszcze ostateczne uzgodnienia co do kształtu i treści programów lekowych.

"Aby weszły na listę wszyscy uczestnicy danego programu muszą wyrazić zgodę na dopuszczenie nowych produktów do refundacji" – napisał.

Projekt – jak wskazało ministerstwo – zawiera też m.in. pierwszą listę leków dostępnych bezpłatnie dla kobiet w ciąży. Lista ta – jak zapewnia resort – będzie sukcesywnie weryfikowana i rozszerzana.

Projekt obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2020 r. dostępny jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-wrzesnia-2020-r (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję