Reklama

Niedziela Kielecka

Nasze parafie w Wielkim Poście

Kazimierza Wielka – „dolna parafia”

Duszpasterze przypominają: okres Wielkiego Postu to czas, kiedy każdy chrześcijanin powinien podjąć postanowienie, aby stawać się lepszym. Postanowienia mogą być różne. Ważne jest, aby w nich wytrwać i nie dać się skusić szatanowi.

Krzyż, ciernie i kamienie

Wierni uczestniczący we Mszach świętych i nabożeństwach w kazimierskim „dolnym” kościele przeżywają je, kontemplując wielkopostną dekorację, która stanęła przed ołtarzem. Leżący krzyż, gałązki cierniowe i kamienie – nikt nie zostaje obojętny...

– Będąc na pierwszej parafii w Bilczy, nauczyłem się od ks. proboszcza Marka Mrugały wielu rzeczy, między innymi tego, że każdej dekoracji musi przyświecać odpowiednie hasło. Nie mogło więc takiego hasła zabraknąć także w naszym kościele – wyjaśnia ks. Michał Haśnik, wikariusz.

Reklama

Na motto dekoracji wybrano słowa bł. Jana Pawła II: „Brońcie krzyża. Nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym”. – Te słowa są bardzo aktualne w dzisiejszych czasach, gdy widzimy, jak krzyż jest często bezczeszczony. Pomagają nam także przygotować się do kanonizacji Papieża Polaka, na którą do Rzymu, jako parafia, się wybieramy – podkreśla ks. Haśnik.

Misjonarz z Ugandy

– Wezwanie naszej parafii mobilizuje nas podwójnie do aktywnego przeżywania czasu Wielkiego Postu. Tak się stało w tym roku. Od pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu przez kilka dni gościliśmy wśród nas o. Otto Katto, misjonarza z Ugandy – mówi ks. kan. Janusz Mularz, proboszcz parafii. – Misjonarz głosił kazania podczas niedzielnych Mszy świętych, poprowadził kurs przedmałżeński oraz spotykał się z dziećmi, młodzieżą i nauczycielami w szkołach. Odwiedził 9 szkół, przedszkole i 2 ośrodki dla niepełnosprawnych. Wszędzie został przyjęty bardzo życzliwie. Żegnając misjonarza, ks. Mularz zapowiedział, że mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej i okolic postarają się, w dowód wdzięczności, wybudować studnię w Ugandzie, do której w sierpniu wraca o. Katto.

Modlitwa

Jak w każdej parafii, także i w Kazimierzy Wielkiej odprawiane są nabożeństwa pasyjne. W każdy piątek o godz. 16.15 kościół wypełnia się wiernymi na Drodze Krzyżowej. Dla młodzieży i tych, którzy dłużej pracują, druga Droga Krzyżowa była odprawiana o godz. 19. W niedziele o godz. 15.45 – Gorzkie Żale. Kazania pasyjne głosił w tym roku ks. kan. Jan Dudek – emerytowany proboszcz ze Skorczowa, który pomaga w parafii.

Reklama

Tradycją już stała się Droga Krzyżowa, która przechodzi ulicami Kazimierzy Wielkiej – wychodzi z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego i podąża do kościoła Miłosierdzia Bożego. Odbywa się zawsze w Niedzielę Palmową i gromadzi wielką rzeszę wiernych. Rozważania poszczególnych stacji są odczytywane przez przedstawicieli obydwu parafii.

Trzeba także wspomnieć, że w Kazimierzy Wielkiej, w każdą niedzielę Wielkiego Postu śpiewane są Godzinki o Męce Pańskiej. Tradycję tę kontynuuje obecny organista Henryk Bańdur.

Post i jałmużna

Kazimierscy duszpasterze zachęcali parafian, aby szczególnie w Wielkim Poście podejmowali post w intencji pokoju na Ukrainie. Sami kapłani także tak czynili. Co kilka miesięcy do parafii przyjeżdża pani Maria, Ukrainka, która pracuje w Kazimierzy Wielkiej. – Z jej pomocą przekazaliśmy parafianom blisko 30 adresów rodzin, które w wyniku konfliktu na Ukrainie potrzebowały wsparcia materialnego. Do tych rodzin, za pośrednictwem Poczty Polskiej, nasi parafianie wysyłali paczki żywnościowe – mówi ks. Mularz.

Inną formą „jałmużny wielkopostnej” są skarbonki Caritas. – Otrzymaliśmy ponad 100 takich skarbonek, które dotarły do dzieci naszej parafii – mówi ks. Mariusz Rozin, wikariusz. – Skarbonki zostaną przyniesione do kościoła w święto Bożego Miłosierdzia – jako nasz dar w dniu kanonizacji Jana Pawła II – dodaje ks. Rozin.

2014-04-03 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praktyki pobożne: Gorzkie żale

2020-07-24 09:48

[ TEMATY ]

Wielki Post

Gorzkie żale

męka pańska

Stanisław Wywioł

Określane są jako symbol narodowej pobożności. Gorzkie Żale to jedno z najbardziej popularnych nabożeństw pasyjnych odprawianych niemal we wszystkich świątyniach w okresie Wielkiego Postu.

Pobożność pasyjna

Począwszy od średniowiecza zaczęto w różnoraki sposób kultywować i rozważać mękę Pańską. Liczne misteria męki Pańskiej wyrosły na gruncie dramatu liturgicznego rozpowszechnionego w Europie w XII w. W Polsce najbardziej znanym przykładem była średniowieczna Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim ułożona przez Mikołaja z Wilkowiecka. Z początku XVII w. zachowały się dwa scenariusze widowisk przeznaczonych do Kalwarii Zebrzydowskiej. Z czasem ta praktyka zanikła. W wyniku podejmowanych działań kontrreformacyjnych powstaje wiele nabożeństw ubogacających liturgię, rozwija się kult świętych, pobożność ludowa poszukuje nowych form. W 1707 r. ukazuje się drukiem zbiór pieśni o Męce Pańskiej pod tytułem „Snopek Mirry z Ogrodu Gethsemańskiego, albo żałosne Gorzkiej Męki Syna Bożego […] rozpamiętywanie”. Autorem tekstu jest prawdopodobnie ks. Wawrzyniec Bienik ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy świętego Wincentego a' Paulo – nowego zakonu powstałego w 1625 r. Misjonarze przybyli do Polski na zaproszenie królowej Marii Ludwiki Gonzagi, która ofiarowała im drewniany domek i kapliczkę w okolicy dzisiejszego kościoła św. Krzyża w Warszawie. Po wybudowaniu kościoła zakonnicy założyli szpital św. Rocha, którym opiekowało się zakonne Bractwo Miłosierdzia św. Rocha.

Zakonna rywalizacja

Bractwo Miłosierdzia św. Rocha zaczęło rywalizować z dominikańskim Bractwem Różańcowym o pierwszeństwo podczas uroczystych procesji. By zapobiec zgorszeniu ks. Bartłomiej Tarło, proboszcz parafii św. Krzyża, zabronił członkom swojego Bractwa uczestniczenia w procesjach różańcowych. To zmobilizowało misjonarzy to opracowania własnego nabożeństwa. Ma ono strukturę zaczerpniętą z dawnej Jutrzni. Składa się z trzech części. Rozpoczyna się Zachętą (lub Pobudką – analogia do współczesnego Wezwania) i wzbudzeniem intencji (czytanie). W każdej części znajduje się hymn i dwie pieśni (dziś w Jutrzni są dwa psalmy i pieśń ze Starego Testamentu). Gorzkie Żale dzieli się na Zachętę i trzy części. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawia się jedną część: pierwszą w I i IV niedzielę Wielkiego Postu, drugą w II i V niedzielę Wielkiego Postu, a trzecią w III i Niedzielę Palmową Męki Pańskiej. Melodie do rozważanych tekstów Gorzkich Żalów są oryginalne i nawiązują do wcześniejszych pieśni.

Współczesne inicjatywy

Gorzkie Żale to nie tylko nabożeństwo wielkopostne, które zapowiada pasję Jezusa, ale także nazwa festiwalu. W tym roku odbyła się już VII edycja tego międzynarodowego festiwalu Gorzkie Żale/Nowe Epifanie. Ideą festiwalu jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu Listu do artystów Jana Pawła II. Festiwal Gorzkie Żale organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

Nabożna praktyka

Nabożeństwo Gorzkich Żalów to jedna z form mających na celu przybliżyć się do cierpiącego Chrystusa, który za nas umarł i zmartwychwstał. Niemiecka mistyczka średniowieczna, św. Mechrylda podczas jednego ze swych licznych objawień Pana Jezusa, usłyszała słowa: „Ilekroć przy nabożnych rozpamiętywaniu męki Mojej serdecznie kto westchnie, tylekroć wdzięcznie łagodzi rany Moje. W tejże też chwili wypuszczam strzałę miłości w serce jego. Zaprawdę powiadam, że kto by z nabożeństwa ku męce Mojej choćby jedną łezkę uronił, tak mi jest miłym, jak gdyby za mnie podjął męczeństwo”. – Uczestnicząc w tym wyjątkowym wydarzeniu i rozważając Mękę Jezusa sercem przenoszę się do czasu, kiedy to wszystko się działo. Idę z Jezusem na śmierć, by wraz z nim zmartwychwstać – opowiada Alicja Demczyńska z Dąbrowy Górniczej.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

Na Jasną Górę dotarła 38. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W tym roku miała ona nietypowy charakter ze względu na ograniczenia epidemiczne. Pielgrzymów wprowadził do Matki Bożej bp Tadeusz Lityński.

Do Częstochowy przyjechało autokarami prawie 500 osób. Pątnicy w tym roku nie przeszli jednak całej trasy, tylko w dwie pierwsze soboty sierpniowe pielgrzymowali do wyznaczonych punktów. Z takiej formy pielgrzymowania skorzystało blisko 2000 osób. Na ostatni etap część z nich przyjechała do Częstochowy.

Zobacz zdjęcia: Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Poszczególnym grupom przewodniczyli następujący kierownicy: pielgrzymka gorzowska – ks. Krzysztof Kolanowski, pielgrzymka zielonogórska – ks. Krzysztof Kocz, pielgrzymka głogowska – ks. Leszek Okpisz.

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny wyapdek w Tatrach- zginął ksiądz

2020-08-12 21:39

[ TEMATY ]

śmierć

Tarnów

KSM Tarnów

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, iż dzisiaj w tragicznym wypadku w Tatrach zginął Ksiądz Jaromir Buczak - Asystent Oddziału KSM Trzciana.

Księże Jaromirze, dziękujemy za zawsze otwarte i radosne serce, a także nieustanną gotowość i świadectwo swojego życia. Spoczywaj w pokoju.

Z serca prosimy Was wszystkich o modlitwę - w intencji Duszy Śp. Księdza Jaromira, jak również w intencji wszystkich Jego Bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję