Reklama

Niedziela Sandomierska

Radość dzikowieckiej wspólnoty

Niedziela sandomierska 14/2014, str. 7

[ TEMATY ]

Msza św.

Ks. Adam Stachowicz

W latach 1945-81 ks. Stanisław Sudoł pełnił posługę duszpasterską w parafii Dzikowiec. W 33 lata po śmierci, 19 marca tego roku, w bazylice katedralnej w Sandomierzu sesją publiczną rozpoczął się proces beatyfikacyjny świątobliwego Kapłana. Kilka dni później, 22 marca wspólnota parafialna w Dzikowcu poprzez modlitwę wyraziła Bogu wdzięczność za 36-letnie świadectwo Sługi Bożego. Zebranych powitał ks. Piotr Kowal, proboszcz miejscowej parafii. Ks. Krzysztof Cisek, promotor procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława Sudoła przedstawił sprawozdanie z jego otwarcia. Bp Edward Frankowski rozpoczynając Mszę św. o rychłą beatyfikację powiedział: – Chcemy dziś Bogu podziękować za świętość życia i przykład oraz świadectwo jakie pozostawił ks. Sudoł. Jego niestrudzona posługa, wielka asceza i gorliwa modlitwa formowały nie tylko jego osobowość ale także powierzonych mu parafian. Dziś potrzeba nam właśnie takich przejrzystych i klarownych świadków wiary – podkreślał bp E. Frankowski.

Reklama

Mszę św. sprawowało kilkudziesięciu kapłanów. Wspólnie z bardzo licznie zgromadzonymi mieszkańcami Dzikowca modlili się przedstawiciele sąsiednich parafii oraz reprezentanci wspólnot,w których pracował Sługa Boży. Obecni byli też parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy oraz uczniowie Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Sudoła w Dzikowcu wraz z pocztem sztandarowym. Przybyły także poczty sztandarowe straży grobowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Do Dzikowca przyjechała tego dnia również wspólnota seminaryjna wraz z przełożonymi. W homilii ks. Dariusz Sidor mówił: – Kościół ciągle proponuje nam nowe wzory świętości. Są to przykłady ludzi, którzy za życia stali się przyjaciółmi Boga i żyli w zjednoczeniu z Nim. Oni nie potrzebują beatyfikacji i kanonizacji dla siebie samych, bo już teraz cieszą się oglądaniem Boga twarzą w twarz, czyli osiągnęli pełnię szczęścia. Ich ewentualna beatyfikacja i kanonizacja służą nam, będącym jeszcze w drodze. Kościół w ten sposób przypomina nam o wciąż aktualnym powołaniu do świętości. Czyni to nie po to, byśmy kopiowali czyjąś drogę do świętości, ale po to, abyśmy odkrywali dary, talenty, możliwości, które Bóg złożył w nasze ręce. Wymownym przykładem jest postać Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła, który stał się wzorem gorliwego pasterza oraz znakiem obecności i miłości Boga. Potrzebujemy przykładów świętych, aby uświęcić siebie. Święci to bezinteresowny dar od Boga dla nas wszystkich. Nie zmarnujmy tego daru – podkreślał Kaznodzieja.

– Obecnie odnawiamy Izbę Pamięci w mieszkaniu, które zajmował ks. Sudoł. Już skatalogowaliśmy jego pamiątki osobiste i liturgiczne oraz wyposażenie mieszkania. Natomiast jako wspólnota parafialna i szkoła jego imienia rokrocznie obchodzimy Dni Patrona od 16 marca, dzień jego urodzin do 19 marca, czyli rocznicy śmierci – poinformował ks. Piotr Kowal.

2014-04-03 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek: Nie można żyć z Jezusem, iść za Nim, miłować Go bez Kościoła

[ TEMATY ]

papież

Msza św.

Franciszek

EAST NEWS

Nie można żyć z Jezusem, iść za Nim, miłować Go bez Kościoła - powiedział dziś papież Franciszek sprawując imieninową Eucharystię w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali kardynałowie przebywający w Rzymie. Papież Franciszek podziękował dziekanowi Kolegium, kard. Angelo Sodano za przekazane życzenia. Zapewnił, że w gronie purpuratów czuje się bardzo dobrze, dostrzegając ich serdeczne przyjęcie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Mamo, ale ja jestem szczęśliwy! Pogrzeb 10-latka zmarłego na nowotwór mózgu

2021-06-25 08:58

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W parafii św. Marka Ewangelisty na łódzkich Bałutach odbyło się ostatnie pożegnanie Evana Gabriela Bogodo – dziesięcioletniego chłopca, który zmarł na nowotwór mózgu. Liturgii pogrzebowej przewodniczył biskup Ireneusz Pękalski.

W parafii św. Marka Ewangelisty na łódzkich Bałutach odbyło się ostatnie pożegnanie Evana Gabriela Bogodo – dziesięcioletniego chłopca, który zmarł na nowotwór mózgu. Liturgii pogrzebowej przewodniczył biskup Ireneusz Pękalski.

CZYTAJ DALEJ

W światowych mediach o innowacyjnej Polsce i pomysłach na wychodzenie z pandemii Covid-19

2021-06-25 10:13

[ TEMATY ]

gospodarka

COVID‑19

canva.com

W ponad 50 mediach na świecie ukażą się w najbliższy weekend teksty o innowacyjnej Polsce i o pomysłach na wychodzenie z pandemii. Teksty autorstwa polskiego premiera, prezesa NBP, historyków i innych intelektualistów ukażą się w ramach najnowszej odsłony projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Rosji, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Kuwejt czy Singapur - informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator "Opowiadamy Polskę światu".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję