Reklama

80 lat SP nr 5 w Tomaszowie Mazowieckim

Wspomnień czar

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

" Są takie wczorj, za które oddałoby się wszystkie jutra" (Kazimierz Kozicki) - zapewne wielu uczestników obchodów 80-lecia Szkoły Podstawowej nr 5 w Tomaszowie Mazowieckim odczuwało podobnie jak autor zacytowanej myśli wybranej na motto spotkania.

Uroczystość poprzedziły staranne przygotowania, wszak takie święta zdarzają się nieczęsto. Rada Pedagogiczna zajęła się odszukaniem absolwentów, którzy w dorosłym życiu wnieśli znaczący wkład w rozwój Tomaszowa. Rodzice zaś zadbali o finanse, skutecznie poszukując sponsorów. Listę absolwentów uświetniła osoba bp Ireneusza Pękalskiego, a wśród zaproszonych gości nie zabrakło także dziekana ks. Stanisława Grada, wicedziekana ks. Henryka Kowalińskiego oraz ks. Leona Zagaty, proboszcza parafii Najświętszego Serca Jezusowego, a także przedstawicieli władz miasta.

Obchody rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego, który także wygłosił homilię obfitującą w wiele osobistych wątków i wspomnień. Następnie goście udali się do szkoły-jubilatki, by obejrzeć wystawy pamiątek, kronik, gazetek szkolnych, prac plastycznych i sportowych trofeów zebranych na przestrzeni lat. Chór szkolny wykonał pieśń Gaude Mater Polonia. Rolę gospodarzy pełniły dyrektor Lucyna Pietrasik i wicedyrektor Beata Kubacka-Mizerska. Młodzież zaprezentowała program artystyczny oparty na pięknych i bogatych dziejach Szkoły Podstawowej nr 5. Uczniowie przypomnieli historię szkoły, korzystając z opracowania Jerzego Wojniłowicza oraz fragmentów wspomnień i wierszy absolwenta szkoły Zdzisława Konarzewskiego. Ilustracją wypowiedzi były stare fotografie budynku szkoły, nauczycieli i uczniów. Program przygotowała Renata Wojtalczyk, chór wyśpiewał przepięknie pieśni pod kierunkiem Jadwigi Milczarek.

Kilkakrotnie podkreślano, że budynek szkoły, był pierwszym w mieście wzniesionym na potrzeby edukacji. Była to wówczas najnowocześniejsza szkoła w Tomaszowie. A dziś? Przewodnicząca Samorządu Szkolnego Małgorzata Darmosz powiedziała:" Dziś oczywiście są nowocześniejsze szkoły od naszej. Ale dla nas, uczniów Piątki, tutaj jest mała Ojczyzna, tutaj uczymy się szanować przeszłość i tradycję. Uczymy się pięknie żyć dla przyszłości". Nie dodała jednak tego co od kilku lat nurtuje społeczność szkolną: Czy szkoła przetrwa? Atmosfera jubileuszu nie pozwalała na stawianie takich pytań.

Kolejnym punktem programu uroczystości było rozstrzygniecie konkursu literackiego na wspomnienia szkolne. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe i podzielili się wspomnieniami ze zgromadzonymi. Wielkie poruszenie wywołały także wspomnienia bp. Ireneusza Pękalskiego.

Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 5 w Tomaszowie Mazowieckim był wielkim wydarzeniem. O roli, jaką szkoła Piątka odgrywała i odgrywa w środowisku lokalnym świadczy fakt, że 160-osobowa aula nie była w stanie pomieścić wszystkich absolwentów. Przybyli próbowali odszukiwać na liście zaproszonych gości nazwiska swoich kolegów ze szkolnej ławy. Ileż radości i wzruszeń przyniosło to spotkanie po latach...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

[ TEMATY ]

nowenna

Lourdes

Adobe Stock

Nowenna do odmawiania przed wspomnieniem Matki Bożej z Lourdes (2-10 lutego) lub w dowolnym terminie.

„Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie” (Mk 16, 18).
CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

Agata Kowalska

Św. Agata, Katania

Św. Agata, Katania

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.
CZYTAJ DALEJ

Ambasador USA w Polsce: Nie będziemy już utrzymywać kontaktów z marszałkiem Sejmu Czarzastym

2026-02-05 21:11

[ TEMATY ]

Donald Trump

Stany Zjednoczone

Włodzimierz Czarzasty

PAP/Piotr Nowak

Włodzimierz Czarzasty

Włodzimierz Czarzasty

Ze skutkiem natychmiastowym nie będziemy już utrzymywać kontaktów, ani komunikować się z marszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym - oświadczył w czwartek ambasador USA w Polsce Tom Rose. Powodem decyzji są - dodał - „oburzające i nieuzasadnione obelgi pod adresem prezydenta USA Donalda Trumpa".

„Ze skutkiem natychmiastowym nie będziemy już utrzymywać kontaktów, ani komunikować się z Marszałkiem Sejmu Czarzastym, którego oburzające i nieuzasadnione obelgi pod adresem prezydenta Donalda Trumpa poważnie zaszkodziły naszym doskonałym relacjom z premierem Tuskiem i jego rządem” - napisał Rose na platformie X.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję