Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 17/2014, str. 58

Krzysztof Świertok

O. Jerzy Tomziński z Jasnej Góry obchodzi 70. rocznicę święceń kapłańskich

Liczący 95 lat o. Jerzy Tomziński – paulin z Jasnej Góry, jedyny żyjący w Polsce uczestnik Soboru Watykańskiego II, wielokrotny przeor Jasnej Góry i generał Zakonu Paulinów – obchodził 16 kwietnia br. 70. rocznicę święceń kapłańskich. To o. Tomziński zainicjował narodową modlitwę o uwolnienie Prymasa Stefana Wyszyńskiego i powstanie w ten sposób tradycji odmawiania Apelu Jasnogórskiego. Jemu także zawdzięczamy peregrynację kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej po Polsce. Msza św. dziękczynna za 70 lat kapłaństwa z udziałem Jubilata została odprawiona 16 kwietnia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Serdecznie przemówił Ojciec Jubilat, dziękując Bogu za powołanie w Zakonie Paulinów.

Przewielebnemu Ojcu Jubilatowi, wieloletniemu redaktorowi „Niedzieli”, życzymy Bożego błogosławieństwa i troskliwej opieki Matki Bożej Królowej Polski.

Ks. inf. Ireneusz Skubiś z Zespołem „Niedzieli”

Reklama

O. Łukasz Buzun nowym przeorem Jasnej Góry

Nowym przeorem Jasnej Góry jest 46-letni o. Łukasz Buzun. Decyzja została podjęta 2 kwietnia br. na sesji definitorium generalnego Zakonu Paulinów. Przez ostatnie trzy lata o. Łukasz Buzun pełnił funkcję podprzeora Jasnej Góry. Na urzędzie przeora Jasnej Góry zastępuje o. Romana Majewskiego, który sprawował ten urząd przez dwie 3-letnie kadencje.

O. Łukasz Buzun jest doktorem teologii. Urodził się 26 lutego 1968 r. w Korycinie, w archidiecezji białostockiej. Pierwszą profesję zakonną złożył 13 stycznia 1990 r., profesję wieczystą – 2 sierpnia 1995 r. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1996 r. Nowemu przeorowi życzymy błogosławieństwa Bożego. Niech Matka Boża Jasnogórska wspiera jego służbę pielgrzymom w narodowym sanktuarium Polaków.

Pielgrzymka motocyklistów

Prawie 35 tys. osób na ponad 20 tys. motocykli z całej Polski, ale także z Ukrainy, Węgier, Białorusi i Niemiec przybyło 13 kwietnia na Jasną Górę na XI Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Organizatorem zlotu był Wiktor Węgrzyn, prezes Stowarzyszenia „Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński”.

Reklama

Na pielgrzymkę przyjechała grupa 110 motocyklistów z Węgier. Opiekunem grupy był o. Botond Bátor, przełożony Paulinów na Węgrzech. Mszy św. dla pielgrzymów na Szczycie przewodniczył o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. Homilię wygłosił ks. Dariusz Stańczyk, uczestnik Rajdów Katyńskich. Po Mszy św. miało miejsce poświęcenie motocykli. Uczestnicy zlotu przywieźli maskotki – dar serca dla sierocińców w Polsce i na Kresach Wschodnich. Na pielgrzymce prowadzona była również kwesta na rzecz Kresowian. Przed Mszą św. odbył się koncert Macieja Wróblewskiego.

Więźniarki z niemieckiego obozu Ravensbrück

Byłe więźniarki Ravensbrück, jak co roku, dziękowały Maryi Jasnogórskiej za dar ocalenia z nazistowskiego obozu koncentracyjnego. 12 kwietnia do sanktuarium przybyły trzy ocalałe z obozu kobiety. Pielgrzymkę po raz trzeci zorganizowała Maria Lorens, córka Katarzyny Matei, byłej więźniarki Ravensbrück. – Zostałam poproszona przez Wandę Półtawską, żeby starać się mobilizować środowisko dzieci, wnuków, przyjaciół i kontynuować to wotum miłości, oddania i przyjaźni Matce Najświętszej po to, aby te wartości, o które walczymy i za które one ginęły nie odeszły razem z nimi, bo to pokolenie, niestety, nam odchodzi. Żebyśmy my gromadzili się wokół sztandaru tych wartości, za które one ginęły i które pozwoliły im przetrwać – wyjaśniała Maria Lorens. W modlitwie towarzyszył im ks. Tomasz Lubaś, paulista, który odprawił Mszę św., a w kazaniu zauważył: – Bogu dzięki, echo głosu więźniarek z Ravensbrück nie zamilkło.

Wdzięczność i zawierzenie

Modlitwa dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Jasna Góra, 2-3 maja 2014 r.

2 maja – piątek

18.30 * Procesja Maryjna po wałach jasnogórskich w wigilię uroczystości

19.00 * Msza św.
* Apel Jasnogórski – o. Stanisław Jarosz OSPPE
* Czuwanie – Ojcowie Pasjoniści z Łodzi

3 maja – sobota

5.30 * Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie

6.00 * Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej
* Msza św. z homilią – o. Józef Płatek OSPPE

10.00 * „Wdzięczność i zawierzenie” – modlitwa dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II – o. Kamil Szustak OSPPE

10.45 * Ingres Księży Biskupów

11.00 * Msza św. z homilią – abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Episkopatu Polski
* Powitanie – o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów
* Ponowienie Milenijnego Aktu Oddania Matce Bożej
* Przyrzeczenie Duchowej Adopcji

14.00 * Droga Krzyżowa – o. Stanisław Jarosz OSPPE oraz animatorzy Duchowej Adopcji

16.15 * Różaniec – o. Krzysztof Grzesica OSPPE

18.30 * Procesja eucharystyczna po wałach – o. Jan Bednarz OSPPE, administrator generalny

19.00 * Msza św. na Szczycie z homilią – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

21.00 * Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego – bp Józef Guzdek, biskup polowy WP

Zapraszają Ojcowie Paulini

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-04-22 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Transparentna święta

2020-08-05 07:20

Niedziela Ogólnopolska 32/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

święta

pl.wikipedia.org

O kim mowa? O św. Klarze, której imię z łaciny oznacza jasna, czysta bądź sławna, a zatem i transparentna.

Towarzyszkę św. Franciszka z Asyżu wspominamy w liturgii 11 sierpnia. Tego bowiem dnia umarła, w otoczeniu współsióstr – klarysek. Całe wcześniejsze życie św. Klary było wyjątkowo przejrzyste i czyste. Spisujący jej biografię odnotowują, że pochodziła z zamożnej rodziny osiadłej w Asyżu. Była najstarszą z trzech córek Favarone i Ortolany. Jej mama – Ortolana miała ponoć objawienie, kiedy jeszcze Klara była w jej łonie, że owo „dziecko zabłyśnie swym życiem jaśniej niż słońce”.

Tak też się stało. Kilkunastoletnia Klara zafascynowała się stylem egzystencji św. Franciszka. Mimo sprzeciwu rodziny wraz z siostrą, bł. Agnieszką, wstąpiła do zakonu Pań Ubogich, zwanego potem II Zakonem czy też klaryskami.

Można powiedzieć, że wraz z innymi kobietami przy kościele św. Damiana w Asyżu tworzyła swoiste duchowe, ale również materialne zaplecze dla Braci Mniejszych, czyli franciszkanów. Towarzysze św. Franciszka ewangelizowali, a św. Klara wspierała ich pobożnym, pokutniczym życiem.

Biografowie odnotowują, że miewała różne wizje, m.in. podczas świąt Bożego Narodzenia, kiedy dosłownie widziała i słyszała Pasterkę, choć fizycznie nie była na niej obecna, bo akurat ciężko chorowała. Dlatego też jest m.in. patronką telewizji. Dokonywała również cudów, np. uzdrawiała współsiostry, a także rozmnażała dla nich chleb. W każdym razie to właśnie na jej barkach spoczął trud utrzymania rodziny zakonnej, kiedy zmarł jej duchowy przewodnik i brat – Biedaczyna z Asyżu (1226 r.).

Jej pogrzebowi przewodniczył sam papież – Innocenty IV. Kanonizowano ją już w roku 1255, a więc 2 lata po śmierci. Sztuka prezentuje św. Klarę m.in. z monstrancją w ręku, bowiem według legendy, podczas napadu Saracenów na Asyż, to ona miała wynieść z kościoła Najświętszy Sakrament i w ten sposób, blaskiem wydobywającym się z Hostii, przegonić najeźdźców. Nasza święta darzyła Eucharystię wyjątkowym nabożeństwem, jej życie zaś było na tyle transparentne, że zawsze wskazywało na Chrystusa Pana.

Boże, źródło światła i miłości, Ty ubogaciłeś św. Klarę licznymi cnotami, że zajaśniała nimi na firmamencie Kościoła. Prosimy Cię, niech nas olśni blask jej cnót, a jej wstawiennictwo niech nam pomoże wzrastać w miłości Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Św. Klara, dziewica
ur. w 1193 lub 1194 r. zm. 11 sierpnia 1253 r.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: kolejny pielgrzymkowy dzień – dotarła m.in. kompania krakowska

2020-08-11 18:34

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

Bożena Sztajner/Niedziela

Dziś kolejny pielgrzymkowy dzień na Jasnej Górze. Przybywają przedstawiciele dużych kompani diecezjalnych, do których dołączają ci, którzy duchowo przemierzali szlaki. Towarzyszy im uwielbienie Jezusa eucharystycznego, dziękczynienie za kapłanów, wdzięczność za św. Jana Pawła II i determinacja, by piesze pielgrzymowanie nawet z najodleglejszych zakątków kraju podtrzymywać.

Aż 17 dni, tylko duchowo, musieli pielgrzymować wierni z diecezji ełckiej.

Dla s. Iwony była to nawet trudniejsza forma. - Pielgrzymowałam pieszo 21. razy i przyjęcie tego, że nie mogę w tym roku pójść bardzo bolało, jednak przez to duchowe pielgrzymowanie odkryłam, że nie tylko wysiłek fizyczny jest tak cenny i ważny, ale duchowe zaangażowanie wymaga też wielkiego poświęcenia - powiedziała pallotynka. Grupy diecezji ełckiej reprezentowało w drodze tylko 15 kapłanów.

Pielgrzymka krakowska, choć w znaczenie zmniejszonym składzie, ponad tysięcznej rzeszy, ale szła w tradycyjnej formie. Jak podkreśla jej koordynator ks. Jan Przybocki, wszystko odbyło się w myśl zasady: módl się jakby wszystko zależało od Boga, ale pracuj tak jakby wszystko zależało od ciebie.

- Ze względu na bezpieczeństwo 90 procent pielgrzymów spało w namiotach, zachowywaliśmy odstęp społeczny, mieliśmy do dyspozycji duże ilości płynu dezynfekującego, maseczek, wszystko po to byśmy mogli dojść do Częstochowy w rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II podziękować za jego nauczanie, życie - powiedział kapłan.

To 40. jubileuszowa krakowska pielgrzymka. Według szacunków, w ciągu tych lat przyszło w niej na Jasną Górę ok. 400 tys. osób Wyruszyła po zamachu na życie Jana Pawła II.

W tym roku z wawelskiego wzgórza, na 6-dniowy pielgrzymi szlak liczący około 150 km wyruszyło 1,2 tys. pątników. Pielgrzymi z okolic Suchej Beskidzkiej i Bochni pokonali w ciągu 8 dni około 220 km. W pielgrzymce opiekę duchową sprawowało 27 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

O zdrowie pielgrzymów troszczyli się członkowie stowarzyszenia Malta - Służba Medyczna, stowarzyszenia im. św. Łazarza - Lazarus oraz Maltańska Służba Medyczna.

Koordynator pielgrzymki podkreślił wielką pracę, w przygotowaniu i prowadzeniu kompani, świeckich. Dziękował też władzom państwowym i samorządowym, parafiom i jednostkom państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Uczestniczyli w akcjach charytatywnych, wędrowali z różańcem w ręku do przydrożnych kapliczek, a konferencji słuchali poprzez media społecznościowe. Tak, w tym roku wyglądało pielgrzymowanie diecezji bielsko-żywieckiej na Jasną Górę.

Dziś, w dniu w którym tradycyjnie do Sanktuarium wchodziła piesza kompania, duchowi pielgrzymi przyjechali, by wspólnie uczestniczyć w drodze krzyżowej i Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu.

Na trasę, czyli w pieszą wędrówkę na Jasną Górę zdecydowało się w tym roku wyruszyć około 40 osób.

Na Jasną Górę dotrze dziś jeszcze także reprezentacja odległej, bo pielgrzymki elbląskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję