Reklama

Aspekty

Ważny czas umocnienia wiary

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 18/2014, str. 6

[ TEMATY ]

pielgrzymka

duszpasterstwo

Ks. Andrzeja Wręczyckiego

KS. ADRIAN PUT: – W naszej diecezji odpowiada Ksiądz za duszpasterstwo pielgrzymkowe. Co należy do Księdza obowiązków? Czy to tylko organizacja gorzowskiej pielgrzymki na Jasną Górę?

KS. ANDRZEJ WRĘCZYCKI: – Przygotowanie pieszej pielgrzymki to spory, ale bardzo wdzięczny wysiłek. To spotkania z ludźmi, dzięki którym mamy gdzie się zatrzymać, posilić w drodze. Przez lata zawiązały się miłe znajomości. Nasi gospodarze czekają na nas co roku. Wraz z kwatermistrzem ks. Marcinem Pracukiem kilka razy w roku odwiedzamy miejsca, przez które przechodzi pielgrzymka z Gorzowa. Oprócz myślenia o tym, co dla ciała, przygotowanie to troska o przeżycie duchowe. Konferencje, zapraszani goście. Pielgrzymka to przecież rekolekcje, tylko takie trochę bardziej mobilne.

– Jak duszpasterstwo pielgrzymkowe wyglądało w naszej diecezji przez te wszystkie lata od roku, w którym powstało? Kto odpowiadał w diecezji za to dzieło?

– Na to pytanie lepiej odpowiedzieliby księża, którzy to duszpasterstwo przez lata prowadzili: ks. W. Andrzejewski, ks. E. Jankiewicz, ks. T. Dobrucki – oni przeszczepili ten entuzjazm z pielgrzymek warszawskich. A potem ks. Z. Samociak, ks. A. Kołodziejczyk i ks. A. Tomys. Chodziłem w tych pielgrzymkach, kiedy byłem uczniem, a potem klerykiem. Pamiętam, że zawsze był to ważny czas umocnienia wiary, słuchania głosu powołania.

– Jakie główne piesze pielgrzymki na Jasną Górę wychodzą z naszej diecezji, a jakie ważniejsze pielgrzymują po naszej diecezji?

– Nasza diecezja jest bogata w piesze pielgrzymki. Z Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry i Głogowa wyruszają te trzy, które idą na Jasną Górę w sierpniu. To okres najbardziej intensywny dla Sanktuarium Jasnogórskiego. Nasze pielgrzymki docierają tam wspólnie 12 sierpnia. Grupy zielonogórskie prowadzi ks. Krzysztof Kocz, a głogowskie ks. Leszek Okpisz. Idziemy różnymi trasami, ale przed Szczytem Jasnogórskim stajemy razem jako pielgrzymka naszej diecezji. Nie można zapomnieć, że jako pierwsza z terenu naszej diecezji na początku lipca wyrusza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników. Jej przewodnikiem jest ks. Paweł Mydłowski. A Nauczycielskie Warsztaty w Drodze, choć ogólnopolskie, to jednak – można tak powiedzieć – taka nasza pielgrzymka. Pielgrzymom przewodzi ks. Krzysztof Hołowczak. Oprócz pieszego pielgrzymowania mamy rowerowe pielgrzymki ze: Strzelec Kraj., Rzepina, Głogowa i wielu innych miejsc. Nie tylko Jasna Góra jest celem pielgrzymek. Nasze Rokitno, Grodowiec, Otyń. Tam także wędrują pielgrzymi na spotkanie z Matką.

Reklama

– Do sierpniowych pielgrzymek na Jasną Górę jest jeszcze kilka miesięcy. Niektórzy już dziś zastanawiają się, czy warto wybrać się na pątniczy szlak. Co może im Ksiądz powiedzieć, aby zdecydowali się powędrować do Matki Bożej?

– Żeby zbyt wiele nie kalkulowali. Wyruszając w drogę, trzeba poświęcić czas, narazić się na niewygodę, stracić siły, zostawić w domu przyzwyczajenia, wygodny fotel, miękkie łóżko, słoneczną plażę nad jeziorem, komputer, telewizor. Ktoś powie: nie opłaca się. To nieprawda. Warto to wszystko i jeszcze więcej poświęcić, żeby usłyszeć, że jestem dla drugiego człowieka bratem, siostrą. Te dwa tygodnie wędrówki to spotkanie z Bogiem i człowiekiem. Czas nowych przyjaźni, doświadczenia ciszy wśród gwaru świata, spokoju, radości. A że czasem nogi zabolą. Zawsze znajdzie się ktoś obok, kto powie: „Siostro, Bracie, pomogę Ci”. Wiem, że problemem jest brak wolnego czasu. Młodzież ma wtedy wakacje, ale dorośli liczą dni urlopu. Zapraszam więc, jeśli nie na całą pielgrzymkę, to choć na kilka dni. Może do Rokitna, może na ostatnie dni przed Jasną Górą.

– W roku kanonizacji Jana Pawła II wiele osób wskazuje tego świętego, jako szczególnego patrona różnych dzieł w Kościele. Św. Jan Paweł II jest nazywany także papieżem pielgrzymem. Co z nauczania Jana Pawła II stało się trwałym elementem pielgrzymek w naszej diecezji?

– Na początku swego pontyfikatu św. Jan Paweł II wypowiedział słowa: „Nie lękajcie się!”. Pielgrzym to człowiek wielkiej odwagi. To nie tylko chodzi o odwagę zostawienia na jakiś czas swojego domu i spraw codziennych. To odwaga do dawania świadectwa wiary. Dzielenia się wiarą z napotkanymi ludźmi. Często poprzez proste gesty. Myślę, że wielu z nas w życiu codziennym odczuwa pewien lęk przed mówieniem o Bogu w swojej klasie, zakładzie pracy, wśród sąsiadów. Na pielgrzymce słyszymy: „Nie bój się”. To takie swoiste chodzenie pod prąd dodaje nam odwagi. Jan Paweł II jest duchowo zawsze obecny na pielgrzymce poprzez nauczanie, które słuchamy i rozważamy. Jest też patronem grupy biało-czerwonej, która wyrusza z Gorzowa z parafii, która gościła Jana Pawła II podczas jego wizyty w naszej diecezji w 1997 r.

– W pielgrzymce można uczestniczyć nie tylko pieszo. Istnieją różne formy pielgrzymowania jako przyjaciel czy duchowy pielgrzym. Dzieło pielgrzymek można także wesprzeć modlitwą i darem. Do kogo mogą zgłaszać się ci, którzy pragną wspomóc pielgrzymkę?

– To prawda. Pielgrzymi to także ci, którzy w czasie naszej wędrówki codziennie modlą się, ofiarują cierpienie, pozostając w domu. W czasie drogi pielgrzymi także modlą się w intencjach przekazanych przez duchowych pielgrzymów. Poszczególne grupy pielgrzymkowe organizują się w parafiach naszej diecezji. Księża przewodnicy przyjmują intencje modlitewne. Można też wesprzeć pielgrzymkę darem materialnym. Pytajcie więc swoich księży o pielgrzymkę. Oni powiedzą, gdzie jest najbliższa grupa pielgrzymkowa.

2014-04-30 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość czy przyjemność?

Dlaczego chrześcijaństwo kojarzy się wielu ludziom ze smutkiem, z umartwieniem, z cierpieniem, z rezygnacją z radości życia? Gdyby chrześcijaństwo było radośniejsze, może więcej osób, zwłaszcza młodych, garnęłoby się do Kościoła

To nie chrześcijaństwo jest smutne, to raczej w nas zbyt mało jest radości. Czytamy w Ewangelii, że Jezus przyszedł nie po to, aby nasz krzyż był cięższy, ale po to, „aby Jego radość w nas była i aby nasza radość była pełna” (por. J 17, 13). Naśladowanie Chrystusa jest drogą do radości, a nie do smutku czy cierpienia. Aby jednak osiągnąć tę radość, którą On nam obiecuje, trzeba najpierw precyzyjnie odróżnić radość od przyjemności.

CZYTAJ DALEJ

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

depresja

bp Edward Dajczak

ks. Wojciech Parfianowicz/Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Bp Edward Dajczak zakończył swoją posługę biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na rok przed koniecznością złożenia urzędu wynikającą z ukończenia 75 lat. W wywiadzie zrealizowanym dla diecezjalnej telewizji internetowej Dobre Media przyznał, że zdecydował się na rezygnację z powodu problemów zdrowotnych - zmagań z depresją oraz atakami stanów lękowych.

Bp Dajczak powiedział, że są to skutki przebytych trzech zakażeń wirusem powodującym COVID.

CZYTAJ DALEJ

Już niedługo kolejna Debata Walentynkowa

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zachęca do udziału w kolejnej Debacie Walentynkowej.

- Zapraszamy na pewno studentów, bo debata odbędzie się na Uniwersytecie Zielonogórskim. Ale mile widziani są też uczniowie różnych szkół. Spotkanie będzie w godzinach lekcyjnych – mówi Barbara Krumholc. - Naszymi gośćmi będą tym razem Iga i Konrad Grzybowscy, małżeństwo prowadzące Fundację Ster na Miłość. Będziemy rozmawiać o sztuce budowania relacji w związku. Rozmowa ma mieć luźną formę, prowadzący chętnie odpowiedzą na pytania z sali.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję