Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin Czyta Papieża

Odczytaniem fragmentów tekstów Jana Pawła II na schodach lubelskiego Ratusza rozpoczęła się akcja Lublin Czyta Papieża. Ma ona służyć lepszemu poznawaniu nauczania świętego Papieża Polaka

2014-05-14 15:40

Niedziela lubelska 20/2014, str. 1

[ TEMATY ]

inicjatywa

Sylwia Jurczyńska

Akcja polega na rozmieszczeniu na ulicach cytatów z papieskich tekstów. Zostały one wydrukowane na tablicach ustawionych przy trotuarach, na przystankach komunikacji miejskiej czy w autobusach, w których są wyświetlane na monitorach służących do emisji reklam. – Liczymy, że zapoznanie się z nimi skłoni lublinian do sięgnięcia po dzieła Jana Pawła II. W ten sposób będziemy mogli wznieść żywy pomnik wiedzy Jana Pawła II – mówi ks. Mirosław Ładniak, organizator akcji. – Nie chcemy zapomnieć o Janie Pawle II, o spuściźnie, którą nam zostawił, o jego nauczaniu. Przez akcję Lublin Czyta Papieża chcemy, żeby ludzie odkrywali dla siebie drogowskazy w tym, co zostawił nam święty. Chcemy wykorzystać pozytywne emocje, które są po kanonizacji, bo one szybko opadają. Chcemy radość kanonizacji przekuć na pomnik merytoryczny, który będziemy budować przez próbę życia w oparciu o wskazówki dawane nam przez Papieża Polaka – podkreślał.

Skąd je czerpać? Na billboardach i plakatach pojawiło się w sumie 120 cytatów z przemówień, encyklik i innych pism Jana Pawła II. Co więcej, kilkudziesięciu wolontariuszy na ulicach miasta odtwarza z magnetofonów przemówienia Papieża do Polaków. Są to słowa, które Jan Paweł II wypowiadał na pielgrzymkach do ojczyzny, ale też podczas spotkań z młodzieżą czy z osobami chorymi. Dotyczą one różnorodnych aspektów życia. Wszystkie są dokładnie opisane, tak aby każdy, kto je przeczyta, mógł dotrzeć do całości.

Reklama

Pierwszego dnia akcji na schodach Ratusza fragment encykliki „Centesimus annus”, odnoszący się do właściwego funkcjonowania demokracji, odczytał prezydent Krzysztof Żuk. Z kolei piłkarka ręczna Alina Wojtas, przypomniała fragment przemówienia Jana Pawła II wygłoszonego na spotkaniu ze sportowcami w Watykanie w 2000 r. – Każdy może znaleźć dla siebie takie fragmenty, które będą dla niego ważne – mówił podczas inauguracji akcji prezydent miasta Krzysztof Żuk. – Warto popularyzować pisma Jana Pawła II w kontekście tego, co do nas mówił – podkreślał. – Każdy znajdzie w nich coś dla siebie – zapewniał też ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. – Słowa, żeby się nie lękać, mogą stanowić życiowy drogowskaz. Przypominają nam, żeby w każdej sytuacji, w której się znajdujemy, towarzyszyła nam świadomość, że nie jesteśmy sami, że Pan Bóg jest w naszym życiu – mówił.

Jak zapewnia ks. Mirosław Ładniak, co kilka dni powtarzane będzie publiczne czytanie fragmentów dzieł Jana Pawła II. Finał akcji zaplanowany jest podczas Koncertu Chwały, który na pl. Litewskim odbędzie się w uroczystość Bożego Ciała (19 czerwca). Więcej informacji o przebiegu akcji i możliwościach włączenia się we wspólne czytanie dzieł św. Jana Pawła II można znaleźć na stronie internetowej: www.pielgrzymka.lublin.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy znajdzie coś dla siebie

2020-01-21 12:48

Niedziela warszawska 4/2020, str. V

[ TEMATY ]

wywiad

inicjatywa

biznes

inicjatywy

Tomasz Sztreker

Magdalena Wojtak

Tomasz Sztreker. Prezes Polskiej Akademii Biznesu.

O inicjatywach z wartościami i budowaniu wspólnoty między różnymi katolickimi inicjatywami z Tomaszem Sztrekerem, założycielem chrześcijańskiej kawiarni „Agere Contra”, rozmawia Magdalena Wojtak.

Magdalena Wojtak: W stolicy przy ul. Chłodnej powstało pierwsze świeckie Centrum Ludzi Wiary. Co jest celem tego miejsca?

Tomasz Sztreker: Pragniemy budować społeczność ludzi, którzy chcą od życia coś więcej niż tylko podążanie za trendami, które wyznaczają celebryci. „Agere Contra” to zawołanie św. Ignacego Loyoli, które oznacza „działać naprzeciw”.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

2020-01-21 18:43

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

charyzmatycy

Tomasz Rozmus

Kuria w Gliwicach wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia dlaczego Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta spotkania modlitewnego zaplanowanego na 23 stycznia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gliwicach, które miał poprowadzić znany charyzmatyk Marcin Zieliński.

Prezentujemy treść komunikatu Kurii:

Mając na uwadze komunikat Kurii Diecezjalnej w Łowiczu z dnia 8 lutego 2019 roku oraz fakt, że niektóre wątki nauczania pana Marcina Zielińskiego budzą wątpliwości natury teologicznej, Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta w ramach spotkania zaplanowanego w Gliwicach w dniu 23 stycznia 2020 roku.

Ks. Sebastian Wiśniewski, Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Koronawirus 2019-nCoV – najważniejsze informacje

2020-01-26 14:50

[ TEMATY ]

zdrowie

wirus

stock.adobe.com

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Z dniem 23 stycznia 2020 r. wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w innych regionach Chin. Miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 24 stycznia 2020 r. odnotowano laboratoryjnie potwierdzonych 901 przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 26 zgonów.

15 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Przypadki: Chiny, w tym Hong Kong i Makau (882), Tajwan (1), Tajlandia (4), Japonia (2), Korea Południowa (2), USA (1), Singapur (3), Wietnam (1), USA (1), Francja (3).

Spośród 26 przypadków śmiertelnych w Chinach, 24 odnotowano w prowincji Hubei, 1 w prowincji Heilongjiang i 1 w prowincji Hebei.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,

bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,

unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,

unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,

ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,

przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.

W przypadku kiedy podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa (obszary te na bieżąco w swoich komunikatach podaje Główny Inspektorat Sanitarny) przyleci do Polski:

Wszyscy podróżujący samolotem dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera – w której znajduje się prośba o podanie kontaktu i miejsca pobytu;

w samolocie – będzie miała miejsce pierwsza weryfikacja czy podróżujący ma objawy choroby np. podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli podróżujący ma objawy

i podróżuje z obszaru wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem 2019-nCoV nastąpi kontakt z lotniskową służbą zdrowia

Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia.

W przypadku pojawienia się symptomów takich jak:

– gorączka powyżej 380C;

– kaszel;

– duszność.

podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.

Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane

z Chin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję