Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin Czyta Papieża

Odczytaniem fragmentów tekstów Jana Pawła II na schodach lubelskiego Ratusza rozpoczęła się akcja Lublin Czyta Papieża. Ma ona służyć lepszemu poznawaniu nauczania świętego Papieża Polaka

Niedziela lubelska 20/2014, str. 1

[ TEMATY ]

inicjatywa

Sylwia Jurczyńska

Akcja polega na rozmieszczeniu na ulicach cytatów z papieskich tekstów. Zostały one wydrukowane na tablicach ustawionych przy trotuarach, na przystankach komunikacji miejskiej czy w autobusach, w których są wyświetlane na monitorach służących do emisji reklam. – Liczymy, że zapoznanie się z nimi skłoni lublinian do sięgnięcia po dzieła Jana Pawła II. W ten sposób będziemy mogli wznieść żywy pomnik wiedzy Jana Pawła II – mówi ks. Mirosław Ładniak, organizator akcji. – Nie chcemy zapomnieć o Janie Pawle II, o spuściźnie, którą nam zostawił, o jego nauczaniu. Przez akcję Lublin Czyta Papieża chcemy, żeby ludzie odkrywali dla siebie drogowskazy w tym, co zostawił nam święty. Chcemy wykorzystać pozytywne emocje, które są po kanonizacji, bo one szybko opadają. Chcemy radość kanonizacji przekuć na pomnik merytoryczny, który będziemy budować przez próbę życia w oparciu o wskazówki dawane nam przez Papieża Polaka – podkreślał.

Reklama

Skąd je czerpać? Na billboardach i plakatach pojawiło się w sumie 120 cytatów z przemówień, encyklik i innych pism Jana Pawła II. Co więcej, kilkudziesięciu wolontariuszy na ulicach miasta odtwarza z magnetofonów przemówienia Papieża do Polaków. Są to słowa, które Jan Paweł II wypowiadał na pielgrzymkach do ojczyzny, ale też podczas spotkań z młodzieżą czy z osobami chorymi. Dotyczą one różnorodnych aspektów życia. Wszystkie są dokładnie opisane, tak aby każdy, kto je przeczyta, mógł dotrzeć do całości.

Pierwszego dnia akcji na schodach Ratusza fragment encykliki „Centesimus annus”, odnoszący się do właściwego funkcjonowania demokracji, odczytał prezydent Krzysztof Żuk. Z kolei piłkarka ręczna Alina Wojtas, przypomniała fragment przemówienia Jana Pawła II wygłoszonego na spotkaniu ze sportowcami w Watykanie w 2000 r. – Każdy może znaleźć dla siebie takie fragmenty, które będą dla niego ważne – mówił podczas inauguracji akcji prezydent miasta Krzysztof Żuk. – Warto popularyzować pisma Jana Pawła II w kontekście tego, co do nas mówił – podkreślał. – Każdy znajdzie w nich coś dla siebie – zapewniał też ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. – Słowa, żeby się nie lękać, mogą stanowić życiowy drogowskaz. Przypominają nam, żeby w każdej sytuacji, w której się znajdujemy, towarzyszyła nam świadomość, że nie jesteśmy sami, że Pan Bóg jest w naszym życiu – mówił.

Jak zapewnia ks. Mirosław Ładniak, co kilka dni powtarzane będzie publiczne czytanie fragmentów dzieł Jana Pawła II. Finał akcji zaplanowany jest podczas Koncertu Chwały, który na pl. Litewskim odbędzie się w uroczystość Bożego Ciała (19 czerwca). Więcej informacji o przebiegu akcji i możliwościach włączenia się we wspólne czytanie dzieł św. Jana Pawła II można znaleźć na stronie internetowej: www.pielgrzymka.lublin.pl.

2014-05-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bronakowski: od 4 sierpnia sto dni abstynencji na stulecie niepodległości

[ TEMATY ]

trzeźwość

inicjatywa

100‑lecie niepodległości

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Sierpień tradycyjnie jest miesiącem trzeźwości, ale w tym roku zachęcamy do szczególnej inicjatywy, czyli podjęcia stu dni abstynencji z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Możemy ofiarować wstrzemięźliwość od alkoholu w naszych intencjach - podkreśla przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, bp Tadeusz Bronakowski.

Bp Bronakowski zachęca do abstynencji od 4 sierpnia do 11 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję