Reklama

Lublin Czyta Papieża

2014-05-14 15:40

Sylwia Jurczyńska
Edycja lubelska 20/2014, str. 1

Sylwia Jurczyńska

Odczytaniem fragmentów tekstów Jana Pawła II na schodach lubelskiego Ratusza rozpoczęła się akcja Lublin Czyta Papieża. Ma ona służyć lepszemu poznawaniu nauczania świętego Papieża Polaka

Akcja polega na rozmieszczeniu na ulicach cytatów z papieskich tekstów. Zostały one wydrukowane na tablicach ustawionych przy trotuarach, na przystankach komunikacji miejskiej czy w autobusach, w których są wyświetlane na monitorach służących do emisji reklam. – Liczymy, że zapoznanie się z nimi skłoni lublinian do sięgnięcia po dzieła Jana Pawła II. W ten sposób będziemy mogli wznieść żywy pomnik wiedzy Jana Pawła II – mówi ks. Mirosław Ładniak, organizator akcji. – Nie chcemy zapomnieć o Janie Pawle II, o spuściźnie, którą nam zostawił, o jego nauczaniu. Przez akcję Lublin Czyta Papieża chcemy, żeby ludzie odkrywali dla siebie drogowskazy w tym, co zostawił nam święty. Chcemy wykorzystać pozytywne emocje, które są po kanonizacji, bo one szybko opadają. Chcemy radość kanonizacji przekuć na pomnik merytoryczny, który będziemy budować przez próbę życia w oparciu o wskazówki dawane nam przez Papieża Polaka – podkreślał.

Skąd je czerpać? Na billboardach i plakatach pojawiło się w sumie 120 cytatów z przemówień, encyklik i innych pism Jana Pawła II. Co więcej, kilkudziesięciu wolontariuszy na ulicach miasta odtwarza z magnetofonów przemówienia Papieża do Polaków. Są to słowa, które Jan Paweł II wypowiadał na pielgrzymkach do ojczyzny, ale też podczas spotkań z młodzieżą czy z osobami chorymi. Dotyczą one różnorodnych aspektów życia. Wszystkie są dokładnie opisane, tak aby każdy, kto je przeczyta, mógł dotrzeć do całości.

Reklama

Pierwszego dnia akcji na schodach Ratusza fragment encykliki „Centesimus annus”, odnoszący się do właściwego funkcjonowania demokracji, odczytał prezydent Krzysztof Żuk. Z kolei piłkarka ręczna Alina Wojtas, przypomniała fragment przemówienia Jana Pawła II wygłoszonego na spotkaniu ze sportowcami w Watykanie w 2000 r. – Każdy może znaleźć dla siebie takie fragmenty, które będą dla niego ważne – mówił podczas inauguracji akcji prezydent miasta Krzysztof Żuk. – Warto popularyzować pisma Jana Pawła II w kontekście tego, co do nas mówił – podkreślał. – Każdy znajdzie w nich coś dla siebie – zapewniał też ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. – Słowa, żeby się nie lękać, mogą stanowić życiowy drogowskaz. Przypominają nam, żeby w każdej sytuacji, w której się znajdujemy, towarzyszyła nam świadomość, że nie jesteśmy sami, że Pan Bóg jest w naszym życiu – mówił.

Jak zapewnia ks. Mirosław Ładniak, co kilka dni powtarzane będzie publiczne czytanie fragmentów dzieł Jana Pawła II. Finał akcji zaplanowany jest podczas Koncertu Chwały, który na pl. Litewskim odbędzie się w uroczystość Bożego Ciała (19 czerwca). Więcej informacji o przebiegu akcji i możliwościach włączenia się we wspólne czytanie dzieł św. Jana Pawła II można znaleźć na stronie internetowej: www.pielgrzymka.lublin.pl.

Tagi:
inicjatywa

Reklama

Jak integrują się Polacy z Polonią

2019-08-21 11:24

Red.
Niedziela Ogólnopolska 34/2019, str. 51

Jest ich 60 milionów – tak ocenia się liczbę Polaków żyjących poza granicami ojczyzny. I stąd nazwa inicjatywy jednoczącej Polaków – Kongres 60 Milionów. W tym roku w podrzeszowskiej Jasionce, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2 Arena, odbędą się kolejne spotkania podsumowujące wpływ tej inicjatywy na współpracę między Polską a Polonią

Ideą leżącą u podstaw Kongresu 60 Milionów – Globalnego Zjazdu Polonii jest integracja środowisk polskich i polonijnych oraz zdefiniowanie aktualnego statusu i charakteru współpracy między polskimi ośrodkami biznesowymi, naukowymi i kulturalnymi w Polsce oraz za granicą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Nitkiewicz: współczucie dla dotkniętych tragedią w wypadku w Miłkowie

2019-08-24 12:34

apis / Sandomierz (KAI)

Cztery osoby poniosły śmierć i jedna została ciężko ranna podczas wypadku samochodowego, który miał miejsce w nocy z piątku na sobotę 23 sierpnia w Miłkowie (gmina Bodzechów). Wyrazy współczucia dla dotkniętych tragedią złożył w specjalnym oświadczeniu biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Jednocześnie zaapelował o przestrzeganie przepisów drogowych, rozwagę i kulturę jazdy.

Bożena Sztajner/Niedziela

„W związku z wypadkiem samochodowym w Miłkowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego, w wyniku którego poniosły śmierć tej nocy cztery osoby, a jedna walczy o życie w szpitalu, modlę się do Ojca Miłosierdzia i Boga wszelkiej pociechy w intencji tragicznie zmarłych, ich najbliższych oraz rannego. Składam wyrazy współczucia wszystkim dotkniętym tą niewyobrażalną tragedią” – napisał biskup sandomierski.

„Apeluję jednocześnie o przestrzeganie przepisów drogowych, rozwagę i kulturę jazdy. Życie jest wspaniałym darem, jaki człowiek otrzymał od Boga. Bądźmy za nie wdzięczni, cieszmy się nim i niech przynosi obfite owoce. Nie można dopuścić, żeby kończyło się przedwcześnie w taki sposób” – podkreślił ordynariusz.

W nocy z piątku na sobotę przed godz. 23.00 w Miłkowie na drodze krajowej nr 9 z Opatowa do Ostrowca Świętokrzyskiego volkswagen golf uderzył w betonowy przepust. Jechało nim pięć osób. Kierował 27-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, który zginął na miejscu. Śmierć ponieśli również: 50–letni mężczyzna i 63–letnia kobieta.

Do szpitala przewieziono dwoje pasażerów, kobietę oraz mężczyznę, który jednak zmarł. Jak ustaliła policja, wszystkie ofiary śmiertelnego wypadku, to mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego.

Prawdopodobną przyczyną tego tragicznego wypadku było niedostosowanie prędkości. Pojazd wypadł z jezdni na zakręcie - poinformowała dziennikarzy asp. Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tej sprawie prowadzone jest postępowanie, które pozwoli ustalać wszystkie szczegóły.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prymas Polski podczas dożynek: wdzięczność przełamuje w nas egoizm

2019-08-24 20:39

bgk / Pobiedziska (KAI)

„Wdzięczność, przełamując egoizm, uczy nas tego, abyśmy rozumieli i pojęli, że żywność nie jest własnością prywatną, lecz darem Opatrzności, którym z łaską Bożą należy się dzielić” – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za tegoroczne plony.

KEP

Uroczystości dożynkowe odbyły się w sobotę 24 sierpnia w Pobiedziskach. Wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem Mszę św. dziękczynną w miejscowym kościele pw. św. Michała Archanioła celebrowali księża przybyli z archidiecezji wraz z rolniczymi delegacjami.

„Wspólnie dziękujemy za tegoroczne zbiory i jeszcze raz prosimy, aby nigdy i nikomu nie zabrakło chleba” – mówił w homilii Prymas Polski, powtarzając za papieżem Franciszkiem, że wciąż nie jesteśmy dość nawykli, aby dzielić się nim z innymi. A przecież w codziennej modlitwie prosimy o chleb nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich. Sam Jezus uczy nas, byśmy modląc się mieli na ustach przede wszystkim „Ty”.

„Chleb, o który chrześcijanin prosi w modlitwie, nie jest «moim chlebem». To jest nasz chleb powszedni. Za niego dziś Bogu dziękujemy. I choć to prawda, że przecież i ten nasz chleb powszedni został i tym razem wypracowany przez konkretnych ludzi, przez rolników, którzy włożyli w niego całe swoje serce, cały swój rolniczy trud i wysiłek, jakże niełatwy w obliczu dewastującej w tym roku i nasz region suszy, to jednak, jak mówił do rolników święty Jan Paweł II, bardzo leży nam na sercu, by tego chleba nie brakowało nikomu na naszym globie, a brakuje, leży nam na sercu, by go nie brakowało w naszej Ojczyźnie” – mówił abp Polak.

Prymas przypomniał też za papieżem Franciszkiem, że żywność nie jest własnością prywatną, lecz darem Opatrzności, którym z łaską Bożą należy się dzielić. Trzeba – podkreślił – abyśmy to lepiej zrozumieli, aby wdzięczność przełamała nasz egoizm, otworzyła serca i dłonie dla potrzebujących, nie pozwoliła obojętnie przechodzić wobec próśb i cierpień sióstr i braci.

Po zakończeniu liturgii abp Polak poświęcił dożynkowe wieńce będące wyrazem radości i dumy z zebranych plonów, ale i symbolem pracy rolnika, która – jak mówił w homilii – domaga się wysiłku, cierpliwości, ale także szacunku i pokory wobec natury. Na zakończenie Mszy św. zacytował słowa Cypriana Kamila Norwida byśmy uczyli się dzielić chlebem, ale także, „byśmy chleb z uszanowaniem zawsze podnosili”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem