Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

„Błogosławieni ubodzy w duchu”

W tym roku papież Franciszek zaproponował na trzyletnie przygotowanie do Światowych Dni Młodych w Krakowie rozważania błogosławieństw z Ewangelii wg św. Mateusza. Tegorocznym hasłem były słowa: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie”. Pod tym hasłem odbyły się w dniach 1-3 maja br. Archidiecezjalne Dni Młodych w Barlinku.

Wstępem do tego wielkiego wydarzenia organizowanego przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej, Miasto i Gminę Barlinek oraz Starostwo Powiatowe w Myśliborzu była Msza św. sprawowana 30 kwietnia w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Barlinku. Przewodniczył jej oraz homilię wygłosił ks. kan. dr Piotr Skiba, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej. Po Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której wolontariusze i młodzież, która już przyjechała do Barlinka, prosiła o dobre przeżycie tych pięknych rekolekcji dla wszystkich uczestników.

1 maja do południa młodzież z terenu naszej archidiecezji oraz goście z Niemiec przyjeżdżali do Barlinka, aby zapisać grupę i otrzymać kwaterunek. Dni Młodych oficjalnie rozpoczęły się Mszą św. w południe pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi. Na początku Eucharystii wszystkich przybyłych powitali Ksiądz Arcybiskup, ks. dziekan Bronisław Lose oraz burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz. W homilii Ksiądz Arcybiskup wskazał szczególnie na cnotę miłości. Mówił, że „miłości wystarczy na wszystkie trudy. Bóg, gdy staje przy nas, widzi twoje problemy, twoje grzechy i wylewa swoją miłość, by ciebie tą miłością przeniknąć. (…) Nie bój się iść za Jezusem Chrystusem. Nie bój się Go zaprosić do Twojego życia. Nie bój się z Nim współpracować na Jego warunkach. Tylko w Nim życie ma sens”. Po Mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na obiad. O godz. 14.30 siostry Jezusa Miłosiernego poprowadziły Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po południu odbyło się 67 warsztatów w małych grupach w Barlinku oraz w wielu miejscowościach gminy i dekanatu. Podczas tych zajęć młodzież mogła doskonalić się w ewangelizacji, coś wytworzyć lub nabyć jakieś umiejętności. Do wyboru były m.in. warsztaty biblijne, brewiarzowe, carving, decoupage, ewangelizacyjne, haft krzyżykowy, haft matematyczny, malowania, pierwszej pomocy, rośliny w Biblii, topograficzne. W czasie warsztatów opiekunowie grup uczestniczyli w spotkaniu ze Wspólnotą Przymierze Miłosierdzia. Po warsztatach na barlineckim Rynku rozpoczął się koncert „Maleo Reggae Rockers”. Następnie wyruszyła Droga Krzyżowa ulicami miasta, która zakończyła się w kościele przy Rynku. Wieczorem w kościele odbyło się nabożeństwo powstania prowadzone przez ks. Rafała Szutrę, odpowiedzialnego za Wspólnotę Przymierze Miłosierdzia. W tym czasie kapłani pełnili posługę w konfesjonałach.

Reklama

Kolejny dzień Archidiecezjalnych Dni Młodych rozpoczął się śniadaniem, a następnie w kościele poranną modlitwą Kościoła. Po modlitwie w kościele na Rynku wystawiony został spektakl „Genesis” przygotowany przez Adama Kulisia. Czas przed południem był przeznaczony na świadectwa wygłaszane przez Wspólnotę Przymierze Miłosierdzia. Głównym punktem dnia była Msza św. pod przewodnictwem abp. Tadeusza Kondrusiewicza, metropolity mińsko-mohylewskiego. Dostojnego gościa powitał ks. dziekan Bronisław Lose wraz z młodzieżą, który złożył również życzenia burmistrzowi miasta obchodzącemu swoje imieniny. Homilię wygłosił abp Tadeusz. Wskazał, że dobra materialne nie mogą przesłonić Boga, bo ważne jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Podkreślił, że „w Kościele jest miejsce spotkania człowieka z Bogiem. Tutaj znajdujemy nadzieję…”. Na zakończenie powiedział: „Niech ten dzień młodzieży dopomoże nam jeszcze raz zrozumieć, że bez Boga ani do proga”. Program popołudniowy przeznaczony został na City Tour (zwiedzanie miasta) oraz warsztaty tematyczne. Po kolacji odbył się koncert zespołu „Propaganda Dei”. Młodzież wieczorem udała się do kościoła na nabożeństwo do Ducha Świętego prowadzone przez Wspólnotę Mocni w Duchu.

Reklama

Ostatni dzień Archidiecezjalnych Dni Młodych rozpoczął się śniadaniem i jutrznią w kościele przy Rynku. Następnie na scenie Wspólnota Przymierze Miłosierdzia wygłosiła kolejne świadectwa i w tym czasie swoją pracę przedstawiły niektóre grupy warsztatowe. Wiara ma nas mobilizować do świadectwa, dlatego za św. Janem Paweł II, świadkiem wiary, młodzież udała się w Marszu dla Jezusa ulicami Barlinka. Po powrocie na Rynek zespół „Full Power Spirit” przedstawił program „Znajdź pomysł na siebie”. 3 maja jest świętem narodowym, dlatego kwadrans przed południem przez młodzież zgromadzoną na Rynku został odśpiewany hymn Polski, a następnie zostały złożone kwiaty przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. W południe rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi kończąca Archidiecezjalne Dni Młodych.

W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił rolę Matki Bożej w historii naszej Ojczyzny. Wskazał również perspektywę Światowych Dni Młodych, które odbędą się w 2016 r. w Krakowie. Podziękował wszystkim, którzy zorganizowali i wspierali organizację Archidiecezjalnych Dni Młodych oraz gościom z zagranicy, a na zakończenie powiedział do młodzieży: „Idziecie jako zaczyn, idziecie jak ziarno wrzucone w ziemię. Nasza zachodniopomorska ziemia jest chłonna Słowa Bożego, jest chłonna miłości, jest chłonna radosnego świadczenia o Panu Bogu, o Jezusie Chrystusie, jest chłonna mówienia o prawdzie Bożego słowa i o miłości codziennego życia. Dlatego niech się to doświadczenie barlineckich dni, to wszystko, co tutaj mogliście przeżyć, niech teraz także przez ciebie przenosi się do twojego domu, do twojej rodziny, do twojej wspólnoty. Idziesz ubogacony, idziesz mądrzejszy, radośniejszy i świętszy. Idź przez ten świat (…) i powiedz temu światu, żeby się ludzie nie bali się otworzyć drzwi Chrystusowi”. Na zakończenie Eucharystii podziękowanie wszystkim uczestnikom i organizatorom złożył abp A. Dzięga. Słowa podziękowania złożył również ks. kan. dr Piotr Skiba, a podziękowanie i zaproszenie na przyszły rok do Barlinka wyrazili ks. dziekan Bronisław Lose i burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz.

2014-05-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Młodzieży i 8. Marsz dla Życia i Rodziny w Legnicy

[ TEMATY ]

dni młodych

dni

Ks. Waldemar Wesołowski

Niedziela Palmowa, była kolejną okazją do spotkania modlitewnego młodzieży diecezji legnickiej. Odbyło się ono w Legnicy, najpierw w Katedrze, a następnie po przemarszu ulicami miasta w legnickiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

8 lutego: Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi

2023-02-08 07:50

[ TEMATY ]

handel ludźmi

PublicDomainPictures/pixabay.com

Kościół 8 lutego obchodzi Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi. W tym roku odbędzie się pod hasłem "Droga ku godności". Obchodom patronuje Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa.

Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa wskazuje, że w 2022 r. wzrosła liczba osób dotkniętych handlem ludźmi. Zgodnie z danymi Prokuratury Krajowej w Polsce najczęstszymi formami wykorzystania są praca przymusowa, zmuszanie do wyłudzania świadczeń socjalnych i prostytucja.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję