Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Na krawędzi

„Samorząd przyjazny rodzinie”

Organizajcia ONZ ogłosiła rok 2014 Rokiem Rodziny. To bardzo dobrze, bowiem zwraca w ten sposób uwagę decydentów na to, że rodzina nadal jest ważna, mimo wszystkich społecznych, kulturowych, ideologicznych zawirowań. Nie jest jednak dobrze, kiedy o rodzinie mówi się tylko w kontekście pomocy socjalnej – a tak często funkcjonuje problematyka rodzinna w kontekście samorządowym. Nie jest też dobrze, kiedy rodzina kojarzy się przede wszystkim z problemami, przemocą, dysfunkcjami i patologią – a tak wykrzywiony jej obraz z kolei często prezentowany jest w mediach. Dobrze jednak jest mówić o tym, jak rodzinę wspierać, jak tworzyć przyjazne dla niej warunki rozwoju. A przede wszystkim – jak stworzyć sytuację, w której jak najwięcej rodzin będzie mogło poradzić sobie bez pomocy z zewnątrz.

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” wraz z Centrum Szkoleniowym Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej organizuje w dniach 22-23 maja konferencję pod hasłem „Samorząd przyjazny rodzinie”. Tytuł konferencji nawiązuje do programu tworzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej oraz do funkcjonującego już programu „Szczecin przyjazny rodzinie”. Przyjazny – to znaczy życzliwie wspierający, traktujący po partnersku i z szacunkiem. Konferencja adresowana jest w dużej mierze do przedstawicieli samorządów województwa zachodniopomorskiego – wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, dyrektorów instytucji samorządowych. O tym jak na poziomie lokalnym – gminnym i powiatowym – mogą wspierać rodziny, słuchać będą w piątkowe przedpołudnie. A mówić do nich będą specjaliści, przede wszystkim praktycy wprowadzający przyjazne rodzinom rozwiązania w swoich gminach i powiatach (przedstawiciele Lublina, Grodziska Mazowieckiego, powiatu wołomińskiego, Szczecina). Nie zabraknie również zagadnień ogólniejszych: bezpieczeństwa ekonomicznego rodziny, polityki rodzinnej w Polsce oraz rozwiązań w innych krajach europejskich.

Reklama

Główna część konferencji adresowana jest do samorządowców, organizatorzy chcą jednak, aby z zaproszonymi gośćmi spotkać się można było także w szerszym gronie – stąd towarzyszący konferencji cykl spotkań otwartych dla wszystkich zainteresowanych. Spotkania te odbywać się będą w różnych miejscach – zarówno w samym Szczecinie, jak i w Policach i Goleniowie.

Program:

22 maja 2014 r.
godz.13 – spotkanie z dr. Markiem Kośnym (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu) na temat bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, ul. Starszyńskiego 3-4, Szczecin.
godz. 16.30 – spotkanie z Teresą Kapelą (ZDR „Trzy Plus”), Moniką Lipińską (wiceprezydent Lublina) i Marią Grabowską (wiceburmistrz Grodziska Mazowieckiego) na temat praktyki rozwiązań przyjaznych rodzinie w polskich samorządach oraz w innych krajach europejskich – sala konferencyjna UM Goleniów, pl. Lotników 1.
godz. 17 – spotkanie z Joanną Krupską (współzałożycielka i prezes ZDR „Trzy Plus”), Pawłem Wolińskim (prezes Fundacji Mamy i Taty), Jerzym Grzybowskim (współzałożyciel ruchu „Spotkania małżeńskie”, autor programów warsztatów rekolekcyjnych umacniających i odbudowujących więź małżeńską), Piotrem Uścińskim (starosta wołomiński) i Krzysztofem Soską (wiceprezydent Szczecina) na temat polityki rodzinnej w Polsce w skali centralnej i lokalnej oraz o relacjach w rodzinie (między rodzicami oraz między rodzicami a dziećmi) – hala Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza, ul. Siedlecka 6, Police.
godz. 18 – spotkanie z dr. Markiem Kośnym na temat demografii XXI wieku i bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin – Forum Gryf, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, ul. Mickiewicza 64, Szczecin.

23 maja 2014
godz. 19 – spotkanie z dr. Stanisławem Kluzą (dr nauk ekonomicznych, Szkoła Główna Handlowa, b. minister finansów) na temat „Rodzina w centrum polityki nakierowanej na rozwój ekonomiczny” – szczeciński oddział „Civitas Christiana”, ul. Kaszubska 20/3, Szczecin.
godz. 19 – spotkanie z Joanną Krupską (ZDR „Trzy Plus”), Teresą Kapelą (ZDR „Trzy Plus”) oraz Jerzym Grzybowskim (Spotkania małżeńskie) o polityce rodzinnej w Polsce i Europie oraz możliwościach wspierania rodziny przez wspieranie małżeństwa – Klasztor św. Dominika, pl. Ofiar Katynia 1, Szczecin.

Reklama

Więcej informacji: www.regiondlarodziny.pl

* * *

Przemysław Fenrych
Historyk, felietonista, z-ca dyrektora Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie

2014-05-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Realizm i adekwatność katolickiego modelu małżeństwa i rodziny

[ TEMATY ]

rodzina

Karolina Pękala

Coraz wyraźniej widoczne są ataki na tradycyjny model rodziny w tzw. ponowoczesnym świecie. W imię pluralizmu i tolerancji oraz indywidualizmu i swoistego eksperymentowania, zauważalne są tendencje do podważania naturalnego, powszechnego, niezbędnego i niczym niezastąpionego charakteru rodziny, zbudowanej na sformalizowanym, trwałym związku kobiety i mężczyzny. Równocześnie lansuje się tezę, że rodzina nie ma „korzeni” w naturze ludzkiej, ale raczej w kulturze i tradycji społecznej. Ta sama tendencja widoczna jest dziś odnośnie tzw. płci kulturowo-społecznej (gender), która ma wielki wpływ na rozumienie, a właściwie zafałszowanie obrazu osoby ludzkiej, a poprzez nią – małżeństwa i rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej – 4 marca

2023-02-03 15:27

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej odbędzie się we wspomnienie św. Kazimierza królewicza, 4 marca, o godz. 11:00. Bp Zieliński został ogłoszony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 2 lutego. Od 10 marca 2022 roku był koadiutorem.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego br. ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 1,5 procenta podatku cegiełką na dzieła miłosierdzia Caritas kieleckiej

2023-02-03 20:07

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

podatek

Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1,5 % w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, co zostanie spożytkowane na dzieła miłosierdzia realizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy organizacji w skali roku korzysta ok. 35 tys. osób.

Caritas kielecka prowadzi w diecezji 75 placówek dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet dotkniętych przemocą domową oraz dla osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję