Reklama

Prokuratura w bemowskim ratuszu

2014-05-14 15:40

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 20/2014, str. 7

Artur Stelmasiak

Wydział śledczy ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Okręgowej bada nieprawidłowości w urzędzie dzielnicy Bemowo. Posadę stracili wszyscy burmistrzowie

Po dymisji wiceprezydenta Warszawy Jarosława Dąbrowskiego (burmistrza Bemowa 2006-2013) posypały się głowy także na Bemowie. Warszawska Platforma Obywatelska cofnęła rekomendację dla całego zarządu dzielnicy. Posady stracili wszyscy burmistrzowie, a sprawą m. in. nepotyzmu, terroryzowania pracowników i tworzenia fikcyjnych miejsc pracy, zajmuje się obecnie wydział śledczy ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Okręgowej.

– Sytuacja jest o wiele bardziej poważna, niż nam sie może wydawać. Dlatego Platforma Obywatelska postanowiła odwołać wszystkich burmistrzów. Jednak bemowscy radni PO wydają się nie dostrzegać powagi całej sprawy – mówi Marcin Wierzchowski, szef klubu radnych PiS na Bemowie.

Zielonka na Bemowie

PO ma w dzielnicy zdecydowaną większość, a więc na sesjach rady robi co jej się podoba. Jednego dnia komplet radnych PO wychwala odchodzącego z urzędu wiceburmistrza Krzysztofa Zygrzaka, a kilka dni później jednomyślnie symuluje epidemię i pogrom. Na nadzwyczajne posiedzenie rady dzielnicy nie przyszedł żaden radny z PO. Ich celem był brak kworum, aby posiedzenie w ogóle się nie odbyło. – To świadczy o ich arogancji. Zachowują się tak, jakby nie wyciągnęli żadnych wniosków. Prokuratura jest w ratuszu, a oni na sesjach chwalą burmistrzów, którzy do tego doprowadzili – mówi Wierzchowski.

Reklama

Choć PO ma aż 14 mandatów z 25-osobowego składu rady dzielnicy, to jednak burmistrzowski pogrom spustoszył jej szeregi. Ławka radnych PO okazała się zbyt krótka, aby wyłonić z niej jakiegokolwiek burmistrza. Dlatego też mazowiecki zarząd Platformy urządził na Bemowie desant polityków z Zielonki. Szefem dzielnicy jest 33-letni wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski z Zielonki, a jego zastępcą Adam Łossan, były burmistrz Zielonki. Kilka lat temu przegrał wybory po tym, jak doprowadził do rekordowego zadłużenia miasta.

– Zarząd partii musiał szukać burmistrza po całym Mazowszu, bo nikt ze stołecznych polityków PO nie chciał podjąć się tego zadania – mówi Andrzej Jędrasiak z Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej.

Władze PO zarządziły dyscyplinę na radzie dzielnicy. W efekcie wszyscy radni tej partii jednomyślnie głosowali za burmistrzami Bemowa, którzy z Bemowem nic nie mają wspólnego.

Kłótnia w rodzinie

Początkowo afera na Bemowie wyglądała na kłótnie w partyjnej rodzinie. Jeden z wiceburmistrzów Paweł Bujski (PO) nie pasował do lokalnego układu, a więc postanowiono się go pozbyć. Gdy radni PO przegłosowali odwołanie Bujskiego, ten upublicznił wszystkie znane mu „brudy” dzielnicy Bemowo. Kilkanaście dni później nadużycia i nieetyczne praktyki wykazała nawet kontrola miejska z warszawskiego ratusza, a Dąbrowski stracił posadę wiceprezydenta Warszawy. W kolejnych dniach posadę stracili wszyscy pozostali burmistrzowie dzielnicy.

I choć bemowska PO na sesjach rady bagatelizowała całą sprawę, to afera może ich całkowicie pogrążyć. Wyszła na jaw np. fikcyjna posada dla „przyjaciółki” wiceprezydenta Warszawy Jarosława Dąbrowskiego. Kobieta miała dostawać wysoką pensję za to, że raz w tygodniu złożyła swój podpis. Podobnych praktyk tworzenia posad i podpisywania umów z osobami, których nigdy nie widziano w pracy, jest na Bemowie znacznie więcej. Dlatego „ofiarą” czystek padli też inni ludzie Dąbrowskiego. Wśród nich jest Radosław Kulikowski, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Arkadiusz Majcher, dyrektor Bemowskiego Ośrodka Kultury.

Tuż po wybuchu afery PiS i Bemowska Wspólnota Samorządowa złożyły doniesienie o podejrzeniu przestępstwa. Początkowo sprawą zajęła się prokuratura rejonowa na Woli, jednak – ze względu na jej zakres – śledztwo przejął wydział przestępczości gospodarczej prokuratury okręgowej w Warszawie. Postępowanie dotyczy niegospodarności i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych. Prokuratorzy wszczęli śledztwo ws. zawierania fikcyjnych umów. Według doniesień bardzo duże pieniądze wyciekały z niszowego radia Bemowo.Fm (1,5 mln budżetu), a także z gazetki BemowoNews (2 mln budżetu). Bemowo miało najdroższe media samorządowe w całej stolicy, a „zaprzyjaźnione” osoby podpisywały zadziwiająco wysokie umowy.

Obecny burmistrz Bemowa Krzysztof Strzałkowski został namaszczony przez partię jako ten, który do jesiennych wyborów samorządowych ma naprawić wizerunek władz w tej dzielnicy. Ma więc prawie takie samo zadanie, jakie postawiono przed Jarosławem Dąbrowskim w 2013 r. Wówczas został on awansowany na wiceprezydenta Warszawy, aby poprawić wizerunek Hanny Gronkiewicz-Waltz przed referendum ws. jej odwołania.

Tagi:
samorząd

Reklama

Jarosław Gowin: samorząd nie może narzucać żadnej ideologii

2019-03-30 14:16

jg / Nowy Targ (KAI)

Nie wyobrażam sobie, aby któryś z podhalańskich samorządów chciał wprowadzić, na wzór Warszawy, wychowania w szkołach w ramach ideologii LGBT. Samorząd nie ma takich uprawnień - zauważył minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który 29 marca gościł w Nowym Targu.

Marek Kamiński

Jarosław Gowin podkreślił, że to polska konstytucja określa bardzo wyraźnie jakie są treści nauczania w szkołach, nie może tego robić samorząd. O tym decydują władze państwa, a nie władze samorządowe. Samorządy nie mają uprawnień do tego, żeby rozstrzygać o treściach programowych i wychowawczych polskiej szkoły - zaznaczył polski polityk. Dodał, że tylko i wyłącznie rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z wartościami, które uważają za odpowiednie.

- Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ci, którzy uważają, że należy wychowywać własne dzieci w duchu ideologii LGBT, stosowali to w odniesieniu do swoich dzieci. Natomiast próba narzucenia tej bądź jakiejkolwiek innej ideologii, jako elementu powszechnego systemu kształcenia, byłaby naruszeniem zasady wolności rodziców do wychowywania swoich dzieci - podkreślił oświadczył Jarosław Gowin. Nadmienił, że jego obóz polityczny, skupiony wokół Zjednoczonej Prawnicy będzie się temu nieustannie sprzeciwiał.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego przyjechał do Nowego Targu, aby wziąć udział w otwarciu Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Fantomy, na których studenci będą ćwiczyć potrafią nie tylko symulować różne choroby, ale także płakać, mrugać oczami, a nawet mówić. Inwestycja kosztowała ok. 3 mln zł.

- Bardzo cieszę się z wizyty pana ministra, który obecnością na Podhalance potwierdza to, jak ważne są takie placówki wyższe dla małych społeczności i jak ważną rolę w nich odgrywają - powiedział KAI ks. prof. dr. hab. Stanisław Gulag, rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Ks. Gulag jest jedynym duchownym w Polsce, który kieruje wyższą uczelnią.

Podhalańska Alma Mater działa już kilkanaście lat, współpracuje z podmiotami kościelnymi, organizuje sympozja, konferencje naukowe, wyjazdy. O jej utworzenie zabiegał nie żyjący już metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jasna Góra: trwa szczególna modlitwa o pokój na świecie

2019-08-20 17:57

it / Jasna Góra (KAI)

Na Jasnej Górze trwa szczególna modlitwa o pokój. Zanoszona jest w Kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika, gdzie Najświętszy Sakrament wystawiony jest w monstrancji „Królowa Pokoju” przekazanej przez Stowarzyszenie Comunità Regina della Pace dla parafii św. Jakuba w Medjugorie jako materialny znak włączenia w dzieło „12 Gwiazd w Koronie Maryi”.

Bożena Sztajner/Niedziela

Monstrancja jest darem pielgrzymów całego świata dla Królowej Pokoju za Jej obecność w Medjugorie od 30. lat i została przekazana już w 2011r. Inicjatywa wyszła ze Stowarzyszenia Communita Regina della Pace, a realizacja została wykonana w pracowni gdańskiego artysty Mariusza Drapikowskiego i przez jego zespół.

- Naszym celem jest modlitwa w intencji pokoju i szerzenie kultu eucharystycznego. Chcielibyśmy, aby ta modlitwa stworzyła łańcuch serc, wołających o pokój na świecie - podkreśla Piotr Ciołkiewicz, prezes Stowarzyszenia „Communita Regina della Pace”.

Monstrancja ma kształt Niepokalanej Maryi, w sercu której umieszczony jest Eucharystyczny Jezus. Przeźroczystość kryształu, który jest konstrukcją naczynia eucharystycznego podkreśla, że mamy do czynienia ze zjawiskiem nadprzyrodzonym a zawartym w słowach „Błogosławiony Owoc Żywota Twojego Jezus”.

Do jej wykonania użyto szlachetnych kamieni i kruszców. Jest m.in. dwanaście meteorytów (chondryty NWA). Ich nieziemskie pochodzenie symbolizuje wieniec z „gwiazd dwunastu”. Kustodium, w którym jest umieszczona Eucharystia można wyciągnąć z monstrancji i umieścić w osobnej podstawie z przeznaczeniem do błogosławieństwa lub przeniesienia do tabernakulum.

Wysokość monstrancji wynosi 1,5 m, a z tronem do przenoszenia i ustawiania 1,85 m. Waga samej kryształowej monstrancji to 25 kg.

Istotą działań utworzonego w 2008 r. Stowarzyszenia „Comunità Regina della Pace” jest apostolstwo modlitewnej adoracji Eucharystycznego Chrystusa oraz wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi. Doświadczenie skutków wojny w byłej Jugosławii oraz braku porozumienia pomiędzy różnymi narodami, religiami i wyznaniami w wielu częściach świata, w tym również w Jerozolimie, skłoniło członków założycieli Stowarzyszenia do podjęcia działań szerzących ideę modlitwy o pokój.

Idea „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, polega na utworzeniu na świecie dwunastu ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju. Miejsca modlitwy nie powstają przypadkowo, ale są to obszary doświadczone skutkami konfliktów zbrojnych i brakiem miłości bliźniego. Materialnym znakiem duchowego dzieła są ołtarze adoracji Najświętszego Sakramentu wraz z monstrancją nawiązującą do wizerunku Matki Bożej.

Pierwsze miejsce modlitwy w intencji pokoju powstało w Jerozolimie, w podziemiach kaplicy przy IV stacji Drogi Krzyżowej. Tam od 25 marca 2009 r. trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu nazwanym „Tryptykiem Jerozolimskim”. Drugim ośrodkiem stało się Medjugorie, do którego w 2011r. została przekazana monstrancja nazwana „Królową Pokoju”. Trzeci ośrodek to sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornem w Kazachstanie. Od lipca 2014 r. trwa tam nieustająca adoracja w ołtarzu nazwanym „Gwiazdą Kazachstanu”. Ołtarze adoracji zostały pobłogosławione przez papieża Benedykta XVl. Następnie pielgrzymowały po wybranych kościołach w Polsce i za granicą, służąc wszędzie jako przenośne kaplice wieczystej adoracji.

Obecnie istnieje 8 światowych Centrów Modlitwy o Pokój. Obok Ziemi Świętej, Bośni i Hercegowiny oraz Kazachstanu są także w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej, Kibeho w Rwandzie, w Dagupan na Filipinach i w polskim Niepokalanowie.

Dziełu „12 Gwiazd” towarzyszy inicjatywa utworzenia Łańcucha Modlitwy o Pokój, którego ogniwami stają się wszyscy podejmujący modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. - Otaczając świat modlitwą, stajemy się apostołami pokoju w naszych domach, miejscach pracy, w naszych środowiskach życia - podkreśla prezes.

Swoje osobiste pragnienie modlitwy o pokój można zgłosić poprzez formularz w zakładce „Zostań Apostołem Pokoju”, która znajduje się na stronie Stowarzyszenia. Można tam również zgłosić miejsce, gdzie trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji o pokój na świecie bądź zgłosić własną intencję modlitewną.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie potrwa na Jasnej Górze do 10 września. W Sanktuarium błaganie o pokój, zwłaszcza na Ukrainie zanoszone jest także codziennie podczas mszy św. o godz. 15.30 śpiewem Suplikacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kongres 60 Milionów sposobem na integrację Polaków z całego świata!?

2019-08-20 20:52

Informacja prasowa

60 milionów Polaków! 40 milionów w kraju i aż 20 milionów poza jego granicami! Kongres 60 Milionów – największa integracja Polaków z całego świata! Rok 2019 to 6 edycji kongresu w sześciu różnych miastach. Słoneczne Miami, zachmurzony Londyn, modernistyczny Berlin, fantastyczne Buffalo, niezwykły Nowy Jork i przede wszystkim nasz ojczysty Rzeszów!

Informacja prasowa

Uznani eksperci, czołowi przedstawiciele wielu branż oraz liderzy polonii z całego świata. Budowa i pogłębianie stosunków pomiędzy polonią a Polakami. Ciekawe dyskusje, inspirujące prelekcje i skuteczny networking, to fundamenty tej inicjatywy.

Przed nami polska odsłona Kongresu 60 Milionów w pięknym i innowacyjnym Rzeszowie! Od 28 do 30 sierpnia w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego będziemy pielęgnować polskie tradycje i rozmawiać o gospodarce, inwestycjach, finansach, biznesie i promocji Polski. Trzy dni intensywnych debat, wydarzeń towarzyszących a w tym sentymentalna podróż do Krakowa.

Dzień w całości poświęcony merytorycznym aspektom integracji Polaków z całego świata to 30 sierpnia. G2A Arena stworzy szansę udziału w kilkunastu panelach dyskusyjnych oraz power speechach, dzięki którym będzie można spojrzeć na potencjał z perspektywy nie tylko rodzimych przedsiębiorców, ale także biznesmenów z polskimi korzeniami. Całość zapowiada się niezwykle intensywnie! Zakres tematyczny najbliższej odsłony Kongresu 60 Milionów obejmie takie zagadnienia, jak:

• promocja polskich regionów wśród Polonii

• gospodarczy potencjał Polski

• turystyka medyczna, wypoczynkowa i biznesowa

• rynek finansowy

• przedsiębiorcy polonijni

• siła polskiej innowacji

• studia w Polsce

• logistyka jako potrzeba i szansa rozwojowa

• siła polskiego menedżera

• promocja polskich produktów

• pozarządowe organizacje polskie i polonijne

• siła przebicia polskiej innowacji w medycynie na rynkach zagranicznych

Na edycję rzeszowską zaplanowano także punkty programu umożliwiające zarówno wzmocnienie więzi polonijnych, jak i budowę międzynarodowych relacji biznesowych.

Ważne informacje:

Termin: 28-30 sierpnia 2019 r.

Miejsce wydarzenia: G2A Arena, Jasionka 953

Rejestracja: evenea.pl/event/60mln-rzeszow/

Strona wydarzenia: 60mln.pl/y2019/rzeszow-2019/

FB wydarzenia: facebook.com/60mln/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem