Reklama

Niedziela w Warszawie

Prokuratura w bemowskim ratuszu

Wydział śledczy ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Okręgowej bada nieprawidłowości w urzędzie dzielnicy Bemowo. Posadę stracili wszyscy burmistrzowie

Po dymisji wiceprezydenta Warszawy Jarosława Dąbrowskiego (burmistrza Bemowa 2006-2013) posypały się głowy także na Bemowie. Warszawska Platforma Obywatelska cofnęła rekomendację dla całego zarządu dzielnicy. Posady stracili wszyscy burmistrzowie, a sprawą m. in. nepotyzmu, terroryzowania pracowników i tworzenia fikcyjnych miejsc pracy, zajmuje się obecnie wydział śledczy ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Okręgowej.

– Sytuacja jest o wiele bardziej poważna, niż nam sie może wydawać. Dlatego Platforma Obywatelska postanowiła odwołać wszystkich burmistrzów. Jednak bemowscy radni PO wydają się nie dostrzegać powagi całej sprawy – mówi Marcin Wierzchowski, szef klubu radnych PiS na Bemowie.

Zielonka na Bemowie

Reklama

PO ma w dzielnicy zdecydowaną większość, a więc na sesjach rady robi co jej się podoba. Jednego dnia komplet radnych PO wychwala odchodzącego z urzędu wiceburmistrza Krzysztofa Zygrzaka, a kilka dni później jednomyślnie symuluje epidemię i pogrom. Na nadzwyczajne posiedzenie rady dzielnicy nie przyszedł żaden radny z PO. Ich celem był brak kworum, aby posiedzenie w ogóle się nie odbyło. – To świadczy o ich arogancji. Zachowują się tak, jakby nie wyciągnęli żadnych wniosków. Prokuratura jest w ratuszu, a oni na sesjach chwalą burmistrzów, którzy do tego doprowadzili – mówi Wierzchowski.

Choć PO ma aż 14 mandatów z 25-osobowego składu rady dzielnicy, to jednak burmistrzowski pogrom spustoszył jej szeregi. Ławka radnych PO okazała się zbyt krótka, aby wyłonić z niej jakiegokolwiek burmistrza. Dlatego też mazowiecki zarząd Platformy urządził na Bemowie desant polityków z Zielonki. Szefem dzielnicy jest 33-letni wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski z Zielonki, a jego zastępcą Adam Łossan, były burmistrz Zielonki. Kilka lat temu przegrał wybory po tym, jak doprowadził do rekordowego zadłużenia miasta.

– Zarząd partii musiał szukać burmistrza po całym Mazowszu, bo nikt ze stołecznych polityków PO nie chciał podjąć się tego zadania – mówi Andrzej Jędrasiak z Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej.

Reklama

Władze PO zarządziły dyscyplinę na radzie dzielnicy. W efekcie wszyscy radni tej partii jednomyślnie głosowali za burmistrzami Bemowa, którzy z Bemowem nic nie mają wspólnego.

Kłótnia w rodzinie

Początkowo afera na Bemowie wyglądała na kłótnie w partyjnej rodzinie. Jeden z wiceburmistrzów Paweł Bujski (PO) nie pasował do lokalnego układu, a więc postanowiono się go pozbyć. Gdy radni PO przegłosowali odwołanie Bujskiego, ten upublicznił wszystkie znane mu „brudy” dzielnicy Bemowo. Kilkanaście dni później nadużycia i nieetyczne praktyki wykazała nawet kontrola miejska z warszawskiego ratusza, a Dąbrowski stracił posadę wiceprezydenta Warszawy. W kolejnych dniach posadę stracili wszyscy pozostali burmistrzowie dzielnicy.

I choć bemowska PO na sesjach rady bagatelizowała całą sprawę, to afera może ich całkowicie pogrążyć. Wyszła na jaw np. fikcyjna posada dla „przyjaciółki” wiceprezydenta Warszawy Jarosława Dąbrowskiego. Kobieta miała dostawać wysoką pensję za to, że raz w tygodniu złożyła swój podpis. Podobnych praktyk tworzenia posad i podpisywania umów z osobami, których nigdy nie widziano w pracy, jest na Bemowie znacznie więcej. Dlatego „ofiarą” czystek padli też inni ludzie Dąbrowskiego. Wśród nich jest Radosław Kulikowski, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Arkadiusz Majcher, dyrektor Bemowskiego Ośrodka Kultury.

Tuż po wybuchu afery PiS i Bemowska Wspólnota Samorządowa złożyły doniesienie o podejrzeniu przestępstwa. Początkowo sprawą zajęła się prokuratura rejonowa na Woli, jednak – ze względu na jej zakres – śledztwo przejął wydział przestępczości gospodarczej prokuratury okręgowej w Warszawie. Postępowanie dotyczy niegospodarności i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych. Prokuratorzy wszczęli śledztwo ws. zawierania fikcyjnych umów. Według doniesień bardzo duże pieniądze wyciekały z niszowego radia Bemowo.Fm (1,5 mln budżetu), a także z gazetki BemowoNews (2 mln budżetu). Bemowo miało najdroższe media samorządowe w całej stolicy, a „zaprzyjaźnione” osoby podpisywały zadziwiająco wysokie umowy.

Obecny burmistrz Bemowa Krzysztof Strzałkowski został namaszczony przez partię jako ten, który do jesiennych wyborów samorządowych ma naprawić wizerunek władz w tej dzielnicy. Ma więc prawie takie samo zadanie, jakie postawiono przed Jarosławem Dąbrowskim w 2013 r. Wówczas został on awansowany na wiceprezydenta Warszawy, aby poprawić wizerunek Hanny Gronkiewicz-Waltz przed referendum ws. jej odwołania.

2014-05-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Samorządu Terytorialnego

Niedziela świdnicka 24/2020, str. IV

[ TEMATY ]

samorząd

bp Marek Mendyk

dziękczynienie

/facebook.com/gminaudanin

Bp Marek Mendyk i ks. prał. Marek Babuśka otrzymali od samorządowców pamiątkowe statuetki

Bp Marek Mendyk i ks. prał. Marek Babuśka otrzymali od samorządowców pamiątkowe statuetki

Włodarze i mieszkańcy gminy Udanin wraz z bp. Markiem Mendykiem dziękowali za 30 lat wolnych samorządów.

W imieniu księdza proboszcza słowa powitania do przybyłych gosci skierował dziekan ks. prał. Marek Babuśka, który podkreslił radość z pierwszej oficjalnej wizyty nowego biskupa świdnickiego na terenie dekanatu Strzegom.

– Misja samorządowców to przede wszystkim służba obywatelom na rzecz ich dobra wspólnego. Urzędnik nie urzęduje, ale służy, ponieważ władza w rozumieniu Kościoła to przede wszystkim służba na rzecz dobra wspólnego – tymi słowami rozpoczął homilię bp Marek Mendyk i dodał – Tą modlitwą obejmuję całą gminę i modlę się o pomyślność, dostatnie życie dla mieszkańców gminy.

Zasada pomocniczości

W dalszej części pasterz diecezji świdnickiej przypomniał jedną z głównych zasad, na których oparte jest funkcjonowanie władzy świeckiej, a mianowicie zasadę pomocniczości, która pomaga w organizowaniu życia społecznego. – Jej istota sprowadza się do twierdzenia, że struktura społeczna wyższego rzędu wspiera zadania struktury społecznej niższego rzędu. Za przykład można podać wszystkie działania, które sprowadzają się do pomocy rodzinie. Widać to nie tylko w wymiarze społecznym. Również w życiu moralnym – wyjaśnił ksiądz biskup. – Zasada pomocniczości stoi na straży całego fundamentu ładu społecznego. Samorząd prowadząc szkoły, placówki oświatowe, ma zapewnić rodzicom poczucie bezpieczeństwa odnoszące się do dzieci. Posyłając dziecko do szkoły, rodzice muszą mieć przekonanie, że będzie ono tam bezpieczne nie tylko w zakresie fizycznym czy psychicznym, ale także w wymiarze wyznawanego światopoglądu czy wartości życiowych – tłumaczył społeczne nauczanie Kościoła bp Mendyk.

Następnie, aby podkreślić dzisiejsze wydarzenie, ordynariusz zwrócił uwagę, że przeżywana Msza św. nie jest „akademią z jakieś okazji”, ale jest przede wszystkim, serdeczną, pokorną modlitwą i Najświętszą Ofiarą, którą składamy Panu Bogu dziękując za 30 lat samorządności.

Służba ludziom

W nawiązaniu do czytań mszalnych, biskup przytoczył słowa Jezusa z Wieczernika: „Poślę wam Ducha prawdy, On doprowadzi was do całej prawdy”. – Spróbujmy oczami wyobraźni przenieść się do Wieczernika. Wyobraźmy sobie nasze miejsce przy stole, gdzie pośrodku siedzi Jezus i wypowiada mowę pożegnalną. Spróbujmy podzielić stan ducha Apostołów, którzy z pewnością, tak jak my dzisiaj, nie rozumieli tego, co Jezus do nich mówi, ale wiedzieli jedno, że kochają Jezusa i byli z Nim w wielkiej zażyłości – powiedziałał hierarcha, który następnie zapytał o motywację do działania ze względu na Jezusa: – Czy ja podejmuję służbę wobec innych dlatego, że Jezusa kocham, czy dlatego, żeby się ludziom przypodobać?

Przypomnijmy, że gmina Udanin w administracji państwowej należy do powiatu średzkiego, natomiast w administracji kościelnej przynależy do dekanatu Strzegom. Kościół Matki Bożej Anielskiej w Udaninie jest światynią poewangelicką, która została poświęcona w 1961 r. przez bp. Wincentego Urbana. Kościół ten jest filią parafii w Piekarach, gdzie proboszczem jest ks. Marek Jodko, tego dnia nieobecny na uroczystościach z powodu choroby.

Po Eucharystii odbyła się część artystyczna, podczas której z programem wstąpili Andrzej Bielski i Marcin Malinowski.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: Komunikat biskupa ws. zbierania podpisów pod petycją stop LGBT

2020-09-28 10:55

[ TEMATY ]

LGBT

Karta LGBT+

Adobe Stock

Katolicy świeccy i ich stowarzyszenia są uprawnieni, aby dążyć do zmian obowiązujących przepisów według swojej wiedzy i sumienia. Nie jest to jednak domeną diecezji, ani parafii - podkreśla biskup elbląski Jacek Jezierski. W Komunikacie w sprawie zbierania podpisów na rzecz projektu ustawy stop LGBT biskup zaznacza, że zaostrzenie ustawy może kiedyś zostać wykorzystane do ograniczenia zgromadzeń o charakterze religijnym, narodowym i patriotycznym.

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat bp. Jacka Jezierskiego w sprawie zbierania podpisów na rzecz projektu ustawy stop LGBT

Jedna z inicjatyw obywatelskich ma obecnie za cel zmianę ustawy o zgromadzeniach. Chodzi o zaostrzenie przepisów, aby możliwym był administracyjny zakaz marszów równości. Powodem dla projektu modyfikacji ustawy jest bluźnierczy i często obsceniczny charakter tych zgromadzeń. Stały się one wrogie tradycyjnemu małżeństwu i rodzinie, symbolom chrześcijańskim oraz Kościołowi katolickiemu.

Rozumiejąc motywację inicjatywy należy pamiętać, że wprowadzanie zmian w prawie o zgromadzeniach dotyka podstawowych praw i swobód obywatelskich. Zaostrzenie ustawy może kiedyś zostać wykorzystane do ograniczenia zgromadzeń o charakterze liturgicznym, procesji, pielgrzymek, a także zgromadzeń o charakterze narodowym i patriotycznym.

Katolicy świeccy i ich stowarzyszenia są uprawnieni, aby dążyć do zmian obowiązujących przepisów według swojej wiedzy i sumienia. Nie jest to jednak domeną diecezji, ani parafii. To zadanie obywatelskie, a często obowiązek katolików świeckich, którzy winni szukać najlepszych rozwiązań dla porządku prawnego i zasad życia społecznego.

Diecezja elbląska i jej parafie nie będą opowiadać się za konkretnym projektem. Ze zrozumieniem jednak przyjmują zaangażowanie polityczne niektórych środowisk katolików świeckich. Nie ma powodu, aby księża proboszczowie zakazywali zbierania podpisów za zmianą ustawy na terenie przykościelnym. Choć jednocześnie promocja tego projektu nie jest ich zadaniem, gdyż jest to jedno z przynajmniej kilku możliwych rozwiązań.

+Jacek Jezierski, biskup elbląski

Elbląg, dn. 15 września 2020

CZYTAJ DALEJ

Bp Cisło odznaczony Medalem Zasłużonego dla Miasta Lublina

2020-09-28 18:44

[ TEMATY ]

biskup

Lublin

nagroda

Paweł Wysoki

Nigdy nie myślałem o tym, by być biskupem – przyznaje bp Mieczysław Cisło

Nigdy nie myślałem o tym, by być biskupem – przyznaje bp Mieczysław Cisło

Biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej Mieczysław Cisło oraz ks. prał Jan Kiełbasa zostali odznaczeni Medalem Zasłużonego dla Miasta Lublin. – Jesteście twarzami naszego miasta – powiedział do duchownych Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wręczając odznaczenie prezydent Lublina Krzysztof Żuk, zaznaczył, że bp Cisło zawsze wspierał inicjatywy społeczne. - Ten medal jest wyrazem wdzięczności za posługę duszpasterską i budowanie lubelskiej wspólnoty. Jest ksiądz biskup szanowaną osobą i wszyscy wiemy, że zasługi dla naszego miasta są ogromne – powiedział Żuk.

Dziękując za wyróżnienie, bp Cisło wyznał, że jest wdzięczny Opatrzności, że związał jego kapłańskie i biskupie powołanie z Lublinem. – Od lat studenckich jestem zaangażowany w ekumenie, bardzo się cieszę, że w naszym mieście panuje współpraca między wyznawcami różnych wyznań, w którą swój wkład mają władze samorządowe – wyznał bp Cisło.

Odznaczenie odebrał również ks. prał. Jan Kiełbasa. – Jest tak zaangażowany w życie miasta, jako budowniczy kościołów i uczestnika projektów społecznych oraz działacz sportowy, że trudno sobie wyobrazić Lublin bez księdza obecności. Razem z księdzem biskupem Mieczysławem, jesteście twarzami naszego miasta – powiedział prezydent Żuk.

Medal „Zasłużony dla Miasta Lublin” to honorowe wyróżnienie przyznawane osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Koziego Grodu. Przyznawane jest Prezydenta Miasta od 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję