Reklama

Prokuratura w bemowskim ratuszu

2014-05-14 15:40

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 20/2014, str. 7

Artur Stelmasiak

Wydział śledczy ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Okręgowej bada nieprawidłowości w urzędzie dzielnicy Bemowo. Posadę stracili wszyscy burmistrzowie

Po dymisji wiceprezydenta Warszawy Jarosława Dąbrowskiego (burmistrza Bemowa 2006-2013) posypały się głowy także na Bemowie. Warszawska Platforma Obywatelska cofnęła rekomendację dla całego zarządu dzielnicy. Posady stracili wszyscy burmistrzowie, a sprawą m. in. nepotyzmu, terroryzowania pracowników i tworzenia fikcyjnych miejsc pracy, zajmuje się obecnie wydział śledczy ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Okręgowej.

– Sytuacja jest o wiele bardziej poważna, niż nam sie może wydawać. Dlatego Platforma Obywatelska postanowiła odwołać wszystkich burmistrzów. Jednak bemowscy radni PO wydają się nie dostrzegać powagi całej sprawy – mówi Marcin Wierzchowski, szef klubu radnych PiS na Bemowie.

Zielonka na Bemowie

PO ma w dzielnicy zdecydowaną większość, a więc na sesjach rady robi co jej się podoba. Jednego dnia komplet radnych PO wychwala odchodzącego z urzędu wiceburmistrza Krzysztofa Zygrzaka, a kilka dni później jednomyślnie symuluje epidemię i pogrom. Na nadzwyczajne posiedzenie rady dzielnicy nie przyszedł żaden radny z PO. Ich celem był brak kworum, aby posiedzenie w ogóle się nie odbyło. – To świadczy o ich arogancji. Zachowują się tak, jakby nie wyciągnęli żadnych wniosków. Prokuratura jest w ratuszu, a oni na sesjach chwalą burmistrzów, którzy do tego doprowadzili – mówi Wierzchowski.

Reklama

Choć PO ma aż 14 mandatów z 25-osobowego składu rady dzielnicy, to jednak burmistrzowski pogrom spustoszył jej szeregi. Ławka radnych PO okazała się zbyt krótka, aby wyłonić z niej jakiegokolwiek burmistrza. Dlatego też mazowiecki zarząd Platformy urządził na Bemowie desant polityków z Zielonki. Szefem dzielnicy jest 33-letni wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski z Zielonki, a jego zastępcą Adam Łossan, były burmistrz Zielonki. Kilka lat temu przegrał wybory po tym, jak doprowadził do rekordowego zadłużenia miasta.

– Zarząd partii musiał szukać burmistrza po całym Mazowszu, bo nikt ze stołecznych polityków PO nie chciał podjąć się tego zadania – mówi Andrzej Jędrasiak z Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej.

Władze PO zarządziły dyscyplinę na radzie dzielnicy. W efekcie wszyscy radni tej partii jednomyślnie głosowali za burmistrzami Bemowa, którzy z Bemowem nic nie mają wspólnego.

Kłótnia w rodzinie

Początkowo afera na Bemowie wyglądała na kłótnie w partyjnej rodzinie. Jeden z wiceburmistrzów Paweł Bujski (PO) nie pasował do lokalnego układu, a więc postanowiono się go pozbyć. Gdy radni PO przegłosowali odwołanie Bujskiego, ten upublicznił wszystkie znane mu „brudy” dzielnicy Bemowo. Kilkanaście dni później nadużycia i nieetyczne praktyki wykazała nawet kontrola miejska z warszawskiego ratusza, a Dąbrowski stracił posadę wiceprezydenta Warszawy. W kolejnych dniach posadę stracili wszyscy pozostali burmistrzowie dzielnicy.

I choć bemowska PO na sesjach rady bagatelizowała całą sprawę, to afera może ich całkowicie pogrążyć. Wyszła na jaw np. fikcyjna posada dla „przyjaciółki” wiceprezydenta Warszawy Jarosława Dąbrowskiego. Kobieta miała dostawać wysoką pensję za to, że raz w tygodniu złożyła swój podpis. Podobnych praktyk tworzenia posad i podpisywania umów z osobami, których nigdy nie widziano w pracy, jest na Bemowie znacznie więcej. Dlatego „ofiarą” czystek padli też inni ludzie Dąbrowskiego. Wśród nich jest Radosław Kulikowski, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Arkadiusz Majcher, dyrektor Bemowskiego Ośrodka Kultury.

Tuż po wybuchu afery PiS i Bemowska Wspólnota Samorządowa złożyły doniesienie o podejrzeniu przestępstwa. Początkowo sprawą zajęła się prokuratura rejonowa na Woli, jednak – ze względu na jej zakres – śledztwo przejął wydział przestępczości gospodarczej prokuratury okręgowej w Warszawie. Postępowanie dotyczy niegospodarności i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych. Prokuratorzy wszczęli śledztwo ws. zawierania fikcyjnych umów. Według doniesień bardzo duże pieniądze wyciekały z niszowego radia Bemowo.Fm (1,5 mln budżetu), a także z gazetki BemowoNews (2 mln budżetu). Bemowo miało najdroższe media samorządowe w całej stolicy, a „zaprzyjaźnione” osoby podpisywały zadziwiająco wysokie umowy.

Obecny burmistrz Bemowa Krzysztof Strzałkowski został namaszczony przez partię jako ten, który do jesiennych wyborów samorządowych ma naprawić wizerunek władz w tej dzielnicy. Ma więc prawie takie samo zadanie, jakie postawiono przed Jarosławem Dąbrowskim w 2013 r. Wówczas został on awansowany na wiceprezydenta Warszawy, aby poprawić wizerunek Hanny Gronkiewicz-Waltz przed referendum ws. jej odwołania.

Tagi:
samorząd

Jarosław Gowin: samorząd nie może narzucać żadnej ideologii

2019-03-30 14:16

jg / Nowy Targ (KAI)

Nie wyobrażam sobie, aby któryś z podhalańskich samorządów chciał wprowadzić, na wzór Warszawy, wychowania w szkołach w ramach ideologii LGBT. Samorząd nie ma takich uprawnień - zauważył minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który 29 marca gościł w Nowym Targu.

Marek Kamiński

Jarosław Gowin podkreślił, że to polska konstytucja określa bardzo wyraźnie jakie są treści nauczania w szkołach, nie może tego robić samorząd. O tym decydują władze państwa, a nie władze samorządowe. Samorządy nie mają uprawnień do tego, żeby rozstrzygać o treściach programowych i wychowawczych polskiej szkoły - zaznaczył polski polityk. Dodał, że tylko i wyłącznie rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z wartościami, które uważają za odpowiednie.

- Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ci, którzy uważają, że należy wychowywać własne dzieci w duchu ideologii LGBT, stosowali to w odniesieniu do swoich dzieci. Natomiast próba narzucenia tej bądź jakiejkolwiek innej ideologii, jako elementu powszechnego systemu kształcenia, byłaby naruszeniem zasady wolności rodziców do wychowywania swoich dzieci - podkreślił oświadczył Jarosław Gowin. Nadmienił, że jego obóz polityczny, skupiony wokół Zjednoczonej Prawnicy będzie się temu nieustannie sprzeciwiał.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego przyjechał do Nowego Targu, aby wziąć udział w otwarciu Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Fantomy, na których studenci będą ćwiczyć potrafią nie tylko symulować różne choroby, ale także płakać, mrugać oczami, a nawet mówić. Inwestycja kosztowała ok. 3 mln zł.

- Bardzo cieszę się z wizyty pana ministra, który obecnością na Podhalance potwierdza to, jak ważne są takie placówki wyższe dla małych społeczności i jak ważną rolę w nich odgrywają - powiedział KAI ks. prof. dr. hab. Stanisław Gulag, rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Ks. Gulag jest jedynym duchownym w Polsce, który kieruje wyższą uczelnią.

Podhalańska Alma Mater działa już kilkanaście lat, współpracuje z podmiotami kościelnymi, organizuje sympozja, konferencje naukowe, wyjazdy. O jej utworzenie zabiegał nie żyjący już metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Według Słowa

2019-12-04 07:07

O. Stanisław Jarosz OSPPE
Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 25

wikipedia.org

Teksty czytań mszalnych dzisiejszej niedzieli mówią o mnie i o tobie. To ja jestem Adamem, to ja jestem Ewą, to jest nasza historia. Kościół, nasza matka, podaje nam te teksty „dla naszego pouczenia”, jak mówi drugie czytanie.

Nie jest tak, że nasi pierworodni rodzice zgrzeszyli, a my tylko nosimy tego konsekwencje; owszem, jeżeli dziadek przepił młyn, to wnuki go nie odziedziczą. Grzech pierworodny jest „matrycą” każdego grzechu. Każdy z nas przez swój grzech uczestniczy czynnie w grzechu Ewy i Adama. Słuchamy upadłego anioła, który prowokuje: Czy to prawda, że Bóg wam wszystkiego zabrania? Nie możecie jeść ze wszystkich drzew tego ogrodu? Jakby was Bóg kochał, pozwoliłby wam na wszystko. Bóg ciebie nie kocha, ponieważ ci czegoś zabrania. Drugi element tej pokusy jest taki: Ty zadecydujesz, co dla ciebie będzie dobre. Dlaczego masz słuchać Boga, który będzie decydował o tym, co dobre jest dla ciebie? Ty stań w miejscu Boga, ty decyduj, jak będzie wyglądało twoje życie, co przyniesie ci szczęście, co będzie dla ciebie dobre. Przecież liczysz się tylko ty i twoje szczęście.

Efekt grzechu, który polega na odłączeniu się od Boga, powoduje lęk i samotność. Człowiek ucieka i kryje się. Bóg nie przestał go kochać i szuka go. Odłączenie się od Boga powoduje też rozdział między ludźmi. Zaczynają się nawzajem oskarżać, obwiniać, zostaje zburzona jedność i miłość.

Maryja – Nowa Ewa w scenie Zwiastowania daje nam inne pouczenie. To Boga trzeba słuchać bardziej niż wszystkich innych, bardziej niż siebie samego. Bóg kocha mnie najmocniej i On wie, co dla mnie będzie dobre. Ja chcę dobrze, a wychodzi źle. Czynię to, czego nie chcę. Pragnę dobra, a czynię zło, którego nie chcę (por. Rz 7, 19). Maryja uwierzyła Bogu, Jemu zaufała, Jemu była posłuszna. Na słowo posłańca Boga odpowiedziała: „Niech mi się stanie według twego słowa”. Dzięki wierze Maryi Bóg sprawił cud poczęcia naszego Zbawiciela. W Jezusie Chrystusie spełniła się obietnica: „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”. Chrystus zwyciężył szatana, zmartwychwstał. Maryja i jej potomstwo zmiażdży łeb węża, którym jest diabeł.

Potomstwem Maryi jest lud Boży, Kościół, a więc my wszyscy ochrzczeni i trwający z Jezusem przez modlitwę i życie w łasce uświęcającej mocą przyjmowanych sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Adwent 2019: Rekolekcje z o. Szustakiem w Warszawie

2019-12-09 12:11

ar / Warszawa (KAI)

Rekolekcje z o. Szustakiem, rekolekcje akademickie, rekolekcje o modlitwie czy biblijne – propozycji na owocne przeżycie Adwentu w Warszawie nie brakuje. Prezentujemy najciekawsze z nich.

Archiwum ASK SD
Konferencja z o. Adamem Szustakiem z cyklu „Sympatia Miłość Małżeństwo” na Uniwersytecie Warszawskim, maj 2018 r.

Duszpasterstwo Akademickie ARKA zaprasza do udziału w rekolekcjach adwentowych, prowadzonych przez o. Adama Szustaka OP. Nauki odbędą się w terminie 11, 12, 13 grudnia 2019 roku w parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła (ul. Kobielska 10) o 19:30. Pierwszego dnia dominikanin poprowadzi konferencję dla chłopców i mężczyzn, drugiego dla dziewcząt i kobiet, a trzeciego dla narzeczonych i małżeństw.

Z kolei rekolekcje pt. "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie" poprowadzi ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, w terminie 9-11 grudnia o 18:00 w Auli Schumana na kampusie UKSW przy ul. Wóycickiego 1/3 w Warszawie. Każdego dnia zaplanowano inny temat wykładu, a są nimi kolejno: „Przez Maryję do Jezusa – miejsce Maryi w życiu i posłudze kard. Wyszyńskiego”, „Kardynał Wyszyński wychowawca narodu”, ”Kardynał Wyszyński wychowawca młodzieży”.

Na "Adwentowe Rekolekcje o Miłości", w dniach 8-10 grudnia o 20:30, do kościoła Najświętszego Zbawiciela zaprasza o. Janusz Pyda, duszpasterz akademicki krakowskiej "Beczki". - O miłości powiedziano już chyba wszystko. A mimo tego wciąż tak bardzo jej pragniemy i tak wiele osób doświadcza jej braku. Gdzie popełniliśmy błąd? Przyjdź, przekonaj się i kochaj! Nie ma piękniejszego czasu do refleksji nad miłością niż Adwent! – czytamy w zapowiedzi.

Natomiast "Rekolekcje o modlitwie jako relacji" wygłosi jezuita, o. Tadeusz Hajduk SJ w parafii św. Dominika na warszawskim Służewie. Początek rekolekcji – w niedzielę, 15 grudnia, podczas Mszy o godz. 7.00, 8.00, 9.30, 11.00 (Msza dla rodzin), 12.30, 14.00, 17.00 i 18.30. Kolejne nauki zaplanowano od poniedziałku do środy (16-18 grudnia) podczas Mszy o godz. 6.00 (roraty), 12.00, 18.00 i 19.30.

Nagrania rekolekcji będą dostępne na stronie http://www.sluzew.dominikanie.pl/nagrania/

- Zapraszamy na rekolekcje adwentowe, tym razem biblijne. Razem przygotujmy się na nowe przyjęcie rodzącego się w Betlejem Słowa – do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście zaprasza ks. Maciej Jaszczołt. Rekolekcje odbędą się one w dniach 15-18 grudnia. W niedzielę zaplanowano naukę rekolekcyjną w czasie Mszy św. o godz. 9.30, 11.00, 12.30, 18.00, 19.00 i 21.00, natomiast od poniedziałku do środy o godz. 19:00.

- Kiedy masz się spotkać z osobą, której dawno nie widziałeś, a bardzo ją kochasz - serce chce wyskoczyć z radości. Warto więc powiedzieć sobie wprost: Adwent NIE JEST czasem pokuty i umartwienia! Adwent to radosne oczekiwanie na przyjście Pana Jezusa – zachęcają warszawscy franciszkanie z kościoła św. Antoniego przy ul. Senatorskiej 31, gdzie w dniach 8-10 grudnia o 8:00 i 22:00 odbywają się rekolekcje, które prowadzi ks. Radosław Rafał MSF - charyzmatyczny kapłan ze Zgromadzenia Świętej Rodziny, pasterz wspólnoty “Poznanie Jezusa”, redaktor naczelny pisma „Posłaniec Świętej Rodziny”, który jak sam przyznaje - „kocha Pana Jezusa jak wariat”. - Przyjdź! Niech nam wszystkim serca walą jak szalone – zachęca kapłan.

"Jak spotkać Boga w modlitwie?" - to tytuł rekolekcji, które odbędą się w dniach 15-18 grudnia o 19:30 w klasztorze ojców dominikanów na Freta. Wygłosi je o. Maksymilian Nawara OSB, benedyktyn mieszkający na co dzień w Lubiniu.

Podobnie jak w poprzednich latach parafia Matki Bożej z Lourdes (ul. Wileńska 69) oraz Siostry Uczennice Krzyża zapraszają chętnych do wspólnej modlitwy słowami Akatystu we wszystkie niedziele Adwentu. Hymn będzie śpiewany jeszcze 15 i 22 grudnia w Kaplicy Krzyża Świętego (kaplica Adoracji). Rozpoczęcie modlitwy - godz. 20.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem