Reklama

Stawać się i być kapłanem Chrystusa

Kolejnym cennym dziełem poświęconym kapłaństwu obdarzył nas ks. prał. dr hab. Ryszard Selejdak. Trzeba zaznaczyć, że autor jest osobą wielce kompetentną w omawianej dziedzinie. Nie tylko posiada studia specjalistyczne uwieńczone doktoratem na Papieskim Instytucie Patrystycznym „Augustianum” w Rzymie i habilitację z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, lecz także od wielu lat (od 1991 r.) pracuje w Stolicy Apostolskiej w urzędach kierujących przygotowaniem do kapłaństwa.

Książkę „Stawać się i być kapłanem Chrystusa” można podzielić na dwie części. Pierwszą stanowią cztery pierwsze rozdziały dotyczące formacji kandydatów do kapłaństwa w wyższych seminariach duchownych – „stawać się kapłanem”; drugą zaś – następne cztery, dotyczące posługi kapłańskiej – „być kapłanem”. W pierwszym rozdziale: „Wyższe seminaria duchowne, tożsamość kapłana i selekcja kandydatów do kapłaństwa” autor zajmuje się wyższymi seminariami duchownymi, które są niezbędnymi miejscami i instytucjami przygotowania kandydatów do przyjęcia święceń. Tradycyjny model pobytu kleryka w seminarium, we wspólnocie kleryckiej nie da się niczym zastąpić, także współcześnie.

Reklama

Kolejny rozdział: „Okres propedeutyczny” jest omówieniem potrzeby wprowadzenia takiego okresu wstępnego, ze względu na różnorodne braki w wykształceniu i wychowaniu występujące u kandydatów do seminariów.

Rozdział „Formacja przyszłych kapłanów” jest poświęcony wielorakiej formacji kleryków, która obejmuje wymiary: ludzki, duchowy, intelektualny i duszpasterski, wzajemnie ze sobą połączone. Te wielkie zadania formacyjne są wspólną pracą kleryków, wychowawców i profesorów, z pomocą łaski Bożej. Słusznie autor zalicza profesorów wykładowców do wychowawców kleryków.

W rozdziale pt.: „Kapłan sługą Eucharystii” autor przechodzi do posługi kapłańskiej. Słusznie na pierwszym miejscu stawia sprawowanie Eucharystii, które zgodnie z nauczaniem Kościoła jest źródłem, a zarazem szczytem życia chrześcijańskiego, tym bardziej kapłańskiego. Kolejna niezwykle ważna posługa kapłańska to sprawowanie sakramentu pokuty, o którym czytamy w rozdziale: „Kapłan penitentem i szafarzem sakramentu pokuty i pojednania”.

Reklama

Zapleczem spełniania posługi kapłana i całej jego działalności duszpasterskiej jest modlitwa. O tym mówi autor w rozdziale siódmym: „Kapłan mężem modlitwy”. Kapłan jest także pasterzem wiernych powierzonych jego pieczy. Tej sprawie jest poświęcony rozdział ósmy: „Ojcostwo duchowe kapłana”.

Książka ks. Selejdaka będzie użyteczna i pomocna dla kleryków, ich wychowawców, dla kapłanów oraz dla wszystkich, którzy interesują się codziennym życiem i posługą kapłanów. W obecnej sytuacji nasilonych ataków na Kościół, co wyraża się także atakami na kapłanów, często fałszywymi ich oskarżeniami, bardzo cenna jest obiektywna, spokojna i rzeczowa publikacja o życiu kapłanów i ich działalności. Jej najgłębszy sens leży w tym, że swoją treścią woła, iż warto być kapłanem Jezusa Chrystusa, również współcześnie.

Ks. Ryszard Selejdak, „Stawać się i być kapłanem Chrystusa”, Biblioteka „Niedzieli”, Częstochowa 2013.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba.

Niektórym wystarczają palce u rąk, inni przesuwają dziesięć ząbków na obrączce, najczęściej jednak są to drewniane czy perłowe paciorki. Osobliwym wydarzeniem jest od kilku lat Męski Różaniec na ulicach Lublina, Puław i Chełma. Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba. Różaniec to także nadzieja w tym życiu i na to drugie, dlatego idzie za nami aż do trumny. W różańcu są wszystkie nasze troski, te matczyne i ojcowskie za dzieci, te dziecięce za wiekowych rodziców, nasze polskie za Ojczyznę, kościelne za papieża i misjonarzy. I jest w różańcu pamięć o tych co odeszli do Pana Boga i za tych co od Niego odeszli; o tych, co daleko poza granicami i o tych, którzy prosili nas o westchnienie. Październik. Mamy tyle trosk do ogarnięcia i tyle nadziei do ożywienia.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję