Reklama

Niedziela Podlaska

„Pomóżcie mi, ażebym mógł wam służyć”

W Godzinie Miłosierdzia w niedzielę 25 maja diecezja drohiczyńska przeżywała wyjątkową uroczystość ingresu do katedry nowego biskupa drohiczyńskiego bp. Tadeusza Pikusa

Na uroczystość przybyło wielu gości, wśród nich: abp Celestino Migliore, który – reprezentując Stolicę Apostolską – jako symbol władzy pasterskiej przekazał nowemu Biskupowi pastorał pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka; kard. Kazimierz Nycz, pasterz archidiecezji warszawskiej, w której dotychczas posługiwał bp Tadeusz; abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, do której prowincji należy diecezja drohiczyńska; a także wielu księży arcybiskupów i biskupów z Polski, jak również z zagranicy; prezbiterium drohiczyńskie oraz innych diecezji, osoby konsekrowane, kapłani Kościoła prawosławnego, alumni WSD; przedstawiciele władz samorządowych z wojewodami mazowieckim i podlaskim oraz ludzie nauki, kultury, członkowie ruchów katolickich oraz wierni świeccy.

Reklama

Przed rozpoczęciem Eucharystii bp Tadeusz Pikus razem z abp. Celestino Migliorem, kard. Kazimierzem Nyczem, abp. Edwardem Ozorowskim oraz bp. Antonim Dydyczem zeszli do podziemi katedry drohiczyńskiej, gdzie spoczywa pierwszy biskup diecezji drohiczyńskiej, aby pomodlić się przy jego doczesnych szczątkach. Następnie w drzwiach kościoła proboszcz parafii katedralnej ks. Zbigniew Średziński przywitał nowego pasterza bp. Tadeusza, a bp Antoni Dydycz uroczyście powitał go w imieniu całej diecezji. Później nastąpiło złożenie homagium przez przedstawicieli duchowieństwa, kapituł i życia konsekrowanego, alumnów WSD, przedstawicieli władz samorządowych, nauki, ludzi pracy, służb mundurowych, ruchów i stowarzyszeń oraz rodzin.

W swojej pierwszej homilii bp Tadeusz Pikus poruszył wiele wątków, skupił się m.in. na ukazaniu kapłaństwa zarówno gdy chodzi o tajemnicę powołania, jak również służbę drugiemu człowiekowi. Wspomniał ludzi, których spotkał na swojej życiowej drodze, szczególnie dziękując najbliższej rodzinie, a także współpracownikom z archidiecezji warszawskiej oraz osobom, które pomagały mu rozwijać dar kapłaństwa. Wyraził szczególną wdzięczność dotychczasowemu pasterzowi bp. Antoniemu Dydyczowi za serdeczne i ciepłe przyjęcie. Odwołując się do obrzędu święceń biskupich oraz św. Augustyna, ukazał misję powołania biskupiego, jednocześnie kierując do wszystkich diecezjan serdeczną prośbę: „Zwracam się z wielką prośbą do wszystkich diecezjan, kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich słowami św. Jana Pawła II, traktując te słowa jak swoje: «Módlcie się za mnie. Pomóżcie mi, ażebym mógł wam służyć» (Zakopane, 7 czerwca 1997 r.)”. Odwołując się do apostolskiej wizyty w Drohiczynie św. Jana Pawła II, przypomniał przemówienie abp. Sawy, prawosławnego metropolity, oraz Ojca Świętego. Wskazując górujący nad Drohiczynem rozdarty krzyż Chrystusa, mówił, że ten krzyż „stanowi dla nas znak i wyzwanie do prowadzenia ewangelicznego dialogu, dialogu, który ułatwia Duchowi Świętemu usuwanie z naszych serc murów podziału i budowanie pełnej i widzialnej jedności w Kościele Chrystusowym”. Na zakończenie bp Tadeusz podkreślił specyfikę diecezji drohiczyńskiej i wczytując się w „znaki czasu” tej ziemi, w duchu ewangelicznego rozeznania, zarysował wyzwania, jakie stoją przed Kościołem drohiczyńskim.

Na zakończenie Liturgii życzenia nowemu Pasterzowi złożyli: z ramienia Episkopatu Polski kard. Kazimierz Nycz oraz abp Edward Ozorowski; w imieniu prezbiterium drohiczyńskiego, wręczając pektorał i pierścień, ks. Łukasz Gołębiewski, ks. Jarosław Kuźmicki oraz ks. Zenon Czumaj; Kościoła prawosławnego dziekan siemiatycki ks. mitrat Andrzej Jakimiuk i wicedziekan ks. mitrat Bazyli Liwtiniuk; samorządowców burmistrz Wojciech Borzym z Drohiczyna i wicestarosta Marta Sosnowska z Sokołowa Podlaskiego; przedstawicieli rodzin państwo Celińscy z Sokołowa Podlaskiego oraz mieszkańcy z rodzinnej miejscowości bp. Tadeusza. Podziękowanie bp. Antoniemu Dydyczowi złożyli natomiast: ks. Krzysztof Mielnicki, ks. Robert Nowaszewski i ks. Tomasz Szmurło. Podczas uroczystej Eucharystii oprawę muzyczną zapewniła młodzież z Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej, a całość była transmitowana przez Telewizję Trwam oraz Katolickie Radio Podlasie.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Jan Wątroba objął uroczyście rządy w diecezji rzeszowskiej

[ TEMATY ]

ingres

bp Jan Wątroba

Monika Książek

Ingres bp. Jana Wątroby do katedry rzeszowskiej

Ingres bp. Jana Wątroby do katedry rzeszowskiej

Bp Jan Wątroba 20 lipca 2013 r. objął uroczyście rządy w diecezji rzeszowskiej. „Niech łagodność i pokora będą zawsze znakiem naszej posługi” – zachęcał nowy ordynariusz podczas Mszy św. w katedrze pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. Bp Wątroba ma 59 lat, dotychczas był biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: modlitwa za żołnierzy z okazji Święta Wojsk Lądowych

2021-09-24 11:57

[ TEMATY ]

wojsko

Poznań

bp Józef Guzdek

żołnierze

ordynariat.wp.mil.pl

„Dziś trzeba powtórzyć nawoływanie do stawania w obronie honoru i dobrego imienia polskiego żołnierza, który z narażeniem zdrowia i życia strzeże granic ojczystego domu i służy sprawie pokoju tutaj i poza jego granicami” – mówił abp gen. Józef Guzdek z okazji Święta Wojsk Lądowych w poznańskiej katedrze.

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego koncelebrował bp Szymon Stułkowski, poznański biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję