Reklama

Niedziela Lubelska

Mocni Bogiem

W drugą sobotę maja wspólnota parafii pw. Chrystusa Króla w Trawnikach pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło dziękowała Bogu za kanonizację dwóch papieży – Jana Pawła II i Jana XXIII. Podczas święta dziękczynienia młodzież przyjęła sakrament bierzmowania

Uroczystości rozpoczęły się papieską akademią, przygotowaną przez młodzież szkolną pod kierunkiem nauczycieli. Młodzi, przybliżając zgromadzonym sylwetki świętych papieży, wskazywali na wartości, jakie ukształtowały ich życie, prowadząc ziemskimi drogami do chwały nieba. Do nieustannego zmierzania ku pełni życia w Bogu nawiązał również proboszcz ks. Andrzej Sulowski. Na początku Eucharystii, snując refleksję nad życiem, które w ziemskim wymiarze zawsze jest niedokończonym projektem, zastanawiał się nad drogami, które prowadzą do pełni szczęścia. – W taki projekt życia wpisują się święci Jan Paweł II i Jan XXIII. Gdy w Niedzielę Miłosierdzia Bożego papież Franciszek wyniósł na ołtarze dwóch swoich poprzedników, ukazał ich jako mężów pełnych Ducha Świętego, którzy złożyli świadectwo umiłowania Boga i człowieka. Dziś wraz z młodzieżą, która przyjmie sakrament bierzmowania, pragniemy złożyć hołd wdzięczności za heroizm i wiarę nowych świętych; za to, że pokazali nam, jak bez względu na okoliczności życia można kochać Boga. Chcemy za ich wstawiennictwem prosić o błogosławieństwo dla naszej parafii i wszystkich ludzi dobrej woli – mówił Ksiądz Proboszcz. Wskazując na zgromadzoną młodzież, ks. Andrzej Sulowski zapewniał, że kandydaci do bierzmowania są gotowi na to, by swoim życiem godnie reprezentować Chrystusa i Jego Kościół oraz postępować zgodnie z duchem Ewangelii. Młodzi, otoczeni modlitwą rodziców i krewnych, nauczycieli i duszpasterzy, zapewniali o miłości wobec Boga i bliźniego, a także deklarowali gotowość wiernej służby Chrystusowi.

Bp Mieczysław Cisło, pozdrawiając wszystkich zgromadzonych, w szczególny sposób zwrócił się do bierzmowanych i ich rodzin. – Wy, młodzi, wraz ze swoimi bliskimi tworzycie Domowy Kościół. Waszym zadaniem jest wnosić do niego młodzieńczą wiarę, piękną i autentyczną – mówił. Dziękując rodzicom za świadectwo ich życia opartego na wierze przodków, Pasterz zachęcał do ciągłej troski o przestrzeganie przykazań, wśród których wskazał na przykazanie miłości jako najważniejsze i najbardziej wymagające. Odnosząc się do kolejnych filarów wychowania – szkoły i Kościoła, bp Cisło dziękował za trud podejmowany przez nauczycieli i duszpasterzy. Jak podkreślał, wspólna praca, modlitwa i świadectwo życia rodziców, nauczycieli i kapłanów pomogą ukształtować młodych na ludzi mocnych Bogiem. – Wspólnie musimy bronić młodzież przed alkoholizmem i innymi nałogami, a także przed bylejakością i frustracją – podkreślał. Zwracając się do młodych, Ksiądz Biskup apelował, by ci, którzy są nadzieją i wiosną Kościoła, odważyli się złożyć swój los w pełnych miłości dłoniach Chrystusa. – Kto z Jezusem idzie przez życie, nigdy nie przegra – zapewniał. Przywołując postaci świętych papieży, bp Cisło wzywał do naśladowania ich w miłości Boga i bliźniego: – Przyjmijcie Chrystusa do swoich serc, jak ziemia przyjmuje ziarno na wiosnę. Niech wiara i miłość kiełkują w nich, wzrastają i wydają owoce godne świętości.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan XXIII – papież posłuszeństwa Duchowi Świętemu
Jan Paweł II – papież rodziny

Kazanie papieża Franciszka podczas Mszy św. kanonizacyjnej 27 kwietnia 2014 r.

W centrum dzisiejszej niedzieli, która wieńczy Oktawę Wielkanocy, a którą Jan Paweł II zechciał poświęcić Miłosierdziu Bożemu, znajdują się chwalebne rany Jezusa Zmartwychwstałego.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję