Reklama

Niedziela Sandomierska

EUTRAPELIA w drodze

Tarnobrzeg

Chrześcijański Festiwal „Eutrapelia” zagościł w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczęto od uczestnictwa całej szkoły we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Michała Józefczyka w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie. Członkowie Kapituły Festiwalu, uczniowie i nauczyciele na czele z dyrektorem Piotrem Malikiem dziękowali Bogu za dar świętego orędownika naszych czasów – patrona szkoły. Następnie w sali parafialnej uczniowie liceum zaprezentowali spektakl teatralny pióra Karola Wojtyły pt. „Przed sklepem jubilera”, według scenariusza i w reżyserii Iwony Hetnar. Uczniowie programem wyrazili wdzięczność Bogu za osobę Jana Pawła II, uczcili swojego patrona i podkreślili, że wartości chrześcijańskie powinny przyświecać wszystkim ludziom podejmującym ważne decyzje w życiu. Gratulujemy młodzieży odpowiedzialnego zaangażowania w przygotowanie programu festiwalowego i wdrażanie postaw reprezentowanych przez Patrona w życie szkoły.

Tego samego dnia Kapituła odwiedziła Zespół Szkół im. ks. Staszica. W sali teatralnej dziewczęta i chłopcy, przygotowani przez Ewę Kawalec i ks. Tomasza Cubera, recytowali utwory poetyckie Karola Wojtyły o Ojczyźnie, podkreślające nierozerwalną więź kultury polskiej z kulturą chrześcijańską. Cytowano także fragmenty papieskich przemówień m.in. w UNESCO, w których Papież podkreśla znaczenia kultury dla bytu człowieka i odważnie głosi swoją przynależność do narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejowe i zachował swoją tożsamość. Prezentacja multimedialna, miniwystawa fotograficzna, bukiet polnych kwiatów i piękny śpiew stanowiły wyjątkowe tło spotkania z twórczością św. Jana Pawła II. Dziękujemy dyrekcji szkoły Teresie Żygule i Teresie Gołębiowskiej-Piś za osobiste świadectwa wierności Bogu oraz szerzenie kultury polskiej i chrześcijańskiej.

Ożarów

Reklama

Uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. E. Szylki 15 maja na scenie Miejskiego Centrum Kultury zaprezentowali program artystyczny pt. „Jan Paweł II – święty w codzienności”.

W pierwszej części programu poznaliśmy życiorys Karola Wojtyły w prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez uczennicę Katarzynę Kopacz. W drugiej części przedstawiano kolejne etapy życia Papieża Polaka. Następnie usłyszeliśmy wspomnienie o Ojcu Świętym i Jego poczuciu humoru, które zjednywało ludzi i przełamywało bariery, a także o dzieleniu się radością życia z wiernymi. W kolejnej scence zobrazowano cudowne uzdrowienia za wstawiennictwem św. Jana Pawła II francuskiej zakonnicy Marii Simon – Pierre i chłopca o imieniu Karol.

Kapituła podziękowała twórcom i opiekunom młodzieży: Grażynie Granat, Justynie Jurys i ks. Sebastianowi Mroczkowskiemu za kreatywny program, który pozwolił na nowo przeżywać i pielgrzymować przez lata dzieciństwa, młodości i pontyfikat świętego Papieża. Gorące podziękowania kierujemy dla Mariana Susa – dyrektora MCK w Ożarowie za gościnne przyjęcie Festiwalu.

Stalowa Wola

29 kwietnia „Eutrapelia” została ciepło przyjęta w Zespole Szkół nr 1 im. gen. Sikorskiego. Dyrekcja, w osobach Mieczysława Maczkowska i Iwona Czopor, powitała kapitułę, której zaprezentowano program artystyczny. Został on przygotowany przez młodzież, według scenariusza Agnieszki Rusinek i przy współpracy z ks. Tadeuszem Jandą. Podopieczni pani Agnieszki zaprezentowali fragment biblijnej przypowieści o Hiobie, opartej na dramie autorstwa Karola Wojtyły. Następnie w prezentacji multimedialnej, młodzież ukazała splot wydarzeń w Ojczyźnie, poprzedzających wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz momenty z czasu pontyfikatu, w których Ojciec Święty poddawany był próbie. Przejście od Hioba do Piotra naszych czasów jest niezwykle wymowne, gdyż obie postaci zostały ukazane jako całkowicie oddane Bogu, pokładające w nim ufność i poddające się Jego woli. Przesłaniem całego programu były słowa św. Jana Pawła II, „Wartość człowieka mierzy się nie przez to, co posiada, ale kim jest”. Dziękujemy uczniom za podjęcie twórczości Karola Wojtyły w wymownym dla nas czasie.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

VI Archidiecezjalny Dziecięcy Festiwal Piosenki Papieskiej i Religijnej „Santo Subito"

[ TEMATY ]

festiwal

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Zapraszamy na VI Archidiecezjalny Dziecięcy Festiwal Piosenki Papieskiej i Religijnej „Santo Subito”, który odbędzie się w Bełchatowie.

W tym roku pragniemy podziękować za pierwszą Pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Ojczyzny. 2 czerwca 2019 r. minie 40 lat od tego historycznego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję