Reklama

Ze świata

Hiszpania

Proklamacja króla Filipa VI

Książę Filip 19 czerwca br. został mianowany królem Hiszpanii. W uroczystości uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski abp Renzo Fratini oraz przewodniczący Episkopatu Hiszpanii abp Ricardo Blázquez Pérez. Od czasów królów katolickich, Izabeli i Ferdynanda, w Hiszpanii nie ma koronacji, lecz odbywa się proklamacja nowego władcy przez odpowiednie władze oraz lud. W Hiszpanii istnieje tzw. monarchia parlamentarna.

W obecności dwóch izb parlamentu król Filip VI ślubował zachowanie konstytucji oraz poszanowanie prawa. Tym razem nie było żadnego elementu religijnego – krzyża ani Biblii. Nowy król zwrócił uwagę, że potrzeba więcej etyki i przykładu ze strony polityków oraz instytucji politycznych, w tym także ze strony króla. – Korona będzie bardziej integralna, uczciwa i transparentna – obiecał Filip VI. Wystąpienie nowego króla zostało przyjęte gromkimi i długimi brawami.

Z parlamentu król Filip VI z żoną Letizią przejechali ulicami Madrytu, otwartym wozem, do pałacu królewskiego. Pozdrowili z balkonu zgromadzone tłumy. Na balkonie pojawiły się dwie córki pary królewskiej oraz rodzice nowego króla: Juan Carlos i Zofia.

Nagroda Ratzingera 2014

Ks. prof. Waldemar Chrostowski laureatem

W Watykanie ogłoszono, że ks. prof. Waldemar Chrostowski – wybitny polski biblista, zaangażowany w dialog katolicko-żydowski i polsko-żydowski, został laureatem czwartej edycji Nagrody Ratzingera. Nagrodę przyznano też prof. Anne-Marie Pelletier. Jest ona francuską biblistką, religioznawcą, wykłada hermeneutykę oraz teologię małżeństwa. Laureatów Nagrody Ratzingera przedstawił na konferencji w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej kard. Camillo Ruini – emerytowany papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej, przewodniczący komitetu naukowego Fundacji Josepha Ratzingera – Papieża Benedykta XVI. Podkreślił on, że ks. prof. Chrostowski jest pierwszym Polakiem wyróżnionym Nagrodą Ratzingera, i przypomniał jego ogromny dorobek naukowy.

Reklama

Ks. prof. Chrostowski urodził się w 1951 r., studiował na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, a także na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W 2005 r. został profesorem zwyczajnym nauk teologicznych. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i kieruje Instytutem Nauk Biblijnych. Wykładał także na innych uniwersytetach w kraju i za granicą, m.in. w Kijowie.

Argentyna

Miejsce narodzin papieża Franciszka na liście dziedzictwa kultury

Parlament miejski Buenos Aires postanowił, że dom, w którym urodził się papież Franciszek, zostanie wpisany na listę dziedzictwa kultury stolicy Argentyny. Położony w dzielnicy Flores dom, w którym papież Franciszek spędził dzieciństwo i młodość, ma ogromną wartość historyczną oraz kulturalną dla Buenos Aires i dla całej Argentyny – powiedziała argentyńska posłanka Carmen Polledo. Od chwili wyboru kard. Bergoglio na papieża, 13 marca 2013 r., decyzją parlamentu Buenos Aires dom przy ulicy Membrillar 531, w którym się on urodził, stanowi atrakcję turystyczną.

Ludzie

Bp Mitchell Rozanski

Biskup Mitchell Thomas Rozanski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji Baltimore, został 19 czerwca br. nowym rządcą diecezji Springfield w Massachusetts. Zastąpi na tym stanowisku bp. Timothy’ego A. McDonnella, który w tym samym dniu ustąpił z urzędu. Bp Mitchell Thomas Rozanski (czyli Michał Tomasz Różański) urodził się 6 sierpnia 1958 r. w Baltimore (stan Maryland) w rodzinie polskich emigrantów, ale urodzonych już w Stanach Zjednoczonych. Po ukończeniu szkół katolickich studiował filozofię i teologię na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r.

Pracował duszpastersko w różnych parafiach swego rodzinnego miasta, był członkiem Rady Kapłańskiej i kilku innych instytucji archidiecezji baltimorskiej. W 2004 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym tej jednostki kościelnej. W Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych przewodniczy m.in. Komitetowi ds. Ekumenicznych i Międzyreligijnych, od 3 lat współprzewodniczy Komisji ds. Dialogu z Polskim Narodowym Kościołem Katolickim w USA.

Reklama

Myśli wciąż aktualne

Pokój jest możliwy. A jeśli pokój jest możliwy, pokój jest również obowiązkiem.

Jan Paweł II, z orędzia na Światowy Dzień Pokoju, 1 stycznia 2004 r.

Krótko

Rosja wysłała nad granicę z Ukrainą nowe wojska. Kilkanaście tysięcy żołnierzy przeprowadza ćwiczenia. W samej Ukrainie trwa akcja antyterrorystyczna, a władze tego kraju rozważają wprowadzenie stanu wojennego w obwodach, gdzie szczególnie intensywnie działają prorosyjscy separatyści. Prezydenci Ukrainy i Rosji dwukrotnie rozmawiali o planie przywrócenia pokoju na Ukrainie.

Sprzeciw rządu Ukrainy wobec planu przyjazdu do Kijowa patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla I wyraził Wołodymyr Juszkewycz – dyrektor Departamentu ds. Religii i Narodowości Ministerstwa Kultury tego kraju. Przeciw ewentualnej wizycie wystąpił także burmistrz Chersonia na południu kraju – Wołodymyr Nikolaenko.

Dunja Mijatović – przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów wyraziła zaniepokojenie wydarzeniami w redakcji „Wprost”. Oceniła, że chodzi o „niemożliwe do zaakceptowania metody śledztwa”, i wezwała władze Polski do przestrzegania zasad wolności mediów.

Irakowi grozi interwencja militarna – przestrzega nuncjusz apostolski w tym kraju. – Byłaby to kolejna katastrofa – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Giorgio Lingua. Zdaniem papieskiego dyplomaty, jedynym rozwiązaniem jest zaprzestanie walk i podjęcie negocjacji. Potrzebny jest cud, aby było możliwe rozwiązanie polityczne.

Asia Bibi – pakistańska chrześcijanka już pięć lat przebywa w areszcie. Została skazana na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi, a w rzeczywistości opowiadała tylko swoim koleżankom muzułmankom o swej wierze w Chrystusa.

Luksemburg zalegalizował tzw. małżeństwa osób tej samej płci, zezwalając im jednocześnie na adopcję dzieci. W 2004 r. kraj ten zaakceptował związki partnerskie par tej samej, jak i przeciwnej płci. Dotąd pary homoseksualne nie mogły adoptować dzieci.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-06-24 16:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Czym są roraty?

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, jest szczególnie ważny w kształtowaniu postaw wiary młodych ludzi. Wielu z nas pójdzie do kościoła na roraty. Czym one tak właściwie są?

„Rorate caeli desuper” - to pierwsze słowa łacińskiej pieśni tłumaczonej jako „Spuśćcie rosę niebiosa”. Od nich pochodzi funkcjonująca do dziś nazwa - Roraty. Być może nie wszyscy posługujący się tą nazwą wiedzą, że Roraty to Msze św. wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To zaproszenie do oczekiwania na przyjście Pana razem z Jego Matką. Roraty znane są w Polsce od XIII wieku. Przekazy historyczne mówią, że odprawiano je już za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Król, umieszczając na ołtarzu zapaloną świecę, miał mówić: „Gotów jestem na sąd Boży”. Pierwsze formularze roratnich Mszy św. znaleziono w księgach liturgicznych cystersów śląskich. W XIV wieku Roraty stały się popularne w całej Polsce, jednak szczytowy okres ich rozwoju przypadał na wiek XVI. Wtedy też działały kapele i bractwa rorantystów, których zadaniem było dbanie o szczególnie uroczysty sposób sprawowania tych wotywnych Mszy św. W przeszłości bywało tak, że w katedrach i kolegiatach Roraty odprawiano przez cały rok. Z czasem zostały ograniczone tylko do okresu Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Komunikacja w rodzinie i szkole – Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 07:09

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

W auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” trwa Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej. Jego tematyka dotyczy komunikacji w rodzinie i w szkole.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Akademią Jagiellońską w Toruniu, a także pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję