Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2014, str. 6

Kard. Stanisław Ryłko na Jasnej Górze

W 200. rocznicę urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego

Msza św. dziękczynna za dar osoby bł. Edmunda Bojanowskiego z okazji 200. rocznicy urodzin i 15. rocznicy beatyfikacji, z prośbą o dar kanonizacji, zgromadziła 15 czerwca br. ok. 3 tys. osób. Przybyły siostry z Federacji Służebniczek w Polsce z wszystkich czterech zgromadzeń: służebniczki dębickie, starowiejskie, śląskie i wielkopolskie, z przełożonymi generalnymi, prowincjalnymi i zarządami, by z wielką wdzięcznością uczcić bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. – W modlitwie uczestniczyli także przedstawiciele Rodziny Edmundowej oraz uczniowie i nauczyciele ze szkół im. bł. Edmunda Bojanowskiego. Obecna była pani Maria Preisner z rodziną, cudownie uzdrowiona za przyczyną Edmunda Bojanowskiego. Był to cud decydujący w procesie beatyfikacyjnym. Eucharystii na Szczycie przewodniczył kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Mszę św. koncelebrowali m.in.: abp Wojciech Polak – prymas Polski, bp Edward Białogłowski z Rzeszowa, bp Kazimierz Gurda z Siedlec, biskup senior Jan Wieczorek z Gliwic. Słowa powitania wypowiedział o. Łukasz Buzun, przeor Jasnej Góry.

– Bł. Edmund uczynił Boga niewzruszonym fundamentem swojego życia. Mawiał często: „Ja nic nie znaczę, Bóg kieruje wszystkim” – przypomniał w homilii kard. Ryłko. – Dał się Bogu prowadzić, gdy jako człowiek świecki w czasach niezwykle trudnych dla Polski i dla Kościoła (a pamiętamy, że był to czas rozbiorów) zakładał nową rodzinę zakonną – Służebniczki Najświętszej Maryi Panny. Fenomen niezwykły, człowiek świecki założycielem i pierwszym przełożonym żeńskiego zgromadzenia zakonnego. Gdy z pomocą Kościoła rozpoznał, że taka jest wola Boża, oddał się tej misji bez reszty – dodał kard. Ryłko.

Reklama

W intencji trzeźwości rodzin

Dzisiaj łatwiej kupić alkohol niż mleko

W dniach 14-15 czerwca br. odbyła się 33. Ogólnopolska Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości Rodzin. W niedzielę Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. – Brak trzeźwości to niemal symbol współczesnego świata Zachodu. Dzisiaj umiarkowanie, trzeźwość, powściągliwość brzmią jak słowa z innej epoki. Dzisiaj promuje się zachłanność, chciwość, nieopanowanie – mówił bp Bronakowski. – Człowiek na każdym kroku zachęcany jest, by sięgać po coraz więcej, by czerpać z życia jak najwięcej zabawy, rozrywki, zmysłowych doznań. W takim świecie bardzo trudno nie tylko walczyć o trzeźwość, ale nawet mówić o trzeźwości. Statystyki mówią, że pijemy jako społeczeństwo więcej niż w PRL-u. Przez 25 lat polskiej transformacji niemal wszystkie produkty podrożały w relacji do zarobków, ale alkoholu możemy dzisiaj kupić za jedną pensję więcej niż dwie dekady temu. Dzisiaj łatwiej jest kupić alkohol niż mleko. Efekty widzimy każdego dnia, prawie milion uzależnionych i kilka milionów pijących ryzykownie i szkodliwie, miliony zniszczonych rodzin, tysiące bezdomnych, którzy przez alkohol spadają na dno, tysiące umierających, tysiące pijanych kierowców... Te liczby budzą przerażenie, te liczby są znakiem plagi, która dotyka nasz naród, a jednocześnie te liczby nie robią najmniejszego wrażenia na mediach, producentach i sprzedawcach, na politykach, na rządzących – stwierdził bp Bronakowski.

Pielgrzymka Poczty Polskiej

Z udziałem kilku tysięcy osób odbyła się 14 czerwca br. 15. Pielgrzymka Poczty Polskiej. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Eucharystię koncelebrował m.in.: ks. prał. Jarosław Sroka, krajowy kapelan pocztowców. Obecni byli: Małgorzata Olszewska – podsekretarz stanu z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, odpowiadająca za sprawy telekomunikacji i poczty, Ireneusz Piecuch – wiceprezes Poczty Polskiej, Agnieszka Kłoda-Dębska – dyrektor Biura Promocji i Marketingu Korporacyjnego Poczty Polskiej, Klaudiusz Hercig – dyrektor Regionu Sieci w Katowicach wraz z kadrą kierowniczą Poczty Polskiej oraz Józef Błaszczeć – dyrektor Rejonowego Urzędu Poczty Polskiej w Częstochowie i organizator pielgrzymki. Słowa powitania wypowiedział o. Łukasz Buzun, przeor sanktuarium. W homilii bp Długosz mówił: – Pamiętajcie, że praca zawodowa jest terenem składania naszego świadectwa.

Krótko

13 czerwca zgromadziła się 23. Pielgrzymka Chorych na Cukrzycę – ok. 1,5 osób. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

13 czerwca odbyła się 22. Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy – w sumie ok. 1 tys. osób. Mszę św. odprawił bp Antoni Długosz, a koncelebrował m.in. krajowy duszpasterz OHP ks. prał. Jarosław Sroka, organizator pielgrzymki.

14 czerwca modliła się 24. Ogólnopolska Pielgrzymka Sportowców.

16 czerwca jubileusz 40-lecia kapłaństwa świętowali księża pallotyni. Jednym z jubilatów był abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski.

Zapowiedzi

2 lipca – 77. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców

5 lipca – 49. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych

6 lipca – 20. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

6 lipca – 12. Pielgrzymka Bezrobotnych

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-06-24 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski: Krzyż nie może być poniewierany

2020-08-12 08:39

[ TEMATY ]

homilia

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Uczestnicy 40. Jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej zgromadzili się na wieczornej Mszy św. na jasnogórskim Szczycie pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

Wspólnie modlili się przewodnicy grup, kapłani, siostry zakonne, bracia zakonni, klerycy, członkowie wszystkich służb odpowiedzialnych za przebieg pielgrzymki. Mszę św., która rozpoczęła się o godz. 19.00, koncelebrowali: abp Stanisław Nowak, arcybiskup senior z Częstochowy, który pochodzi z arch. krakowskiej i mimo podeszłego wieku, co roku uczestniczy w tej Mszy św.; bp Jan Zając, biskup pomocniczy arch. krakowskiej oraz ks. Jan Przybocki, koordynator 40. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.

Słowa powitania skierował do pielgrzymów o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. „Jestem głęboko wdzięczny za to, że po raz 40. przybywacie na Jasną Górę, że przybywacie tutaj od samego początku dziękując za św. Jana Pawła II – pierwsza pielgrzymka wyruszyła jako dziękczynienie za uratowanie Jego życia po zamachu w maju 1981 roku, i jesteście temu pielgrzymowaniu wierni. Gratuluję Wam i bardzo się cieszę, że w tak trudnym roku, tak trudnym dla pielgrzymek, zwłaszcza pieszych, jesteście tutaj. Brawo dla was! - mówił o. przeor - Wykazaliście się niezwykłą roztropnością i odpowiedzialnością, że przy tych rygorach sanitarnych potrafiliście zorganizować się w ten sposób, że jak dotychczas, jako najliczniejsza pielgrzymka, jesteście na Jasnej Górze. Jestem Wam głęboko za to wdzięczny, za Waszą determinację, miłość i świadectwo wiary”.

W homilii abp Marek Jędraszewski mówił: „Krzyż nie może być poniewierany, bo nie może być poniewierana miłość Boga do człowieka. Chrześcijanin, który nie chce być Bożym dzieckiem, który przyjmuje mentalność tego świata i obojętnieje na najświętsze wartości, zamyka przed sobą przyszłość”.

Abp Jędraszewski: chrześcijanin nie może być obojętny na najświętsze wartości ani ich profanowanie

W homilii abp Marek Jędraszewski mówił o czterech wymiarach miłości chrześcijanina: do Boga, człowieka, Ojczyzny i Kościoła.

- Nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym apelował w homilii za św. Janem Pawłem II metropolita krakowski. Przypomniał papieskie nauczanie o wartości znaku krzyża.

Odnosząc się do ostatniej profanacji pomnika Chrystusa Zbawiciela dźwigającego krzyż na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, podkreślił, że chrześcijanina musi boleć, że krzyż jest tak bardzo znieważany.

- Krzyż nie może być poniewierany, bo nie może być poniewierana miłość Boga do człowieka. Chrześcijanin, który nie chce być Bożym dzieckiem i który przyjmuje mentalność tego świata, obojętnieje na najświętsze wartości, zamyka przed sobą przyszłość – tłumaczył kaznodzieja.

– To nas musi boleć, bo jeżeli nie będzie, to znaczy, że zatraciliśmy w sobie jakąś najbardziej podstawową wrażliwość ludzką, że w nas coś zostało stłumione, przyjęło najbardziej przerażającą postać obojętności, która przyjmuje jakże piękne imię tolerancji – mówił abp Jędraszewski i diagnozował, że za tym kryje się uległość ducha oraz paraliżujące uczucie niemożności.

Hierarcha zwrócił uwagę, że kochać Boga, to także kochać siebie stworzonego na Boży obraz i Boże podobieństwo, „odkrywać w sobie tę szczególną godność, jaką w nas umieścił sam Pan, wywyższając nas ponad wszystkie inne istoty tego świata, kochać siebie jako kobietę, jako mężczyznę, bo takich nas stworzył Bóg”. W godności osoby ludzkiej wymiar płciowości jest niezwykle ważny, a tego nie można dowolnie zmieniać ani ośmieszać – zaakcentował. – Ten wielki dar bycia kobietą czy bycia mężczyzną trzeba kochać w sobie, co przekłada się na miłość do dzieci, będących owocem miłości ich rodziców – wyjaśniał abp Jędraszewski.

Zwrócił uwagę, że piękna i odpowiedzialna miłość do dzieci wyraża się także w trosce o ich dzieciństwo, rozwój i ochronę, „przed tymi ideologiami, które chcą pozbawić niewinności i to już w wieku przedszkolnym, które pragną je znieprawiać”. - To jest nasza troska o to, jaki będzie naród polski w kolejnych pokoleniach – podkreślił metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski przypomniał także o trzecim wymiarze chrześcijańskiej miłości, którą jest umiłowanie Ojczyzny, nawet wtedy, kiedy ta miłość staje się trudna i bolesna. Duchowny, przywołując wydarzenia sprzed stu lat, czyli zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej, przypomniał, że „ cud, który się dokonał, dzięki Bożej interwencji za przyczyną Matki Najświętszej, to cud, za którym stała ofiarna miłość prostych, nieznanych nam w większości ludzi, ale naszych bohaterów”. – Tak było w 1939, tak było podczas Powstania Warszawskiego, przez dziesięciolecia zmagań o polską duszę, o naszą prawdę historyczną w trudnych czasach PRL-u. Tak jest także i dzisiaj, kiedy przychodzą trudne chwile, ale w tych naprawdę trudnych chwilach Polska staje się najważniejsza – tłumaczył. Ponadto zwrócił uwagę, że tożsamość Ojczyzny ocala się przez pamięć.

Metropolita krakowski stawia chrześcijanom za zadanie we współczesnym świecie przede wszystkim starania, by ocalić tożsamość chrześcijańską, „nie dać się złamać przez żadne ideologie, które chciałyby wyrwać Boga z naszych serc w imię tolerancji i samorealizacji, tworzyć zupełnie nowy świat”. Dobrego świata nie da się urządzić bez Boga, co pokazuje historia ludzkości, świat bez Boga staje się światem przemocy i rozpaczy – przekonywał.

Wskazując na chrześcijańską miłość do Chrystusowego Kościoła, zwrócił uwagę na potrzebę gotowości do podjęcia nawet heroicznej ofiary, co potwierdza chociażby nasz kult świętych męczenników a także na naszą odpowiedzialność za powołania.

W tym roku z wawelskiego wzgórza, na 6-dniowy pielgrzymi szlak liczący około 150 km wyruszyło ok. 1350 pątników. Szli w dziewięciu niezależnych prawnie kompaniach, z odrębnymi trasami i noclegami. Pielgrzymi z okolic Suchej Beskidzkiej i Bochni pokonali w ciągu 8 dni około 220 km. W pielgrzymce opiekę duchową sprawowało 27. kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

Według szacunków, w ciągu 40. lat w pielgrzymce krakowskiej przyszło na Jasną Górę ok. 400 tys. osób.

Pielgrzymi z Krakowa wyruszyli po tzw. białym marszu w 1981r., dziękując za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu i prosząc za Ojczyznę. Dziś wciąż modlą się za Polskę i papieża.

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny wyapdek w Tatrach- zginął ksiądz

2020-08-12 21:39

[ TEMATY ]

śmierć

Tarnów

KSM Tarnów

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, iż dzisiaj w tragicznym wypadku w Tatrach zginął Ksiądz Jaromir Buczak - Asystent Oddziału KSM Trzciana.

Księże Jaromirze, dziękujemy za zawsze otwarte i radosne serce, a także nieustanną gotowość i świadectwo swojego życia. Spoczywaj w pokoju.

Z serca prosimy Was wszystkich o modlitwę - w intencji Duszy Śp. Księdza Jaromira, jak również w intencji wszystkich Jego Bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję