Reklama

Rok Oskara Kolberga

Polskę całą przeszedł…

W dwusetną rocznicę urodzin Oskara Kolberga 3 czerwca br. w Krakowie zostały zorganizowane uroczystości wpisujące się w obchody trwającego właśnie Roku Oskara Kolberga. Wśród wydarzeń zaplanowanych na ten dzień znalazło się m.in. spotkanie na cmentarzu Rakowickim, przy odnowionym nagrobku wybitnego polskiego folklorysty i etnografa. Przy grobie tego niezwykle pracowitego człowieka, doceniającego XIX-wieczną polską wieś, jej tradycje i obyczaje, zebrali się m.in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji kultury z Warszawy i Krakowa. Z Poznania przyjechały osoby z rodziny Oskara Kolberga, a z Radomia – uczniowie z Zespołu Szkół Muzycznych noszącego jego imię.

Przypominający postać Oskara Kolberga podkreślali olbrzymi wkład kompozytora w utrwalenie dla potomnych obrazu polskiej wsi. Zaznaczali, że z zapisów muzyki i folkloru do dzisiaj korzystają twórcy oraz badacze kultury XIX-wiecznej wsi. Przypomniano, że oddany swemu dziełu życia Kolberg miał niepolskie korzenie: jego matka była z pochodzenia Francuzką, a ojciec – Niemcem. Zauważono, że dziś zaledwie 8 proc. polskiego społeczeństwa wie, kim był Oskar Kolberg.

Zapewne z myślą o tych nieznających pioniera polskiej etnografii Muzeum Etnograficzne, we współpracy z Województwem Małopolskim, zorganizowało wiele wydarzeń przybliżających aktywność etnografa, jego działalność oraz ślady pozostawione w grodzie pod Wawelem. Dzięki temu zainteresowani mogli poznać krakowskie miejsca związane z Oskarem Kolbergiem, który u schyłku życia przeniósł się do Galicji, gdzie udało mu się pozyskać zainteresowanie Krakowskiego Towarzystwa Naukowego dla jego badań i zapewnić warunki do dalszej pracy. Zwiedzali również ekspozycję przybliżającą życie dawnych mieszkańców wsi.

Reklama

Jak informowali organizatorzy (na rozdawanej ulotce), Oskar Kolberg (1814-90) to kompozytor, amator ludowych melodii, człowiek, który poświęcił życie swojej pasji. Lato spędzał na badaniach i podróżach, resztę roku – na pracy nad zebranym materiałem. Stworzył dzieło wyjątkowe – serię regionalnych monografii objętych wspólnym tytułem: „Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Bardzo wiele informacji i opisów pozostawił w manuskryptach, które nadal są opracowywane. Dotychczas ukazało się 85 tomów jego prac!

Na nagrobku Oskara Kolberga znajduje się napis: „Polskę całą przeszedł, lud poznał i ukochał. Zwyczaje jego i pieśni w księgi złożył”. Tym, którzy tak bardzo wstydzą się dziś polskości, mającej przecież wiejskie korzenie, warto dać za przykład tego człowieka. Jego pracowitość, ambicje, konsekwencja w działaniu, świadomość życiowej misji zasługują na upowszechnienie we współczesnej Polsce. I na uznanie!

2014-06-24 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję