Reklama

Wiara

GPS na życie

Spójrz na mnie!

Przysłuchując się rozmowom uczestników Europejskiego Forum Młodych (EYF 15-20 lipca br.), wyłowiłam główną myśl, która przenikała większość wypowiedzi, a ściśle wiązała się z hasłem tegorocznego spotkania w Częstochowie – „współodczuwanie”. Dostrzec Jezusa w drugim człowieku. W każdym. Nikogo nie wyłączając.

Czy da się nauczyć takiej wrażliwości? Większość z nas odpowie, że nie. Organizatorzy tegorocznego forum, członkowie Wspólnoty Emmanuel, dowiedli, że z pewnością da się nauczyć na nią otwierać, uważnie rozglądając się wokół siebie i przyglądając się tym, którzy znają sens pomagania; jego ciężar i radość, równomiernie rozkładające się na barki tego, kto pomaga.

Czy po to młodzież z Polski, wielu innych krajów Europy i spoza niej, przybyła w lipcu do Częstochowy? Ten czas spędzony w bliskości jasnogórskiego sanktuarium na wspólnej modlitwie, słuchaniu wykładów, wychodzeniu ze Słowem Bożym na ulice i z konkretną pomocą do potrzebujących – można chyba porównać do ziarna, rozsypywanego na dobrej glebie...

Współodczuwanie

Reklama

To jest jeden z trzech charyzmatów Wspólnoty Emmanuel (obok adoracji i ewangelizacji); jej członkowie już drugi raz tak silnie wpisali się w częstochowski krajobraz, świadcząc o Jezusie swą obecnością i – jak w przypadku pierwszego spotkania – modlitewną łącznością z najdonioślejszym w tym czasie wydarzeniem Kościoła – Światowymi Dniami Młodzieży. Rok temu metropolita częstochowski abp Wacław Depo zaprosił ich do wspólnego przeżywania ŚDM u stóp Jasnej Góry. Dla wielu osób z różnych stron Polski, Europy i świata, które nie mogły udać się do Rio de Janeiro, zorganizowali wielowymiarowe spotkanie „Rio in Częstochowa”, umożliwiające modlitewną łączność z Papieżem i ich rówieśnikami z całego świata.

Historia Europejskiego Forum Młodych sięga roku 2000, kiedy to Wspólnota Emmanuel zorganizowała w Wadowicach spotkanie przygotowujące do ŚDM w Rzymie. A powód był szczególny – Rok Jubileuszowy: zamknięcie i zarazem nowy początek. Wejście w nowe tysiąclecie z jednej strony stanowiło podsumowanie 2 tys. lat Kościoła Chrystusowego, a z drugiej – rodziło nowe nadzieje i budziło poczucie odpowiedzialności za przyszłość. Wtedy przygotowano specjalny pociąg, który uczestników spotkania przewiózł z Wadowic do Rzymu. Wcześniej podobne inicjatywy o zasięgu europejskim podjęto w Altötting, głównym ośrodku maryjnym Niemiec (w tym roku w Altötting spotkanie odbędzie się w dniach 1-5 sierpnia).

Tegoroczne Forum Młodych w Częstochowie z oczywistych powodów nie miało aż tak wielkiego wymiaru jak poprzednie, jednak wiodący problem, wokół którego krążyły wszystkie organizowane spotkania – uwrażliwienie na drugiego człowieka – z pewnością pootwierał wielu osobom oczy, wskazując jednocześnie przestrzenie do działania.

2014-07-22 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjne spotkania młodych

Z okazji XXXIII Światowego Dnia Młodzieży w Diecezjach zaplanowany jest kolejny „festiwal” młodego Kościoła

Tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży w Diecezjach odbędzie się pod hasłem „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga”. Spotkanie na Pradze rozpocznie się 24 marca br. o godz. 16.30 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. ­– Proboszcz katedry ks. Bogusław Kowalski swoim humorem wprowadzi młodzież do spotkania, potem wspólnota Ruchu Czystych Serc podzieli się świadectwami nawiązującymi do tegorocznego hasła – tłumaczy diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Michał Dziedzic. – Chcemy przypominać młodym, że Pan Bóg Matkę Bożą przygotował do przyjęcia Bożego Syna, dał łaskę czystości serca, które mogło otworzyć się na Boga – wyjaśnia duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Bańka: etap kontynentalny synodu w Pradze zajmie się problemami, które generują kryzys w Kościele

2023-02-05 08:11

[ TEMATY ]

synod

Logo Synodu

Uczestnicy obrad etapu kontynentalnego synodu o synodalności, który rozpoczyna się 5 lutego, będą musieli rozeznać, nad którymi z sygnalizowanych problemów trzeba się dalej pochylić, aby zminimalizować kryzys w Kościele, a które wynikają jedynie ze specyfiki lokalnej - powiedział PAP prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na synod o synodalności.

5 lutego rozpoczyna się w Pradze etap kontynentalny dla Europy synodu o synodalności i potrwa do 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję