Reklama

Niedziela Częstochowska

Nie obawiajcie się

„Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi. Można stracić wszystko, byle nie to” – te słowa bł. Stefana Wyszyńskiego przypomniał abp Wacław Depo w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w trakcie Mszy św., podczas której udzielił święceń prezbiteratu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 7 czerwca święcenia z rąk metropolity częstochowskiego przyjęło trzech diakonów Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie: Kacper Pawelec, Dawid Borciuch i Arkadiusz Grzęda.

Rozpoczynając homilię, abp Depo wyraził słowa radości „płynącej z wiary, że w przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w pierwszą sobotę czerwca, czcząc tajemnicę Niepokalanego Serca Maryi, mogłem stanąć pośród was z posługą pasterską i przyzywać darów Ducha Świętego dla całego Kościoła częstochowskiego, a w nim dla trzech przyszłych neoprezbiterów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karol Porwich / Niedziela

Hierarcha przytoczył słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, które przyszli prezbiterzy umieścili na zaproszeniu na uroczystość: „Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przynosi, miłości, która wszystkich jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi. Można stracić wszystko, byle nie to”. Cytat ten miał zwrócić uwagę na potrzebę głębokiej wiary i nieustającej nadziei w miłości. Błogosławiony zaufał do końca mimo prześladowań i cierpień, z którymi musiał mierzyć się w swoim życiu.

Reklama

Następnie metropolita odniósł się do pierwszego czytania z Księgi proroka Izajasza, która zapowiada i przynosi nam obraz Bożego Ducha: – Ten sam Duch Pański posyła i nas, i namaszcza, byśmy głosili dobrą nowinę ubogim, opatrywali rany serc złamanych. Byśmy zapowiadali rok łaski Pańskiej i dzień pomsty naszego Boga, byśmy pocieszali wszystkich zasmuconych i rozweselali płaczących, przynosząc im radość czerpaną ze zbawienia w Chrystusie. W tym zadaniu ewangelizacji spoczywa na nas, biskupach i prezbiterach, poważna odpowiedzialność.

W dalszej części homilii abp Depo, odwołując się do nauczania papieża Benedykta XVI, podkreślił: – Prawdziwym problemem w tym momencie naszych dziejów jest to, że Bóg znika z horyzontu ludzi, a kiedy gaśnie światło pochodzące od Boga, ludzkość traci orientację.

Karol Porwich / Niedziela

Pasterz zwrócił również uwagę na coraz mocniej wkradającą się w naszą rzeczywistość sztuczną inteligencję. Powołał się na badania kanadyjskich naukowców, którzy zapowiedzieli załamanie się ekosystemów Kanady i świata w ciągu najbliższych lat. Dodał, że ludzie nie będą w stanie rozróżnić prawdy od fałszu i dobra od zła. – Myślę, że nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że ten świat przekracza wszelkie granice, odchodząc od odpowiedzialności w sumieniach ludzi przed Bogiem. Przykrym dowodem są nasze podziały w kampaniach prezydenckich czy parlamentarnych w Europie i w Polsce – podkreślił metropolita częstochowski. Zaniepokojony podał przykład z materiałów dostępnych w mediach watykańskich: – Na skutek działalności sztucznej inteligencji, YouTube'a i TikToka wprowadzono ponad kilkadziesiąt sfałszowanych wypowiedzi papieża Leona XIV.

Karol Porwich / Niedziela

Na zakończenie abp Depo przypomniał słowa Benedykta XVI, które papież kierował do biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i kleryków 26 maja 2006 r. na Jasnej Górze: „Bądźcie uważni i wrażliwi na ślady świętości i obecności Boga, które nam ukazuje wśród wielu ścieżek. Nie obawiajcie się obowiązku i niespodzianek przyszłości. Nie lękajcie się, że zabraknie wam słów, że spotkacie się z odrzuceniem. Świat i Kościół potrzebuje świętych kapłanów”.

2025-06-07 17:00

Oceń: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

archikatedra

święcenia kapłańskie

Marian Sztajner/Niedziela

Archidiecezja częstochowska ma siedmiu nowych kapłanów

Archidiecezja częstochowska ma siedmiu nowych kapłanów

– Wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia poprzez wierność łasce, którą otrzymaliście – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w sobotę 30 maja podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich siedmiu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Mszę św. z abp. Wacławem Depo koncelebrowali m. in. przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego, na czele z rektorem ks. dr Grzegorzem Szumerą oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii neoprezbiterów. Uroczystość transmitowana była przez Niedzielę TV oraz Radio Fiat.
CZYTAJ DALEJ

Zbliża się Pascha

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Karol Porwich/Niedziela

U Ezechiela ten fragment stoi w części księgi, w której po upadku Jerozolimy prorok ogłasza odnowę. Ezechiel żyje wśród wygnańców w Babilonii. Jego pierwsza wizja rozgrywa się nad Kanałem Kebar. Wcześniejszych rozdziałach opisuje odejście chwały Pana ze świątyni (Ez 10-11). Teraz pada obietnica powrotu Boga do ludu i do miejsca świętego.
CZYTAJ DALEJ

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża: "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią"

2026-03-28 20:57

[ TEMATY ]

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża

Adobe Stock

Siedem słów Jezusa wypowiedzianych z krzyża Kościół od wieków rozważa w Wielkim Tygodniu. Są jak siedem kroków prowadzących nas w głąb tajemnicy miłości Boga, która objawia się nie w potędze, ale w ofierze.

Przechodząc dzień po dniu drogę Wielkiego Tygodnia, spróbujmy zatrzymać się przy każdym z tych słów i pozwolić, aby stały się one modlitwą naszego serca.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję