Reklama

Niedziela Częstochowska

Temat tygodnia

Chrześcijanin – człowiek gór

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

6 sierpnia – święto Przemienienia Pańskiego. Modlący się Jezus Chrystus pokazuje się swoim uczniom w otoczeniu Mojżesza i Eliasza w niezwykłym blasku, jaśniejący. Oczywiście, uczniowie są tym zdumieni, zachwyceni i nie bardzo wiedzą, jak się zachować. Ze świetlanego obłoku odzywa się głos: „To jest mój Syn umiłowany... Jego słuchajcie”. Czegóż można chcieć więcej?...

Góra Tabor – góra przemiany. Jezus naznaczony miłością Ojca i wskazaniem: „Jego słuchajcie”. Na tle tego wyraźnego obrazu Jezusa jako Syna Bożego trzeba zobaczyć wszystko, co się działo i co się dzieje także w naszej Ojczyźnie. Trzeba zobaczyć ludzi, w dużej części młodzież, rozpoczynających swoje pielgrzymki, takie jak warszawska, w ogromnym wysiłku i skwarze lata, z wieloma niewygodami. I można zapytać: po co ludziom ten wysiłek, po co te Himalaje trudu, jakby mało było tego codziennego. Pielgrzymki idą od wieków, są coraz liczniejsze, a więc ten trud samozaparcia walki z sobą jest bardzo potrzebny. Wszak mówił św. Jan Paweł II: „Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Bo taka ma być postawa chrześcijanina, ucznia Jezusowego, postawa zmagania o prawdziwe, choć często nie od razu dostrzegalne dobro. Taka jest miłość, która łączy się często z zaparciem się samego siebie, zapomnieniem o sobie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Człowiek jest stworzony do wysiłku, aż do granic bohaterstwa. Prawdziwy człowiek to człowiek gór wysokich w znaczeniu dążenia do prawdy, która jest piękna; zerwania ze swoim grzechem, by postąpić naprzód w swoim człowieczeństwie. Wzorem jest nam Pan Jezus ukazujący swoje przemienienie, mówiący, że jest „góra przemiany”, do której można dojść i znaleźć się tak blisko Boga. Inaczej mówiąc – Chrystus stawia dziś milionom ludzi propozycję nawrócenia, którą każdy może zastosować w swoim życiu.

Każdy z nas może się bowiem zmienić, może otworzyć oczy na jaśniejącego światłem Boskim Jezusa. On pomoże nam zerwać z życiową łatwizną, odrzucić grzech, by wspiąć się na Himalaje zwycięstwa, osiągnąć wielkość przynależną rycerzom broniącym króla i Ojczyzny. Tak, potrzebne są Himalaje, potrzebny jest ludzki wysiłek związany z pracą nad sobą, z głębokim nawróceniem, potrzebne są rekolekcje, zapatrzenie się w Jezusa i wielka modlitwa. Tylko chciejmy zadać sobie trud „wejścia na górę” i otwórzmy się na głos Boży w naszej duszy.

2014-07-31 09:04

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemienienie Pańskie. Prawdziwa tajemnica światła

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 30-31

[ TEMATY ]

święto

Przemienienie Pańskie

Wikipedia

Rafael Santi, fragment obrazu „Przemienienie Pańskie”

Rafael Santi, fragment
obrazu „Przemienienie
Pańskie”

Wszedł na górę po to, aby się modlić, aby odpowiedzieć na naglącą potrzebę rozmowy z Ojcem.
(O. Raniero Cantalamessa OFMCap)

Papież Benedykt XVI tłumaczył: „W Przemienieniu Jezus nie zmienia się, ale objawia swoją boskość, jest ono głębokim współprzeniknięciem Jego bytu z Bogiem, który staje się czystym światłem”. A św. Jan Paweł II, gdy ogłaszał pięć nowych tajemnic Różańca, napisał, że Przemienienie, które według tradycji miało miejsce na górze Tabor, jest w pełnym tego słowa znaczeniu tajemnicą światła. „Chwała Bóstwa rozświetla oblicze Chrystusa, kiedy Ojciec uznaje Go wobec porwanych zachwytem Apostołów, wzywa ich, aby Go słuchali, i przygotowuje do przeżycia z Nim bolesnego momentu męki, aby doszli z Nim do radości zmartwychwstania i do życia przemienionego przez Ducha Świętego” – wyjaśnił.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wojciech Osial: lekcje religii wspierają wychowawczą rolę szkoły

2024-06-17 13:24

[ TEMATY ]

katecheza

bp Wojciech Osial

Episkopat News

Bp dr hab. Wojciech Osial

Bp dr hab. Wojciech Osial

- Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Dzięki obecności tych lekcji jest możliwe integralne wychowanie człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej, duchowej i kulturowej. Ufam, że MEN zauważy te wartości - mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, omawiając dotychczasowe rozmowy strony kościelnej i rządowej w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

KAI: Strona kościelna od kilku miesięcy rozmawia z rządem w sprawie planowanych przez władze państwowe zmian w organizacji lekcji religii w szkole. Jaki jest efekt tych spotkań?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: losowanie grup XIX Mistrzostw Polski LSO o puchar KNC w Łodzi

2024-06-18 18:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Wielkimi krokami zbliżają się XIX Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza o puchar KNC, które w dniach 24-25 czerwca odbędą się w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję